pro sau contra experimentarii alcoolului la 14 ani

pro sau contra experimentarii alcoolului la 14 ani | Autor: crisseis

Link direct la acest mesaj

Va cer, ca parinti de adolescenti si nu numai, sfatul in urmatoarea problema:
1.e bine sau nu sa fiu de acord ca un baiat de 14 ani sa guste din diferite sortimente de alcool pentru a-si satisface curiozitatea?
2. Care e limita de varsta de la care ati permite copilului vostru sa guste/consume moderat alcool?
Pe scurt: copilul meu e curios sa stie ce gust are alcoolul. Nu stiu daca aceasta curiozitate a venit odata cu varsta sau daca aude si vede la baietii din clasa/anturaj aceeasi curiozitate.
Eu ma tem extraordinar de acest lucru, deoarece fostul meu sot era alcoolic. De asemenea am citit ca exista si posibilitatea(mica sau mare) de a se transmite genetic inclinatia spre consumul de alcool.
Sa ma ingrijorez sau sa fiu de acord sa guste, doar pentru satisafcerea unei curiozitati?
Mai grav mi se pare faptul ca aflu dupa ce astfel de :degustari" au avut loc. As fi preferat sa-mi spuna imediat dupa si sa motiveze prin curiozitate, poate asa as accepta mai usor.
Altfel, am senzatia c-o face pe ascuns, de teama sa nu-l cert.
3. consumati alcool de fata cu pre/adolescentii vostri? ii serviti putin si pe ei sau le interziceti cu totul?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

E adevarat ca alcoolismul are o puternica componenta genetica, eu as cauta informatii despre asta si as sta de vorba FOARTE serios cu baiatul.

Sa-ti raspund la intrebare, eu nu sunt de acord sa dau alcool la copii/adolescenti. Eu am o fata de 16 ani si nu ii dau voie sa bea alcool. E adevarat ca nici noi nu bem alcool decat de 2-3 ori/an cate o sampanie la anul nou si sarbatori. Noi nu tinem alcool in casa si nici nu bem asa ca nu am avut o astfel de discutie pana acum. Limita de varsta la care eu cred ca poate incepe consumul de alcool este 18 ani, atunci sunt adulti si (sper) responsabili. Eu NU voi facilita consumul de alcool inainte de varsta asta la copiii mei sau la alti copii/adolescenti veniti in vizita sau la petreceri.

Am citit undeva ca dependenta de alcool este legata si de varsta la care incepe consumul de alcool.Cu cat varsta e mai mica cu atat sansa de-a vedeni dependent e mai mare.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Noi am fost acum un an la scoala celei mari(15 ani acum) la o intrunire cu parintii de adolescenti in care ni s-a prezentat pericolul alcoolului si al tigarilor. Si al drogurilor dar acolo deja nu e acelasi lucru, ca nu consuma parintii droguri acasa asa cum consuma alcool sau tigari.

Despre alcool ni s-au prezentat statistici ca e si ereditar dar mai mult decat atat e obisnuinta cu alcoolul. Sunt parinti care servesc tinerilor de la 11-12 ani alcool la masa, un pahar de bere/vin azi, unul maine...astfel ca ajung la 16-17 ani sa fie dependenti.
Procentul cel mai mare al alcoolicilor adulti provenea din acesti tineri, care consumasera alcool de timpuriu. Nu mai stiu cat, undeva la 40 %. Nu degeaba varsta legala de la care poti consuma alcool e 18 ani.

Aici in Suedia alcoolul e monopol de stat, adica nu poti cumpara alcool tare decat de la magazine specializate. In magazinele cu alimente exista numai alcool slab, bere cu max. 3,5% alcool. Varsta de la care se comercializeaza acesta, atat cel slab cat si cel tare e 20 de ani. Desi consumul e legal de la 18! De la 18 ani e permis sa consumi alcool in restaurante si baruri, dar e atat de scump incat tinerii nu isi permit asta. Sigur ca se consuma alcool si la varste sub 20 de ani, caci sunt parinti care cumpara alcool si ii lasa pe tineri sa consume la chefuri, sau pur si simplu cei peste 20 de ani(prieteni, frati, rude, etc) cumpara alcool si pentru cei sub 20 de ani, deci betii sunt si la varste mai mici...

Daca as lasa-o pe fata mea sa guste de curiozitate cum e berea sau vinul? Da, si eu am gustat la varsta ei. Nu mi-a placut, deloc. Nu am incercat sa beau un pahar de vin decat tarziu, cred ca dupa 25 de ani. Berea nu-mi place nici acum. Poate la baieti e diferit...dar decat sa o faca pe ascuns ca mama nu i-a dat voie sa guste...

