Se poate alege familia adoptatoare?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

1.Exista diferite modalitati prin care o mama cu probleme poate sa isi tina copilul langa ea. Cred ca si statul are o forma de sprijin (sigur copilul poate fi dat in grija unui asistent maternal dar sa nu fie adoptabil si mama il poate vizita si apoi il poate lua acasa cand situatia i se imbunatateste). Exista si fundatii care se ocupa de asta. Adica, o mama care doreste sa-si tina copilul langa ea, o poate face. Persoana care a postat mesajul de la care a inceput aceasta discutie nu pare sa doreasca.

Poate ca imi veti spune ca este o persoana simpla, nu s-a gandit, nu stie. Daca e o persoana atat de simpla nu mi se pare potrivita pentru a alege familia pentru copil.

2.Problema pe care a ridicat-o Lo-li-Ta, am ridicat-o cu multi ani in urma - nu stiu sa spun daca era o situatie "concreta", in sensul ca sotul meu si cu mine nu aveam probleme de sanatate, dar s-a discutat la un moment dat in familie ce s-ar intampla daca noi doi am muri (poveste lunga, am spus-o atunci; intre timp multe s-au schimbat). Atunci nu se putea face nimic, m-am interesat chiar la notar si el mi-a spus ca, prin lege, copiii carora le mor parintii trec in grija statului si statul decide cine va avea grija de ei. Mi-a spus ca orice act facut la notar este nul in situatia in care contravine unei legi. Exista atunci un proiect pentru un nou cod civil (proiect care era atunci vechi de cativa ani) in care aparea posibilitatea ca parintii sa decida cine va avea grija de copil in cazul disparitiei lor. Nu stiu daca mult-discutatul cod civil care a aparut recent (sau intra in vigoare la 1 octombrie) a inclus pana la urma aceasta prevedere.

Mi-amintesc ca atunci mamicile din strainatate au scris ca in unele tari se face aproape obligatoriu un asemenea act, adica un parinte care nu il face este considerat inconstient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Una peste alta, din toate aceste mesaje se pot trage 2 concluzii :
1. Nu poti spune tu, ca viitoare mamica cui vrei sa dai copilul, exceptind cazurile cind ajunge copilul la o ruda de gradul X, ruda care are prioritate.
2. Totul se face cu ajutorul DPC-ului, el fiind intermediarul intre mama naturala si fam adoptatoare.
Rabdare celor care au luat-o pe calea cea dreapta adica apelind la serviciile DPC-ului.
Nu sunt un fan al DPC-ului insa sincer, e mai legal si mai fara strea pentru toti implicati daca apelam la intermediari recunoscuti (DPC) decat sa luam noi copii de cine stie unde si, asa cum spun si fetele, sa ne trezim peste ani, cu mama biologica ca ne bate la usa cerind copilul inapoi.
Bafta tuturor sa va bucurati cat mai repede de sufletelul vostru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Subiectul de care ziceam

http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=92877

Ar fi interesant daca pana la urma noul cod civil reglementeaza problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Te rog sa te abtii cu comentarii despre inaltimea mea morala.


I-am dat sfaturi.I-am spus ca, pentru cei aproape 4 copii pe care ii am, as manca si kkt, dar copiii tot nu i-as da de langa mine,oricat de greu mi-ar fi.Asta ca sa iti mai produc un vertij cu morala mea.



ideea era ca toata lumea s-a oripilat de asa mama ingrozitoare si s-a ingrijorat ca nu cumva sa shunteze legea si copilul sa dispara din efectivul pentru adoptii, ceea ce le-ar lungi lor asteptarea pentru un copil, teoretic vorbind :). numeni nu s-a gandit ce-o fi in sufletul femeii aleia. whatever, nu ma astept sa intelegi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia
Nimeni nu s-a gandit ce-o fi in sufletul femeii aleia

