Clasa I * 2011 - 2012 * [9]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Desi dimineata i-am spus d-lui inva ca nu vreau sa i se faca Emei vaccinul,cand a iesit fiica-mea din clasa mi-a zis in gura mare "Mami,am facut vaccin!!!"Nu era racita,dar facusem noi o regie cu domnul ca sa nu facem injectia!!!I-a controlat in gat...care nu avea nimic ciudat in gat trecea la injectat...care avea putin rosu-n gat i se punea termomerul!!!A mea nu avea nimic in gat!Nu are voie sa faca injectii o luna si trebuie sa-i punem comprese daca o deranjeaza "buba".
Au plans 2 copii...normal ca unul e...Ema!La alti 3 nu le-a facut pt ca aveau amigdalita!
In alta ordine de idei...am incercat azi 3 stilouri(le-am cumparat din vara)...unu-i prea greu,altul scrie prea gros si altul zgarie.Trebuie sa-i caut altul pt ca azi a luat un "bine" pt ca la capatul randului(ori se plictiseste,ori are o pozitie nasoala) a scris foarte gros!Ati laudat Herlitz-ul...il incerc si pe ala!
Spor la teme!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Offf cu racelile astea! Multa sanatate lui Matei! La noi doar cel mic e mucios rau, noroc ca ai mei nu prea iau unul de la altul.

Am primit si eu raspunsurile pe caiet, se pare ca vaccinul vine dupa vacanta imediat. Cred ca voi semna.

Legat de Smart, mi a scris dna invatatoare ca lucreaza deja la scoala pentru asta si Alex se descurca bine. Eu nu mai apuc sa fac nimic, ca si Mina sunt omul muncitor. Mai urmeaza o delegatie, deci slabe sperante de lucru suplimentar.

Maine ducem diverse la scoala pentru o salata de fructe, am vazut biletul la 8 cand am ajuns, cu ochii mijiti de migrena. Noroc ca era bunicul in vizita si a dat o fuga dupa nuci si stafide. E saptamana sanatatii la ei si fac zilnic ceva pe tema asta. Maine e alimentatia sanatoasa.

Si miercuri au o mini excursie la Zoo.

Cam asta, ma retrag la somn. Noapte buna si zi usoara maine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Buna pe ziua de azi.
Vad ca nu e activitate.
Aseara m-am uitat pe caietele ei si nu prea mi-au placut. Nu isi da silinta la semnele de la mate/romana si ce ma enerveaza cel mai tare e ca doamna ii spune ca le face f bine. Si eu ce mai pot sa spun in cazul asta...
Temele mi se par prea putine. Ea le face la AS si acasa mai fac cu ea suplimentar teste cand am timp. Ii plac testele, dar daca o pun sa mai faca cateva randuri de semne, nu vrea.

Joi avem sedinta cu parintii.
Saptamana viitoare pleaca in excursie. Cam am emotii in legatura cu drumul, cu autocarul, sper sa fie vremea buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

salutare si de la noi.
eu ma declar multumita, copilu` e multumit, doamna e multumita. in plus nu facem nimik, efectiv nu apucam, asa ca ramane sa mi citeasca don`soara serile. ieri a terminat Gulliver varianta light

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Raspund si eu azi, pt ca am stat acasa de vineri cu Rares ca a avut o enterocolita urata de tot , iar de acasa nu apuc sa scriu, eventual reusesc sa citesc.
Eveline, aceiasi problema, o avem si noi, la toate merge brici, la scris e jale (e mult mai bine, acum , fara de primele 2 saptamani, oricum)
Cosmina, ff frumos caietul , se vede ca e lucrat cu grija si rabdare
Ilinca nu mai doarme de la 3 ani , brusc tot asa ca Ioana lui Naty, Rares nici atat si are 2 ani si 9 luni, nu mai doarme de la 1,8 luni, decat cu soacra, ce i-o face nu stiu ca la ea nu zice nimic, noi de 1 an de zile nu am reusit.
Nu doarme decat daca e bolnavior sau plecam cu masina la ora pranzului.
As vrea si eu culegerile pe mail daca se mai poate mada282001@yahoo.com
Flaviuta ff frumos caietul fetii si fetita desigur.
Mina, asa sunt si eu cu lumea idilica, tot sper ca nu mai aud toate nenorocirile de pe lume, Ilinca nu mi-a zis nimic legat de asta de la scoala, aa ba mint, s-au batut/alergat nu stiu 2 colegi si d-na ia dus la cancelarie - nu stiu ce le face acolo, cred ca doar mustruluiala - asta e pedeapsa suprema vad aici.
Joi face si ea vaccinul a venit ieri plangand si jelind, mama te rog nu semna, nu semna, m-am ingrozit ca nu stiam ce vrea sa-mi spuna, cand m-a lamurit ta-su am rasuflat usurata, si am reusit sa o conving sa fie puternica si tare, ca pana la urma aseara inainte sa adoarma mi-a zis ca nu o zica nimic, o sa stranga din dinti si nu o planga, Doamne cat de naivi sunt (asa am aflat ca au avut si un alt control medical la scoala, dar nu mai stie cand , hahaha)

