Mi s-a recomandat histerectomie partiala

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dany, uau, impresionanta experienta ta!

Anca, asa e, daca vrei programare la cabinet se obtine mai greu dar ai avantajul ca acolo e mai multa liniste si dr are mai mult timp. Poti insa sa mergi si la spital in orice zi a saptamanii in afara de joi pe la 13:30 si sa vorbesti cu dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Anca, se poate, nu te contazic, poate nu stiu eu, dar capul meu gandeste ca din moment ce nu mai ai uter, unde se formeaza endometru, adica mentruatia de fiecare luna,practic nu are de unde si ce sa curga!
Dar, cum ai zis nu sunt dr., deci pot sa ma insel!

De mancare
Dulciuri
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Mai, Vale, pentru mine "neinstalarea menopauzei" inseamna prezenta menstruatiei.
Asta a fost argumentul de "incurajare" spus de nenea dr. De asemenea, mi-au spus ca neinstalarea menstruatiei va impiedica aparitiei osteoporozei.

Na! Asta am inteles io. Acum, de la voi, inteleg altceva. Nu-i voi simti lipsa, asta-i clar, dar....

Oricum, tot vreau o programare la tine. Pentru toate cunostintele tale si pentru ca mi-e dor de tine.

Lavi, prefer sa merg la cabinet. Cel putin, pentru prima data e mai indicat acolo.

Dany, ma intreb daca acel vestit profesor e acelasi la care am fost si io, ca la pomu' laudat. Felicitari pentru bebe.

Multumesc f mult pentru sfaturi si incurajari.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anca, mie mi se pare logic, daca iti pastrezi ovarele dar nu si uterul, sa nu intri la menopauza dpdv hormonal. Adica ovarele isi continua ciclul lor firesc hormonal, doar ca nu mai apare sangerarea pentru ca nu are de unde, pentru ca uterul sangereaza (eliminarea endometrului). De-asta e logic sa nu apara probleme specifice menopauzei, ca osteoporoza, care se datoreaza lipsei de estrogeni.

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

[size=1]Buna fetelor,
asa este Anca, mie mi-a explicat dr. ca dupa operatia de histerectomie cu pastrarea anexelor pe care am facut-o, nu voi mai avea ciclul menstrual, adica sangerarea, dar ca toate celelalte schimbari chimice lunare din organism vor avea loc, atata timp cat ovarele elibereaza ovule si mai continu#259; mul#355;i ani secre#355;ia unor cantit#259;#355;i de estrogeni. Īn plus, ovarele continu#259; s#259; produc#259; testosteron (hormon masculin), care este convertit īn estrogeni īn gr#259;simea corpului. [/size=1].
Astfel nu se instaleaza menopauza, nu ar trebui sa apara osteoporoza...
Pana una alta, asa cum ti-am mai spus poti face un tratament naturist care sa-ti intareasca sistemul imunitar, care te va ajuta indiferent daca trebuie sa te operezi sau nu. Eu luam echinaceea, ulei de catina si noni gel. Si intr-adevar m-au ajutat sa ma recuperez mult mai repede dupa operatie.
Ai grija de tine si de familia ta.
Va pup,
Laura

Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corina43 spune:

