Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (6)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Va multumim pentru urarile de ziua noastra ! La Multi Ani si pentru copii vostri! De era like la mesaje, dadeam rapid

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

La multi ani boboceilor aniversati pana azi! Din pacate timpul nu mai permite intrarea zilnica si acel ''la multi ani'' individual.
Vreau doar sa asigur mamicile noilor scolari, ca se vor descurca de minune in noua postura, iar ei vor fi minunati pt ca sunt copiii vostri. Iaris e in clasa a 2-a, al treilea an in aceeasi scoala si e super, doar noi ne stresam inutil din diverse motive. Ieri l-am sarbatorit si noi in avans pt maine, cu prietenii, iar duminica viitoare il sarbatorim cu colegii de clasa. E mare, e autonom, responsabil, frumos si destept ca doar e puiul cioarei.
Va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Salut! Impresii la inceputul scolii?
La noi e foarte bine (ptiu, ptiu). Miruna e incantata, sunt putini copii in clasa, doamna "e buna", si au voie cu jucarii in pauza si dupa pranz. Luni am condus-o la scoala tot familionul, parinti, bunici, unchi, matusa - sa asiguram copilul ca are tot suportul nostru. Si cei de la scoala au fost atenti sa fie totul foarte bine din prima zi: tunel de flori, baloane cu heliu carora le-au dat drumul impreuna, prajituri in cafeteria.
Cred ca mai avem de asteptat prima tema acasa, din ce am inteles doamna noastra nu da teme in perioada pre-abecedara (ura).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Ieri am avut si noi prima tema pentru acasa: 3 randuri de liniute! Nici la noi nu se insista in aceasta perioada pe teme. (evident ca am pozat-o)
Din 1 octombrie vom ramane la semi (nu m-am hotarat daca vom lua si masa in incinta scolii sau o scot, o hransesc si o duc inapoi, ca stam fix viz-a-vis de scoala)
Oricum am citit in cartea d emate si abecedar si mi se par foarte interesante intrebarile de la sfarsit. Le pune capul la contributie cu exercitiile alea si mai ales cu formularile.
va si succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinam spune:

La multi ani copilashilor nostri si celor care au implinit 7 ani si celor care urmeaza!!!!

Daca vorbim de scoala, hop si eu, Vlad are teme din a doua zi de scoala, de colorat, ba 3 randuri de liniute, pentru azi a avut o pagina de caiet de mate cu liniute de toate felurile, si-a facut tema drept urmare azi a venit acasa cu primul FB din viata de scolarel.
Nu prea ii place la scoala, e cam speriat, nu stie niciodata ce teme are, noroc de alti colegi mai interesati, speram sa isi intre in ritm si sa fie bine.

Bafta la scoala tuturor copilasilor nostri si mai scrieti si voi cate un rand sa am ce citi .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Bravo scolareilor! Vlad, felicitari pentru primul FB!
Waw liniute! Noi am sarit peste etapa aceasta. Dezavantajul? Scriem in clasa 1 cu litere script si abia dintr-a doua invatam sa scriem cursiv. Iaris a invatat anul trecut, era in concurenta cu o fetita, care scrie mai frumos...Iaris scrie ca mine, asa ca nu a castigat niciodata in competitia asta. Dar se straduieste. A inceput anul cu un proiect despre animalele marine si cu o prezentare in Power Point despre vacanta. Azi a avut prima evaluare la matematica. Lui toate i se par usoare, mai putin ce ii dau eu acasa. Ma uitam cu el peste un abecedar din ala pe care am studiat eu. Mi-a spus ca scoala mea e prea grea si ca prefera ce face el ca e mai interesant....pai cred si eu, ca e toata ziua cu nasul in enciclopedii si pe internet in cautarea balenelor beluga si a delfinilor. Am realizat ce mult inseamna pentru copil stimularea. La scoala le spune sa faca proiecte despre ce vor ei ( asta in afara celor impuse, pe tematici), sa caute informatii, sa deseneze, sa decupeze si sa prezinte in fata clasei. Ei fac o munca grea, pt ca nu e usor sa faci aceste proiecte, dar au impresia ca se joaca. Abia asteapta sa termine sa mearga cu ditai cartonul la scoala sa le explice colegilor ce a invatat. Pot sa prezinte o carte citita, un film, o iesire pe care a avut-o in familie, o jucarie....totul doar ca sa comunice, sa isi invinga timiditatea, sa lucreze cu calculatorul. Cam asa e la noi si imi dau seama ca Iaris nu a avut emotia primei zile de scoala, pentru el totul a venit firesc, dupa gradinita. Doar noi ne emotionam si ii facem poze si il acompaniem in curtea scolii...el vrea doar sa isi intalneasca prietenii, sa se amuze, sa joace fotbal, in pauze...e foarte relaxat...zi de zi se trezeste la ora care trebuie de frica sa nu piarda autobuzul si distractia de dimineata.
cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

Vaaai, Mary, ce bine suna ce sistemul cu pregatirea proiectelor si prezentare in fata clasei. Desi asta cu powerpoint-ul la copii m-a blocat un pic.

