Suedia (5)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tanti Zavaidoc

Citat:
citat din mesajul lui mihaela_s

io n-am id-kort suedez si am bank id .

Na bun, si pe ala de unde l-ai luat? Swedbank? Ei ti-au dat si ostromentul de bagat in mufa USB?

PS Foxilica, discutam metaforic si aluziv Vorbeam despre cititorul de card pe care il folosesti cand te semnezi electronic.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)

TANTILICA- de ce te legi maica de mine, ce-am facut? ca doar n-am spus nic'a!
Nici eu n-am divais din ala. si eu am doza si asa mi-am facut bank id på fil si semnez electronic.
Daca ai de la nordea trebuie sa-ti dea aia si divaisul (are frate-meu din ala).
Si ca veni vorba de CSN.....!!! AM completat un catamai formularul (ala pt probarea dreptului de a lua stöd - cu date despre mine,despre sot, catel si purcel) si cand sa semnez (adicatelea electronic) hop... fel på sida! si tot fel,fel si nu i-am dat salvare si....s-a dus tot, fir-ar mama lor sa fie de ....
Apoi m-am apucat iar si-i dau spara, sa vad, merge? dau sa recuperez datele si... ghiciti? da.... fel på sida, incearca mai tarziu! pai sa ma ...si sa-mi bag .... pe siteul lor .am mai incercat si azi o data si pauza!!la fel. eroare.
Mi-am comandat formulare, sa scriu frumos cu pixul pe hartie si gata!
Miha, hai fruntea sus ca mai ai putin! stiu, e greu, dar din vacanta in test, acusi termini cu toata faculta si gata...stai cu dragii tai.(stiu cum e, sotul meu a lucrat asa vreo 2 ani, si era plecat cu saptamana prin toata suedia si europa. nashpa, dar a trecut)
Va salut. azi am cursul introductiv si nu stiu cu cine sa.l las pe bb...mama are criza de spondiloza si pritene lucreaza.... Vedeti, asta-i greu in straini, n-ai atata familie in jur...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Foxilica, daca studiezi på distans, sa stii ca e apa de ploaie cursul ala. Explica in mare cum se foloseste programul. Cand am fost eu la curs introductiv si erau doua tipe cu copiii dupa ele. Pur si simplu nu au avut cu cine sa ii lase si nu s-a uitat nimeni chioras. Dureaza oricum putin toata introducerea.

Esential e sa te duci, sa te ia in evidenta ca ai aparut, stai 15 minute si apoi te descurci singura acasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy mersi de incurajare! Saptamana asta e grea, apoi urmeaza cateva cu doar o zi doua pe aici...mai mult acasa. Avem evenimente importante din acelea cu torturi(atentie cum puneti accentul) si distractii, cadouri si surprize...abia astept! Si apoi ne pregatim de Craciun! de asta sunt bucuroasa...ce ma asteapta mai in primavara oi vedea.
Sa ne spui cum a fost la curs. Dar la introducere e asa cum spune tanti, act de prezenta sa te ia in lista.

Eu la CSN am completat alaltaieri online "ändra ansökan" si a mers. Ieri am si primit raspunsul, pe mail.

Eu scriu raportul de laborator, oricum nu am ce face si am termen peste 2 saptamani, dar mai am destul la cursul asta de facut-o lucrare de literatura stiintifica(again and again) si sa invat...in 3 saptamani e examenul deja. Trebuie sa tin ritmul ca altfel o imbulinez .

si o zi faina mai departe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna fetele.
Ce va invidiez ca sunteti asa de avansate cu scolile astea prin Suedia.
Eu nu am inceput nici parlita asta de SFI.Le-am trimis azi un mail sa vad ce-mi raspund ca parca vezi ca incep scoala la anul si atunci sa vezi cu cine las eu copilul.Ca socru-meu pleaca prin aprilie si asa eram si eu mai avansata daca incepeam de acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Daaa, asa a fost cursul, slab. sa ne vada fetele probabil. si au supravietuit si copilul si mama
Da, ansökan am completat si mi-au zis ca l-au primit. dar mai e o chestie, sa probeze dreptul tau de a primi ajutor de studii in suedia. am comandat formulare acasa, asa ca...!
Tanti, cum a ramas cu cu ,,divaisul'' ala? i-ai deslusit misterele?
Flory - dar nu te-ai gandi sa-l dai pe edi la gradinita de prin primavara? (cica ala e sezonul cel mai bun sa inceapa, raceli-free) Las ca te apuci tu de scoala si sa te tii.... o sa te plangi toata ziua de ce greu e
Mai, unde gasesc eu pe net enciclopedie suedeza? (gratis)
Noapte buna sa aveti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Foxilica, sa probeze dreptul tre sa le trimiti copiile dupa uppehållsrätt si pasaport.

Enciclopedie la ce iti trebuie? Gasesti la biblioteca. Exista si online, dar zi ce anume cauti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Foxy-le spune:

Pai astept sa ceara ei astea, copiile. eu n-am citit nicaieri despre asta. era doar un formular in care scriam joburile mele si ale sotului si datele lui. mai vedem ce-or mai trimite.
enciclopedie imi trebuie la un uppgift. trebuie sa caut ceva despre svenska!! Enc nationala imi da 3 randuri, apoi zice s-o cumpar... . Da-mi si mie un nume, link, ceva daca esti asa draguta(esti, cu ciocul ala rosu )
(chiar, cum ai pus avatarul ?)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florysya spune:

Buna fetele.
Foxy imi ziceai de ce nu il dau pe Edi la gradi.Eu l-as da dar nu stiu daca o sa-mi permit financiar sa-i tin pe amandoi la program prelungit.
Ma enervez ca nu incep odata scoala asta parlita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Foxy, eu nu stiu ce enciclopedie cauti .

Flory, te inteleg...stiu cum am fost eu lunile acelea cat asteptam sa ma cheme la scoala...eu nu aveam nici copil mic acasa, eram singura toata ziua si muream de ciuda ca nu puteam invata suedeza.
La gradi platesti in functie de cati copii ai si de venit...ai intrebat cat te costa pentru amandoi?

Tanti, rezolvasi azi cu nenii de la autoritati?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanti Zavaidoc spune:

Hallå!

Nu am rezolvat nimic. Luni o iau de la capat.

Florica, nu cred ca platesti mult pentru al doilea copil. E o formula de calcul, gradinita nu depaseste un anumit procent din castigurile familiei si nu poate fi mai mult de 1200 kr pe luna de copil. Intreaba la Kommun!

Foxilica, enciclopedia aia de se cumpara o stiam si eu. Dar eu la uppgifturi am scris din Wikipedia suedeza, am citat sursa si a fost OK. Chiar nu vad sensul sa dau 1000 si ceva de coroane pe o cartoaie cand am internet.

La noi au spus clar: folositi ce site-uri vreti, numai sa specificati de unde ati luat informatia.

Mergi la inceput