Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Multumesc Sarah .
Cred ca cel mai bine e sa sun la ei, a ii intreb pe ei ce document au nevoie. Da, la asta ma gandeam ca ei raspund cum ca au nevoie de completari in vreo 3-4 luni si apoi iar pana reiau dosarul si tot...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hej! Chiar nu mai aveti noutati?

Noua ne-au raspuns cei de la Migration. Mi-a citit la telefon Diana ca eu sunt in Kalmar si au cerut formulare europene...cel de la pensie a cerut mama prin email, desigur ca nu merge fara cerere personala, cica e confidential si degeaba a fost matusa mea sa ceara ca nu vor sa ii dea. Sa vedem cat de repede se misca romanii...:((.
In plus, degeaba am trimis eu copie dupa cardul european, cica trebuie tot un formular european valabil cel putin un an...eu asta nu mai pricep de ce e nevoie dar in fine. Completarile astea trebuie trimise pana cel tarziu in 17 februarie (nicio sansa) dar nu stiu ce se intampla altfel...

Mai e varianta si sa demonstram noi ca o putem intretine, avem nevoie de veniturile noastre de la banca dar care nu cred ca ar corespunde in momentul de fata. Chiar ca e incurcata treaba...va tin la curent cand am noutati, e ceva nou si pentru mine.

Dar ce vad pozitiv, au raspuns foarte repede, in 2 saptamani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna seara!
Wow, chiar au raspuns repede, poate acolo nu-i asa afluenta. Este greu cu formularele cand nu esti in tara. Nu vreau sa-ti dau o veste proasta, dar tare mi-e frica sa nu solicite vreo alta asigurare de viata si sanatate privata, la vreo firma agreata (stiam ca asa cereau pt cei care solicitau uppehållsrätt ca cetatean european, care se intretine din fonduri proprii). Ma gandesc ca asta-i singurul tip de asigurare ce te asigura odata ce-ai platit contributia, indiferent unde locuiesti. Este dificil mai ales, ca Romania plateste eventualele consultatii si tratamente (urgente) in strainatate numai cat ai calitatea de turist sau in cazuri mai grave pentru operatii ce nu se pot realiza in tara, deci exclus cazul in care ai rezidenta temporara in alt stat.
Si ca sa nu fie tocmai proasta vestea mea, totusi mama ta are ceva venit din pensie, deci logic ar fi ca voua sa va revina pentru intretinerea ei o parte, pana la suma de aproximativ 100.000 kr/an (stiam eu), din care ar trebui scazute costurile chiriei, pt ca ea sta la voi.
Mi-am mai amintit, in cazul in care mama ta primeste pensia pe card, ca trebuie sa faca dovada valabilitatii cardului pe jumatate de an sau chiar un an, la un moment dat.

Bafta si revin in caz ca-mi mai amintesc ceva!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Usch Sarah ce imi faci tu mie .

Sa le iau pe rand: am trimis plicul la Uppsala, acolo se trimit toate cererile, nu local. M-am mirat si eu cat de promti au fost.

Eu nu pricep o chestie: de ce cer asigurare de sanatate pe cel putin un an de zile? Pai daca urmeaza sa primeasca personnummer nu inseamna ca e asigurat medical? Am trimis copie dupa cardul european, de ce nu e bun? In fine...acum chiar ca sunt in ceata. Asadar asigurarea aceea nu se da de la Casa de asigurari de sanatate? trebuie sa fie o asigurare privata? Si de unde stiu eu ce firme sunt agreate de suedezi?

Nu se pot cupla cele doua conditii, ori esti cetatean cu venituri proprii, unde intra si pensia, ori esti intretinut. Cel putin asa reiese de www.migrationsverket.se/download/18.56e4f4801246221d25680002507/blur_140011_sv.pdf" target="_blank">aici.

Mama primeste pensia pe card, dar de asta nu au zis nimic...inseamna ca ma mai astept la cereri de completari....

Noa cum va spuneam, incercam si noi marea cu degetul, sa vedem ce iese. Nu sunt optimista dar nu ma las pana nu imi spun ca NU. :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Vaaaai, ce greu pare! Pai ce sanse avem ? mama are o pensie de .... ti-e jena! Cum sa creada astia ca se intretine singura? Eu i-am trimis bani anul trecut parca, dar nu mai avem formularele de la Western Union.
Dar cand esti cetatean suedez cum o sa mai mearga treaba?Poate va fi mai usor.
Ufff, greu sa fi roman zilele astea ))))
O intrebare despre copii- voi cum ati ales gradinita? la ce criterii v-ati gandit cand ati ales?
Pupici, spor la treburi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ah nici mama nu are pensie mare dar totusi undeva peste medie, a lucrat in agricultura, inginer mecanic agricol si in ultimii ani a fost actionara la firma care s-a privatizat din fostul SMA unde a muncit vreo 20 de ani. Actiunile le-a vandut, firma nici nu stiu daca mai merge acum...Daca 3400 de coroane vi se pare mult...e posibil sa o respinga dar cum spuneam, acum nu am alta sansa.

