Se poate alege familia adoptatoare?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Citat:
Avand in vedere ca nu stii absolut nimic despre mine, te-as ruga sa te abtii de la judecati de valoare. Oamenii mai au si curiozitati dezinteresate, lucru greu de inteles de limitatii care nu intreaba si nu (se) intreaba niciodata nimic, doar le stiu deja pe toate despre toti. Asa ca lasa deductiile logice, ca nu te pricepi!



Nu sint curioasa sa stiu ceva despre tine ,sint lucruri mult mai importante care ma preocupa ....si nici una care le stie pe toate .

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SoriLea spune:

De cateva zile ma mananca degetele sa va scriu si totusi am renuntat.
Eu cred ca se comenteaza mult prea mult pe marginea acestui subiect si asta pt ca nu ati fost puse in situatii asemanatoare nicioadata.
Cunosc fffff multe mame care astazi sunt implinite datorita acestor femei care au dat totusi viata unor ingerasi ca sa ne faca pe noi cele care nii dorim, FERICITE. Si daca citim la subiectul "M-am hotarat adoptie...", v-om vedea cate viitoare mamici asteapta sa-si stranga puiul in brate.
De unde credti voi ca provin acei copilasi??? Inca mai credeti in povestea cu barza ??? TRIST
Eu nu spun ca trebuiesc slavite aceste femei (si nici nu vreau sa le iau in vreun fel apararea), dar nici blamate in halul asta, ca nu suntem in masura sa judecam pe nimeni. La randul nostru v-om fi judecati pt ca am aruncat cu pietre in femeile ce ne-au daruit noua niste ingerasi.
Cele care ati adoptat deja si stiti cate sacrificii ati facut pana v-ati putut strange copilasul mult dorit in brate, ar trebui sa va ganditi de 2 ori inainte de a intra in jocul cuvintelor. Pe cele care nu au adoptat, le mai inteleg vehementa, pt ca nu stiu ce suferinta e in sufletul nostru, al celor ce ne dorim copilasi si nu-i putem avea (din diferite motive)
Imi pare rau daca am deranjat pe cineva, nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, iar fetele de pe acest forum care ma cunosc stiu despre ce vb.
Cineva (nu mai retin cine) a postat asta odata. Mi-a placut taaaarree mult.


MAMI...
"Intr-o zi Copilul I-a spus Lui Dumnezeu: Asa se zvoneste ca maine ma trimiti pe pamant, dar cum voi trai acolo, pentru ca sunt asa mic si neajutorat? Dumnezeu i-a raspuns asa: -Din multimea de ingeri ti-am ales unul special pentru tine. Te va astepta si va avea grija de tine. -Dar a spus copilul, aici in Rai nu fac altceva dacat sa cant si sa zambesc. De asta am nevoie sa fiu fericit! Dumnezeu asa i-a vorbit: -ingerasul tau iti va canta in fiecare zi. Si-i vei simti dragostea, si vei fi fericit . -Si, a spus copilul, cum ii voi intelege pe oameni din moment ce nici nu le cunosc limba? E foarte simplu, a spus Dumnezeu, ingerasul tau te va invata cele mai dulci si frumoase cuvinte ce poti invata vreodata si te va invata cu rabdare si sarguinta sa vorbesti. Copilul s-a uitat la Dumnezeu si i-a spus: -Si ce fac daca vreau sa vorbesc cu tine? Dumneze i-a zambit copilului si i-a spus: -ingerasul tau iti va impreuna mainile si te va invata sa te rogi. Copilul a spus: -Asa am auzit ca pe pamant sunt oameni rai. Cine ma va ocroti? Dumnezeu a imbratisat copilul si i-a spus: -ingerasul te va ocroti, chiar si cu pretul vietii! Copilul s-a uitat foarte trist si a spus: -Dar mereu voi fi trist pentru ca nu te voi vedea. Dumnezeu a imbratisat copilul: -ingerasul mereu iti va vorbi despre mine si iti va arata calea spre mine, cu toate ca eu voi fi langa tine mereu. Atunci pacea s-a restabilit in Rai, dar se puteau auzi deja vocile de pe Pamant. Copilul in graba a intrebat: Dumnezeu, daca eu totusi trebuie sa plec acum, spune-mi te rog macar numele ingerasului meu! Dumnezeu a raspuns: -Numele ingerasului nu este important... Pur si simplu ii spui: "MAMI"



- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina Mamica fericita a ingerasului RAZVAN - IONUT (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

