Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Of mama, complicate caile scolilor, proba de perseverenta si vointa pt cei ce le descalcesc
Tanti - deci asa ai dat-o cu CSN-ul.Pai de ce n-ai dom'le cetatenia, ha? Iti doresc rabdare
Eu am de facut rezumat oral al romanului... Ce ciudat imi pare ca trebuie sa vorbesc singura in microfon...! Plus ca mi-e si asa, peste mana pt ca n-am mai vorbit de mult suedeza..
Sper sa-mi iasa.
a fost mosu' pe la voi? ati curatat ghetutele? Sper ca a avut sacul plin pt toti.
O saptamana cu realizari va doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy succes, sunt sigura ca ai sa te descurci.

Tanti la tine cum e? Te-am mai intrebat...dai nationella provet?
Ziceai dincolo ca mai ai de invatat? Continui suedeza sau e altceva? Hai ca sunt curioasa .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hallå!

Mihaela, se pare ca nu e cazul sa dau nationella provet. Scrie de fapt si pe site ca nu in toate zonele e necesar, adica in anumite parti/la anumite scoli se obtine betyg definitiv de SAS B. Dar... (ca trebuia sa fie un dar) la studii umaniste si la cele aprofundate e recomandabil (nu obligatoriu) sa se continue cu Svenska B.

SAS B e la nivelul de Svenska A-ce fac pustanii suedezii in clasa a 10-a de liceu. Cine vrea, poate continua sa studieze cu Svenska B si atunci are echivalentul bacalaureatului la sectia umanista cu suedeza principal. Ma bate un gand...

Acum, daca tot nu iau bani (ca CSN se tine de cioace) de ce nu as studia? E logic, nu?

Si tot din dragoste de carte m-am inhamat si la Engelska C. Am aflat eu din surse oficiale ca odata obtinut betyg, e un test de limba pe care nu ti-l mai ia nimeni.

IELTS si TOEFL sunt valabile 2 ani si costa multicel. Deci, de ce nu Engelska C pe viata?

Acum termin minunatul modul Engelska C (am prov saptamana viitoare, cu toate sectiunile: citit, scris, vorbit), dar nu il recomand. Avand in vedere ca mai peste tot e suficienta Engelska B, chiar nu are sens sa isi stoarca cineva creierii cu C. E ingrozitor de sec modulul, numai comentarii peste comentarii pe texte clasice si literatura "avansata", iar la partea de vorbit se studiaza mult retorica.

M-am lungit, dar retineti esentialul din mesaj: cui ii trebuie engleza, faceti A si eventual B. Sunt arhisuficiente si zau ca nu ajuta C la nimic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Deci la mine a fost diferit . SAS B e echivalat cu Svenska B. Stiu sigur pentru ca am dat acelasi "bacalaureat" aka nationella provet cu suedezii care au terminat Svenska B. Dupa SAS A nu am dat nicio nationella provet. SAS A a fost nivel de cl.9-a. SAS B a fost "liceul".

Mai stiu sigur ca a fost asa ca am avut o colega(rusoaica) care a facut Svenska C dupa SAS B.

Vezi tanti sa nu fi inteles tu gresit, eu mai am prietene care au terminat SAS B si a fost echivalentul liceului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Mihaela, drept sa-ti zic e cam neclar cand realmente inteleg eu gresit si cand mi se zic bazaconii pe care de altfel le inteleg corect, dar...

Eu oricum trebuie sa decid ce urmeaza, deci o sa mai fie o discutie despre cursul la care ma inscriu. Daca e Svenska C, ok, sa fie primit.

Dar daca asta e tot liceul lor in ce priveste limba si literatura, incep sa se explice multe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hallå igen! Vad ca numai eu mai scriu pe aici

Mihaela, am intrebat azi alt "indrumator de drum in studii" (asa s-ar traduce, nu?) si a zis ce ai zis tu, ca urmeaza Svenska C. Spunea ca e veche asta cu echivalarea SAS B cu Svenska A, intre timp s-au schimbat lucrurile. Deci ai avut dreptate!

O sa iau de buna afirmatia astuia, ca daca mai intreb 3 tovarasi de la CVL, primesc iar variante si nu mai vreauu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Hahaha tanti, aici vad ca se aplica dreptul "studentului" apropo de dreptul pacientului.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

Hahaha tanti, aici vad ca se aplica dreptul "studentului" apropo de dreptul pacientului.



Pai da, ma gandesc sa intreb cat mai multi, pana imi raspunde unul ceva care sa imi convina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Tot eu!

Intrebare scurta la Foxilica: ai trimis copie dupa uppehållsrätt la CSN, sau l-au luat ei de la Migration?

La ultima aplicare am trimis copia, dar acum vad ca nu au mai cerut si zau ca nu stiu ce sa fac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

AAA...n-am trimis de nici un fel. doar am scris in formular ce cereau. Nici un act nu am trimis. si mi-au aprobat intr-o saptamana. Tu ai lucrat de cand ai venit? sotul?
Ce au estia cu tine, Tantilica??
Daca faci sas A trebuie s faci si B,nu? altfel n-a avut nici un rost A-ul, nu?
Mi-am pregatit ciornele, trebuie sa ma inregistrez. maine trebuie trimis testul.
Pupici.

Mergi la inceput