Nu stiu Foxy daca schimba ceva cetatenia, nu am studiat. Eu acum am nevoie de mama sa stea la noi, dupa ce devin cetatean nu mai e cazul...va veni in vizite, desigur, dar nu sa mai stea atat.

Si nu mai pricep un lucru: mama face inediat doua luni de cand e la noi, legile spun ca in termen de max. trei luni trebuie anuntat ca sta la noi(va sta 6 luni in total si in toamna inca o tura, dar atunci numai 2 luni). Am fost la Skatte, am anuntat...dar aia au zis ca fara acceptul Migration nu pot da personnummer...atunci care e chestia? De ce trebuie anuntat daca oricum nu ai niciun avantaj?

Foxy eu nu te pot ajuta decat cu ce am constatat eu pe parcurs, despre gradinite. Noi nu am ales, ne-a ales ea pe noi :). S-au ocupat cei de la spital, inainte sa venim noi aici. Dar diferente nu am vazut, toate sunt standard, cam aceleasi dotari, copiii sunt scosi de 2 ori afara in fiecare zi, sunt bine ingrijiti, educatoarele sunt foarte calde, prietenoase, iubitoare de copii si copiii le iubesc fara exceptie. In afara de ingrijire, joaca si activitati nu fac altceva. In plus, pentru mine criteriul principal ar fi sa fie aproape de casa.

Noi aveam una exact vis-a-vis de bloc, dar nu aveau locuri si am primit loc la una putin mai departe, 5 minute de mers pe jos...uneori taaaare imi doream numai sa trec drumul :). Apoi ne-am mutat in cealalta parte a orasului si cum Silvia era ultimul an la gradi, abia se obisnuise acolo ca venisem cu un an in urma, nu am mai mutat-o, desi gradi aveam la coltul grupului de case, la un minut de mers pe jos. A fost chinuitor putin, ca eu nu conduc si sunt dependenta de autobuse...uneori terminam scoala (eram la Komvux) la 13 sau la 14 dar stateam la scoala, la biblioteca desi m-as fi dus cu drag acasa, numai ca nu merita. Faceam vreo 40 de minute dus, la fel intors...abia ajungeam acasa si trebuia sa ma intorc. Dar a trecut, parca vorbesc de acum un secol :). Tare mi-ar placea sa mai fiu atunci, acolo...

Eu zbor in dupamasa asta la Stockholm, ma intalnesc cu sotul si luam vaporul spre casa. Duminica facem drumul intors numai ca eu iau trenul din St. incoace (sunt in Kalmar) si fac 8 ore . Da, vaporul (spre Oskhmn) circula numai noaptea timp de 2 saptamani si mi-e imposibil sa circul cu el...

Sambata viitoare am examen, nu am cum sa merg acasa...e prima data cand imi voi petrece we departe de ai mei .

Pup, we frumos sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna,
nu stiu cum este exact, dar presupun ca daca o luati in intretinere ar trebui sa conteze ca are un venit de 3400 kr si nu plateste chiria. Eu cred ca se incadreaza in cerintele lor, tinand seama ca chiriile sunt in general mari. Numai din pensie mama ta ajunge undeva la 45.000 kr pe an, poate vor considera suficient in conditiile in care nu plateste chirie.
In ceea ce priveste asigurarea privata de sanatate, stiu doar ca o cereau pentru cei care doreau rezidenta pe fonduri proprii.
Eu zic ca este posibil sa-i dea, dupa ce clarificati cu formularul european si asigurarea. Am mai povestit de prietena mea care se lupta de ceva timp sa obtina personnr. pt mama ei. Aceeasi situatie, sta la ei si castiga 4000 kr/luna. Migration i-a acoradat uppehållsrätt. A avut ceva probleme doar la Skatteverket. Apropos, nu au cerut asigurare la Migration in cazul ei. Poate ar fi o idee mai buna sa o luati in intretinere, caz in care trebuie sa fie important, ca are si un venit.