As vrea sa raspund intrebarii celei care a initiat subiectul aceasta : ai voie sa alegi cine iti creste copilul , asta nu te poate opri nimeni,poti sa-l lasi si vecinei, insa nu poti alege cine ii va deveni mama si tata , adica nu poti alege cine il va adopta cu forme legale.
Lumea nu e alba sau neagra ci e mai degraba in nuante de gri , la fel sunt si oamenii.Din disperare (uneori din alte motive) unii viitori parinti adoptatori sunt dispusi sa-si cumpere copilul ,iar parintii biologici sunt dornici sa vanda .Astfel s-a nascut o piata nedorita de nimeni si deseori ascunsa de diferiti intermediari.
Referitor la persoana care doreste sa dea copilul spre adpotie unei familii instarite -nu pot sa nu ma intreb de ce vrea sa il dea abia acum , dupa 2 ani?Copilul acela nu mai "produce" suficient si a devenit o povara?



Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia72 spune:

Buna ziua ,

In primul rand vreau sa le salut pe toate mamicile mai vechi si le pup pe toate, pe cele noi va doresc o "nastere usoara" .
In al doilea rand Printesa mea a crescut si merge la gradi, suntem cam suparata pe mami ca ne lasa acolo, dar o sa ii treaca cu timpul.

In al treilea rand la acest subiect noi am trecut printr-o etapa in timpul cursurilor care se faceau pt a deveni parinte adoptabil in care noi ca mamici ii multumeam "mamei naturale" si sa stiti ca ne-a fost destul de greu sa asternem pe hartie aceasta scrisoare:

Scrisoare catre mama naturala



Draga mamica,


Mai intai iti multumesc pentru ca mi-ai dat asa un dar : un copil frumos si istet, cum rar intalnesti. Desi eu m-am chinuit mult sa raman insarcinata, dar n-am reusit, Dumnezeu a gasit modalitatea sa-mi trimita copilasul pe care il doream, si asta numai cu ajutorul tau.

Oricat am indurat si oricat am luptat, nimic nu se compara cu momentul in care ingerasul iti intra in viata ta si o umple de lumina si dragoste. Stiu ca poate iti este greu sa il dai unei alte mame si sa nu te trezesti in fiecare dimineata cu surasul, cu plansul copilasului tau, sa iti dea lacrimile atunci cand el se uita uita in ochii tai, iar el sa iti zambeasca complice, sa il privesti minute in sir cum doarme si sa ii multumesti lui Dumnezeu pentru o asa minune de copil.

Apoi, vreau sa-ti spun ca, desi eu nu sunt mama biologica a minunii, simt ca l-am nascut eu.
Iti promit ca voi avea grija de copil, ca il voi iubi si il voi ocroti, il voi forma ca om ca el sa simta ca este un dar cum putini oameni primesc.

Cand o sa fie mare o sa-i spun povestea lui: cum l-am cautat mult, cum Dumnezeu mi l-a trimis, dar intr-o alta burtica de mamica si cum mamica aceea, dandu-si seama ca eu il astept, mi l-a adus mie, ca sa fim cu totii fericiti.


Iti doresc numai bine si sa dea Dumnezeu sa primesti intr-o zi si tu copilul tau.

Sorilea are dreptate, si nimeni nu stie ce s-a intamplat de au ramas insarcinate,ca nu au facut avort. Sa le multumim ca nu i-au abandonat intr-un tomberon sau in closet sau in alta parte sau si mai rau ca nu i-au omorat si i-au lasat ca noi sa ii crestem si sa le dam o educatie.

Eu ii multumesc si astazi celei care a nascut-o pe Bianca, pentru ca am o fetita inteligenta, cuminte, iubitoare si mai are foarte multe calitati.

Pe toate si mult succesc.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

wow!un subiect fierbinte!
fetelor,eu consider ca fiecare caz de abandon al unui copil difera de la caz la caz.Unele raman anonime si cu un suflet hain il lasa prin gunoaie etc...altele se duc de buna voie si declara ca nu pot creste acel copil,altele din motive medicale renunta tocmai ca se gandesc ca ele pot deveni o povara pentru propriul copil si sunt multe si multe 'povesti' de abandon.
Din proprie experienta de mamica trecuta prin procesul de adoptie pot sa spun ca eu una am primit multe (si chiar si in ziua de azi primesc )emailuri in care diverse d.re imi ofera un 'pont' ca o anume prietena va naste si nu stie ce sa faca cu copilul.....in alte emailuri mi se spunea clar de o anumita suma de bani.Deci sunt si persoane care fac un fel de trafic cu copii.Sa recunoastem ca exista asa ceva!Sunt persoane care isi dau seama ca noi cei care dorim sa adoptam suntem extrem de sensibili in perioada de asteptare,cunosc situatia adoptiei in romania ca merge greu etc...si atunci incearca sa prinda in plasa lor viitor parinti adoptivi care contra unei sume de bani sa-si vada visul implinit- sa devina parinti sub orice forma!Traim in romania ......totul e posibil...
La un moment dat am avut o legatura cu o d.ra medic stagiar dintr-un anume oras.Era in 7 luni,mi-a dat email,am vorbit mult cu ea .Imi povestea ca a ramas gravida cu un doctor stagiar dar parintii lui nu vroiau sa auda de casatorie si copil si ca e disperata.
Deci fetelor ,viitor medic.....nu cunoastea oare metodele de contraceptie????
Eram dezorientata.Imi spunea ca vine in Bucuresti ,ca naste la spital privat totul e banii ei numai eu sa iau copilul si in fine sa devina totul ilegal.Eu tot timpul am incercat sa o fac sa inteleaga ca trebuie sa -i fie mama acelui copilas.Pana la urma mi-a spus clar ca ea nu isi poate 'permite' un copil.Ca deja are relatie cu altcineva si ca pleaca din tara etc etc....
In fine,pana la urma am renuntat la idee dar ma urmareste si acum vocea ei de la telefon,o viitoare mama disperata care nu stie ce sa faca cu propriul copil !!Nu mi s-a parut normal.Poate asa vad eu din prisma unei femei care si-a dorit cu ardoare un copil.
Nu blamez toate femeile care abandoneaza decat cele care isi lasa prin ghene,lifturi etc dar pe cele care de buna voie renunta....nu!macar in ultimul ceas isi dau seama ca nu pot creste un copil si atunci aleg adoptia.Daca nu au fost 'atente'cand l-au conceput macar au fost vigilente in ceea ce priveste viata lor mai departe si atunci au raspuns DA! pentru adoptie dar fara pretentiile de a avea o familie cu stare etc etc....pur si simplu sa fie adoptat copilul!
Acum- mesajul acelei d.re, pentru mine trecuta prin experiente cu astfel de mesaje cred ca la un moment dat se punea problema baniilor!
nu conteaza cine a postat mesajul ca e mama sau prietena mamei,odata ce ai acces la internet putea gasi articolele cu procedura de adoptie din Romania....sa gasesti exact forumul DPC si subforumul cu adoptia si sa mai si creezi un subiect deja......
Asta e parerea mea despre acea postare...pana la urma s-ar fii cerut si bani.Si incercarea moarte nu are asa ca de ce sa nu posteze aici ca poate cineva adus la disperare de sistem cedeaza...
odata ce a insistat sa aiba o situatie financiara buna...deja cred ca punea si conditie....de la inceput!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Citat:
citat din mesajul lui marumiha

Citat:
O prietena isi creste singura copilul si are o situatie familiala mai speciala. Tatal oricum nu e in peisaj. Ea avut niste probleme de sanatate si a facut un act la notar prin care isi exprima dorinta ca in caz de deces, copilul sa-mi fie incredintat mie spre crestere si educare, desi are bunici si alte rude. Inseamna ca in fapt, actul e nul? Atunci de ce l-a mai semnat notarul?


Nu cred ca cu un act notarial se pot incredinta copii ,nu stiu daca poti sensibiliza pe cineva din sistem pt.ca mamica copilului are probleme de sanatate ,numai daca asa cum a spus danaionela exista un grad de rudenie.Probabil ca intervin cei de la directie si se ocupa de copil daca nimeni altcineva din fam.nu o poate face.
La notar se fac multe declaratii , atunci cind vrei sa lasi un bun care iti apartine,(ma refer la obiecte personale ,averi ,) numai ca copii nu sint incadrati ca bun personal asa ca nu se pot dona sau transmite ,sintem parintii lor nu proprietari.


