Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ma da' voi faceti scoala serioasa! Noi tot ce am scris la uppgifturi la Komvux a fost din capatzana proprie . De asta nu pricep io despre ce enciclopedie vorbiti...Dar noi am avut numai chestii personale sau imaginare, nimic fakta.

Abia acum scriem din surse, asta pentru ca se bazeaza totul pe chestii gata cercetate, noi le rascercetam .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Daaa, pe net e enciclopedia asta de zice ca-ti da trial o luna. Las' ca ma descurc eu cumva. merg la biblioteca si gata.
Miha - ti-ai pus avatar un vas de sange, asa-i??
Flory - cam cat costa? niste amici de ai mei platesc 2% din venit pt unul si 1% pt al doilea. Stiu cum e sa astepti .... nashpaaaa!!
Dar ce o mai fi cu celelalte fete? lili-g, pisicanu, etc..?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Iuhuuuuu! Cineva....? nimeni...?
Ati disparut cu totii??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Citat:
citat din mesajul lui Foxy-le

Iuhuuuuu! Cineva....? nimeni...?
Ati disparut cu totii??


Echoooooooooo! hu hu huuuuuuuuuuuuuuu...
Nu am disparut, am emigrat pe la alte topice/subforumuri Ne zgribulim si noi pe unde putem.

Tu ce mai faci, ai inceput cursul? Cum ti se pare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Aaaa, cursul...deja intru in fibrilatie ca n-o sa am timp sa fac tot...! ziua pot sa zic adio, piciul nu ma lasa nici o clipa, abia apuc sa manac. iar seara sunt ko! Nu muuu ci knock-out!Incerc. sa vad ce branza fac. ai ceva sfaturi? cat se asteapta astia sa stii?
Cu CSN-ul tau mai stii ceva? eu nu reusesc sa trimit blankett...imi da tot fel! le-am scris pt ca m-au apucat toti dracii dupa ce am scris si pierdut tot...Oare imi dau si retroactiv bani??
Noa, cam asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

foxy dar de ce esti in fibrilatii? La komvux faci exact in ritmul tau, nu te zoreste nimeni...ta det lugnt asadar . Si lagom ca asa le place suedezilor....

CSN iti da retroactiv, parca in decurs de un an, sau un termin nu stiu exact...de ce iti da eroare oare? Eu am completat acum cateva zile pentru a-mi da imprumut retroactiv si a mers din prima!

Noi cu de toate: eu scoala si mama, acum sunt acasa, Silvia a avut muzical azi, acela cu Findus. Si ne uitam la planete...i-am luat cadou sotului de ziua lui un telescop...e atractia casei acum.

Zile faine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Nu stiu de ce da eroare. si asta s-a intamplat la distanta de cateva zile. le-am scris sa-i intreb.numai ,,fel på sida''zice.
Cu cursul e asa pt ca-l fac pe 100% , adica 5 sapt. sa nu zac o vesnicie. si asa mai am si B-ul si ala e muuult mai greu. o sa iau timp pt ala.
cum a iesit muzicalul, ai gasit costum? La multi ani sotului
MAi am o intrebare pt voi: maica-mea e aici, in vizita si a apucat-o o criza de lumbago. nu si-a luat cardul eu de sanatate la ea( e pensionara). Mi-o trateaza astia daca nu-i urgenta? si costa...???
Multam pt raspunsuri.
Zila calduroase!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Buna tuturor!
Foxilica, si mie mi s-a parut greu SAS-ul. E o diferenta uriasa intre SFI si SAS. Am impresia ca in saltul asta lipsesc niste elemente pe care trebuia sa le completeze elevii individual, desi nu mi-e clar cum anume. Concret, de la texte relativ simple despre lucruri practice se ajunge brusc la literatura si analiza poeziilor. Ba chiar li se cere sa scrie poezii in suedeza.

Vestea buna e ca SAS nu e nicidecum imposibil de terminat, desi poate fi complicat, cu termenele alea stranse si informatia gramada pe care nu prea ai timp sa o digeri.

Despre mama ta nu stiu ce sa zic. Sunt convinsa ca o vor trata contracost. La crizele de lombosciatica nu prea au ce face, decat sa ii dea inflamator si sa ii faca infiltratii. Imi pare rau ca e in situatia asta, am avut si eu cateva crize si stiu ce inseamna sa nu te poti misca.

CSN se misca in continuare greu, dar sper sa se rezolve intr-un final glorios.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Tanti, multumesc pt incurajari. Primesti un peste proaspat si lucios!
Azi sun si la doctor, sa vedem ce zice.
Voi ce romane ati citit pt scoala? am de ales dintr-o lista de 100 si nu stiu ce sa iau.
Miha, da-mi o idee te rog )))
Mda, s-a trezit bb si-i da cu sirena, va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

foxy, noi am avut de citit numai romane impuse . Mie mi-au placut tare mult Gömda a lui Liza Marklund, atat de mult incat am citit apoi toate romanele ce continua Gömda, plus o carte scrisa ca o contra pentru Gömda si restul...si Theodor Kallifatides- Ett nytt land utanför mitt fönster. M-a facut sa imi doresc sa vad o data o insulita(pe langa care am trecut cu masina dar eram in criza de timp sa ajungem la vapor) langa Norköping. :) De atunci am citit multe carti, dar in scoala astea mi-au placut. Cum spuneam, noi nu am avut niciodata de ales, totul a fost impus. Poate din lista ta sa mai fi citit ceva...pune-o sa o vedem si noi.

Multa sanatate mamei, nu stiu ce sa spun ca nu am avut probleme de gen...mama vine in decembrie pentru 6 luni, ca o ia si al meu sot pe vapor saptamanal catre Stockholm si vorba Silviei: nu putem eu si cu Diana sta ca Pippi singure? :))...trebuie sa fie un adult cu ele in casa. Mama vine cu cardul dupa ea :), cu medicamente si alea alea...dar a facut la noi acum doi ani doua crize de fiere, i-a trecut dar intr-o noapte era cat pe ce sa ajungem la urgenta, ca nu stiam ce e...apoi s-a intors in Ro si s-a operat de fiere...avea piatra care nu mai putea fi amanata.

Multumesc pentru urari sotului, duminica e ziua lui, i-am luat cadou in avans...adica l-am comandat pe net si a venit mai repede.

Pentru muzical am improvizat, am pus cateva poze pe blog...i-am facut o coada dintr-un pantalon, un altul a fost pe post de pantalon si am gasit niste pantaloni scurti verzi la H&M, ca o pleasca asa...ea si-a imbracat cordeluta si si-a facut urechi, cam pleostite dar a fost OK. :) Au fost tare draguti!

och en super duper helg!

Mergi la inceput