M-am hotarat.............adoptie(76)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

fetelor sa stiti ca sunt familii care chiar isi doresc copil carliontat,blond cu ochii albastri !eu cunosc doua familii care stau de 3 ani sa astepte asa ceva!
Multi se uita din prima daca seamana cu ei si dak nu gasesc nimic la acel copil refuza.Va spun ca am intalnir astfel de oameni.Nu inteleg de ce doresc sa adopte .
La mine a fost un noroc ca sa zic asa faptul ca Alex chiar imi seamana insa nu ma interesa daca nu ar fii fost asa.
Oricum copii iau trasaturile parintiilor insa departe de mine sa stau sa ma gandesc ca vreau sa semene cu mine.
Oare cum sa ii numim [e acesti viitori parinti adoptatori??Egoisti?sau tin la imaginea gen'gura lumii'??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Eu cred ca cei de la directii ,atunci cind se face profilul psihologic ,se ia in considerare aspectul fizic ,inaltime ,statura si infatisarea viitorilor parinti.
Ami ,daca tipa era blonda cu ochi albastri ,probabil ca dorea ca copilul sa aiba ceva din infatisarea ei ,sa-i semene un pic ,nu mi se pare nimic aiurea in asta pt.ca chiar cei de la directie ne pun intrebari legate de aceste aspecte fizice si nu numai.
Eu am auzit lucruri stane rau de tot ...de asta mi-am permis sa spun cite ceva.Sper ca nu am deranjat pe nimeni scriind aici.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Din pacate pt multe familii,copil mic,sanatos,frumos,e de domeniul Sf-ului daca nu au pe cineva care sa-i ajute.
Familiile care vor copii mai mari 4-5-6 ani sant cele mai fericite,nu au probleme in a gasi copii.
La mine e mai dificil,ca eu vreau fetita,1-2 ani maxim,sanatoasa,si sa nu fie de alta etnie.O sa fie greu...Dar de data asta lupt cu toate armele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

marumiha nu ai deranjat pe nimeni,stai linistita.
Ma rog,se accepta unele chestii sa zicem daca sant parintii blonzi poate nu vor un copil prea brunet sa zicem...si este adevarat ca te intreaba cum vrei sa arate copilul...Asa mi-as dori si eu fetita crilontata cu ochii negrii,dar nu sant deplasata sa pun conditia asta.Copilul va arata cum va vrea Domnul'A mea sa fie..in rest ne descurcam..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

LittleAngel, ma chinui sa scriu cat mai diplomat si frumos ce vreau sa scriu, cu toate ca asta nu e punctul meu forte. Si, totusi, voi incerca...

Lasa-ti inima deschisa si nu-ti mai pune atatea piedici. Poate ca Doamne-Doamne are pentru voi un sufletel de 3 ani pus deoparte, dar, saracul, nu corespunde. Faptul ca esti la al 2-lea atestat ar trebui sa-ti dea de gandit. Vrei sa fii mama??? Ok! Atunci...nu mai lua etalon experienta cunostintelor tale care au adoptat copiii mici. Fiecare are ceva scris si daca vei avea intr-o zi timp sa citesti in arhiva acestui subiect, vei gasi multe cazuri de parinti care aproape ca-si desenasera copilul dorit, dar Doamne-Doamne le pregatise altceva.

E atat de frumos sa fii mama, atat de natural si de firesc, ca aproape nici nu mai conteaza cate lumanari va avea primul tort.

Si nu scriu asta aiurea, iti scriu din experienta. Imi doream bebelus si-mi amintesc surusul ironic al celor de la DPC cand am completat cererea. Vroiam fata si nu conta etnia pentru ca in drum spre DPC, in acea zi, am vazut o tigancusa satenuta cu ochii albastri. Asa vroiam sa arate copilul meu. Sigur, nu am scris si despre asta in cerere, dar asta gandeam si asta speram.

Am vazut 2 copii mici care nu mi-au spus nimic. Erau draguti, erau gingasi...dar nu simteam ca-mi apartin. Plecam plangand si vorbeam la tel cu fetele de pe forum despre ce trebuia sa simt. Incepusem sa ma indoiesc ca-mi doresc asta cu adevarat.

