Se poate alege familia adoptatoare?

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui dacris77

julia,(...) consideri ca pacatele tale sunt mai mici decat ale ei?


Vrei sa deschizi, te rog, un subiect separat despre asta?
Pentru ca discutia e ampla si aici esti deja offtopic.

No more comment.Mi-am spus parerea referitor la subiect.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

si eu nu am voie sa imi spun parerea?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM
Femeia in cauza putea foarte bine sa-si trimita concubinul (cu care a si facut pe pruncul asta nevinovat, scos la mezat acum) sa faca circ pe sarma sau sa lucreze la sapat de santuri ori la cartofi, pentru juma' de pita in plus, cat ar fi avut nevoie copilasul asta pe langa ei!

Bine spunea cineva, partea tehnica cu facutul de prunci e usoara si placuta, si vad ca produce si amnezie temporara, ca nu te gandesti la consecinte... Ori poate chiar asta au si facut, s-au gandit ca se vinde bine 'consecinta' ,si asa or iesi si ei din rahat. Nu stie tanti de metode contraceptive, dar stie sa foloseasca un telefon mobil, si mai stie sa acceseze si un forum, ca sa plaseze anuntul taman unde trebuie.




, mi-ai luat cuvintele din gura. Bine gindit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

persoana care a facut contul pe DC si a tehnoredactat anuntul nu e musai sa fie una si aceeasi persoana cu mamica din anunt, poate a fost o persoana binevoitoare, ce a zis uite pun eu pe internet un anunt intr-un loc unde citesc multi doritori de adoptat copii, pun si numarul de telefon, si daca te suna careva te intelegi tu persoana daca nu ...mai incerci/incercam si alta cale


altfel nu-mi dau cu parerea nici nu o judec nici nu ii sar in aparare

cat despre directia pentru protectia copilului...sau cum se cheama... nu sunt nici ei curati lacrima, se fac invarteli si prin intermediul lor si, si unii dintre ei se pricep la santaj de minune cand stiu ca familia adoptiva e la mana lor ... dar daca exista o lege e bine sa o lasam se aplice si nu sa o shuntam (procurile notariale nu rezolva mare lucru, statutul copilului e neclar si la nivel de "pet" ceea ce e degradant, daca vrei sa-i faci un bine cauta calea legala si urmeaz-o fara prea multe compromisuri, e cel mai sanatos pentru copil)

or fi fost si cazuri fericite in trecut cand parintii naturali alegeau familia adoptatoare, dar au fost si cazuri clare de exploatare, de aceea s-a ajuns la o lege care interzice acest lucru, e spre bine si protectia copiilor (a celor potential victime ale exploatarii si abuzurilor)

Nina, 28+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
Eu nu vreau sa adopt pe nimeni. Eram curioasa de ce spune legea despre anumite situatii perfect plauzibile. Si mi se pare ca exista niste mari hibe in sistem. Atata tot.

Mi-am dat seama.



Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
Portocalia, lasa-ma sa ma rostogolesc o tura,doua, uite-asa : ,la ideea ca din cauza celor scrise de mine, de noi, care am fost contra acestui mod de a proceda in ceea ce priveste situatia copiilor nedoriti si totusi nascuti, ajung mamele sa-si abandoneze pruncii la usa bisericilor sau ii arunca la ghena!!


Julia, nu din cauza celor scrise de tine punctual, ci din cauza acestei atitudini generalizate: "mamele care-si dau copiii la adoptie sunt niste nenorocite". ar trebui sa te gandesti ca aceste mame sunt de obicei niste femei prea tinere, cu prea putina scoala, care traiesc in saracie si sunt cel mai adesea abuzate de barbatul cu care impart bordeiul, de voie, de nevoie. cam asta-i situatia la tara, fie ca ne place sau nu. ei, pentru o femeie de-asta, parerea comunitatii este esentiala. un om slab, care nu sta prea sigur pe picioarele lui, este in stare de mari greseli, numai ca sa scape de oprobiul comunitatii. crezi ca femeile care-si leapada plozii la WC sunt neaparat niste monstri? nu, sunt niste amarate, ingrozite de barfa satului si de scatoalca tatalui sau a ibovnicului, si care nu stiu mai bine de-atat.

si daca barfa satului (cu pietroaiele aferente) o mai inteleg, iaca, barfa oamenilor scoliti, "cu facultati" si orizonturi largi, nu o mai inteleg si nici nu o scuz. de-aici reactia mea, poate prea vehementa.

