Clasa I * 2011 - 2012 * [9]

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

nici noi nu stim inca de vaccin.
ultima oara cand am facut vaccinarile in + fata de schema, vaccinul era cu seringa mica, separat, in fiecare cutie cu doze unice.
eu i-am zis fie`mi de vaccin, ca nu cumva sa uite sa-mi spuna. si-a amintit de seringile mici colorate
asa ca sper sa fie totul fff ok.


_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Dragelor, eu activitate am, doar ca in campul muncii. Si inca prea multa. Ma anunta absenta si zilele urmatoare ca bag o multi-delegatie, asa ca nu contati pe mine.

Asa pe fuga, vreau sa precizez ca eu nu stiu stanga si dreapta nici daca ma iei repede si cateodata nici daca apuc sa ma gandesc. Imi zice sotul sa fac la dreapta, eu bag semnal de stanga si acolo ma si aflu pana sa protesteze el. Deci ce sa ii pretind copilului? Pentru mine ala cu invatatoarea e un exercitiu de concentrare clar.

Legat de teme, sa stea Daria linistita: la scoala in cursul saptamanii are doar 45 min si acasa in weekend tot cam asa (adica 45min pe weekend).

Nu stiu ce sa zic cu vaccinul, eu nu ma agit deloc, cred ca o sa fie ok sa il faca la scoala. Pe mine nu m-a traumatizat vreodata, sper ca nici pe ea. Oricum cred ca e singurul pe care il fac la scoala pana intr-a 8a, nu?

Pana una alta, ca veni vorba de incidente, tocmai am primit un telefon de la scoala ca Alex a fost lovita de o colega si si-a muscat buza de s-a umplut de sange. Oarecum in tema cu copiii hiperactivi si cu probleme de pe la subiecte generale. Azi am macanit si eu psiholoagei care m-a sunat, ca deja e al3lea incident al fiica-mii, e drept ca primul cu sange. Astept telefon de la mama mea care o ia in jumatate de ora, sper sa nu fie cine stie ce.

Vreau si eu niste carti cu povesti "light", ceva ce poate citi singurica. Ce recomandati?

Gata pauza mea ca ma rasfat prea mult. Sa aveti seara buna, sper sa bag un net pe telefon maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Manu, ne-am inscris deja, am primit confirmarea. Crezi ca pot merge si cu Rares (2,9 luni), vad ca au si un loc de joaca evetual sta ta-su cu el la joaca, afara?
Ideea e ca ei sunt destul de departe de noi, plus ca m-am uitat pe site si preturile mi se par mari.
sigilarea la ei este 120lei/masea
o sa vedem cum facem, plus ca sigur are nevoie si ea nevoie de aparat, dintii de sus vin cumva in exterior, dar oblic, in fine nu pot sa explic, o sa fac si eu poze azi "capodoperelor ei" de la scris hihih
ma duc spre casa o zi buna in continuare

Roxana, eu am facut asa la examenul de permis cu politistul in dreapta, s-a crucit ala cand mi-a zis acum efectuam viraj dreapta si eu am dat semnal stanga si urma sa ma incadrez pe stanga, fara nicio jena, noroc ca am mers bine in continuare


Ilinca si Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Sigur Mada, te poti duce si cu Rares ! au loc de joaca afara si foarte multe jucarii si joculete inauntru !
Sanatate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mada
Fetele o rugaminte as vreau si eu nr de telefon ale stomatologului la care duceti copiii, as vrea sa aleg mai aproape de casa si mai ieftin si bun, , daca nu va suparati, multam

A mea e pe langa parcul Sebastian. Pentru mine e fix in capatul celalat al orasului, da' daca am apucat sa mergem si e ok, asa ramanem ca am tot alergat dupa stomatologi... Daca-ti foloseste, spune-mi.

Daria, la noi de ex, temele sunt tot cu semne grafice - cam 6 randuri in caietul mic (normal), o pagina in caietul special (care-i cat un caiet studentesc, dar cam jumate e facut in clasa). Asta la fiecare - ABC+mate. In plus, mai are de prin fiecare culegere cate 2-3 pagini de exercitii - colorat/incercuit, etc. sau ceva fisa primita scoasa la imprimanta sau la xerox.
La religie de obicei are ceva desen de facut sau de colorat, merge repede.
La spaniola avem de rascolit reviste - tre' sa gasim tot soiul de poze cu ce invata ei acolo si le lipim pe caiet. Acu' de ex, tre' sa gasesc o poza cu o clasa cu elevi si nu gasesc neam
Deci da, poa' sa dureze si 3 ore facutul temelor, mai ales ca nu lucreaza continuu. Juma' de pagina din caietul special de romana, de ex, ii ia cam juma' de ora.

