Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Sarah, ti-au recunoscut masterul. Acela e magisterexamen. Nu mai trebuie sa faci nimic.

Poti aplica la orice studii vrei daca trimiti toate actele (copii dupa ele) plus hartia pe care ai primit-o la Antagning VHS. De acolo, aplici prin portalul studera.nu.

Tot acolo trimiti si betyg-urile primite la cursurile de limba (presupun ca ai). La studii aprofundate e nevoie de Svenska som andra språk B, de regula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

VHS e legat cu studera.nu. Dupa ce ti-au recunoscut diploma de liceu, apar toate materiile automat in contul tau la studera.nu, pe care trebuie sa ti-l faci singura in caz ca vrei sa studiezi la nivel de högskola. Poti aplica la orice faculatate, dar nu te accepta pana nu ai toate materiile pe care ei le cer (behörighet). Mie nu mi-au recunoscut engleza si nu am fost admisa pana nu am trimis behörighet de la Komvux pentru Engelska A. Deci pana diploma nu ti-e recunoscuta, degeaba aplici, ca nu te accepta. Si normal suedeza SAS B.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Mihaela nu ne-a zis daca vrea sa aplice la högskola. Poate mai vrea sa faca un masterat-caz in care nu are nevoie de nimic, in afara de diploma de licenta romaneasca.

Sau poate se inscrie la doctorat, caz in care ce spunem noi e inutil (inscrierea la doctorat se face direct la universitatea respectiva).

Oricum, pentru cursuri individuale la orice universitate nu e nevoie de actele din liceu. Adica, cine vrea sa studieze doar araba, o poate face, cu conditia sa isi faca cont pe studera, sa trimita diplomele (Högskoleverket nu le trimite automat-lucru verificat de mine) si sa aplice la ce o intereseaza.

Abia daca vrea sa aplice la un program intreg, cum ai facut tu, e nevoie de foaia matricola din liceu echivalata de VHS.

Complicat si rasucit, dar pana la urma iesim la liman

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna seara din nou,
merci mult fetelor, nu am nimik eu sunt abia in C la SFI . Nu am trimis si actele de studii din liceu ca nu am diploma de bac aici si oricum ma gandesc ca trebuie sa le trimit atunci, aproape cand voi termina Svenska 2B. Dar imi era ciuda sa nu-mi fi recunoscut masterul ca ma bate un gand, daca ajung in 2 ani sa termin svenska 2B sa aplic pentru un doktoral jobb si-mi trebuie 60 de credite la master.
Deci, sa inteleg, ca eu acum doar trebuie sa trimit toate actele mele de studii traduse, foia asta de la VSH si cele de la komvux direct unde vreau sa studiez? Dar pentru studii mai avansate decat facultate imi mai trebuie si actele de liceu?

Merci mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tanti, eu in primul termin nu am gasit program intreg(in Kalmar si Stockholm incep numai toamna, asta era in decembrie cande terminam eu SAS B si aveam posibilitate sa fiu primita la cursuri universitare) si ca sa nu pierd vremea, am aplicat la cateva cursuri individuale cu gandul ca imi vor fi recunoscute apoi de facultate. Si nu am fost acceptata pana nu am rezolvat cu engleza. Restul de materii cerute la behörighet imi erau recunoscute prin diploma de liceu, terminasem SAS B. Am facut atunci un curs de genetica la distanta, am avut nevoie de biologie, chimie, matematica, fizica, engleza si suedeza.

Deci nu, la cursuri universitare, fie ele individuale sau in program, nu te accepta daca nu indeplinesti behörighetul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Mihaela, ce spui tu e foarte adevarat, daca iei cursurile de la inceput. De exemplu, eu nu am trimis nimic din liceu, dar am primit acceptul de a studia curs individual, pentru ca era considerat aprofundarea unei materii deja studiate in facultate (dar nu ramura principala, deci nu era my main).