Nimeni nu zice nimic despre ce simte acea femeie si ce e in sufletul ei.Probabil ca e ravasita si terminata, nu contest asta.
Repet si nu vreau sa se supere nimeni si sa arunce cu oua:
-daca nu a fost violata si deci a fost fara vointa ei
-daca se considera ca are macar 25 ani acea viitoare mamica si deci cat de cat matura
-daca stia ca nu putea sa creasca un copil (motive materiale, morale, etc)
-daca nu locuieste la tara, ca sa nu aiba poate TV
se presupune ca a auzit de metode contraceptive ca sa evite o situatie de genul acesta.
Am o prietena care dintr-o relatie intimplatoare, a ramas insarcinata insa a doua zi dupa ce a aflat ca e insarcinata (in cateva zile de la conceptie), a luat niste pastile care i-au provocat avortul spontan. Daca mamica de care discutam chiar nu putea inainte sa se protejeze, macar dupa eveniment putea sa ia masuri, ca sa zic asa.
E doar parerea mea si nu va suparati pe mine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Portocala, imi pare rau sa te contrazic, dar cu o floare nu se face primavara, si sunt vreo 40.000 de flori in sistem, deci o multime. Si toate fetele de aici nu ar avea nici o sansa sa ia copilul respectiv, pentru ca dureaza cel putin 6 luni pana acel copil devine adoptabil, perioada pe care sper sa nu o astepte nici una dintre noi. Crezi ca daca vreuna voia, nu ii dadea mesaj doamnei respective si mai statea sa intre in polemica cu tine? Cele care am ales calea legala suntem cat de cat documentate si cu legea la zi ca sa zic asa, iar multe dintre cele care ti-au raspuns au deja copilasul acasa, asa ca nu le incurca planul mesajul doamnei.
O seara buna !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

portocaliaAs vrea sa mai adaug ca din mesajul acelei mame nu am inteles ca cauta o familie care sa iubeasca copilul pe care ea la nascut ,sa-i indrume pasii sa faca din el un om pt.o societate mai buna in care ea nu a reusit sa-i faca un rost,sa-i dea linistea si dragostea de care are nevoie un copil ci vroia o fam.f.bogata.Pe mine asta ma lasat rece.
Si daca sintem in 2011 si am evoluat ,avem net ,mobil si televizor acasa ,in afara de muzica si telenovele putem sa privim si lucruri mai interesante .
In Ro.sint peste 60000 de copii abandonati ,nu-ti spune nimic.Eu ma bucur ca am adoptat un copil ,care ma face fericita ,si pe care il iubim enorm si incercam sa facem totul pt.el,daca nu sint copii abandonati noi nu stiu daca raminem singuri pt.ca in lumea larga sint atitia copii nefericiti ,dar nu pot sa fiu bucuroasa ca in tara mea atitia copii sint fara o familie si nu se stie daca o sa aiba vreodata.Am vazut cazuri in care femeile fac 10 copii si ii abandoneaza ,multe cazuri in care copii au multe probleme mentale sau de alt gen si acum te intreb pe tine ca esti romanca ca si mine ,daca ai vreo solutie ,cum poti tu sa-i ajuti si ce faci ca copii astia sa nu duca dorul si lipsa familiei pe care nu o au si pe care si-o doresc.


Mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portocalia spune:

la cum vad eu problema, femeia respectiva e simpla, extrem de saraca si aproape analfabeta. copilul l-a facut pentru ca nu s-a protejat, nu are bani sa-si cumpere protectie sau poate nici nu stie ce-i aia, caci nu a invatat-o nimeni. acum are un copil nedorit, nu si-l poate permite si vrea sa-l dea spre adoptie. in niciun caz nu are habar care-s demersurile legale pentru a da un copil la adoptie, asa cum nu stie nimeni, daca nu s-a informat serios inainte. (nici eu habar nu am, pentru ca nu m-am lovit de problema asta, desi am ceva mai multa scoala ca ea). asa a dus-o pe ea mintea, sa caute o familie cu posibilitati, care sa-i adopte copilul. si da, ceea ce conta pentru ea erau banii, pentru ca tocmai asta ii lipsea ei. nu cauta o familie care sa-i dea copilului dragoste si afectiune in primul rand, pentru ca probabil asta ii da si ea, si totusi nu e suficient, oricat de inaltator suna. copilul are nevoie si de mancare, de haine, de caldura, de doctor. ulterior va fi nevoie de bani ca sa poata merge la scoala, si asa mai departe...

intrebarea mea a fost de ce este apriori considerata un monstru aceasta femeie? de ce trebuie sa i se arunce pietre in cap, aiurea? daca pe un forum de femei educate i se intampla asta, de la ce sa ne asteptam de la comunitatea in care traieste ea? etichetele astea nu vor face decat s-o inhibe sa caute in mod deschis ajutor in problema ei, si uite asa, apar copiii anonimi abandonati pe treptele bisericii si in cosuri de gunoi, pentru ca mama nu e capabila sa-si asume oprobiul public. e vina ei, de acord, dar mai e si vina publicului. in mare parte e si vina publicului, care judeca din poignet, d-amboulea.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

pentru ca mama nu e capabila sa-si asume oprobiul public. e vina ei, de acord, dar mai e si vina publicului


Oprobriul public e bun de pus in regiunea dorsala si chiar asta s-ar intampla cu el, daca tot acel oprobriu public blamat de tine nu ar fi echivalent cu Legea si puterea si influenta ei,in cazul acesta.
Ceea ce a vrut sa faca femeia e ilegal,ca sa nu mai mentionez iarasi celelalte argumente contra,din punctul meu de vedere.

Iar periajul cu femeile educate si mai nu-stiu-cum si -cat de stralucitoare si totusi nemiloase mai bine l-ai lasa balta.Femeia in cauza putea foarte bine sa-si trimita concubinul (cu care a si facut pe pruncul asta nevinovat, scos la mezat acum) sa faca circ pe sarma sau sa lucreze la sapat de santuri ori la cartofi, pentru juma' de pita in plus, cat ar fi avut nevoie copilasul asta pe langa ei!

Bine spunea cineva, partea tehnica cu facutul de prunci e usoara si placuta, si vad ca produce si amnezie temporara, ca nu te gandesti la consecinte... Ori poate chiar asta au si facut, s-au gandit ca se vinde bine 'consecinta' ,si asa or iesi si ei din rahat. Nu stie tanti de metode contraceptive, dar stie sa foloseasca un telefon mobil, si mai stie sa acceseze si un forum, ca sa plaseze anuntul taman unde trebuie.

Portocalia, lasa-ma sa ma rostogolesc o tura,doua, uite-asa : ,la ideea ca din cauza celor scrise de mine, de noi, care am fost contra acestui mod de a proceda in ceea ce priveste situatia copiilor nedoriti si totusi nascuti, ajung mamele sa-si abandoneze pruncii la usa bisericilor sau ii arunca la ghena!!



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Nu cred ca e de ajuns sa vezi o problema ,incearca sa faci tu ceva pt.femeia asta ,de vazut sint f.multi care vad si intorc capul in alta parte.
In loc sa intri in polemica cu noi incearca sa cauti pe net si sa vezi ca statul ajuta mult oamenii in situatii similare ,ca in toate comunele si orasele tarii exista primarii unde te poti adresa in astfel de situatii (nu numai la cerut ajutor social sau bani de lemne),servicii sociale si directii pt.asistenta sociala.
Si mai exista si plening familiar infiintate de ani buni de zile unde poti face controale cu ginecolog(gratis)si unde ti se dau anticonceptionale sau prezervative ,totul gratis.Dar vezi ca nu te ia nimeni de acasa ca sa te duca de mina.
Nu a judecat-o nimeni ,i sa raspuns la mesaj...atit.
Noi cele care am adoptat sau care urmeaza sa adopte copii ,am cautat informatii ,am alergat ,am facut mii de km.si am avut multe nopti nedormite pina ne-am vazut visul implinit.Si te asigur ca nu este usor deloc.

Poze

Mergi la inceput