Consumam alcool rar, de fata cu ei. Mai exact la masa, cand avem invitati, de sarbatori, uneori si in weekend cate un pahar de vin seara, dupa cina. Nu am fost niciodata beti, ametiti...nici eu nici sotul. Nu ii servim pe copii pentru ca nu au nevoie. Cea mica(8 ani) a mai fost curioasa, a mai mirosit vinul...dar a inteles ca alcoolul nu e pentru copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisseis

Va cer, ca parinti de adolescenti si nu numai, sfatul in urmatoarea problema:
1.e bine sau nu sa fiu de acord ca un baiat de 14 ani sa guste din diferite sortimente de alcool pentru a-si satisface curiozitatea?
2. Care e limita de varsta de la care ati permite copilului vostru sa guste/consume moderat alcool?
Pe scurt: copilul meu e curios sa stie ce gust are alcoolul. Nu stiu daca aceasta curiozitate a venit odata cu varsta sau daca aude si vede la baietii din clasa/anturaj aceeasi curiozitate.
Eu ma tem extraordinar de acest lucru, deoarece fostul meu sot era alcoolic. De asemenea am citit ca exista si posibilitatea(mica sau mare) de a se transmite genetic inclinatia spre consumul de alcool.
Sa ma ingrijorez sau sa fiu de acord sa guste, doar pentru satisafcerea unei curiozitati?
Mai grav mi se pare faptul ca aflu dupa ce astfel de :degustari" au avut loc. As fi preferat sa-mi spuna imediat dupa si sa motiveze prin curiozitate, poate asa as accepta mai usor.
Altfel, am senzatia c-o face pe ascuns, de teama sa nu-l cert.
3. consumati alcool de fata cu pre/adolescentii vostri? ii serviti putin si pe ei sau le interziceti cu totul?




pune-te pentru un minut in locul baiatului tau. si aminteste-ti cum gandeai tu cand aveai 14 ani. poate ca, daca parintii ti-ar fi interzis ceva anume, ai fi fost tentata sa nu-i asculti, sa experimentezi, din curiozitate sau tocmai pentru ca nu voiai sa faci ce spun ei ?

eu n-am inteles foarte clar daca baiatul tau a gustat deja din alcool, fara stirea ta, tu ai aflat si nu stii cum sa procedezi in continuare, sau iti pui doar problema asa, teoretic, pentru viitor.

anturajul isi spune si el cuvantul. cu atat mai mult cu cat alcoolul se poate cumpara foarte usor, de la orice butic de la coltul strazii, iar unii adolescenti au bani de buzunar suficient incat sa-si satisfaca genul acesta de curiozitati.

si eu auzisem ca inclinatia spre alcool se poate transmite genetic.

cred ca cea mai potrivita atitudine este sa incerci sa discuti cu fiul tau in cel mai prietenesc si apropiat mod posibil, sa-i explici ca nu vrei nici sa ajunga alcoolic, insa nici nu vrei ca el sa se ascunda de tine, sa te minta, si sa bea cu anturajul. roaga-l sa aiba incredere in tine, sa vina si sa-ti spuna de fiecare data cand are o tentatie in privinta alcoolului, sa-ti ceara ajutorul daca se simte depasit de situatie si nu stie ce sa faca.

nu stiu daca exista si la noi grupuri de suport gen Alcoolicii Anonimi...poate daca fiul tau ar vedea cum arata dependentii de alcool, daca ar auzi povestile lor de viata, cum le-a afectat alcoolul viata, familiile, relatiile sociale, etc., ar fi mai prevazator si s-ar gandi de doua ori inainte de a fi tentat sa guste din pahar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Cred ca pe la 14 ani si-a manifestat si Andrei curiozitatea de a gusta din paharul meu/nostru!

Desi cu oarecare reticientza(cred ca nicio persoana informata,matura nu da de buna voie si nesilit d enimeni alcool copiilor)i-am dat totusi sa guste,n-am facut nicio remarca de genulö"o gura si atit",ba chiar am observat foarte atent cit inseamna acest degustat!

Insa n-am considerat normal sa impart cu copilul pareri de genul"ce spui","e bun?"!I-am dat s aguste si atit!

Noi consuman foarte rar alcool,asa ca daca si-a manifestat curiozitatea(eu ii spun curiozitate si nu dorintza),merg pe principiul ,mai bine sa incerce acasa decit in alte partzi!

