M-am hotarat.............adoptie(76)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-maria spune:

Buna fetelor!

Sunt inca in stare de soc, de aceea va rog sa-mi scuzati eventualele incoerente!
Ceea ce vreau sa va transmit este ca ceea ce se spune ca fiecarui copil ii este sortit un parinte este adevarat. Am simtit-o pe pielea mea!
Sa va spun pe scurt cazul meu: m-am hotarat ca vreau sa adopt un copil in luna august a acestui an. Cochetam de mult cu ideea aceasta, dar abia in luna august am demarat "operatiunea adoptie".
Mi-am depus dosarul pe 12 august si exact la 60 zile, adica pe 12 octombrie am avut atestatul in mana.Am fost bucuroasa in aceea zi dar eram constienta ca de abia acum incepe greul.
Si, surpriza!!!!!!!!! Ieri, pe 2 noiembrie, am fost sunata de DPC ca mi-au identificat un copil. Nu imi venea sa cred!!! Eu voiam un copil sanatos cu varsta cuprinsa intre 0-4 ani si ma asteptam sa imi fie prezentati copii trecuti de 3 ani (majoritatea familiilor isi doresc copii pana la varsta de 2 ani).
Iustin, caci asa se numeste, are 1 an jumatate, este blond cu ochi verzi, un scump!!!!
Azi m-am dus la directie, mi-a fost prezentat dosarul lui si m-am dus sa-l vad (este la asistent maternal).
Mi-am gasit copilul!!!
In concluzie, nu disperati!!! Soarele va rasari si pe strada voastra cand nici nu va asteptati!

Va doresc tuturor sa aveti acelasi drum scurt si dupa aceea un drum lung plin de satisfactii si bucurii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

laura : Felicitariii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bendis067 spune:

loriana cum fac sa iti comunic in mesaj privat ceea ce iti trebuie pt dosar, ca sa nu umbli si tu ca mine de o suta de ori degeaba....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LittleAngel spune:

Simo_75,Loriana74
Laura,felicitari impresionant...
Eu am asteptat doi ani telefonul care a sunat doar de doua ori,prima oara am fost pana la Buc sa vad un copil care era bonlav cu retard mintal...si a doua oara la mine in oras alt copil cu aparent sanatos,dar am descoperit ulterior ca avea o conditie care nu se putea trata din pacate.Nu am simtit la nici unu ca ar putea fi copilul meu,dar nu am refuzat sa ma duc sa-i vizitez.
Am visat mereu ca voi avea fluturasi in stomac cand voi devea copilul destinat pt mine si voi simti cu adevarat intr-o clipa,fara sa am dubii.Asta astept,si sper din tot sufletul ca se va intampla intr-o zi.
Ma indragostisem acem ceva timp de o fetita mare(7 ani) din Valea Plopului,eu aveam atestat,am sunat la directia Prahova si am "deranjat" tipele de acolo cu intrebarile mele despre copii din Valea Plopului.Copii chipurile nu sant adoptabili,sant in protectie sociala.Dar parintii nu-i vor...Asa ca "statul" mana in mana cu biserica,tin copii acolo sa starnaesca mila asociatiilor de voluntariat care strang tot felul de ajutoare,bani mancare,haine si altele.Si noi,parintii fara copii stam ca prostii si asteptam telefoane.
Romania e o tara extraordinara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bendis067 spune:

multumesc din suflet simo_75 pentru incurajari, numai cine nu a trecut prin asta nu stie ce inseamna asteptarea, fiecare se gindeste ca la mine o sa fie altfel dar... se pare ca e un fel de travaliu prin care trecem noi, cele care nastem din suflet, pentru ca acolo doare de fapt.Ma credeam un om tare, dar acum bazai din aproape orice, ma uit cu jind la toti copiii si trebuie sa astept...astept...astept...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_2006 spune:

buna fetelor!
am si eu o intrebare: am fost atestati in vederea adoptie, am vizitat 2 fetite, surori de 2 si 3 ani si ne-am hotarat sa le adoptam. acum urmeaza partea cea mai grea: incredintarea in vederea adoptiei. cat dureaza aceasta etapa, pana ne vedem fetele acasa??? deja nu mai avem somn pana nu le vedem cu noi.
ieri le-am vizitat pentru prima data.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:


Buna,

Laura maria, felicitari pt gasirea puiului si sa dureze cat mai putin pana veti fi impreuna pt totdeauna.