Hai sa va scriu si eu despre aceasta operatie...Azi am 2 zile de cand am venit din spital. Am fost operata exact de mos Nicolae.....Operatie de histerctomie partiala cu pastrarea anexelor. Adica a mai ramas ovarele....Stiu ca este greu in viata cand trebuie sa decizi ce este mai bine pentru tine.....de aceea nu astepta mult..ca apoi decid medicii pentru viata ta.....Eu am 45 de ani...probleme cu hemoragii interminabile care durau si luni de zile ....cu hemoglobina 6....caderi pe strada din cauza lipsei de sange...asa m-am chinuit de la 37 de ani....Pe atunci aveam uter polifibromatos hemoragic.......am facut tot ce era omeneste posibil.....in acesti ani...iar in ianuarie 2007 am facut embolizare la Bucuresti care a reusit......totul a fost ok....cam 3 ani....hemoragiile insa au revenit dar nu cu aceasi putere...deoarece uterul nu mai era ca la inceput......Am facut si o rana pe col......am facut "N" PAPANICOLAURI..cred ca in ultimii ani am cam 60..mergeam in fiecare luna la medic..credea ca sunt nebuna.....am facut de 2 ori cauterizare...am facut colposcopie...biopsii vreo 4.....pana in septembrie cand m-am dus din nou la medic.....si mi-am facut si o videocoposcopie....Mentionez..ultimaul PAP..control si eco vaginal in iulie la sfarsit...Totul este ok...arati ca la 20 de ani....Septembrie.....rana mare pe col C3 pe toata linia...suspect de cancer...din nou biopsie.....Cer parerea la 3 medici...mi se rwecomanda conizatie......iau tratament ca s-a speriat ciclu si nu mai vroia sa vina...Mai cer si parerea Doctorului CIVIC din Timisoara de unde sunt.....si mi-a spus...aici nu mai merge cu conizatie....col mic...5 cm....din care trrebuie taiat 2.5..uter cat o pruna.....care dupa embolizare a inceput sa se atrofieze...La fiacare contact sexual dureri si sangerari....Oare a meritat sa ma chinui atatia ani???Acum daca as da timpul inapoi as alege ce as crede ca este mai bine.....pentru mine.....Nu lasa-ti timpul sa treaca......Viata noastra este mai importanta.....si femei vom ramane oricum.....iar daca vreun barbat ar avea curaj sa spuna ceva urat despre o femeie operata de histerectomie..i-as spune in fata...Ca el este castrat la creier.......daca poate gandi asa...Tuturor sanatate maxima......Laura cred ca noi facem cam aceleasi operatii amandou...te pup...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lislis spune:

Citat:
citat din mesajul lui corina43

Hai sa va scriu si eu despre aceasta operatie...Azi am 2 zile de cand am venit din spital. Am fost operata exact de mos Nicolae.....Operatie de histerctomie partiala cu pastrarea anexelor. Adica a mai ramas ovarele....Stiu ca este greu in viata cand trebuie sa decizi ce este mai bine pentru tine.....de aceea nu astepta mult..ca apoi decid medicii pentru viata ta.....Eu am 45 de ani...probleme cu hemoragii interminabile care durau si luni de zile ....cu hemoglobina 6....caderi pe strada din cauza lipsei de sange...asa m-am chinuit de la 37 de ani....


Felicitari pentru decizia de a te opera!

In cazul tau, operatia era necesara, fiindca iti era afectat intr-o oarecare masura si uterul, nu doar colul uterin. Pap 3 poate fi semnul unei forme de displazie (leziune precanceroasa). Vei vedea ce a fost cand vei avea rezultatul analizei histopatologice (peste aproximativ o luna).

Ma mir cm de ai putut sta atata timp cu sangerari si dureri. In ce priveste valoarea 6 a hemoglobinei, cred ca e o minune ca n-ai facut infarct!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
Corina 43 ma bucur pentru decizia care ai luat-o. Cu incredere, vei vedea ca nu e un dezastru, eu asa o vedeam in pragul operatiei si imediat dupa din cauza durerilor insuportabile.
Eu am 4 luni de la operatie, inca am zone langa taietura unde nu-mi simt piele, dr. zice ca e normal, ca firele s-au topit cam la 3 luni dupa operatie.
Nu regret deloc ca am luat aceasta decizie; mi-am salvat viata, ma bucur de viata cum nu o faceam inainte, ma bucur de fiecare zi pe care o petrec cu piticul meu. Viata sexuala, la noi s-a schimbat radical, dar in bine: nu mai am sangerari, dureri la contact si altele.
Eu am purtat brau desi dr. meu a zis ca nu e nevoie, am luat vitamine si inca ma lupt cu ameteala: am ramas cu sechele de la anestezie si ametesc foarte tare cand ma intorc in partea dreapta . Voi rezolva si aceasta probleme cu fructe si vitamine.
Aveti grija de voi, sanatatea e mai importanta decat orice.
Va pup,
Laura

Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

Anca - ce ai mai facut?



Ramonika Ruxandra (30.11.2009) tati si Vladutz
zebra roz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna luptatoarelor,
LA MULTI ANI si numai bucurii si multa sanatate tuturor.
Anca cum esti? Ne dai ceva vesti bune?
Va ,
Laura

Oamenii au inventat respectul ca sa ascunda locul gol,unde ar trebui sa fie iubirea. Lev Nicolai Tolstoi

Mergi la inceput