Dana


www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

1. Nu trebuie sa fii de acord sau nu, vor gusta, marea majoritate, alcool sau vor incerca sa fumeze; nu cred ca-i vreo nenorocire, e absolut normal, insa nu inseamna ca trebuie sa fii de acord cu asta;
2. Nu exista vreo varsta daca-i copil, adica daca-i minor; nu exista nici consum moderat, pentru ca nu ai nici o contorizare la cantitatea pe care o consuma; faptul ca ii dai voie sa guste nu-ti garanteaza ca nu se va face manga atunci cand va avea ocazia;
3. Da, consum alcool de fata cu fetele mele; am si eu o grija, insa: sa nu sar calul. Si eu cred ca exemplul meu poate sa cantareasca greu in faptele lor si, cu adevarat, daca m-ar vedea ca beau frecvent sau as umbla beat n-as fi prea calificat sa le dau sfaturi in domeniul asta.

As zice totusi ca, cu strangere de inima, poti permite o degustare, daca chiar crezi ca nu s-a intamplat deja; daca s-a intamplat si stii asta, nu mai e cazul de permisiuni.
Eu sunt ingrijorat de aspectul asta, ambele fete mari au "degustat" cel putin o data (cand am si dovezi) in cantitati nepotrivite (nu stiu cantitatea, dar stiu efectul), asa ca nu sunt de acord acum cu nici un gram de alcool, cu exceptia revelionului (putina sampanie la 12 noaptea) si nici atunci n-ar fi musai. Recunosc ca Tora este cea drastica de la bun inceput, insa acum si eu sunt convins ca are dreptate.
Despre "mostenire" nu stiu ce sa zic, dar merita atentie, daca exista parerea ca viciul asta se mosteneste.


Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

mi-aduc aminte, cand eram tot pe la aceasta varsta (14-15 ani), vedeam uneori betivi dormind pe marginea trotuarului, murdari, transpirati, uneori plini de urina (faceau pe ei). era o zona pe langa care treceam, in drumul meu zilnic spre liceu, acolo era o carciuma rau-famata (o bomba, bodega, cum vreti sa-i spuneti, doar ziua aveam curaj sa trec pe acolo, impreuna cu alti colegi, nu singura, iar seara alegeam alt traseu, mai prin centru sau cu tramvaiul), la care se opreau pentru o dusca (si mai multe) navetistii, inainte de a se urca in trenul care facea naveta intre oras si satele invecinate. ei bine, atata scarba si dezgust mi-au provocat imaginile cu acei oameni doborati de viciu, incat n-am avut curiozitati legate de alcool, probabil inconstient imi spuneam/ma gandeam ca n-as vrea sa ma vada cineva ametita, darmite beata pulbere. unde mai pui ca, avand probleme cu vezica biliara, orice este un pic amarui nu-mi place deloc, si cam asa e berea si tot amarui mi se par vinurile seci, sau tariile. abia acum, mai spre 30 de ani, pot sa spun ca am gustat cate un strop din mai multe feluri de vin, whisky, gin, etc., sa vad ce gust are fiecare, sa nu mor proasta cum zicea bunica. nici macar nu stiu ce inseamna sa fii beat, n-am experimentat senzatia, stiu doar ce inseamna sa fii un pic ametit si bine-dispus de la un paharel de vin in plus, faza care se lasa imediat cu mersul la somn, ca mi se inmoaie picioarele si mi se inchid ochii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

nu stiu daca partea cu mostenirea genetica e adevarata. socrul, dumnezeu sa-l odihneasca, a fost mare amator de bautura. baietii lui nici unul nu suporta alcoolul. sotul meu daca bea un pahar de bere spune ca se imbata. o sticla de vin tine la noi 6, 7 luni dupace o desfacem.
iar eu nici sampanie nu beau decat doua trei guri de anul nou.

baiatului nu i-am intrezis niciodata sa guste, atunci cand a intrebat ce gust are cutare bautura. bine, ca anul trecut ne-a facut bucata, s-a imbatat si ia fost rau. era in parc cu cativa prieteni, fete si baieti si jucau un joc iar ca "pedeapsa" cand pierdea lua o gura de bere. dupa cateva guri i s-a facut rau si ma sunat sa vin sa-l iau acasa.
sigur ca n-am pus ciomagul pe el, dar am avut ocazia sa avem o discutie obiectiva despre consumul de bauturi alcoolice.