Ba se poate. Si eu si sotul meu vom primi copiii sorei lui in caz ca se va intampla ceva cu ea si cu sotul ei si actul a fost facut de avocat(aici nu prea se fac chestii prin notariat) si, de asemenea, prietena noastra care e mama singura a unei fetite de 7 ani a facut un act prin care copila ajunge in grija noastra in caz de ceva desi mama are parinti si inca 7 frati plus bunici. Depinde de legile tarii respective. Sa nu mai spun ca nepoata mea, prin act notarial facut de sora-mea, asta-vara, se afla legal in grija mea si a sotului, locuind in prezent cu noi si noi devenind nu parinti ci carers. Eu si sotul meu raspundem acum in legatura cu scoala ei, medic orice. Toate scrisorile de la scoala, consiliu etc vin pe numele meu langa care e scris parent/carer of XY.

----------------------------------------------
mama de Alexa,minune vie, 23mai1997 si Sandra ingeras 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA!

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Ba se poate. Si eu si sotul meu vom primi copiii sorei lui in caz ca se va intampla ceva cu ea si cu sotul ei si actul a fost facut de avocat(aici nu prea se fac chestii prin notariat) si, de asemenea, prietena noastra care e mama singura a unei fetite de 7 ani a facut un act prin care copila ajunge in grija noastra in caz de ceva desi mama are parinti si inca 7 frati plus bunici. Depinde de legile tarii respective. Sa nu mai spun ca nepoata mea, prin act notarial facut de sora-mea, asta-vara, se afla legal in grija mea si a sotului, locuind in prezent cu noi si noi devenind nu parinti ci carers. Eu si sotul meu raspundem acum in legatura cu scoala ei, medic orice. Toate scrisorile de la scoala, consiliu etc vin pe numele meu langa care e scris parent/carer of XY.

Laura. Bine ai revenit. Pupici lui Alexa.Intr-o tara civilizata (cum e a ta) cu minti destupate, da, probabil ca se poate. Din pacate, noi traim in Romania. Ma abtin de la alte comentarii ca sa nu supar pe cineva.

Nu conteaza cine a postat mesajul ca e mama sau prietena mamei,odata ce ai acces la internet putea gasi articolele cu procedura de adoptie din Romania....sa gasesti exact forumul DPC si subforumul cu adoptia si sa mai si creezi un subiect deja......
Simo, gindim la fel


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Multumesc,Irina. Va tot citesc dar de cand am pierdut-o pe Sandra nu prea mi-a ars sa mai scriu la topicul asta. Te pup cu drag.


----------------------------------------------
mama de Alexa,minune vie, 23mai1997 si Sandra ingeras 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA!

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui LauraNicole

Multumesc,Irina. Va tot citesc dar de cand am pierdut-o pe Sandra nu prea mi-a ars sa mai scriu la topicul asta. Te pup cu drag.


De cate ori ma gindesc la tine, imi aduc aminte de Sandra si lacrimile imi vin pe loc. Nu stiu daca ma crezi insa in acele momente cind ma gindesc la Sandra, am o URA fata de DPC. Din pacate multe fete sunt la mina lor si trebuie sa taca insa nu e drept ce se intimpla in unele cazuri, inclusiv al tau.
Mai era un caz, cunoscut de mine, in care i-a fost dat un baietel unei familii si cu un termen inainte de final, mama l-a vrut inapoi.
La familia adoptatoare avea de toate inclusiv dragoste insa si camera lui, haine, jucarii, tot ce are nevoie un copil.
Cind a ajuns la naturala, nu a mai avut nimic. Naturala statea intr-o rulota improvizata, nu avea haine, incaltari. Copilul a ajuns la mama aproape de iarna si copilul mergea aproape descult. Unde naiba e interesul superior al copilului?
Te pupic dulce pe tine s pe Alexa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Irina, cuvintele tale imi fac mult bine si-ti multumesc. Ce s-a intamplat cu Sandra m-a facut sa urasc si mai mult Romania. Copilul meu, daca i s-ar fi dat sansa, ar fi implinit luna trecuta, pe 4 septembrie, 7 ani. Nu trece zi sa nu imi fie dor de ea. A trebuit sa ma obisnuiesc cu gandul ca...nu am putut face mai mult.


Editez: Irina, mai vorbim despre asta pe messenger,ok? Oricum iti multumesc mult. Problema e ca sufar din punct de vedere psihologic si, fara sa-mi dau seama, suplinesc dorul si dragostea de Sandra incercand sa am grija de alti copii. In toti vad o bucatica din ea.
----------------------------------------------
mama de Alexa,minune vie, 23mai1997 si Sandra ingeras 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA!

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=152788&whichpage=11

Mergi la inceput