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Foxy-le, gradinitele nu prea le poti alege sau nu de prima data. Exista un formular prin care soliciti un loc la o gradinita pt copilul tau. Ei sunt obligati sa-ti acorde un loc in maxim 4 luni. Pe formular desigur poti trece 3-4 optiuni, dar ei nu se obliga sa-ti acorde un loc la una din gradinitele pt care ai optat. Trebuie sa anticipezi un pic momentul in care te decizi sa mearga copilul la gradi dupa care cam cu 4 luni inainte ar fi bine sa faci cererea pt loc, cu optiunile tale, desigur.
Acum daca copilul primeste un loc la alta gradinita pentru care tu nu ai optat anterior, cand dai raspunsul ca ai acceptat sau nu locul poti anunta ca stai la coada pana la eliberarea unui loc la una din gradinitele pe care le preferi. Cam asta-i treaba, ai alternativa sa duci copilul acolo unde primeste loc o perioada pana se elibereaza un loc la o gradi preferata sau sa tii copilul acasa pana are loc la gradinita pe care o doresti.
Cat despre criteriile de a alege gradinita, la noi a fost prioritar sa nu fie plina gradinita de emigranti (musulmani). Stiu, suna rasist, dar efectiv la noi in sud, sunt gradinite pline de arabi, mai ales in cartierele centrale ale orasului. Asadar m-am orientat spre unele unde macar vedeam ca-s 50%. Am avut noroc sa prindem loc la a 4 a gradinita pentru care am optat, ce-i drept nu chiar foarte aproape dar nici departe de casa.
Pentru gradinitele particulare este aceeasi coada si se poate opta pentru ele pe acelasi formular. Nu este diferenta, se subordoneaza komunei si ele.

O zi buna!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Multumesc pt raspunsuri.
Cam asa cu gradi, deci. Sarah, eu te inteleg, doar si eu sunt in Landskrona! Noi avem multi albanezi aici. O sa fie coada, stiu. Mai greu cu sincronizarea din moment ce eu nu stiu exact cum va decurge cu studiile mele. Eh, e mai greu inceputul.
Eu mai am Sas B si apoi nu stiu, ce completari vor mai fi nec esare pana la faculta. Luuuung drum, daca ma inham la el.
Miha, ce te mai vajai tu pe drumuri, draga de tine! greu si pt tine. Succes si putere!
Cu mama o sa o dau turista de abia sosita daca va fi nevoie de doctor iarasi. si asa nu exista inregistrari ale intrarii in tara,nu?Acum merge in Ro la doc si se intoarce.
Celelalte, ce mai ziceti? Flory, cum e la scoala?
Paaa, weekend placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna seara.
In sfarsit ati mai scris pe aici.
Miha mult ai de tras cu mama ta dar sunt sigura ca pana la urma o sa rezolvi.
Si eu il am pe socrul meu aici mai mult de 6 luni pe an dar sincer nu m-am interesat sa vad daca ii pot face acte.Are si el card din ala european de sanatate dar vad din spusele Mihaelei nu prea este valabil.Daca o fi sa se imbolnaveasca ceea ce nu imi doresc o sa zic ca a venit ca si turist in vizita si poate asa accepta la spital acel card.
Foxy despre gradi nu stiu ce sa-ti zic.Eu am fost la comuna am completat formularul si am trecut toate cele 3 gradinite care sunt aici pt baiatul cel mare.Am avut de asteptat 4 luni dar am avut noroc si mi-au dat loc la aia care imi doream pt ca era foarte aproape de casa.Pe aia o si trecusem prima.Acum am facut acelasi lucru si cu Edi.Au loc abia din mai.Asta inseamna ca pt o luna nu o sa merg la scoala ca in aprilie pleaca socrul acasa ca are comisie la pensie si asta este trebuie sa stau cu el.Dar eu ii mai stresez la cap poate apare un loc ca vreau la aceiasi gradi unde este si Dragos.El este foarte atasat de educatoare care sunt foarte dragute.Mai rau este ca s-a cam obisnuit cu mancare suedeza de la gradi si nu prea o mai mananca pe a mea.
La scoala este super bine dar mi se pare asa de lung drumul pana voi munci si eu dar asta este nu am ce face.
Fetelor vreau sa va intreb si eu daca stiti in ce conditii se da ajutor social?Am nevoie de aceste informatii pt cineva si nu stiu ce sa-i spun.Poate stiti voi ceva.
Va pup si ne mai scriem

Mergi la inceput