nu cred ca ajuta sa interzicem. ba din contra, va fi si mai interesat sa probeze ceva ce nu are voie. si mai devreme sau mai tarziu o va face. adolescenta e o perioada dificila si plina de suisuri si coborasuri, asa ca pastrarea unui echilibru si prietenia cu copilul sunt cele mai indicate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Da, a gustat alcool pana acum.Asta am aflat-o de regula la ceva timp dupa...Intai a avut grija sa-mi testeze reactia, spunandu-mi ca nu stiu care copil din anturajul lui a baut bere afara sau ca in taberele in care a fost s-a consumat alcool adus de acasa.
La faza cu alcoolul in tabere am ramas blocata. Cred ca am ramas eu in urma cu evolutia societatii, dar parca pe vremea noastra nu exista asa ceva.
In fine, o alta imprejurare in care s-a consumat alcool(asta tot el mi-a spus-o) a fost la ziua de nastere a unei colege. Mai nou, astfel de zile de nastere se tin la restaurante sau cluburi(motiv pentru care am grija sa nu-l mai las).Mi-a spus ca au baut si fetele si baietii, astfel ca... a gustat si el. Ce e si mai ingrijorator e ca se bea si la scoala. Imi spune cum unele dintre fetele din clasa vin cu sticlute de alcool , iar in pauze le baga sub bluze si beau in toaleta scolii. Ce ziceti de asta?
Cred, cum spunea si Rufus, ca oricat ne-am opune noi, parintii si le-am explica ce si cum, ei tot vor incerca sa vada cum e.
Eu acasa nu consum alcool(de altfel consum foarte rar si foarte putin) si nici nu tin in casa, insa cred ca el e curios. Mi-a spus ca vrea sa stie ce gust are fiecare bautura.Mai nou aduce argumentul ca a implinit 14 ani!
Ce sa spun, poate nu e bine sa-i interzic, sa fiu atat de stricta sau rigida cu acest aspect. Psihologia e simpla, e ca la fructul oprit. Cred ca trebuie sa pastrez cu el o buna relatie, sa comunic cu el, astfel incat sa nu-mi ascunda ce face, sa-l creditez cu incredere(dar nu totala) si...sa ma rog ca se va limita doar la a gusta de curiozitate.
Oricum, rezultatele lui scolare au fost(si sper sa fie si anul acesta) foarte bune, n-am vazut modificari de comportament care sa ma ingrijoreze.
A recunoscut ca a incercat si tigara, tot sa vada cum e si a spus ca nu-i place.
Sper sa am suficienta rabdare si intelepciune sa trec prin aceasta dificila perioada a adolescentei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Deja nu cred ca se mai pune problema de curiozitatea de a afla care este gustul alcoolului. Ma rog, si eu as gusta tot felul de sofisticareli alcoolice, dar nu asta e dilema ta.

Eu cred ca e mai bine sa ia o gura acasa, daca e curios sa stie cum e, decit sa bea cu prietenii.
Dar deja s-a depasit acest punct.
Cred ca ceea ce ar trebui sa urmeze este o discutie despre efectele consumului de alcool. O discutie bine documentata, calma.
Nu stiu cum este un baiat de 14 ani AZI dar poate ar trebui sa strecori si informatia legata de predispozitia se pare genetica pentru alcoolism.

Nu cred ca e o tragedie ca a gustat, oricum toti experimenteaza. Ideea e ca nu trebuie sa devina un obicei, nu trebuie sa i se para incitant, o dovada ca "de acum e barbat", o dovada ca e cool in grupul sau de prieteni etc.

Nu mi-a placut ce ai spus, ca nu ii mai dai voie la zilele colegilor. Incredere, incredere, incredere ! Daca e sa consume alcool, o va face si in ocazii la care nici nu te gindesti. Daca vrei sa aiba incredere in tine trebuie sa ai si tu incredere in el.
Sa ii interzici sa mearga la zilele colegilor il exclude din grup; asta alimenteaza o stare de nesiguranta si insingurare, care sint mari dusmani in "cladirea" unui adolescent increzator, cu o relatie buna cu parintii, cu un respect de sine ridicat, care va crede mai degraba in opiniile proprii decit in trendurile (de cele mai multe ori uniformizatoare si destructive) gastii de adolescenti.
Era undeva un citat, ca poti sa ai 10 adolescenti responsabili, constiinciosi, cuminti etc, dar daca ii pui laolalta nu obtii decit un grup galagios si orientat catre anarhie :). Asta e virsta, si eu mi-o amintesc tare bine, si vad ca si mama, ca a schimbat "neshte treburi" in relatia cu sora mea (mult) mai mica.




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Era undeva un citat, ca poti sa ai 10 adolescenti responsabili, constiinciosi, cuminti etc, dar daca ii pui laolalta nu obtii decit un grup galagios si orientat catre anarhie



Asta mi-a placut.
E cat se poate de real.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput