Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

pisicanu din pacate nu stiu sa iti raspund la chestia cu personnummer...noi am aplicat la Migration, dar am o prietena care a aplicat ca sambo la Skatte intai si a primit in cateva zile. Teoretic e asa cum spune Tanti, dar practic se pot face si exceptii, depinde de cel de la ghiseu. Sotul tau cand a depus cererea? Normal personnummer il primesti in 2-3 saptamani, daca bine imi amintesc...Mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Pisicanu eu am fost la saktte saptaman trecuta. Iti zic cazul meu, tu dragi concluziile.

Deci, eu sunt in sambo(concubinaj) cu un cetatean suedez ce munceste. Conform noilor regulamente, eu trebuie sa aplic mai intai la Migra, ceea ce am si facut. Cazul meu se va rezolva in 7-9 luni indiferent de cate presiuni am pus pe ei. Am sunat si la Skatte sa intreba daca nu-mi pot lua numerele fara decizia de la Migra. Raspuns NU.

Saptamana trecuta m-am dus totusi la Skatte sa vad cum sta treaba. Femeia de la ghiseu mi-a luat actele(copie pasaport, niste foi tip completate de mine) si mi-a explicat ca Skatte si Migra sunt doua institutii separate si fara sa se deranjeze una pe alta. Asta a fost raspunsul cand eu i-am zis si de Migra, adica daca e ok si fara ca cei de la Migra sa-mi dea dreptul de sedere. Totusi, mi-a zis ca atunci cand imi soseste dreptul de sedere sa-l duc la Skatte. Mi-a zis ca o sa primesc numerele intre 4-6 saptamani (poate chiar mai repede). Mi-a mai dat si niste fise tip ce trebuie sa le complectez dupa ce-mi primesc numerele.

Apoi, m-am dus din nou ca trebuia sa adaug la acte foia cu venitul prietenului meu si o declaratie scrisa si semnata de el ca ma intretine financiar. De data asta am avut pe altcineva cu care am vorbit. Supriza, tipa asta nu-mi mai dadea aceleasi sperante, ba chiar cand am mai intrebat daca e sigur ca intre 4-6 saptamani primesc numerele, mi-a spus ''perhaps'' si avea o mimica ce denota mirarea fata de pretentiile mele.

E am cunsocut o romanca aici in Stockholm care si-a obtinut numerele prin prisma jobului iubitului ei, necetatean. I-au sosit numerele cam dupa 6-7 saptamani si abia acum se duce la Migra. Ea a aplicat prin toamna asta candva.

A da, se pune mare accent pe asigurarea de sanatate. La skatte cea care mi-a cautat formularul pt- a-l completa m-a intrebat de asigurare, i-am zis ca am (o platesc pe cea de stat in Romania), apoi la ghiseu cand am fost prima data tipa n-a zis nimic de asigurare si nici nu a zis sa aduc dovada cum a zis de exemplu cu venitul samboului si declaratia lui. Ce-a de-a doua femeie (cand am fost a doua oara) m-a intrebat de asigurare medicala, si i-am zis ca sunt asigurata.Si m-a intrebat ''private''? I-am zis ca si cetatean roman de statul roman si ca am cardul de sanatate european. Am omis sa-i zic ca platesc ca sa nu o debusolez mai tare. Dar nu mi-a cerut dovada, cred ca banuia ca am dus-o prima data.

Ideea e ca in functie de cine dai la ghiseu/birou variaza si raspunsurile si pretentiile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Si prietena mea la fel ti-a spus en-kvinna, la fel ca si cea din St. a obtinut personnummerul, apoi a trimis actele la Migration.

Cei de la Skatte sunt niste panarame. Povestea mea cu ID-kort. Va spuneam mai acu' o vreme ca nu am ID kort, pentru ca trebuie sa iau cu mine pe cineva, cu ID kort suedez, care sa confirme verbal si in scris ca eu sunt eu. Asta pentru ca nu am pasaport biometric, caci daca aveam era simplu. Asa scrie pe site la ei. Buuun, ne ia prietena noastra romanca, profa de romana a fetelor si mergem la Skatte. Eu cu cea mare a mea. Fata cu pasaport biometric, prietena ca "martor" pentru mine.
La ghiseu, aia era paralela. Nu intelegea de ce am luat martorul cu mine, cica de fapt nici nu trebuia, ca e de ajuns hartia de la Migration cum ca am uppehållsrätt. Asa ceva NU scrie pe site, ii spun. Ii spun ca pasaportul meu nu e biometric, imi spune ca asa trebuie, fara martor, cu hartia de la Migration. N-o aveam la mine, asa ca revenim in alta zi. O alta persoana la ghiseu, cred ca stia pentru ca nu a mai pus intrebari, am facut actele. Fetei i-a venit ID-kort intr-o saptamana, mie intr-o luna(pe site scrie ca in max 2 saptamani) de eram gata sa le scriu.

Concluzia? Puteam sa imi fac de 4 ani ID kort, fara martor. Dar pana nu te duci acolo sa vezi exact ce iti cer si nu ai raspunsul in mana, nu poti fi sigur.

Am scris ca poate mai sunt si altii in situatia mea si se rezolva la fel...