Bravo, Vlad, pentru FB! Si Radu a primit astazi FB (noroc ca l-a intrebat o vecina daca ii place la scoala - "daaaa, azi am luat si FB la matematica", ca noua nu stiu cand ne zicea :)).

I-a placut in fiecare zi la scoala, s-a dus cu drag. Teme parca are cam multe (desi ma straduisem sa-i gasesc o invatatoare mai retinuta la domeniul asta), dar vad ca scrie fi-miu in fiecare zi cateva randuri de liniute, bastonase, puncte, combinatii. Atata timp cat il vad ca se apuca singur de teme si ne arata apoi mandru ce a facut, ma gandesc c-o fi in regula.
E incantat de doamna, de colegi, de banca lui, de ghizdan si de orar. Doamne-ajuta!
Maine nu fac cursuri, merg la teatru (?). Nu mi-e clar care e faza, dar cred ca se vor simti FB :).

La multi ani aniversatilor si succes la scoala :)!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Bravo, Radu! Kristinutza, nu te speria, aceste Pp nu sunt cerute de invatatoare ca fiind obligatorii. Ei la scoala ne dau piste si idei, cum am putea face si fiecare copilas, acasa alege varianta care i se pare cea mai ''cool''. Iaris ma vede mereu pregatind PP pt cursurile mele si si-a dorit sa invete, stie sa creeze singur un ''new slider'' si sa scrie textul, dar pozele le-am pus impreuna. E ceva foarte simplu, nicidecum ce vedem in prezentarile marilor companii. Felicitari lui Radu pentru initiativa, e mare lucru sa isi faca singur temele, Iaris facea la fel in clasa 1, acum asteapta sa ii spun, norocul lui e ca cele saptamanale le face foarte repede, credeti-ma ca nu sta mai mult de 15 minute sa isi faca tema pe toata saptamana, (tema insemnand o pagina-doua de mate, cateva fraze de scris sau un exercitiu de gramatica), dar eu lucrez suplimentar cu el pt ca nu cred ca e suficient cat face la scoala.. Iar daca l-as lasa de vineri, cand isi face el temele saptamanale , pana in vinerea urmatoare, cred ca s-ar prosti de tot, pentru ca orice lucru se invata prin repetare, prin exercitiu, prin stimularea memoriei cat mai des.

Eu apreciez faptul ca Iaris ma ia ca exemplu si ca e mandru ca mami il ajuta sa faca ceva, tati sa faca altceva, pentru ca, asa cum se intampla peste tot, sunt copii care nu au toata aceasta atentie din partea parintilor. Am copii la scoala in care lucrez care nu merg la biblioteca pt ca nimeni nu are timp de ei, sa ii acompanieze, copii care au acasa o singura carte, sau o singura jucarie. Sunt comunitati religioase care nu vor sa introduca nimic modern, nou, interesant, in viata copilului si uneori ma intreb stupefiata, de ce naiba si-au mai parasit tara daca nu pentru binele copilului.
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Buna fetelor,

