Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Mult succes Tanti, sa fie o ploaie de MVG.

Eu ma duc maine sa-mi cumpar decoratii de Craciun abia apuc. A da, si sa cumpar Vanish pt covoare...inca al meu sambo nu crede ca asa ceva exista..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Tanti, ploaie sa fie! Da' de ce conteaza notele??? Eu asta nu am mai auzit . La mine zau ca nu au avut importanta...

Io am chef cu mamzele de 15 ani in seara asta, fac tort, gatesc si spal geamuri . Apoi incerc sa si invat ceva...eu am examene in 2 si in 10, abia apoi ma pot gandi la Sarbatori...Mos Nicolae va veni asa fara sa stiu eu, deleghez pe altul.

Un we frumos va doresc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Foxilica, ti-a corectat uppdragul? E ala de prezentare, la care poti lua doar G, sau a fost mai complex?

Eu am examinari partiale sau nu saptamana viitoare-pana pe 6 decembrie. Vreo 4 chestii...

Urati-mi sa le termin cu bine si multe MVG-uri, ca de acum conteaza notele.


Tantici - bafta si doar MVG-uri in traista!
Uppdragul a fost asa, un test de capitol. Am avut intrebari din tot. Am luat doar G. Nu inteleg cum face aprecierea, dar egal.
Acum am de facut refrat si analiza unei poezii..... Eu nu ma prea prind care-i treaba cu referatu', dar ma straduiesc. Nu radeti de mine, dar tot un rezumat il vad.
Apropo de CSN - am primit beslut si ei au site-ul in ,, renovare''
Miha, cum a iesit petrecerea?
En-kvinna nu stiu de ce te increzi in stiinta barbatilor cand vine vorba de ale gospodariei in amanunt . De unde sa stie ei ce si cum? Ti-ai luat decoratiuni? sa ne pui poze.
Yuhuuu-ieri a fost prima oara cand am condus pe intuneric, pe autostrada!Era si ploaie si vant tare si am mers...! Ehe, am ajuns departe
O saptamana reusita va doresc, cu succese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, fu bine...multumesc de intrebare! Le-am lasat singure vreo doua ore si apoi am stat sus in dormitor la Idol. Partea de jos a casei a fost a lor...au mancat, au jucat jocuri si au ras, s-au distrat. La 22.20 inca nu se dadeau duse desi ora stabilita sa se termine a fost 22. Erau toate cu bicicletele, asa ca nu le grabea nimeni .

Spor la treburi si invatat gaigici, vineri am si eu examen. Si apoi inca unul pe 10, deci sunt in focuri. Abia apoi am sa simt si eu ca vin sarbatorile si o sa am timp si de altceva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicanu spune:

bunaaaa fetelor, ia sa mai scriu si eu cate ceva ca acu vine 2012...ma bucur ca inca scrieti mai mult in romaneste decat in suedeza, altfel nu ma mai bagam ...m-am cutremurat de cate si mai cate niveluri si examene si materii si calificative cu scoala asta suedeza, de limba sau de specialitate...cine mai stie ce s-o mai inventa pana intru si eu in clasa 1?
Mihaela, primeste cu intarziere urarile mele de sanatate si noroc pt fiica ta care a implinit o foarte frumoasa varsta, am intrat pe blog si mi-a placut tot ce-am vazut, esti tare!
iar cu scoala TOATE sunteti tari, va admir si va felicit pt ambitie si abia astept sa ma alatur si eu grupului de studioase, ca vad ca nu se pierde vremea pe-aici...
ceva despre noi sa va zic...toate cum le stiati doar o grija in minus din septembrie, si anume...grija banilor! sa-mi traiasca sotul si sa-i traiasca creierasul, ca dupa o luna de "programare" in Franta, nu mai avem nici o datorie programata la plata...a terminat insa ceea ce trebuia sa termine in ianuarie 2012, si se prea poate sa nu mai fie nevoie de un nou contract, cu toate ca cica s-a facut indispensabil, toti il apreciaza la maxim! om vedea! vine acasa pe 23 dec si atunci o sa stim daca se va mai intoarce sau nu in Franta. Planul cu Suedia se contureaza tot mai mult si deja a vorbit cu pers din Valentuna sa ne caute o chirie pe acolo, ca eu si copiii sa ajungem cat mai repede si sa ne integram in peisaj! si continui cu aplicatiile pt un job Suedia pt el!
ia spuneti-mi voi, n-ar fi mai bine sa asteptam sa termine baiatul anul scolar (cls a 6a) si sa facem manevra de relocare in vara? altfel, cum se va face cu echivalarea claselor lui ? ce clasa va fi acolo, ce credeti?
sotul zice ca decat sa ne intretina in RO, mai bine in Suedia, de-aia ar vrea sa ne miscam rapid, cat inca castiga banii astia multi si sa aplicam cu totii impreuna pt nr pers, avand si cateva mii de euro la purtator(apropos, nici pana acum nu i-a venit un raspuns la aplicatia pt nr pers din sept.)Voi ce parere aveti, cum ar fi mai indicat?
in rest, e tare greu singura cu 2 copii, cu scoala asta infernala a baiatului, cu auditii peste auditii, cu cerinte anormale ca ma si mir cum de mai face fata! abia astept sa scap din sistemul asta,va jur!
sunt la birou acum, orele in care am si eu timp de mine, haha, de mai stau la o barfa si o cafea intre femei
incet incet vin sarbatorile, banuiesc ca deja v-a cuprins spiritul lor si v-ati luminat locuintele cu beculete...am primit o poza de la casa celor din Valentuna si e un decor de poveste acolo, o frumusete! la voi tot asa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Salutai,

Inainte de toata bafta la examenle ce le aveti. Asemeni lui pisicanu si eu va admir, a studia intr-o alta limba nu e usor si nici comod...nici nu-mi pot inchipui cum e sa comentezi o poezie intr-o alta limba.

