Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mama are card european, dar din cate stiu eu in caz de boala se plateste aici tot si apoi se recupereaza banii cand se intoarce in Ro.

Mama are o pensie bunicica in Ro, dar fata de pensiile de aici...si mie mi-e frica ccc ca asta ar putea fi un motiv sa nu ii accepte cererea, ca nu se poate intretine singura aici pe motiv de bani prea putin, desi eu am declarat la Skatte ca va sta la noi, numai ca la Migration nu scrie in cerere asa ceva.

In fine, vom vedea. Ca persoana dependenta nu o pot trece, ca trebuie dovada cum ca am intretinut-o in Ro(extras de cont cum ca i-am trimis bani lunar) si nu e cazul.

Foxy, tanti a cerut inchiderea contului ei, nu mai poate scrie.

Spor la rearanjat. Dureaza ceva, dar nu e graba, cum spui.

We frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

buna ziua,
multumesc fetelor de incurajari, oricum mai am mult....pana departe .
Miha, referitor la mama ta, eu am o prietena care nu a putut obtine sub nicio forma personnummer pt mama ei. Unde mai pui, ca are de la Migration uppehållsrätt dar Skate-ul a refuzat acordarea numerelor pe motivul ca femeia avea un contract de munca din care castiga 4000 de kr pe luna, la o asociatie nonguvernamentala, neplatitoare de skatt.
Eu cred, ca pentru perioada aug-noiembrie va fi acoperita de cardul european de sanatate din Romania, este valabil 6 luni si este numai pentru chestii urgente si il poate utiliza numai cand este in calatorie, deci exclus cazul in care isi declara domiciliul temporar la voi.
Mai cred, ca ar putea totusi obtine numere temporare daca reusiti sa faceti autoritatile sa inteleaga motivul pentru care vine aici, puls ca are pensie si ca locuieste la voi si eventual ca o intretineti. Oricum timpii de asteptare pentru un raspuns de la Migration sunt foarte mari, din cate am observat eu, si fara hartia de la ei nu poate obtine numerele.

Bafta multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sarah, multumesc! Da, la Skatteverket ne-au spus ca e necesar mai intai sa obtina uppehållsrätt de la Migration si abia apoi vor putea ei sa dea numar personal. In hartiile ce le-am completat pentru Skatte, erau rubrici pe care le-am completat cu motivele pentru care ea sta la noi si ca noi o intretinem. Insa la Migration aplica ccc ca si persoana care se poate intretine independent. Am trimis azi hartiile la Migration, sa vedem ce zic...mama e pensionara, nu are alte venituri.

Numai bine si mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Mihaela, m-am interesat si eu pentru parintii mei daca as putea sa le iau person nummer, in caz ca au nevoie de lucruri grave la spital.
Eu am citit asta, si ma gandeam ca asa ar tb sa aplic.
Mi se pare cel mai simplu.

http://www.migrationsverket.se/info/3983_en.html

Ce a patit Tanti de a cerut sa ii inchida contul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Anca, de acolo am citit si noi. Dar paragraful asta m-a incurcat, la noi nu e cazul. Adica la cerere trebuie atasat in cazul in care parintele vine ca dependent de copil:
"-a civil registration certificate from the person's country of origin and a bank statement showing receipt of regular financial support from the parent/ child (applies to parents and to children over the age of 21)."
Poate ca la voi e OK, dar cum spuneam, noi nu am putut aplica asa, eu nu am intretinut-o pe mama niciodata.

Ca atare mama a completat ca persoana cu posibilitati materiale(R5) pentru ca era singura varianta pe care o puteam alege.

Baiatul de la Skatte mi-a spus ca e posibil ca pensia mamei sa nu fie suficienta dupa calculele suedeze sa se intretina singura si atunci sa nu primeasca. Dar nu am ce face altfel...

Insa cred ca trebuia o adeverinta de la Casa de Pensii...nu prea inteleg ce inseamna "Certificate or similar document confirming that you have a pension or independent means". Noi am pus doar ultimul cupon de pensie dar sotul meu spune ca ala nu e un astfel de document ce spun suedezii...in plus e in romana, netradus...stiu ca e greu si nici nu imi fac sperante prea mari...dar incercarea moarte n-are!

Tanti a avut niste divergente pe la alte subiecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Mihaela, inseamna ca am citit eu gresit, ca am crezut ca la chestia cu EU nu tb sa mai dovesdesti ca ai intretinut-o inainte.
Recunosc ca eu nu m-am interesat prea mult...
Sunt chiar interesata sa vad cum se rezolva la tine, ca sa folosesc si eu experienta ta.
Iti tin pumnii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna ziua,
Miha s-ar putea cei de Skatteverket sa ceara dovada existentei pensiei pe ceva formulare europene. Mie mi-au cerut un asemenea formular, pentru a demonstra ca sunt in concediu de crestere copil, cu toate ca eu am depus la ei o copie legalizata si tradusa in suedeza dupa decizia in care scria suma la care am dreptul lunar precum si perioada concediului. Mie mi-a trebuit sa ma inscriu la försäkringskassan, dar din Romania nu am reusit obtine formularul pentru ca inca ma aflu in acest concediu, au spus ca dupa terminare, il pot lua.
Ma gandesc ca orice inscris oficial care atesta venituri sau orice alte chestii precum mutari ale prestatiilor se depun aici pe forumulare europene. Este si normal sa fie asa, doar si Romania este o tara din EU.
Oricum, foarte complicat si de neanticipat, ca sa poti veni cu toate hartiile necesare din prima. Chiar sunt curioasa cum o sa se rezolve la voi situatia, poate ne mai dai vesti.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Imi pare fff rau de Tanti! Pai din cauza altora, ne-a lasat si pe noi? Noi cu cine mai prognozam vremea??
Oare si decizia de pensionare tradusa? o fi buna la ceva? O sa-i spun sa si-o ia. Merge acum acasa mama-mea, la doctori.
Ma mai uit.
Trebuie sa anunt schimbarea adresei la VHS si nu stiu cum sa fac. Nu au decat telefon.
Salutari, o sapt buna in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sarah, de unde se iau acele formulare europene? Le completezi tu si ajunge, sau cum?

Foxy eu stiu ca schimbarea adresei o faci la adressändring.se si de acolo o iau toti. Sper sa nu gresesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Miha, formularele europene se elibereaza in tara, dar trebuie sa stii ce formular solicita suedezii. Daca ai timp, poti cauta pe google mai multe date despre formularele europene in limba romana, sunt multe si fiecare are scopurile sale in functie de utilizarea lor. Prin aceste formulare se schimba practic date si inregistrari oficiale intre doua tari membre EU, asa ca nu stiu ce ar putea sa ceara. Cu siguranta iti vor cere ulterior daca au nevoie, doar ca piezi timp, de aceea ziceam ca-i imposibil de anticipat.

Numai bine!

Mergi la inceput