Nu stiu cum de in seara asta mi-am amintit de piticodrom ;-)
Am citit ce s-a mai scris din ianuarie si ma bucur ca am mai aflat despre mamici si copii.
Sa va innebunesc si eu cu sistemul american ?! :-))
In prima zi de scoala l-am dus pe Peter la bus stop, i-am facut o poza (langa un copac cu o fetita rusoaica si un baiat indian), s-a urcat in bus si dus a fost. A venit acasa la amiaza, nu a avut mare lucru sa-mi povesteasca, fuga acasa la Lego-uri.
La 1 saptamana 3 prietene din Romania mi-au trimit poze cu copiii lor inconjurati de o mare de parinti, bunici, buchete imense de flori si atunci mi-am amintit cum e in tara. Vreau si eu o poza cu Peter imbracat frumos, banca, cu flori, dar aici n-avem. Au 4 mese la care stau, centre de activitati, clasa e imensa, sistem de microfonie la nevoie (daca are profa laringita :-)), se misca mult in clasa, se plimba prin scoala la atelierul de desen , atelierul de muzica, 1 ora pe saptamana o petrec la biblioteca scolii, etc. E cu totul alta lume, dar m-a linistit directorul scolii ca si el pe vremea lui statea in banca, nu misca si asculta de profesoara ridicand frumos manuta, dar acum e cu totul altfel.
In prima saptamana l-au verificat la citit si scris si m-au intrebat daca sunt de acord sa-l dau la un program de ajutorare intr-ale cititului, one on one, adica doar el cu o profesoata timp de 30 min., zilnic. Am zis da, dar m-am suparat ca i s-a cerut sa stie asta deja, cand in tara se incepe cu liniute in prima saptamana, nu?! Adica in tara ar fi fost bine-merci, aici nu, ca nu citeste cursiv...
Cumva se incepe de la kindergarten, nu foarte serios, e ca o introducere in lumea literelor, sunetelor (total diferite de litere, vocalele au 2 sunete) si a ideii de cuvant, propozitie. Cumva se asteapta ca peste vara sa se intample miracolul si sa citeasca . Am stiu asta si am carat cu mine carti in Romania, am fost in vacanta 6 saptamani cu baietii, dar nu am putut face nimic. Era vacanta, baietii vroiau doar afara, aer conditionat nicaieri, eu dupa primele 9 zile consecutive de temperaturi peste 35 grade n-am mai functionat toata vara :-) . Speranta mea era vacanta de 4 zile de la Sinaia. Ajungem acolo, 36 grade, vila nu avea aer conditionat. A 2-a zi zoresc pe toata lumea sa luam telecabina (sa dau de racoare). Ajungem la cota 1400, nu simt nici o diferenta, ma grabesc la cota 2000, se deschid usile si-mi cad ochii pe un afisaj electronic : 32 grade Celsius. Imi venea sa nu mai ies din telecabina :-))
[Cand am venit prima oara in USA am gasit un magazin cu temperaturi teribil de scazute. Mereu a trebuit sa cumpar de acolo, dar mergeam doar daca aveam geci in masina,indiferent de anotimp. Acum cand m-am intors, m-am dus la raionul lor de lactate in tricou si am stat acolo sa-mi inghete nasul si mi-am promis ca n-o sa ma mai plang vreodata de ei :-)]
Asta e, e diferit. Peter e tot cel mai cuminte copil pe care-l stiu, ca sa recupereze fac teme cu el 1-1.5-2 ore pe zi si nu se plange. Eu in locul lui m-as supara.
Deja il vad ca e mult mai bine, m-a pus sa-i povestesc de scoala mea, sa-i arat alfabetul roman si s-a prapadit de ras cand l-am scris pe B mic de mana.
Cand mi s-a plans ca e greu de scris alfabetul, i-am cautat pe internet alfabetul hindi (al prietenului sau Aryan) si a decis ca ok, il invata pe cel american :-))

Numai bine,
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Buna seara zanele mele dragi!!!
De cand n-am mai scris si eu... cam din primavara... trece timpul, nu sta deloc. :)))
Mult succes tuturor scolareilor nostri, sa fie sanatosi si destepti!
Noi suntem bine cu scoala, chiar foarte bine, eu sunt multumita de Ana mea. Am dat-o la o scoala de stat de langa casa si cu toata nebunia cu clasa pregatitoare am nimerit la o super doamna invatatoare de la care imi luasem gandul (in mod normal avea doar clasa a patra, acum are si clasa I, stiti ca multi invatatori din Bucuresti au acum cate 2 catedre - obositor de altfel). E o clasa minunata, asta e impresia mea, sunt stimulati si parca e o continua intrecere intre ei. Avem fustita si vestuta in patratele, hahahaha! Si ne place la scoala si ne plac colegii, e foarte important acest lucru.
La multi ani tuturor prichindeilor care au implinit 7 anisori!!! Sper sa mai intru cat de curand, nu stiu ce se intampla cu zilele-astea, intra in sac direct, eu am multa treaba la servici....Ioana, vinde-mi si mie un pont, cum facusi cu sporirea timpului liber? Kristinutza?
Ana face si cate ceva extra, avem inot de 2 ori pe saptamana si actorie o data.
Si parca parca incepe sa se ingrase....hmmmm...nu stiu daca mi se pare, dar de o luna, doua, trei mi se pare c-a pus pe ea, o s-o cantaresc si-o s-o masor. Cam baga sandwich-uri in ea... Voi cum mai stati la capitolul asta? Hai, treceti la cantar si la ruleta ca stiu ca nu i-ati mai masurat demult!!!
Va pup pe toate, paaa!


Mergi la inceput