Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

La noi a mers mai uns. Intai skatte, luat numerele in 2 saptamani pe adresa.Impreuna cu numerele am avut un biletel de la o tanti prin care ne amintea sa mergem la Migration in decursc de 3 luni. Mers si acolo, pt dovada de job a fost necesara doar o hartie scrisa si semnata de seful nostru.
Anul trecut , o tipa a trecut prin toate cele ca sa-si numerele. Neavand job, a trebuit sa aduca dovada ca se poate intretine. Intai la Migration apoi la skatte. A durat cam 2 luni papa i-au venit numerele.
Uppehållsrätt-ul e bun. de abia de cand il ai incep sa se numere anii de sedere ca sa-ti iasa aia 5 ani pt a lua cetatenia. Eu asa stiu.
Cu scoala sunt varza - o sa am de facut rezumat oral si sa-l trimit!! Sunt in panica oficial... E multa info pt o saptamana..
AA! gata, s-a rezolvat la CSN. O sa iau banutii. Noroc ca am avut formular pe hartie acasa, pt ca online e jale..!
Tanti , tu ai facut la distanta cu Hermods?
Va pup, cele bune spor la treburi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicanu spune:

fetelor, deci e clar, omu si experienta...sotul a banuit din prima clipa ca are de-a face cu o scorpie, dupa chip si nu doar...era singura care i-a tinut in picioare tot timpul, pe cand ceilalti aplicanti discutau cu celelalte functionare de jos...si intrebarile cica ar fi fost mult mai multe, un adevarat inchizitoriu, asa s-a exprimat mirat insotitorul roman la sfarsit, ce mai...acu, dupa povestile voastre chiar nu ma mai mir...zicem ca primul episod l-am pierdut si nici nu vrem reluarea ...trecem direct la al doilea, in formatie completa si ocolind-o pe respectiva! si poate-o fi cu noroc, sa vedem pe cand
va multumesc la toate pt ce ati povestit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

I-a tinut in picioare vreo juma' de ora. Valeu

In unele cazuri e bine sa fii asa mai nesimtit ca si mine. . Eu nu astept sa fiu invitata sa ma asez pe scaun intr-o institutie publica, fie ea romaneasca ori suedeza. Ca de aceea au scaun pus acolo. Plus sunt functionari publici ce lucreaza intr-o institutie publica, inclusiv cladirea e publica si lucreaza cu oameni. Dincolo de functia ei, eu si ea aveam aceleasi drepturi sa stam jos. Si zi tu nu e mai frumos, mai decent, mai profesional, mai uman, sa purtam o conversatie de la acelasi nivel? I rest my case.

No, nu faceti ca mine. In anumite cazuri sunt tare necioplita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Florysyca, da' banii de taxa pt. Id-kortul refuzat i-au returnat? Adica fara ID-kort, da' multam' de bani. Sau banutii erau pt ca au procesat cazul, i-au facut poza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Da i-au facut si poza.Banii s-au dus.Sa vad daca gasesc chitanta in baza careia as putea recupera banutii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna seara,
fetelor vreau sa rectific mesajul anterior, nu pentru permisul de conducere a fost nevoie sa fie recunoscut ci pentru ID-kort. L-am intrebat azi si m-a lamurit. Eu abia aterizasem si eram intr-o nebuloasa cam indepartata atunci, ca sa inteleg ce acte tot isi face el.
Oricum, imi cer scuze daca am derutat pe cineva!

Va urez de pe acum sa aveti un week-end minunat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui florysya

Da i-au facut si poza.Banii s-au dus.Sa vad daca gasesc chitanta in baza careia as putea recupera banutii.

Buna, sa stii ca daca a scris tanti de la Skatte pe chitanta ceva, nu mai primesti banii inapoi. Se considera ca el nu a indeplinit toate conditiile si ca Skatteverket si-a onorat obligatiile. Sper insa ca nu a semnat cucoana de acolo si nici stampila nu a pus (dupa ce faci poza iti restituie cererea si chitanta semnate si stampilate, impreuna cu o hartie in care spune ca ID-ul se ridica in maxim 3 sapt).

Foxilica, am facut SAS A la Hermods distans. Ce vrei sa stii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hmmm, eu am platit pe internet, am transferat banii in contul Skatte, am scos chitanta la imprimanta si au retinut-o ei. Am primit in schimb o hartie cum ca a fost inregistrata "anmälan" si am primit acasa in plic o hartie cum ca sa ma prezint la Skatte in termen de doua luni(de la data postei) sa imi ridic ID-kort.

Asa scria pe site-ul Skatte, asa am procedat. La voi nu a fost asa? Ca vad ca scrieti de chiatnte, semnaturi...

Eu am inceput sa reinvat fiziologia, am primit inca o sansa sa dovedesc ce stiu. E prima data cand am de facut asta, sper sa aprofundez mai bine ca au profii astia un talent de a pune numai intrebarile nesemnificative la examen...nu ma mir ca din 16 cati suntem in an, 12 am primit a doua sansa.... Asa ca sunt suparata, nu am reusit sa fac nimic in casa, am avut intentia sa spal si eu geamurile si sa impodobesc casa macar de al doilea advent, dar nah...sa mai astepte...pana de Craciun le fac eu pe toate...

si numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Fetelor, hjälpa mig!
Am o nelamurire, am trimis toate diplomele, adika una de licenta, una de studii aprofundate si una de master la Högskoleverket. Pe cererea ce am trimis-o, odata cu copiile, am scris ca doresc bedömning pentru munca si studii. Mi-au raspuns intr-o luna, asa: "utbildning "X" motsvarar till nivå och omfattning svensk magisterexamen med kemi som huvudområde". Ce sa inteleg, ca masterul meu facut pe credite europe este echivalent doar cu magister? Este o greseala sau...? Nu trebuia sa scrie masterexamen, daca-l recunosteau? Ce ma sfatuiti? Sa sun sa intreb sau sa vorbesc la komvux cu studievägledaren?
Imi mai spun in scrisoare ca pentru a studia nu ei "bedömer min behörighet". Sa inteleg ca daca mai vreau sa studiez trebuie sa mai trimit acelasi set de acte in alta locatie?

Va multumesc anticipat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Sarah, nu ma pricep...eu nu am asa ceva. Daca vrei citeste pe Wikipedia, am gasit si magister si master in Suedia.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Masterexamen_(svensk_examen)
http://sv.wikipedia.org/wiki/Magisterexamen
Sigur ca poti intreba si la Komvux.

Ca sa te inscri la facultate, diploma de liceu iti este recunoscuta de VHS, e o alta insitutie. Cei de la HSV se ocupa numai de recunoasterea diplomei de facultate. Gasesti link-urile pe prima pagina.

Mergi la inceput