Sarah, daca vrei sa aplici pentru doctorat, trebuie in primul rand sa cauti ce joburi sunt la diferite facultati si sa sa afli si conditiile. Tot pe site-urile facultatilor gasesti si formularele de inscriere. Cu formularul, aplicatia, eventual copii dupa disertatia de master sau lucrarea de licenta (depinde ce iti cer), aplici la doctorat.

De obicei, conditia e sa ai 120 de puncte, deci un master cu 60 de puncte nu e suficient. Daca ai terminat insa facultate de 4 ani, se considera ca lucrarea de licenta are 60 de puncte si atunci un masterat de alte 60 de puncte e suficient. Oricum, conditiile difera de la o universitate la alta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Masterul meu este de 120 de puncte, dar citeam pe site-ul unei facultati ca-ti sunt necesare 240 de credite din care 60 la master. Oricum, mai am mult pana acolo, dar vroiam sa stiu ce am de facut. As fi aplicat direct, ca si student strain, dar imi trebuiau teste de engleza si nu am asa ceva si nici nu pot sa zic ca-s foarte tare la engleza. Dar o sa tin cont de ce a zis si Mihaela si am sa bag engleza la Komvux.
Apropos, mie pe hartia ce am primit-o nu am nici un numar de credite dat pe facultate. Acestea se calculeaza cand aplici, de facultate?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tanti, am inteles acum. Suna logic. Eu am schimbat directia.

Sarah, eu nu ma pricep.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hello! Mihaela, tu esti o curajoasa Eu zau ca nu as avea nervii sa o iau de la capat cu o alta facultate, eventual ceva fara legatura cu ce am facut pana acum

Sarah, daca zici ca mai ai pana aplici efectiv, e bine sa stii ca pentru PhD ai nevoie si de engleza. Aproape peste tot se cere echivalentul lui Engelska B (uneori si C) sau test TOEFL sau IELTS cu un numar minim de puncte, chiar daca studiezi in principal in suedeza.

Ai timp sa faci engleza la Kommvux, asa ca nu va fi o problema.

Dragii de la CSN au incurcat borcanele iar. Desi eu trimisesem rezidenta, ei imi cereau dovada cetateniei. Acum am inchis telefonul cu ei si se mirau de nu mai puteau (se pare ca cineva a introdus in sistem alte date de obtinere a rezidentei mele si rezulta ca deja ar fi trebuit sa am cetatenie).

Asa ca am lamurit misterul intarzierii banilor, numai ca solutia lor e geniala: sa aplic din nou Rasu´-plansu´!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tanti, eu asta am dorit de cand ma stiu sa studiez si sa muncesc. Nu am facut-o la 18 ani, pentru ca era o singura facultate pe tara, in Bucuresti(eu locuind in nordul nordului) si in plus cu numai 25 de locuri si o concurenta anormala. Am facut un compromis si 5 ani de facultate pe care i-am aruncat efectiv la gunoi. Nici in ro nu am lucrat niciodata in domeniu. Aici nu am unde dar si dupa 20 de ani nu te ia nimeni fara experienta. Deci ce sa fac? A fost musai sa fac ceva si mi-am adus aminte de dorinta mea din tinerete. Care acum se materializeaza.
Eu nu-l numesc curaj ci nevoie. Pur si simplu altfel stateam acasa. Ceea ce nu pot, in ruptul capului!

Engleza trebuie peste tot pentru ca majoritatea cartilor din care se studiaza la facultate(banuiesc ca si la doctorate si alte chestii) sunt in engleza. Pentru mine e efectiv o greutate in plus, pentru ca desi inteleg, neavand termenii in suedeza mi-e greu. Ma ajuta mersul la föreläsningar dar nu mereu pot...asa ca stau si studiez mult din cartile in engleza singura. Uneori mai iau netul la puricat ca nu pricep.

Fug la invatat, mai am pana sambata. Ce e fain e ca mergem toata familia vineri la Kalmar, sa petrecem we-ul. Eu sambata dimineata am examen si apoi raman la cursuri saptamana viitoare.

Mergi la inceput