M-am hotarat.............adoptie(76)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Laura_s, poate gresesc, dar eu inteleg ca diferenta maxima de varsta dintre copil si familia adoptatoare nu poate sa fie mai mare de 30 ani. de ex., daca ai 35 ani, inteleg ca poti sa adopti un copil de minim 5 ani, pt a nu depasi diferenta de varsta de 30 ani dintre voi. ceea ce este cam aiurea si cred ca ori este o greseala in lege, ori nu inteleg eu corect, ori ramane o aberatie a sistemului legislativ.

referitor la celalalt subiect postat de tine, vroiam sa te intreb daca ai cunoscut copilul pe care vrei sa-l botezi sau e doar in faza de cercetare ideea ta.

Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Cum am mai spus,nu cred ca se tine cont.Tipa de care va ziceam cu fetita frumoasa,are 41 cred...si fetita are 1,8 luni.
Asa ca...probabil e o lege acolo undeva,dar nu se tine cont peste tot.Depinde de judet poate.Dar oricum e aiurea.Adica eu la 35 nu pot luat decat un copil mare?Nu cred ca te poate obliga la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

Buna dimineata, fetelor
LAURA ma bucur foarte mult pentru tine , imi dau seama ca esti in stare de soc, doamne cat de aproape a fost copilul tau de tine
De 2 saptamani am si eu atestatul in mana, am facut o pauza in perioada asta, am zis sa nu le stresez pe cele de la DPC cu telefoane, cu vizite si cu intrebari daca printre copii care isi asteapta parintii, este si copilasul meu. Dar gata, pauza s-a terminat de luni incep cu telefoanele (am sa fiu stresul zilei pentru ele).
Eu am atestatul cu numarul 9, deci suntem 9 familii atestate anul acesta (nu foarte multe), ma astept din partea lor sa te mai sune din "joi in pasti" sa te cheme sa vezi fotografiile copiilor care sunt declarati adoptabili, sa demareze ceva, adica sa iti dai si tu seama (cel care astepti ca pe display-ul telefonului sa apara numarul DPC-ul)ca misca ceva, ca fac ceva, dar se pare ca NU .
Stiu ca o sa spuneti ca poate nu sunt copii declarati adoptabili, nu cred asta, si dovada o avem de la Laura, ea si-a gasit copilul, deci DPC-ul din orasul ei MUNCESTE isi face meseria cum trebuie.
Va pupacesc si va doresc un we placut

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Buna, fetelor
Desi ne gandim de ceva timp la adoptie, abia acum ne-am hotarat cu adevarat. Citindu-va, am aflat ce acte ne trebuie, dar inca nu am ajuns la DPC. Noi avem o problema legata de locuinta, sper sa ma ajutati daca v-ati confruntat cu asa ceva. Desi locuim impreuna din 2006 in apartamentul nasei mele care este plecata din tara, nu avem mutatie aici. Domiciliul legal il avem fiecare la parintii nostri.
Ca sa avem sanse sa obtinem atestat, ce trebuie sa facem legat de domiciliu? Contract de inchiriere pe mai multi ani, mutatie, sau ce?
Sper sa ajung luni la DPC, dar pana atunci orice informatie imi va fi de ajutor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

ALEXA, noi stam in apartamentul soacrei mele, singuri, si a trebuit sa dea o declaratie la notar ca nu are nimic impotriva adoptiei si ca nu ne scoate din casa :)))))
cred ca in situatia voastra ar fi de ajuns o declaratie la notar de la matusa voastra
legat de domiciliu pe care il aveti trecut in acte nu mai stiu, ar fi fost bine sa va fi luat in spatiu sa fie acelasi domiciliu
poate afli mai mult de la celelalte fete

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

alexa78-Bine ai venit !
Eu vroiam initial sa locuiesc cu copilul la o adresa unde nu aveam domiciliul pe buletin ,locuinta era a mea ,insa cei de la directie mi-au zis ca au vazut ca adresa mea de fapt era alta ,asa era, insa eu nu le spusesem ca nu vreau sa locuiesc acolo ,pina la urma mi sa spus ca trebuie sa-mi schimb adresa acolo unde doresc sa locuiesc ,daca nu sa stau la locuinta unde am adresa pe buletin.
Pt.a scurta timpul am ales sa locuiesc unde aveam adresa.
Deci din cite stiu eu iti trebuie o viza ,trebuie sa aveti domiciliu pe buletin si sa locuiti acolo.
simo_73cred ca tu esti mai avantajata si o sa reusesti sa-ti gasesti repede copilasul pt.ca sint destul de putine fam.in judetul tau in comparatie cu alte judete.
Succes si asteptare usoara.

Mami di MARCO

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Va multumesc pt raspunsuri. Asa ma gandeam si eu, ca trebuie sa ne facem mutatie aici unde locuim. Sa vedem cum vom rezolva, nasa e plecata din tara si nu poate veni sa ne ia in spatiu, sper sa se poata cu procura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

buna venit alexa78!!
Fetelor stiti ce ma bucura cel mai tare???Faptul ca de la o vreme incoace foarte multe familii doresc sa adopte!Ma bucur pentru copii care sunt abandonati ca vor avea o familie!Nu conteaza cat dureaza asteptarea ,conteaza ca pana la urma multe familii vor fii implinite si acesti mici ingerasi vor avea o viata fericita!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-maria spune:

Buna fetelor,

Multumesc mult pentru felicitari si incurajari, sper sa va intorc urarile cat mai curand.
Simo, nu conteaza cate familii sunt pe lista de asteptare, poate cei dinaintea voastra au alte asteptari.
In ziua cand am fost sunata ca mi s-a facut potrivirea cu un baietel ( Iustin il cheama)m-am intrebat de ce tocmai eu, ce o avea copilul de au ajuns tocmai la mine, o fi bolnavior?. La noi in oras sunt atestate 16 familii.
A doua zi, le-am intrebat pe cele de la DPC si mi-au spus ca se potriveste foarte mult cu mine.
Va tin la curent cu modul in care evolueaza lucrurile!

O zi buna!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

asta ma intrebam si eu: cum adica potrivire cu un copil? ce o fi insemnand asta concret? aveti idee?

Mergi la inceput