Roxana, da' numai belele pe capul vostru!

Apropo de vaccin - asa am priceput si eu azi ca ar fi monodoza. Nu stim inca cand se face.
Fiica-mea mi-a spus ca joi sau vineri, dar cel mai probabil vineri.
O prietena care are copilul la o clasa paralela zis ca miercuri.
Un coleg de-al fiica-mi a spus acasa ca marti.
O alta colega a fiica-mi a spus acasa ca joi.
Eu pe cine sa cred ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Cosmina, stai ca nu pricep - ai spus sa nu se faca vaccin fetei si totusi i-au facut ?!
Pai hartiile alea la ce mai folosesc?

Vreau sa trimit fata cu carnetul de vaccinari la ea si cu bilet catre asistenta sa-mi completeze seria vaccinului in carnet. Asa ar trebui sa se intample, nu? Ar trebui sa fie parafa pusa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:


Crina e speriata de ace si de vaccin (nu stiu de ce, ca prea multe injectii nu a facut), plange de cate ori vorbim despre asta cu toate incurajarile mele. Asa ca mi-am dat acordul pe foita de la scoala pt vaccin, dar cu mentiunea sa ma anunte asupra zilei si orei ca sa fiu prezenta, sa sustin copilul .

Am gasit si am comandat culegerea de mate pe site-ul www.depozitdecarte.ro dar, desi pe site era afisata numai editia 2010-2011, mie mi-au trimis editia noua 2011-2012 , cea de care zice flaviutza ca este repetitiva si plictisitoare ... nu reusesc deloc sa vorbesc cu cineva de acolo sa-mi "rezolve" problema ...
Dar ziceti ca se gasesc si in librarii ? editia buna 2010-2011 ? ... o mai caut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

3,5 ore, eu ma tot minunez, cate teme aveti voi :(
si ma tot gandesc, cine ce teme are, ca noi inafara de semne grafice, inca nu scriem nimic altceva. deci temele se rezuma la 4-5 randuri in fiecare caiet.

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Vara 2011 amintiri de vacanta&page=5" target="_blank">Concurs-Vara2011-mag1


Subscriu!

Am ajuns si noi la bastonase, acum le face fara prea mare convingere, a dormit nitel de pranz -nu prea mult ca l-a trezit nasul infundat. Azi nu l-am mai dus la after si cred ca nici maine....


Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
www.tocanadecuvinte.blogspot.com" target="_blank">TocanaDeCuvinte
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

RoxanaG, am recomandat mai demult aici niste carticele cu Fabule de la Teora, vezi ca sunt la super-oferta acum. Invatatoarei i-am spus ca suntem intre (si copilul asculta de noi, si noi de el); evident ca e prea limitata impartirea pe 2 categorii.
ochi_verzi, f bune explicatiile cu "intre" si "cuprinse", l afel cele cu dictarea simbolurilor grafice - multumim!
Vreau si eu fise cu recunoasterea sunetului din silabe pls, am gasit ceva pe didactic ro dar vreau mai multe - are cineva?

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmina_p spune:

Soleil,cam asa s-antamplat...i-am spus domnului sa nu-i faca si i-au facut!Nu ne-au cerut nicio hartie...ne-au anuntat la sedinta ca vor fi vaccinati!Mi-era frica de vreun rosu-n gat de care sa nu dea semne sau de acele pe care puteau sa nu le schimbe(acum stiu ca fiecare seringuta era cu acul ei).
Azi am vazut ca au "sarit" peste GRUP DE BASTONATE MICI,ROTUNJITE LEGATE(uau...am invatat cum se numesc!!!).Si in manual si in caietul special.Oare de ce?Copii vostri au "sarit" peste vreo lectie?
Am avut de facut 2 pagini de o-uriEu ziceam "o",fiica-mea zicea "oval"...probabil asa le-a fost prezentat!!!
Inca o perla de-a fiica-mi...avea de desenat ceva intr-un chenar,ea-mi zice ca are de desenat in "penar"...o corectez cu "chenar" cam de 3 ori.Imi zice "Eu credeam ca domnu-i taran ca zice chenar in loc de penar ca doar taranii zic chiftea in loc de piftea" No comment!!!

Mergi la inceput