Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Foxy-le

Tanti, multumesc pt incurajari. Primesti un peste proaspat si lucios!

Multumesc pentru peste si il accept daca are carne de vita in el

Eu am ales sa citesc Kallifatides, En lång dag i Athen, apoi cartea mentionata de Miha plus Utvandrarnaserien. Adica alea 4. Chestia e ca nu as fi inteles nimic din ele daca nu le citeam intai in engleza (despre Moberg vorbesc). In suedeza nu pot zice ca le-am citit, mai mult le-am rasfoit si am cautat expresii din momentele-cheie pe care le retinusem la prima lectura (aia in limba inteligibila).

Weekendul meu o sa fie cam prea studios, asa ca sper sa termin tot ce mi-am propus. Am in plan si o placinta cu mere (tot din ciclul "studii si experimente").

La multi ani sotului tau, Mihaela! Sa fie sanatos si sa fiti impreuna inca vreo 60 de ani de acum inainte.!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Pai daca e vreun pirahna norocos, are si ceva vita in el (Gnu, africana, etc). Placinteala zici? Buna.... Ii pui scortisoara?? parca si miroase deja! Spor la studiu.
Uitati lista, nu mai fac linkul mic

http://runeberg.org/admin/19980525.html
Una stiu si n-o vreau ,,Ondskan''. Cu toate ca poate ar fi mai bine pt ca-i gasesc rezumatul ))) Miha , o sa merg pe blog sa vad costumul.. si distractie placuta pt duminica.
Multumesc pt urarile pt mama. Ia ceva vit D cu calciu, cica incepe sa cedeze. Pai daca s-a repezit sa-si tot ridice nepotoiul in brate !!
Gata, va pup,merg sa inventez o poveste suedeza )))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Mie mi-a placut Astrid Lindgren, am citit si Pippi si Emil si Bröderna Lejonhjärta. Primele doua dragute, de copii, ultima m-a impresionat, o poveste frumoasa, fantastica dar parca realista totusi...e pentru copii mai mari asa de 12-14 ani.
Ondskan am citit, mi-a si placut si nu...nu as reciti-o dar e un exemplu bun pentru ce a fost scoala suedeza odata...am vazut si filmul.
Vad ca nu aveti Kalifatides...in rest nu am mai citit. Dar am salvat linkul, pe Ulf Lundell il am in vizor dar nu am apucat...chiar cu Jack. Si am mai vazut cateva titluri care m-ar atrage. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Ok, directia biblioteca cu lista in mana ))). Carti de copii cica nu...
Pupici, helg placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, ce carti ai ales pana la urma? Spor la citit si la scris rezumeuri :).

Tanti tu? Care e situatiunea la tine? Gata cartile si povestile? Cand ai examen? te-ai hotarat daca dai sau nu?

Flory ce mai face micul tau, e mai bine? Vesti despre scoala?

Restul?

Eu am venit aseara pentru un laborator si plec azi inapoi. Maine e ziua adolescentei mele, implineste 15 ani! Nici nu stiu cand au trecut, parca ieri se nastea, tin minte perfect tot...si acum e domnisoara in toata firea! Are ID-kort, maine merg sa ii fac cont in banca si sa aiba cardul ei, cu banii personali(månads peng)...stie sa faca mancare si prajituri, radeam zilele trecute ca se poate marita! O sa am o saptamana plina, sper sa mai strecor si invatat intre activitatile extra. Vineri avem chef de adolescente, am intalniri cu profesorii fetelor miercuri si joi la utvecklingssamtal, din astea...

si va doresc o saptamana faina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Anca, apropo de problema ta cu iaurtul Danone si probiotice, am citit chiar acum un articol pentru scoala, e un articol stiintific deci de incredere spun eu. Un test facut pe iaurt Danone cu probiotice de unde rezulta ca imunitatea femeilor care au consumat iaurt de genul asta a crescut considerabil in perioada consumului, pentru ca apoi sa scada iar. Imunitatea a fost masurata in sange, adica substantele care ajuta la lupta impotriva patogenilor a crescut.

Daca vrei sa il citesti, spune si ti-l trimit pe email sau pe FB.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Eu nu am nimic de raportat...ma gandesc sa imi iau eventual numere temporare ca sa ma pot duce la SFI. (Multumesc de idee Tanti). M-am mai gandit sa merg la Folksuniversitetet, dar un nivel are doua module si impreuna cu materialele costa undeva la 6000 kr. Cele doua module sunt 5 saptamani (5x saptamana), sau se poate lua 5 saptamni un modul( 2x saptamana) si cel de-al doilea modul alte 5 saptamani. Partea nasola e ca incep numai la mijlocul lui ianuarie. In alta ordine de idei pe mine ma enerveaza cumplit vremea. Mereu innorat, se intuneca devreme, uf... macar de-ar ninge ar fi mai frumos si cat de cat mai luminos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hello, O_Femeie Parerea mea e sa nu dai banii pe cursuri, mai ales ca stai in casa cu un suedez. Cred ca SFI te va ajuta sa deprinzi baza limbii suedeze si e gratis...

Daca te grabesti un pic si faci o vizita la Migration, poate ai personnumer pana in ianuarie. Cred ca si SFI tot prin ianuarie poti incepe, ca de obicei astepti cam 3 saptamani de la inscriere.

Vremea cam asa va fi pana prin aprilie... Chiar daca ninge, soarele va fi mai mereu ceva mai sus de linia orizontului, niciodata ca vara. Ceai fierbinte si nervi tari sa avem!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anja spune:

Merci Miha.
Te rog sa trimiti articolul.
Eu oricum mananc Activia, ca numai ala imi place. Mai ales de cand am vazut ca in iaurturile celelalte baga potatis mjöl ca sa il ingroase.
Eu am citit in Suedeza, Philippa Gregory, Jungfru älskare. E usor de citit si de povestit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns en_kvinna spune:

Tanti Z. o sa vad cum fac, trebuie sa discut cu samboul. Eu sunt stresta pt a timpul trece si nu il valorific nicicum. Asta ma deranjeaza. Singura nu pot invata limba pt. ca eu sunt tipul ala de om care face ceva numai impins de la spate.

Io cand mi-am ales nick.ul eram in Suedia si dupa cateva incercari esuate, doamne da' multi au gandit ca mine cand si-au ales nick-ul, am zis ca il pun pe asta...ca daca si asta o sa fie luat ma dau batuta.

Mergi la inceput