Edit ca am uitat sa scriu faza cea mai tare: prima tipa de la ghiseu ne-a spus ca nu e buna profa ca martor, ca de unde stie ea ca ne cunoastem? Cand am intrebat-o pe cine sa ducem atunci, nu a stiut...a intors-o ca nu e nevoie de martor, ca ajunge hartia de la Migration. Asa a fost, dar a fost de la ei, pe site scrie cu totul altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Stiu ce spui Mihaela. Dar pe site-ul de la Skatteverket si la telefon cand samboul a vorbit cu ei au zis ca fara decizia finala de la Migrationsverket nu am voie. Si practica dovedeste altceva. Ca si eu ma gandesc ca daca n-as fi avut dreptul de obtine numerele de la Skatte nici nu-mi cereau actele sau sa stea de vorba cu mine...de 2 ori. Inca mi-au dat formulare tip pt. Försäkringskassan si ID-kort. Mi-au zis si unde e intrarea pt. obtinerea Id-kort-ului.
SA vedem...da' presimt ca ma paste un ghinon si aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna fetele.
Vad niste dezbateri pe aici.
Cred ca astia fac cum ii taie capul in ziua respectiva sau in functie de persoana de la ghiseu.
Sa va zic ce a patit al meu sot ci ID-kortul pe care bineinteles ca nu-l are nici acum.El nu are pasaport biometric si i-a zis sa mearga cu o persoana cu ID-kort suedez.A mers cu seful lui de atunci suedez get beget.A stat cateva ore de turba suedezul au ajuns la ghiseu si i-au zis OK merge si a platit si taxa aia ba a facut si poze.Dupa 2 saptamani a primit raspuns acasa ca nu ii da ID-kort pt ca nu are pasaport biometric.Deci concluzia mea este ca sunt varza.
Eu si copii avem person nummer dar nu si chestia de la Migration stiti voi ca mi-e lene sa o scriu.Nu ne-au dat ca nu am pasapoarte la copii si nici certificat la cel mic.Le-am zis ca nu stiu cand le-oi avea ca este o chestie de durata eu avand ceva probleme cu actele necesare pt certificat.Mi-au zis ca nu este o problema ca pot aplica cand am toate actele.Eu nu inteleg nimic cat de urgent trebuie dreptul de sedere?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Deci e clar ca legea nu e lege ci e cum ii taie capul. Si nu ar trebui sa fie asa.

Flory, nici eu nu am pasaport biometric si pana la urma am primit ID-kort chiar si fara semnatura martorului, doar cu hartia de la Migrationsverket. Sotul tau ar trebui sa faca reclamatie, pe site scrie CLAR ca asta e conditia pentru cei care nu au pasapoarte biometrice: sa prezinte un martor, care sa semneze, cum a fost in cazul sotului tau. Eu nu m-as lasa, as insista cu hartia scoasa la imprimanta, sa le arat ca nu au dreptate...toti stiu ca sunt panarame, si suedezii se plang de functionarii de la Skatte, e general pe toata Suedia.

Cam la fel e si la Arbetsförmedlingen...si aia sunt panarame mari. Si acolo am patit-o.

En-kvinna, greu tare...imi pare rau ca nu a mers mai repede si pentru tine...tin pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sarah_78 spune:

Buna seara,
sotul meu are ID-kort si nu are pasaport biometric, dar daca tin minte doar pentru permisul de conducere a trebuit sa mearga cu seful lui sa-l recunoasca- Faza cea mai tare a fost ca dupa ce l-a recunoscut seful lui suedez, a trebuit un al doilea suedez sa-l recunoasca pe seful lui- De tot rasul! Cand a vrut sa-si ridice permisul de la posta aceeasi problema, un cetatean sudez a trebuit sa-l recunoasca-
Scuze, dar mi-a disparut punctul de pe tastatura-

O seara buna va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Pentru permis, sotului meu nu i-a trebuit pe nimeni. L-a trimis postal si l-a primit tot postal...la posta nu am patit sa ne ceara sa vina cineva si am scos multe pachete. Eu peste tot m-am legitimat pana acum cu pasaportul, nu este biometric. In toti 4 ani nu am avut probleme...nici macar la examene la facultate nu am intampinat probleme.

Am vrut ID kort pentru ca mereu ma legitimam cu pasaportul SI cu peronbevis ca sa am si personnummerul suedez. In plus trebuia sa ii fac si Dianei si trebuia sa fiu si eu prezenta asa ca cu un drum am impuscat doi iepuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mie imi place cum fiecare venim cu alte experiente privind aceleasi probleme...si eu care credeam ca aici legea e lege, nu tocmeala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Ei, pai atunci sa va zic si eu...

Eu am luat personnumer dupa legea veche. Colegul de apartament dupa cea noua Dar... Si aici incepe amuzamentul. Eu am primit inaintea lui personnumer, ca nu m-a intrebat nimeni de acceptul de la Migration, in schimb a fost complicat cand am mers la Migration sa le cer uppehållsrätt. Cica de ce am personnumer? Pai ca mi-au dat aia de la Skatte.

Si a inceput o discutie faina, de pana la urma a dus colegul de apartament contractul de munca si asa au fost de acord. Cum ar veni, eram si nu eram rezident suedez

Si mai amuzant a fost ca am vazut dupa vreo luna de la depunerea tuturor actelor la Migration ca nu primesc raspuns (copilul meu primise, culmea). Am sunat si au zis ca mai dureaza. Asa ca i-am vizitat (de aia ii ziceam En_Kvinnei sa mearga direct la ei). Si acolo cucoana de la ghiseu a zis: Wow, ciudat, toate actele sunt in ordine, dar dosarul apare ca nepreluat. Ia sa bifez eu aici ca e OK!

Intr-o saptamana aveam scrisoarea prin posta. Eram rezident suedez!
edit: Kvinna, pentru ID kort iti cer si uppehållsrätt. Nu merge fara, asa ca nu cred ca reusesti sa ii pacalesti, desi...

Mergi la inceput