Mi s-a recomandat histerectomie partiala

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

La histeroscopie se poate lua biopsie daca se observa vreo formatiune, daca nu, se face chiuretaj biopsic, tot "orb".


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anca, ce ai mai facut? Ai facut histeroscopia pana la urma?
Cum te mai simti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Anca, poate ca, deja ai facut Histero, pt ca e 1 Martie-data programarii.
Din experienta mea H. nu rezolva treaba cu fibroamele. Ele apar fiindca e un excedent de estrogen in organism.
In functie de dimensiunea lor ele pot impiedica sau nu o sarcina.
Impiedica implantarea in zona fibromului, pt ca acolo mucoasa uterina nu mai e functionala dpdv implantare. Insa, la fel de bine,poti duce o sarcina si cu 1-2 fibroame mai mici(cred ca Lucky, la FIV, a fost un caz cu fibroame si sarcina-gemelara, chiar), sarcina implantata in alta zona, bineinteles!
Eu am facut operatie clasica sa scot unul, care, cica era mare.
Da, l-am scos si??? pe parcursul altor FIV-uri aveam alte fibroame, nu ff mari, dar erau + estrogen cat casa!
Tu,la FIV, ai testat estrogenul? Daca nu, de curiozitate, cand te vei linisti cu interventiile astea, fa un Estrogen in ziua 2-3 a CM. Daca tot te intepi poti sa iti faci un profil hormonal complet: FSH + cele de tiroida si poate gasesti un dr endocrinolog care te poate ajuta sa le tii in echilibru si sa obtii o sarcina. Alimentatia ajuta mult.
In legatura cu Diphereline, eu stiu ca Tutunaru era, demult(acum ~7 ani), adeptul acestui tratament. Inducea o "menopauza de cateva(parca 3) luni" cu Diphe si apoi zicea ca ar avea sanse mai mari in incercarea de a obtine o sarcina. Daca te intereseaza ma straduiesc sa aflu amanunte de la fata care primise initial tratamentul dar care nu l-a mai urmat fiindca, chiar in luna cu laparoscopia investigatorie(facuta de Tutunaru, care a indicat apoi Diphe)a ramas insarcinata. A fost un caz uimitor fiindca laparo a facut ~in Z13 deci ceva ciudat s-a intamplat acolo: ori erau niste viteji care au fost ajutati sa ajunga mai repede la ovul prin laparo(e posibil sa spun o mare tampenie si va aparea cineva sa ma critice) ori a avvut o ovulatie tarzie si trompele au fost fff permeabile dupa laparo.
Mai stiu ca embolizarea nu se poate face pt orice tip de fibrom(dar nu stiu amanunte fiindca nu am ajuns in faza asta).
Sanatate multa iti doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Am revenit!!!

Am facut histeroscopia ieri. Sa va povestesc cum un dr. din Romania care nu ia bani, dar ofera pacientelor martisoare de 1 Martie???? Sa va mai povestesc ca e un profesionist desavarsit si ca mi se face rusine ca m-am indoit putin de ce anume urma sa faca?!?
E prima data, si e a 4a histeroscopie, cand mi se fac analize inainte, cand mi se explica si nu mi se da drumul din spital pana cand dr nu vine sa-mi vorbeasca si sa vada cum ma simt. Sunt absolut incantata de acest dr.

Dar, sa va spun ce am facut:
Anestezie totala, nani ca un prunc!

Am avut 5 polipi, intre 1 -2 cm. Deci, astia ai mei se inmultesc si se fac din ce in ce mai vigurosi de la histeroscopie la alta.
I-a scos si mi-a facut ablatie partiala pentru a evita reformarea lor. Nu garanteaza nimeni ca nu vor mai apare. Am mai incercat o data, adaugand si alblatia la interventie.

Daca se vor reforma, probabil ca voi ajunge acolo, la titlul subiectului.


Fibromul e intramural si deocamdata am decis sa nu-l deranjam. Mai intai sa vedem daca sangerarea se va diminua.

Sunt bine si optimista. Mai ramane sa rezolv cu anemia si ma declar pe deplin multumita. Deocamdata, concediu medical pana pe 10 martie.

Multumesc tuturor pentru sustinere si sanatate multa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Anca felicitari ca ai scapat cu bine de interventie! Ma bucur ca ai avut incredere in dr!
Sanatate multa in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Doamne Anca, asa trebuie sa fii: optimista si increzatoare. Se rezolva si anemia,chiar dr. de familie iti poate scrie ceva. Asta inseamna sa ai incredere in dr. tau. Eu merg pe mana dr. meu pana in panzele albe: avem impreuna o nastere si doua operatii la activ; sigur a fost si ultima ca altceva nu mai are ce sa scoata ;de fapt mai am ovarele....
Ai incredere in dr. tau si alege cu inima: ca si atunci cand te-ai casatorit, asa sa-ti alegi si ginecologul....
Te pup si multa sanatate.
Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

Buna fetelor,
Anca ce vesti ne aduci? cum te simti? si celelalte fete care au avut probleme cum sunteti? sper ca totul e ok cu voi.
Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Laura, eu sunt bine. Am sangerat cateva zile in plus fata de cate imi spusese dr, dar acum sunt ok. Sunt tare curioasa sa vad daca o sa mai am menstruatie si daca da, cum va fi.

Tu ce faci? Cum te simti???

Fetelor?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-s spune:

eu sunt foarte bine, luna trecuta am fost la controlul de 6 luni si totul e ok; nici nu-mi vine sa cred ca au trecut deja 6 luni de la operatie; ma simt excelent si fericita ca am ramas aici pe Pamant langa familia mea si cei pe care ii iubesc.
Eu nu mai am menstruatie, dar nu-i duc deloc lipsa ; e foarte bine fara ea, fara durerile de burta care le aveam si sangerarile de cate 7 zile.
Aveti grija de voi, ca sanatatea e mai importanta decat orice.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca Wish spune:

Buna, fetelor! Ce mai faceti voi?

Eu sunt bine. Mi-a venit ciclu, a durat 7 zile dar semnificativ mai putin, ca si cantitate.

Am fost azi sa-mi iau rezultatul de la anatomopatologic si nu a iesit inca. Pe biletul de externare scrie ca rezultatul iese in 30 zile, dar matusa mea a facut acum 2 saptamani o biopsie si ieri i-a venit rezultatul de la anatomopatologic.

Nu vreau sa fiu paranoica, dar oare sunt motive sa ma ingrijorez ca dureaza atat de mult?

Sanatate multa tuturor!

Mergi la inceput