Little angel, si eu ma asteptam tot asa al fluturasi in stomac si tresaream mereu cand suna telefonul, apoi cand mergeam sa vad un copilas imi tot imaginam cum ar fi sa fie chiar el, tot felul de planuri. si iata ca a venit ziua in care urma sa ne cunoastem printesa. ma suna sotul si imi spune despre ea, dar totul suna asa bine ca in loc sa ma entuziasmez eu ma gandeam ca e prea frumos sa fie adevarat si sigur e ceva in neregula cu ea,prea sunau toate bine.asa ca m-am dus sa o cunosc dar eram atat de linistita, nu-mi imaginam nimic, nu aveam nici o asteptare.si ne-am decis dupa prima intalnire ca ea e fetita noastra mult asteptata.

referitor la Valea Plopului, si eu am trait aceeasi experienta dureroasa. eu cred totusi ca dedesubturile acestei afaceri sunt mai dubioase decat simpla mila a oamenilor. pacat de sufletele si vietilor acelor copii.am ramas cu un gust amar si cu dorinta de a afla/ salva macar un copilas de acolo.

ps:am impresia ca ne-am si cunoscut acolo.

numai bine tuturor si vreau sa va confirm si eu ca aseptare merita din plin

Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MaraAnisia spune:

Oana, ce frumos, ma bucur foarte tare de fiecare data cand se regasesc copilasii si parintii lor.
la noi a durat cam o luna si jumatate de cand am cunoscut-o si pana am avut incredintarea. iti doresc ca de Craciun sa fiti impreuna.

Mara, mami de fluturas Irina

Cu Dumnezeu in gand

"Unde este Dumnezeu, acolo este tot binele. Unde nu este Dumnezeu, acolo toate sunt rele."
Sfantul Dimitrie al Rostovului



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
nu cred ca postez bine acest subiect, dar sigur voi, cele care v-ati depus actele pentru atestat ne puteti lumina; am dat peste un articol de lege
Conventia europeana revizuita in materia adoptiei

Conventia europeana revizuita in materia adoptiei de copii a fost publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 515, din 21 iulie 2011. Romania a semnat Conventia revizuita la Strasbourg in 4 martie 2009 si a ratificat-o prin Legea nr. 138/2011, publicata tot in Partea I a Monitorului Oficial nr. 515, din 21 iulie 2011

iar la articolul 9 am gasits ceva despre care nu stiam nimic. Daca are cineva informatii suplimentare va rog sa ne ajutati.
E adevarat ca o persoana peste 30 ani nu poate adopta???? Asa inteleg eu din textul de mai jos:

ARTICOLUL 9
Varsta minima a adoptatorului

(1) Un copil poate fi adoptat numai daca adoptatorul a atins varsta minima prevazuta de legislatie in acest scop, aceasta varsta minima neputand fi mai mica de 18 ani, nici mai mare de 30 de ani. Trebuie sa existe o diferenta de varsta corespunzatoare intre adoptator si copil, respectandu-se interesul superior al copilului, de preferat o diferenta de cel putin 16 ani.
(2) Cu toate acestea, legislatia poate sa prevada posibilitatea de derogare de la conditia varstei minime sau de la diferenta de varsta, avand in vedere interesul superior al copilului:
a) in cazul in care adoptatorul este sotul sau partenerul inregistrat al tatalui ori al mamei; sau
b) in circumstante exceptionale.


va rog sa ne ajutati.
va multumesc,
Laura

http://pg.photos.yahoo.com/ph/pitilau2004/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loriana74 spune:

bendis ,iti multumesc din suflet , poti sa-mi trimiti pe loriana_sirbu@yahoo.com
Ai dreptate ,lungi sarcini si lung travaliu , daca numaram si anii de pana acum...mamicile elefant sunt junioare.Si mie mi se intampla sa ma bufneasca plansul cand vad copii pe strada , sa am reactii exagerante cand vad parinti care isi altoiesc puii si ii bruscheaza( o data era sa incasez si eu una de la un tatic nervos, pentru ca mi-am dat cu parerea) , sa simpt ca ma sfarsesc cand vad copii neingrijiti.Sper sa am sansa sa fiu un parinte bun , nu doar sa-mi dau cu parerea despre copii altora.

Mergi la inceput