pro sau contra experimentarii alcoolului la 14 ani

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns grati.ela spune:

E drept ca faptul fiind consumat nu poti decat sa discuti cu el si sa-i intelegi curiozitatea. Dar nu trebuie sa fii de acord cu asta. Fara sa simta eu as incerca sa nu-i dau ocazia sa consume alcool (asa cum ai spus ca nu-l vei mai lasa in cluburi la petreceri)...un sport care sa-l pasioneze il va tine departe si de alcool si de tigari.
fetele au senzatia ca fumand sau afisandu-se amatoare de alcool vor intra in atentia baietilor...vor fi din gasca! E grav ca se intampla lucrurile astea la scoala...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adry00 spune:



Stiu un baiat [fostul meu prieten] care de ziua lui, s-a imbatat. Dar nu un pahar-doua. Cu tatal lui a baut o sticla de vin, iar apoi a dat-o pe bere cu un prieten. Eu una beau orice de fata cu mama [13 ani], fara sa ii cer voie. Sunt rebela si nu ii cer voie mai nimic. Atat timp cat este in fata mea si ma vede, ce ar vrea mai mult? La urma urmei, daca ea imi interzice, ma duc sa beau cu prietenii, si atunci o sa fie grav. ;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

Citat:
citat din mesajul lui adry00



Stiu un baiat [fostul meu prieten] care de ziua lui, s-a imbatat. Dar nu un pahar-doua. Cu tatal lui a baut o sticla de vin, iar apoi a dat-o pe bere cu un prieten. Eu una beau orice de fata cu mama [13 ani], fara sa ii cer voie. Sunt rebela si nu ii cer voie mai nimic. Atat timp cat este in fata mea si ma vede, ce ar vrea mai mult? La urma urmei, daca ea imi interzice, ma duc sa beau cu prietenii, si atunci o sa fie grav. ;)


esti pe un drum bun in a-ti afecta creierul!
imi pare rau ca parintii nu-ti spun adevarul sau poate nu-l stiu...sau ce motive ar avea...dar macar tu sa ai curiozitatea sa vezi unde te va duce rebeliunea de care suferi.

pune pe google, cel mai bine in engleza,sa vezi ce se spune despre alcool si creier.
mai ales la adolescenti care au creierul inca in dezvoltare... efectele sunt mai puternice, de lunga durata chiar ireversibile...

un doctor ar putea sa-ti dea mai multe explicatii.

nu iti spun cu repros dar e bine sa stii ca rebeliunea asta a ta...nu e sanatoasa.

iti pun eu aici un link:
http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/aa63/aa63.htm

tu crezi ca esti mai cool, sau ca ai mai multi prieteni/e daca faci ce fac ei?
tu esti, tu ...indrazneste sa fi diferita, respecta-ti corpul si ai grija de el...nu iti bate joc de tine...esti tinara, ai mult potential nu-l distruge alegand paharul.

alcoolul nu iti va aduce niciodata nimic bun. Nu te va face nici mai frumoasa, mai desteapta sau mai buna in ceea ce vrei tu sa fii.

sfatul meu,ca femeie si ca mama este sa stai departe de alcool.


michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ema spune:

Fii-miu are 17 ani,prima sticla de bere a baut-o la ultima aniversare...la noi in casa nu exista alcool,n-a fost nevoie sa cumpar o sticla de bere inainte sa-si satisfaca curiozitatea.A doua bere a fost o halba...dupa patru luni de la prima bere.Halba indoita cu 7up....ca aveai optiunea asta la oktoberfest.Merge in disco....se intampla sa mai ajung si eu in aceeasi disco si sa vad cu ochii mei ce bea si cu cine...ca important e cu cine...daca intelegeti...si ce daca noi parintii nu bem,beau pretenii si-i de ajuns.Eu nu beau ca n-am voie,sotul din solidaritate cu mine...ca sa nu se interpreteze ca am fi niste .....sfinti.Asa ca ptr. baiat,bautul nu e un must...a vazut acasa ca se poate trai si fara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui adry00
Eu una beau orice de fata cu mama [13 ani], fara sa ii cer voie. Sunt rebela si nu ii cer voie mai nimic. Atat timp cat este in fata mea si ma vede, ce ar vrea mai mult?



Probabil ca nu vrea mai mult, stie cat poti.
Obiceiul de a bea alcool este dezgustator. El este tolerat in general, asta-i viata, dar exista niste limite pana unde merge toleranta asta. Iar bautul "orice" la 13 ani (desigur, daca-i vorba de alcool) este ingrozitor. Nu stiu de ce te falesti cu asta, in general oamenii ocolesc persoane ca tine. Sunt sigur ca iti vei da seama la un moment dat si-ti vei gasi altceva de facut (si povestit).
Nu mai reiau aspectele stiintifice, de sanatate...trebuia sa le cunosti deja. michelle a punctat esentialul.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Multumesc pentru raspunsurile voastre, ma ajuta sa aflu si alte pareri.
Trecand vacanta de vara(cu muuult timp liber) problema se pare ca nu mai e cap de afis, insa ramane sub observatie.
Intre timp mai aflu de prin carti despre multele probleme pe care le aduce pentru parinti si copiii adolescenta.
Voua tuturor, multa putere, rabdare si intelepciune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danii spune:

Parerea mea este asta : Un copil la 14 ani este curios din fire si cu cat ai incerca mai mult sa-i interzici accesul la alcool cu atat mai mult va fi inclinat sa guste pe ascuns fara stirea ta . Totul e sa vorbesti cu el despre acest lucru si daca totusi insista sa incerce, poate sa guste : cu siguranta nu-i va placea . Si cand ma refer la a gusta nu ma refer la a gusta zilnic ! Important ca acest lucru sa se faca in familie si nu in anturajul unor "prieteni" care l-ar putea impinge la excese .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

gustatul se poate face o data...de 2-ori si atit. daca se continua devine deja consum.




michelle

Mergi la inceput