M-am hotarat.............adoptie(76)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

aceasta potrivire copil-familie o stiu doar cei de la DPC, mi-am pus si eu de foarte multe ori intrebarea: cum fac???????


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Alexa, ti-am trimis MP

''Succesul este suma eforturilor mici repetate zi de zi''
Robert Collier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianni spune:

Despre potrivirea parinte-copil: noi toti raspundem parca vreo 300 de intrebari in cadrul testelor psihologice pina ne luam atestatul, pe baza raspunsurilor noastre , se face un 'portret'psiho-emotional'al viitorului parinte.
Atunci cind un copilas intra in sistemul de protectie social, se face un test asemanator , dar pe baza altor elemente si indicii , deci cele doua 'portrete' copil -parinte se supun regulat la 'potrivire', asa se explica faptul ca cineva de exemplyul cu atestatul nr. 15 gaseste inainte copilul celui cu atestatul 4 de exmpl.

In alta ordine de idei , complimente DPC-ului Bacau , am ramas cu amintiri tare placute ...norocosi cei care colaboreaza cu ei.

Mult noroc ( ca este nevoie) FETELOR IN ASTEPTARE.
Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:


Potrivirea asta nu este chiar asa profunda si complicata.Depinde de DPC,de obicei tin cont de sexul si varsta copilului si de preferintele noastre cu privinta la asta.
Si daca sa zicem au o feita asa cum vreau eu,nu mi-o da mie ca ma protivesc cu ea,o arata mai intai familiilor care sant inaintea mea care doresc si ei fetite.Se tine cont f mult de cine e la rand,si mai ales de cine are pile.
Dac nu aveti pile nu inseamna ca nu o sa luati copil,dar inseamna ca o sa asteptati un pic mai mult,si copii cei mai buni sant mereu prezentati celor care au prioritate.
Va amintesc ca eu am avut atestat doi ani si am trecut prin multe,am vazut multe,am auzit multe....si mi s-a spus in fata multe...
Mai sant si persoane norocoase care fara pile gasesc copii repede si fara probleme.Ferice de ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Subscriu la cele spuse de LittleAngel, cu mentiunea ca totusi difera de la DPC la DPC. Si in orasul meu lucrurile functioneaza la fel, doamnele suna la primii de lista, indiferent daca ei au vrut fetita sau baiat. In afara de asta si eu ma intreb ce profil psihologic pot face ei unui copil de 6 luni sau un an, pentru ca ulterior sa-l potriveasca cu o familie?! Nici nu mai am chef sa sun la DPC, sa aud acelasi lucruri: nu sunt copii, mai aveti 23 de familii inainte.
Pe de alta parte, nu mai am chef nici de eventualele ,,abureli" din presa, ca anul viitor in februarie intra in vigoare legea, in conditiile in care abia a trecut de ultima comisie de la Camera Deputatilor si inca nu e trecuta pe ordinea de zi pentru discutii in plen. In plus, una dintre modificarile propuse de Camera Deputatilor este ca respectiva ordonanta sa intre in vigoare la 4 luni dupa publicare, nu la 3 luni, deci inca o luna pierduta...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

De ex eu am vazut in timpul celor doua atestate copii care au fost refuzati de altii.Binenteles copilasi cu probleme.
Si cand am vazut ce copil poti sa gasesti daca ai pile,am fost socata.Nici daca ma chiuiam eu 100 de ani nu faceam asa copil superb.
Am fost dezamagita mult timp,am renuntat,dar cand voi face din nou atestatul la anu' o sa am grija de data asta sa-mi caut intai "prieteni" care sa puna o vorba buna pt mine.
Altfel o sa am aceiasi soarta ca data trecuta.
Da,si e adevarat ca nu la toate DPC-urile se intampla asta.Dar majoritatea....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

LittleAngel
Nu vreau sa te contrazit ,vreau sa spun insa ca sint fam.care stau la rind ani de zile si pt.faptul ca vor numai copii cu ochi albastri ,sa semene cu x sau y din fam.lor,sint fam.care nici macar nu vor sa mearga sa vada un copil pt.ca nu corespunde cerintelor lor.Nu am nimic cu nimeni dar adoptind un copil pe care nu l-ai nascut tu/noi (nu ma refer la tine in particular),nu am participat cu nimic la pro crearea acestui simbure de om ,nu mi se pare natural sa pretind ca acest copil sa aiba ochii verzi sau albastri ,sa aiba parul ondulat si de nu stiu ce culoare.
Mie mi sa spus ca sint oameni care doresc numai un anumit tip de copii.Oare directiile au un magazin si noi putem cere orice sau trebuie sa mergem sa vedem acei copii care ni se prezinta.
Spun asta pt.ca in alte tari nu poti sa ceri asa ceva.
Ma gindesc ca nici noi ca rasa nu sintem f.multi blonzi, cu ochii deschisi.
Eu cred ca cel mai important este ca un copil sa fie sanatos la trup si cap si sa fim compatibili cu noi.
Sint sigura ca ceea ce ati scris voi este adevarat si aveti dreptate sa fiti suparate si pesimiste.
Ami ,ma gindeam si eu ,ce profil psihologic se face la un copil mic?
Catalina baietii.

Mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Nu e vorba de copii cu ochi albastrii sau verzi,asta e o tampenie...Sau sa semene cu mine sau cu mai stiu eu cine...TU crezi ca eu am asteptat doi ani pt un copil cu anumite trasaturi?
In principiu,singurele conditii pe care le ceri este sexul varsta si starea de sanatate.Si nu am auzit familii care sa ceara aberatii de genul ochi de o anumita culoare sau par blond...Chiar si cei care au avut pile,toti doresc copil mic,sanatos si frumos.Cine nu-si doreste?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu nu ma refeream in nici un caz la tine ,inseamna ca nu ai inteles ,iti spuneam ca mie mi sa spus ca sint astfel de fam.,ca asteapta de ani de zile ,isi reinoiesc atestatul pt.ca doresc astfel de copii.
Probabil ca la voi in judet sint f.multe fam.de aceea trebuie sa asteptati mai mult.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Eu am avut cu mine in grupa de curs o tipa singura care voia un baietel blond cu ochii albastri (ea era blonda cu ochii albastri). Nu stiu ce a scris in final in cerere.
Si noi ca si majoritatea am scris acelasi lucru: sexul, intre 1 si 2 ani si clinic sanatos.

Mergi la inceput