edit: ironic ca discutam asta la un subiect care se cheama " ...a iubi copiii fara limite". oare mamele care adopta copii, se intreaba din ce fel de familii provin ei? si cum impaca imaginea "monstrului de mama care si-a dat copilul" cu "minunea de copil ce le umple lor acum viata"? eu una as incerca sa indulcesc imaginea mamei, zau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Gasesti niste epitete pentru mamele care isi dau copiii spre adoptie, de ma doare capul!... si culmea ca pui caracterizarile astea in gura altora!
Reciteste-ti postarile si schimba-ti tu limbajul fata de asemenea femei, pentru ca, da,poate nu merita un astfel de tratament din partea unei femei educate ca tine.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Eu una care m-am confruntat cu procesul adoptie va pot spune ca in marea majoritate a cazurilor femeile care isi abandoneaza copilasii nu sunt chiar la 16-17 ani,si parerea mea este ca sunt destul de constiente de ceea ce fac. Unele si-au facut chiar o profesia din a lasa copilasii la dispozitia statului.
Eu personal ca mama care am adoptat un copil nu a vad pe mama naturala o nenorocita sau un monstru , ci din contra apreciez ca a avut taria sa-i dea viata si in plus nu le-a omorat sau le-a aruncat intr-un WC cum se intimpla in unele cazuri. Si iar apreciez ca a ales ceea ce a a considerat ca este mai bine pentru ele si nu a incercat sa se opuna procesului de adoptie. Apreciez faptul ca 1 an si 8 luni le-a tinut langa ea, deci a incercat sa le pastreze, dar din pacate viata a luat o alta turnura si nu a putut sa le mai creasca . Daca a facut bine sau nu , nu am eu calitatea sa o judec si nu judec pe nimeni, dar ii multumesc pentru acesti ingerasi de copilasi care ma imbratiseaza si ma iubesc cu tot sufletelul lor.
Daca ne intrebam din ce familii provin ?, Eu una stiu situatia familiei de unde provin fetitele, stiu cauza pentru care au fost date spre adoptie. Si recunosc ca uneori ma gandesc la restul familiei, de fapt la sora lor care a ramas alaturi de mama si care nu stiu cum traieste. Ma gandesc daca are sau nu ce manca, daca are sau nu cu ce sa se imbrace?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Citat:
citat din mesajul lui marumiha

Citat:
Eu nu vreau sa adopt pe nimeni. Eram curioasa de ce spune legea despre anumite situatii perfect plauzibile. Si mi se pare ca exista niste mari hibe in sistem. Atata tot.

Mi-am dat seama.



Poze


Avand in vedere ca nu stii absolut nimic despre mine, te-as ruga sa te abtii de la judecati de valoare. Oamenii mai au si curiozitati dezinteresate, lucru greu de inteles de limitatii care nu intreaba si nu (se) intreaba niciodata nimic, doar le stiu deja pe toate despre toti. Asa ca lasa deductiile logice, ca nu te pricepi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
"mamele care-si dau copiii la adoptie sunt niste nenorocite". ar trebui sa te gandesti ca aceste mame sunt de obicei niste femei prea tinere, cu prea putina scoala, care traiesc in saracie si sunt cel mai adesea abuzate de barbatul cu care impart bordeiul, de voie, de nevoie. cam asta-i situatia la tara, fie ca ne place sau nu. ei, pentru o femeie de-asta, parerea comunitatii este esentiala. un om slab, care nu sta prea sigur pe picioarele lui, este in stare de mari greseli, numai ca sa scape de oprobiul comunitatii. crezi ca femeile care-si leapada plozii la WC sunt neaparat niste monstri? nu, sunt niste amarate, ingrozite de barfa satului si de scatoalca tatalui sau a ibovnicului, si care nu stiu mai bine de-atat.


Timpurile s-au schimbat ,copii care erau abandonati cu ani in urma ,da ,erau facuti de multe fete care aveau virsta frageda ,anumite studente care se indragosteau de un coleg ,nu prea se stia de prezervativ,de masuri preventive ,erau alte timpuri .Intre timp situatia sa schimbat ,fetele sint mai emancipate ,mai atente ,informate.Cei mai multi copii abandonati provin din fam.numeroase sau sint abandonati de mame ( singure)care abandoneaza mai multi copii.S-au creat si centre speciale unde o mama cu copil poate sa locuiasca o perioada de timp pina reuseste sa-si clarifice situatia,sa se organizeze,unde are totul gratis pt.ea si copil.Sint centre unde daca doresti oamenii de acolo te ajuta sa-ti gasesti si un loc de munca ,problema e ca multe din aceste femei stiind ca la un anumit timp trebuie sa plece ,ramin gravide din nou si asta se repeta ...
Femeia care la nascut pe copilul meu mai avea 2 copii ,fiecare facut cu alt barbat si lasati fiecare pe unde a taiat-o capul.
Eu nu o judec dar nu pot nici sa o compatimesc sau sa-i gasesc vreo scuza ca la 2 ani naste alt copil si il abandoneaza.
Inteleg faptul ca traim intr-o perioada de criza ,ca viata e scumpa si grea ,ca multe persoane sint simple (mai putin abuzate) ,cred ca nu trebuie sa ai multa scoala ca sa-ti dai seama ca atunci cind te culci cu un barbat ai multe sanse sa ramii gravida.
Probabil ca tu nu stii ca pt.multe a devenit un obicei a abandona copii.Sa nu-ti mai spun un lucru care imi este greu sa-l scriu ,multe femei abandoneaza copii atunci cind sint maricei ,si acesti copii ramin socati pe viata ,abandonul si frica ca o sa ramina singuri ii acompaniaza toata viata.Atunci te intreb pe tine cui ii apartine vina ,copilului care a ramas socat sau mamei care nu stie pe ce lume traieste.Te-ai pus vreodata in situatia unui copil la 5 ani care a fost lasat in fata spitalului,sau la gara ,singur singurel?

Poze

Mergi la inceput