Se poate alege familia adoptatoare?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

la cum vad eu problema, femeia respectiva e simpla, extrem de saraca si aproape analfabeta.


O fi simpla si saraca, dar nici proasta, si nici analfabeta nu era.Chiar si asa, nu are nicio scuza morala sau legala pentru ca vrea sa isi abandoneze copilul, care nu e nici in urma unui viol facut, are si tata care il recunoaste, are si un fratior mai mare ce e, totusi, pastrat de familie si nu scos la vanzare... Instinctul matern nu e o chestie care tine de imprejurari, de educatie ori de situatie financiara.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Se revenim la subiect, eu am inteles ca LO_li_Ta vrea sa adopte copilul. Acest lucru nu se poate, dar in caz de deces al parintelui vrea sa fie tutore este altceva. Atunci intradevar parintele poate sa desemneze pe cineva in acest sens conf art 114 din codul civil "P#259;rintele poate desemna, prin act unilateral sau prin contract de mandat, încheiate în form#259; autentic#259;, ori, dup#259; caz, prin testament, persoana care urmeaz#259; a fi numit#259; tutore al copiilor s#259;i", dar asta nu inseamna adoptie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

la cum vad eu problema, femeia respectiva e simpla, extrem de saraca si aproape analfabeta.


O fi simpla si saraca, dar nici proasta, si nici analfabeta nu era.Chiar si asa, nu are nicio scuza morala sau legala pentru ca vrea sa isi abandoneze copilul, care nu e nici in urma unui viol facut, are si tata care il recunoaste, are si un fratior mai mare ce e, totusi, pastrat de familie si nu scos la vanzare... Instinctul matern nu e o chestie care tine de imprejurari, de educatie ori de situatie financiara.


JuliaSM well, exact atitudinea asta o condam eu. mie mi-e groaza in general de oamenii care STIU exact cum stau lucrurile cu toata lumea si judeca fara mila, dupa ocaua lor.

dincolo de asta, la ce ti-a folosit ca ai mai dat si tu o piatra in femeia aia? ai transformat-o intr-o mama mai buna? de-acum va putea creste copilul doar cu dragoste materna ? te-ai simtit tu mai buna, prin comparatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lo_li_Ta spune:

Eu nu vreau sa adopt pe nimeni. Eram curioasa de ce spune legea despre anumite situatii perfect plauzibile. Si mi se pare ca exista niste mari hibe in sistem. Atata tot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia


JuliaSM well, exact atitudinea asta o condam eu. mie mi-e groaza in general de oamenii care STIU exact cum stau lucrurile cu toata lumea si judeca fara mila, dupa ocaua lor.

dincolo de asta, la ce ti-a folosit ca ai mai dat si tu o piatra in femeia aia? ai transformat-o intr-o mama mai buna? de-acum va putea creste copilul doar cu dragoste materna ? te-ai simtit tu mai buna, prin comparatie?


Cu ce OCA ai scris postarea asta, cu a altuia, imprumutata, ori cu a ta? De-ar fi sa te parafrazez, 'mi-e groaza' de cei care se incadreaza perfect intr-o tipologie si tocmai pe aceea o condamna, fara a se include in ea, bineinteles!


Potocalia, am mai vazut si pe altii ca tine, ducand steaguri care nu le-au fost desemnate si purtand lupte care nu erau ale lor,iar acum drapelul e ferfenita, tocmai pentru excesul asta de zel, extrem de subiectiv si nerealist, si pentru ca a fost inmuiat in argumente din astea sentimentaliste, carora legea (nu tocmeala si negocierea emotionala!) le zice din start PAS.Nu eu am inchis subiectul respectiv, nu eu am modificat topicul in care aparea numarul de telefon, iar discutiile mele la subiecte au fost realiste si pertinente, chiar cu exemple din viata reala si legala, nu m-am legat de culoarea...userului tau oranj, bon?

Din punctul meu de vedere, pana si interventia ta a fost constructiva, ca sa stiu pe cine sa evit in polemici pe viitor, cel putin pana se detaseaza de la a comenta despre alti participanti la dialog (vai, dar si regulamentul spune tot asta! stiai !?) si se limiteaza la a discuta subiectul.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Legea adoptiei actuala si cea care va intra in vigoare, nu da posibilitatea familiilor care adopta sa-si aleaga ele copilul, copiii le sunt prezentati de DPC, iar mamelor naturale, care vor sa-si dea copilul, nu li se permite sa-si aleaga familia care sa-l adopte. Punct! Asa e legea.
Nu vorbim despre aspectele morale, vorbim de lege. Nu zic ca e o lege perfecta (dar e o lege) asa ca trebuie respectata. Chiar daca anumite persoane aleg sa o ocoleasca, e alegerea lor si-si asuma riscurile. Din pacate, suntem o tara in care ocolirea legilor, e considerata un act de inteligenta, de om care incalca legea e un om care se descurca in viata, un model. Asta e realitatea, din pacate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
nu m-am legat de culoarea...userului tau oranj, bon?


si bine ai facut! pentru informatia ta, culorile au aparut cu mult inaintea partidelor politice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Multam de informatie, abia acum am facut legatura cu o apartenenta politica anume. Mai greu ajung in Austria curentele colorate ale claselor politice din tara, din fericire.



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

De unde a plecat si unde s-a ajuns. Eu una ma pun in ambele situatii. Ca mama stiu cu siguranta ca nu as renunta la copilul meu, oricat de greu mi-ar fi. Poate asta vine sin educatia pe care o am din familie. Cel mai bun caz este cel al unei matuse care are 10 copii. Ei acuma sunt mari , toti au peste 30 de ani. Are 4 fete care au fost primele si 6 baieti care au venit dupa. I-a fost greu sa-i creasca nimic de spus, traieste la tara intr-un sat din Moldova. Bunicii mei nu au fost niste oameni bogati si nici matusa mea nu este un om bogat. Cred ca i-ar fi fost si foarte greu la 12 guri cati erau la o masa. Stiu ca de cate ori ma duceam pe acolo ma uitam cum facea cate o oala mare de mancare (din ce avea) si ce buna era...
odata am intrebat-o daca i-a trecut prin cap sa abandoneze un copil. Nu vreau sa va zic de cate ori saraca poate s-a culcat nemincata ca sa manance mai intai verisorii mei, dar acuma au crescut mari cu totii, i-a dat la scoala ( toti au cel putin 10 clase , unii au mers mai departe la liceu sau facultate) Odata am intrebat-o cum i-a fost sa-i creasca. Mi-a spus ca foarte greu , dar este multumita de ceea ce a reusit.
Daca as privi din punctul de vedere al mamei care a adoptat ,trebuie sa fiu foarte realista. Daca nu ar fi existat si astfel de femei care si-ar fi abandonat ( dat spre adoptie) copilul eu una nu ma puteam bucura de aceste minunatii pe care le am. Deci, vreau nu vreau, trebuie sa le multumesc acelor oameni pentru minutatiile mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

julia, poate ca pur si simplu femeia nu stia incotro s-o apuce. am vazut ca stia ceva carte, ceva situatie materiala avea, poate ca nu stia cum sa rezolve problema. tu nu ai facut greseli la viata ta, mai mari sau mai mici? consideri ca pacatele tale sunt mai mici decat ale ei? portocala, vezi prin poza de la avatar ca si eu sunt pe langa culorile tale...o fi coincidenta?

Mergi la inceput