Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

flory felicitari! Si mult spor.

Eu am inceput semestrul 4, inca merge bine si nu am restante. Multi colegi de ai mei, suedezi 100% au, unii 2-3 chiar. E din ce in ce mai palpitant, am intrat in materiile de specialitate, lucrari de laborator, in martie si aprilie avem practica la laboratoare de spital. Deja vad mai cu optimism finalul.

Azi m-am intalnit cu 4 colege de la laborator in oras, am fost tare bucuroasa sa le vad si sa imi spuna ca ma astepta ca pe painea calda, ca locul meu e inca acolo. :) Acum doua saptamani am primit email de la sefa de laborator care m-a intrebat daca la vara vreau sa muncesc, am acceptat si deja abia astept.

In rest cum ma stiti: cu drumurile si scoala. Sotul a inceput si el la Stockholm, mama e aici si are grija de fete. Se descurca minunat, chiar daca nu intelege o boaba suedeza. Dar toti sunt foarte draguti si amabili, intelegatori fata de situatia noastra, ce mai...eu continui cu laudele :).

We frumos va doresc la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Am uitat sa va spun ca la noi vine primavara! Deja au iesit ghioceii, croscusii, narcisele si zambilele. Probabil inainte de martie vor inflori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Gata, v-ati hotarat sa inchidem topicul suedezelor?

corinai(sper ca citesti pe aici) vreau doar sa iti spun ca am tras cu ochiul la topicul copiilor de varsta Evei si am dat de cangur. Multzam!

Mai impartaseste ce stii si pe aici, mie imi e de folos. De cangur acum am aflat si ma gandesc sa le spun si profilor de pe Gotland care ori nu stiu ori nu vor sa stie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna seara.
Nu vreau sa inchideti topicul suedezelor.
Eu de unde mai aflu informatii despre lucruri pe care nu le stiu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Flory, pai daca tot nu mai scrie nimeni, ce folos sa mai stea deschis?

Numai bine la toate si mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Buna sa va fie inima!
Ne-am mutat, dar mai e treaba. azi fac curat dincolo si maine predau cheile. apoi mai e de aranjat aici, sa le gasesc loc la toate. nu inchidem topicul, cum asa??
Tantiii, hai sa scrii despre vreme, unde esti, te-ai inzapezit??
Miha, felicitari si te invidiez ca esti asa de aproape de final. Eu inca ma mai socotesc daca sa ma apuc sau nu. nici nu mi-au sosit echivalarile. ar fi bine sa le astept, nu? Ce ziceti?
Flory - spor la invatat, multa bafta!
Multumesc tuturor pt felicitari. Acum urmeaza si B-ul. Trebuie sa merg sa fac cererea. dar mai am putina treaba. plus ca deja stiu ce ma asteapta si mi-e o leeneee!!
Mai am si copchilul asta care-i ca un atom micut - m-a zapacit!
Va pup si mai astept vesti despre primavara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy asa deci, tu cu mutatul? Sa va fie de bine si sa fiti fericiti in noua locatie.

Ai inteles tu gresit, am zis ca vad cu mai mult optimism finalul, dar pana acolo mai e...am trecut abia de jumate, mai am inca pe atata adica pana in iunie 2013 daca toate merg snur. Si ce e mai greu abia vine...

Tanti nu mai poate scrie, desi sunt sigura ca citeste pe aici.

Semnele de primavara au disparut, a venit iarna. Nu ma supar ca acum stiu ca nu mai dureaza o jumate de an...macar se bucura copiii de putina zapada.

Azi plec acasa, sunt happy.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna fetelor,
nici nu vreau sa aud de inchiderea acestui subiect! Stiu, ca uneori lipsa timpului ne reduce la tacere, dar hai sa animam subiectul.
Si eu am avut o groaza de treburi, copil din ce in ce mai zvapaiat, invatat, scoala (SFI) , dar pentru ca azi am un motiv de bucurie m-am hotarat sa scriu ceva. Si cum spuneam, in ultimul timp m-am indeletnicit si eu cu un test de limba suedeza pentru a trece din nivel C in D, pe care l-am trecut cu bine. Acum, ma grabesc sa purced in D poate pana in aprilie-mai reusesc sa termin SFI-ul. Simt ceva dificultati la hörförståelse dar sper sa le mai rezolv pana la urmatorul test. Astept idei, sfaturi ajutatoare in acest sens!

Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sarah, felicitari! Mult succes mai departe, sunt sigura ca vei termina cu bine in semestrul asta.

Nu mai tin minte cum am exersat eu hörförståelse, la radio, la tv...am auzit ca la tv se poate seta text in suedeza la emisiuni, la filme suedeze dar sincer eu nu am incercat. Cauta si pe site-urile de pe prima pagina, sau vezi ce gasesti aici: http://www.skolverket.se/prov-och-bedomning/2.1100/2.1190/2.1247 .

Eu azi am fost cu mama la Skatteverket, sa o inregistrez. Voi trimite si la Migration hartiile maine...sa vedem ce raspuns primim.

Nu mai stiu daca s-a discutat aici...e cineva care si-a inregistrat parintii in Suedia? Noi avem nevoie de mama sa stea la noi pana in mijlocul lui iunie si apoi revine la mijloc de august pana in noiembrie. Si cum legal e numai trei luni...sunt tare curioasa daca va primi personnummer. O inregistrez ca persoana independenta, ca are pensie si eu nu o intretin...Aveti ceva tips-uri?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Miha, multam. Nu stiu despre parinti, nici eu n-am facut treaba, cu toate ca ar trebui. Mie mi-e teama ca n-or sa considere suficiente fondurile mamei, cu pensia ei....!!Chiar a avut nevoie la doc si-mi spuneau ca doar consultatia ar fi 1500 kr. (cardul de sanatate nu l-a luat de acasa!!Acum merge acasa si cand o reveni...vedem.
Cu scoala, oricum esti mai aproape de final decat mine.
Sarah - felicitari, spor la mai mare!De ascultat poti asculta vorbire normala pe Sveriges radio, pe net. Eu am avut de facut tema un rezumat dupa o emisiune si ... am ascultat vorbire normala. Dar cel mai mult merge la servici cand o fi. MAi e site-ul 8sidor unde poti si asculta stirile.Oricum , la ascultare e ciudat!
Daaa, ne-am mutat, dar tot ap. casa, poate anul asta, poate la anu'.
acum aranjatul, dar e mai relas
Miha, De ce ziceai ca Tanti poate citi dar nu scrie??
Va pup, un weekend placut sa aveti!

Mergi la inceput