Dar, a aparut EA - 4 ani. Am vazut-o intr-o poza si am stiut ca e ea. E greu de explicat in cuvinte. Am intalnit-o si am inteles ce-mi povesteau mamicile care adoptasera. Avea ceva probleme: la 4 ani stia 15 cuvinte si facea pe ea. De toate astea ne-am dat seama dupa ce am ajuns acasa, pentru ca am vazut-o doar de 2 ori si...gata!
Acum nu-i mai tace gurita, e frumoasa si desteapta si ma face mandra de ea in fiecare zi, dar mai ales cand doamna invatatoare nu mai conteneste s-o laude.

Morala celor scrise: Daca cineva mi-ar fi spus inainte s-o vad ca exista o fetita de 4 ani, draguta, dar care nu vorbeste, plange din orice si face pe ea...as fi zis clar ca nu ma intereseaza. Unde erau buclele, ochii albastri si veseli???

M-am intins mult si vreau sa intelegi ca nu incerc sa-ti schimb ”optiunile”. Doar ca, ceea ce am invatat eu e ca optiuni putem avea cand ne cumparam o masina (de exemplu!), cu sufletele treaba sta un pic altfel.

Chiar, fetelor, va amintiti cand aici pe forum, o doamna mi-a scris ”Felicitari pentru noua achizitie?”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Anca
Eu o sa fiu la al treilea atestat ...Si vreau sa-ti zic ca am scris in cerere la primele copil 3-5 ani.
Acum de curand mi-am schimbat optiunea,asa simt...dar nu o se refuz sa vad un copil mai mare,daca asa va fi.
Eu stiu fetita ta,am vazut poze cu ea mai demult,e superba si seamana cu voi.Va felicit,ati avut mare noroc.
E adevarat ca nu trebuie sa ai idei preconcepute,eu nu am sincera sa fiu,nu mai am in cap cum as vrea sa arate copilul meu,sant chiar curioasa cum va fi..:)
Eu sant satena deschis cu ochii albastrii si nu m-am gandit ca fetita sa semene cu mine.
Singura chestie pe care mi-o asum este ca nu as vrea de etnie rroma.Familia mea nici nu vrea sa auda de adoptie,foarte greu o sa-mi fie cu ei...si daca le mai aduc in famile si un copilas rrom...nu vreau sa ma gandesc ce va fi!
In schimb,fetita poate fi de origine turco-tatara,chineza,africana.....etc....ca nu ar commenta nimeni.Ciudat,dar adevarat.
ps:visul meu de-o viata este o fetita din China,din pacate ei nu fac adoptii cu tara noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ma bucur ca ai inteles exact ce am vrut sa scriu. De fiecare data ma gandesc de mai multe ori inainte sa scriu ceva, din cauza stilului meu smuls, care nu are nimic in comun cu rautatea, doar ca nu stiu cum sa imbrac in floricele ce gandesc.

Sfatul meu e sa treci o varsta mai mare (4, 5 ani), chiar daca tu vrei un pui mai mic. Nu se stie niciodata.

Iti doresc numai bine si sa fie ultimul Craciun in 2.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Ma bag si eu ca musca in lapte . Potrivirea o fac cei de la DPC. In general, in discutiile iniriale dintre fam adoptatoare si AS sau psiholog, ele intreaba cum ati vrea sa fie copilul. Dupa asta si dupa rezultatul din testele efectuate va fac un profil si asa va gasesc copilul.
In alta ordine de idei, exceptind cazul in care tu esti blond, cu ochi albastri si copilul e negru sau chinez, intotdeauna copiii iau de la parinti trasaturile fizice si, sa nu rideti, chiar si parte din comportamentul parintilor, gesturi, apucaturi ale parintilor.
Asa ca singura conditie care se pune este ca viitorul copil sa fie sanatos, restul chiar nu conteaza.
Bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Poate rideti de mine dar va spun sincer ca atunci cind am fost intrebata cum vreau sa fie copilul ,pur si simplu nu stiam ce sa raspund ,pt.ca nu m-am gindit niciodata la acest aspect ,sa fie ,blond ,brunet ,cu ochii intr-un anumit fel.
Atunci, fiindca trebuia sa scriem ceva le-am spus ca nu doresc un copil hiper-activ pt.ca cred ca pt.mine ar fi o problema sa -l stapinesc ,vroiam un copil linistit.

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

L A M U L T I A N I tuturor celor ce-si serbeaza ziua Sf Mihail si Gavril, sa fiti sanatosi si sa aveti parte numai de bucurii



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput