Mi s-a recomandat histerectomie partiala

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Anca ce vesti ne aduci? ai reusit sa mergi la control?
Corina 43 tu cum te mai simti?
Eu luna viitoare voi merge la controlul de 6 luni...trece timpul asa repede....inca mai ametesc si mai am din cand in cand dureri ale ovarului stang, acolo unde am avut un chist functional.
Sper sa fie totul bine la control; eu ma simt minunat, nu am alte dureri si neplaceri.
Sper sa ne aduca si fetele vesti bune.
Sanatate multa.
Va ,
Laura

http://www.facebook.com/photo.php?fbid=276273982430212&set=a.274154992642111.65663.141198859271059&type=1&theater da LIKE la poza sa castigam si concursul de poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina43 spune:

Buna Laura.....

Ma simt bine....dar am o singura problema care ma deranjeaza...am pus 5 kile....alea imi dau mai mari batai de cap decat restul....La control am sa merg la inceputul lui martie ca medicul e in concediu....si a zis ca nu are importanta daca trece mai mult de 6 saptamani..mai repede este o problema...In rest nu ma pot plange.....Acum astept sa-mi gasesc si eu jumatatea sa vad cum va merge si cu cealalta parte......pana atunci abstinenta totala...

Te pup.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

BUna, dragele mele si la multi ani!
Eu am ales o solutie de compromis. Adica, luna viitoare imi vor fi scosi polipii incercand o alta metoda decat cea prin care mi-au fost scosi pana acum. Vpr fi cauterizati. Dupa care voi astepta sa vedem daca se vor reforma, daca sangerarea abundenta e de la ei, in concluzie, ce schimbari vor fi.
In cazul in care nu va fi nicio schimbare benefica, vom proceda la ablatia uterului (scoaterea mucoasei uterine = sterilitate).
Daca nici asta nu va rezolva problema, histerectomia partiala e singura alternativa.
Partea proasta e ca la ultima ecografie s-a vazut si un fibrom. Nu a putut sa-mi spuna dimensiuni pentru ca nu se vedea clar. Asa ca, celelalte 2 proceduri nu stiu daca vor "rezolva" ceva, cred ca e prelungirea agoniei.

Eu va multumesc pentru sustinere. Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anca, bravo pentru ideea solutiei de compromis! Bafta multa, sa iasa unul din pasii intermediari!
Ai reusit sa ajungi la dr Ion?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Da, Lavi, am ajuns saptamana trecuta. Nu am vrut la spital, pentru ca vroiam o prima discutie relaxata, dar f greu am gasit un loc'sor.

Ma rog, prima impresie a fost ok. Mi-a placut f mult. Sper sa fie bine.

Multumesc pentru sustinere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Corina43 eu zic ca acele kg in plus nu sunt o problema, se rezolva cu putina miscare si o dieta mai putin severa; ai grija de tine si sa mergi la control.
Anca, imi pare rau ca ai mai primit si alte vesti proaste, ca a aparut si acel fibrom...mergi la dr. fa tot ce-ti spune el si vei vedea ca lucrurile se vor indrepta; trebuie sa ai mare incredere in dr. tau si asa vei trece mult mai usor peste orice diagnostic; eu am incredere deplina in dr. meu si daca nu era el nu m-as fi operat; asa cum imi iubesc ursuletul de plus din copilarie asa imi iubesc si dr.
Eu am fost la controlul de 6 luni si totul e ok, firele s-au topit, operatia s-a cicatrizat ok, totul e bine.
Aveti grija de voi si sa ne tineti la curent cu evolutia voastra.
Va ,
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Ajutati-ma, va rog, cu un sfat. Simt ca-mi pierd mintile:

3 februarie - 10 februarie -menstruatie in toata regula: dureri, sangerare abundenta, gheaguri

Asa dupa cum v-am scris, pe 15 febr. Am fost la dr Ion Ionut. Mi-a recomandat histeroscopia pentru scoaterea polipilor si a vazut la eco niste fibroame, dar nu mi-a zis/scris ce dimensiuni. De asemenea, mi-a zis ca o varianta ar fi ablatia de endometru.

18 februarie - sangerarea reincepe: dureri, abundenta, cheaguri.
22 februarie - mi se face rau (noaptea), chem salvarea (nu vine!), ma duc la camera de garda de la Giulesti. Mi se da sa beau (!!!)ergomet si clorocalcin si mi se recomanda sa merg a 2-a zi sa ma vada dr meu.
23 februarie - dimineata la spital din nou. Vorbesc cu dr. si-mi spune sa ma programez urgent pentru histeroscopie. fac asta: pe 1 martie programare. Nu primesc nicio recomandare in legatura cu tratamentul dat la camera de garda - sangerarea continua.
24 februarie - sangerarea continua, la fel de abundenta, rau, ameteli, stare de sfarseala. La cererea familiei, merg la Medlife sa mai cer o parere.

M-a vazut dr. Constantinescu Gheorghe - seful sectiei ginecologie Municipal. Imi spune ca ablatia e nepotrivita varstei mele, ca menstruatia se opreste si-mi recomanda un chiuretaj biopsic, tratament cu Diphereline si Duphaston, apoi embolizare. Imi da un tratament si sangerarea s-a oprit aseara.

Ce sa fac?????? Pe a cui mana sa merg????








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ergomet am baut si eu cand am avut nevoie, nu e ciudat sa-l bei. Ca si fiola de algocalmin, care se poate si injecta si bea.
Nu l-ai intrebat pe dr Ion ce tratament sa faci?

Histeroscopia e superioara chiuretajului biopsic, chiuretajul biopsic e in orb pe cand la histeroscopie se poate face SI chiuretaj biopsic (in timpul histeroscopiei) dar cu avantajul ca medicul vede ce e acolo.

La histeroscopie iti introduce o camera de luat vederi in uter prin col, vede ce e inauntru si decide ce sa faca. Apoi poate introduce alte instrumente cu care sa faca diverse chestii. La chiuretaj iti dilata colul cat sa bage chiureta, introduce chiureta si ia de acolo ce s-o nimeri.

Anca, mergi pe mana doctorului in care ai mai mare incredere. Medicina nu e stiinta exacta, lucrurile se judeca de la pacient la pacient, tu trebuie sa hotarasti pe mana carui doctor mergi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

lavi, nedumerirea mea vine din faptul ca sunt la a 4a histeroscopie, iar problemele continua sa fie prezente. E prima data cand se constata prezenta fibroamelor (noduli intramurali). Am cautat pe net, dar tot nu am gasit daca histeroscopia poate "rezolva" ceva in cazul nodulilor.
Chiuretaj biopsic nu am mai facut si nici fibroame nu am mai avut. De aici nelamurirea mea.

Dar, tu ai dreptate. M-ai sfatuit sa merg pe incredere si asa voi face.

Multumesc frumos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anca, in primul rand se pune problema sangerarii asteia dubioase: un medic a propus chiuretaj biopsic (in orb), altul histeroscopie, la care poate face si chiuretaj. Eu as alege pt moment histeroscopia pentru ca e o procedura mai completa, care iti da mai multe informatii si o (poate) include practic pe cealalta.

Cu privire la fibroame, ablatia uterului, tratamentul cu Diphereline, etc, nu ma pricep, nu ma pronunt. Solutia mea personala in situatii din astea e sa aleg sa am incredere intr-un medic. Intre 2 medici, pe care il alegi? In functie de referintele obiective pe care le ai si de flerul personal.

E posibil si ca fibroamele sa fi aparut intre timp si ca histeroscopia sa poata elucida ceva si despre ele.

Sanatate multa, Doamne ajuta!!!

P.S. cu dr Constantinescu a nascut o cunostinta de a mea (cu cezariana pt ca avea placenta previa), i-a preluat sarcina tarziu, ea era nemultumita de cel vechi pt ca i se parea ca nu ii acorda suficienta atentie. Asta a internat-o pentru analize, a "mangaiat-o pe ceafa", in final ea a fost multumita pt ca i-a vorbit frumos si i-a acordat atentie. Mai multe nu stiu despre el.

Mergi la inceput