Roxana, Ilinca a facut exercitiul ala aproape cu ochii inchisi, i-am zis daca crede ca e corect si mi-a zis pai cum se poate altfel??, aia e stanga invatoaarei (eu eram cam bulversata), deci ea a priceput, eu mai greu, ideea e ca pe mine daca ma iei repede care e stg care e drepta, nu stiu hihihi
La mate eu nu trebuie decat sa-i citesc enuntul la scris ne chinuim mai mult, dar sa stiti ca ieri am terminat in 3,5 ore temele cu 2 pauze mai marisoare, deci mergem spre bine (nu FB)
Ieri au avut evaluare la mate , azi a adus-o acasa, mi-a spus mama ca e Fb, so life is goodddddddddddddd
Eu ii fac ghiozdanul nu stiu daca e bine sau nu, dar nu asta e ideea ci ca duminica am uitat sa-i pun caietul elevului pt romana si azi sa-i pun soseste sa-si schimbe dresul pt ora de sport si cand ma vorbit la telefon mi-a zis sa nu se mai intample sa uit (adica sa uit sa pun ceva)
Asta apropo de parintii care nu asculta de copii, pe mine m-a amuzat foarte tare.
Joi avem si sedinta.
Fetele o rugaminte as vreau si eu nr de telefon ale stomatologului la care duceti copiii, as vrea sa aleg mai aproape de casa si mai ieftin si bun, , daca nu va suparati, multam
Si cam atat o saptamana usoara si frumoasa va doresc


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

3,5 ore, eu ma tot minunez, cate teme aveti voi :(
si ma tot gandesc, cine ce teme are, ca noi inafara de semne grafice, inca nu scriem nimic altceva. deci temele se rezuma la 4-5 randuri in fiecare caiet.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

3,5 ore, eu ma tot minunez, cate teme aveti voi :(
si ma tot gandesc, cine ce teme are, ca noi inafara de semne grafice, inca nu scriem nimic altceva. deci temele se rezuma la 4-5 randuri in fiecare caiet.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1



stai linistita, si noi la fel ... David isi face temele la scoala si acasa mai povestesc cu el din abecedar, la matematica sau il pun sa-mi zica ce au facut la cunoasterea mediului
in week-end a facut niste pagini din cartea "Taina cifrelor", i-a placut



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Mada, eu credeam ca sunt singura pe care daca o iei repede nu stie care-i stanga si care-i dreapta. Eu nu stiu sa fac exercitiile alea cu stanga dreapta, sincer. fi-mea le face fara greseala.
Azi a fost ziua domnisoarei....am aflat noi ca are pagina pe HI5 . Ne-am inteles ca fiecare copil sa-i duca un buchet de flori si sa-i spuna in cor "La multi Ani".
Am reusit sa gasesc intr-o librarie de cartier stilou cu penita ingropata. nu are nici o marca, scrie doar "made in china" si seamana mult cu ce aveam noi....20 lei si e chiar bun.
Si tot in acea librarie am gasit culegerile pe care ni le-a trimis Faby pe net (multumesc inca o data) .Tot editura paralela 45 , sub denumirea "Foarte bine " . am achizitionat varianta pt lb romana .o sa o pozez sa vi-o arat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Flaviuta, unde ai gasit stilou din acela cu penita ascunsa? M-am uitat si eu dupa asa ceva, dar nu am gasit. Si mie mi-au placut mult acelea.
Nici noi nu avem teme multe , cateva randuri de semne grafice si cateodata doar din caietul special.Astept sa treaca la litere si cifre adevarate.
Diseara avem sedinta cu parintii , sunt curioasa.
Vaccinul inca nu l-au facut, incepand cu data de 12 parca incep, insa eu nu i-am spus. E super fricos si s-ar duce terorizat la scoala in fiecare zi pana atunci. Eu nu cred ca se mai pune problema neschimbatului acului in ziua de azi. Oricum mi se pare ca vaccinurile vin direct in seringa. MI-e greu sa cred ca ar face economie la niste seringi de plastic tocmai la copii.
La noi la scoala nu am auzit de incidente, nici nu se permite asa ceva, e foarte strict in privinta asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Mada, daca aveti probleme cu dintisorii, este o buna oportunitate sa te inscrii aici:

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=167408

Succes sa mai apuci locuri !

Mergi la inceput