Foxy...eu ma incred in el ca macar poveste pe suedeza :) asta e singurul avantaj. Stai sa iti zic ce alta boacana mi-o facut; mergem sa cumparam stele pt geam, si ne hotaram pt doua si ieftine, cele mai ieftine. Cand ajunge domunu' la casa cumpara si doua becuri. Treaba e ca un singur bec era mai scump decat cele doua stele la un loc si noi am luat doua becuri. Partea buna e ca au garantie suedeza made in china ca o sa ne tina 15 ani.

Pisicanu ma bucur tare mult ca v-ati rezolvat niste probleme. Cat despre Skatte stai linistita, asa cum alte probleme din viata voastra s-au rezolvat tot asa se vor rezolva si astea. Eu nu stiu sa te sfatuiesc cum ar fi mai bine sa procedezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

en kvinna, dupa ce te obisnuiesti cu limba, e greu in romana . Eu de ex. acum degeaba citesc materiile ce le invat in romana, am cautat pe net in speranta ca voi intelege mai usor...dar nici vorba! E mai usor in suedeza. Dar nici nu pot spune anumiti termeni in romana caci nu ii cunosc . Pare incredibil dar stiu ca asa ca tine credeam si eu acum 4 ani. Nici nu ma vedeam macar citind ziarul sau literatura in suedeza...

Pisicanu, multumesc mult de urari!
Ma bucur ca treaba merge atat de bine! Sfatul meu este ca nu prea conteaza cand veniti. oricum baiatul va merge la inceput la o clasa speciala unde va invata suedeza si in functie de cat de repede acumuleaza(in general e un an, dar se poate si mai repede) va intra in clasa normala, cu copiii suedezi. De pierdut nu pierde, pentru ca aici materia merge intr-un ritm lent pana in clasa a 8-a, 9-a si la matematica sunt sigura ca a facut mai mult decat se face aici intr-a 9-a :). La fel si la restul materiilor. Doar ca ii va fi greu ca nu va stii termenii in suedeza, atat. Insa recupereaza, nu e greu, mai ales ca ccc copiii sunt ca sugativele :).
Copiii merg intr-o clasa, cei care sunt nascuti in acelasi an. Diana mea e din 96 si merge a 9-a.

Eu ma bucur ca trecu Berit, azi noapte a scuturat ferestrele la casa si tabla de la ferestrele mansardei :). Bine ca nu am avut de mers la Kalmar(aveam cuursuri azi si maine, dar cursul de azi s-a amanat pe maine pentru ca profa trebuia sa zboare de la Uppsala la Kalmar aseara si s-a anulat zborul) caci vapoarele au fost anulate, numai imi rodeam unghiile. Am preferat sa stau acasa si sa invat...e asa liniste aici si atata calm fata de oras...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicanu spune:

Multumesc en_kvinna si mihaela, o sa hotaram cat de curand si momentul plecarii, imediat ce ne reunim ca familie! macar stiu ca nu sunt conditionata neaparat de terminarea anului scolar!
ma apuc iar sa-i caut un job in Stockholm, ca tare s-ar simplifica lucrurile daca ar reusi! dam cu optimism inainte, ca altfel nu pot
sa aveti o zi calma atmosferic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hello evribadi, sper sa studiati din greu sagor suedeze!

Pisicanu, daca sotul a depus la Skatteverket cerere pentru personnumer, probabil ca i se va respinge. Conform legii din mai 2010, cererea se depune initial la Migrationverket (cu contract de munca sau ca cetatean UE cu fonduri proprii). Abia dupa acceptul migratiei se acorda personnumerul.

Cel mai simplu ar fi intr-adevar sa iti gasesti de lucru in Suedia. Contractul de munca rezolva aproape tot, chiar daca numai unul dintre soti lucreaza.

In legatura cu scoala, nici eu nu mi-as face griji, cum a zis si Mihaela. Copiii se adapteaza mai repede decat noi si primesc mult ajutor in sensul asta de la scoala sau gradinita.

Va doresc tuturor o zi frumoasa si spor la studiat (unde e cazul)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisicanu spune:

Buna tuturor,


Da, Tanti, la Skatte a aplicat sotul, indrumat de romanul din Vallentuna care tot aici a aplicat si el (cu intreaga familie si fonduri proprii) la sfarsitul lui iunie 2010 si au primit nr f rapid! daca altul ar fi fost "traseul" nu era normal sa-l fi intors din drum din prima suedeza de la ghiseu, pe care a "chinuit-o" mai bine de 45 min? chiar nu mai inteleg nimic!

Mergi la inceput