Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (6)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna seara,

Mi-e si rusine de cand nu am mai scris.

La Multi Ani din tot sufletul pentru toti piticii din Piticodrom!
Nu mai sunt ei chiar asa de pitici dar sunt ai nostri si-i adoram.

Miflore, Victor a facut o vizita medicala de curand cu scoala si chiar azi i-am citit raportul, are 129 cm , 27,7 kg si BMI 16,65 (nu l-am calculat eu, scrie pe hartie ). Mai scrie ca pt un baiat de 7 ani BMI e statistic intre 13,34 si 19,56. Nu stiu daca te ajuta, dar macar iti faci o idee.

Fetelor, voi cum va descurcati cu lectiile? Sunt cooperanti copii?
Pentru Victor e pedeapsa cea mai mare, nu-i place deloc sa faca lectii. Are note f bune la scoala, lucreaza f bine in clasa, e cuminte, dar lectiile sunt razboiul nervilor. .. pt mine . Permanent negociaza, se vaita, ii cade creionul, se apleaca sa-l ia si uita sa se ridice, se duce sa vada ce face sora-sa si uita sa mai vina, etc, etc.
El e in clasa a doua acum, timpul disponibil pt lectii e scurt pt ca scoala dureaza pana la 15:30, ajungem acasa la 16:30 - 17 si-l inteleg ca e destul de obosit atunci. Iar lectii avem multicele. Pana la urma facem treaba care trebuie facuta dar uneori imi e f greu sa nu-mi pierd rabdarea.

Va pup, pe curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Salutare,

Miflore, al meu cred ca a ramas piticul Piticodromului, are 119 cm si 22,5 kg, dar nu ma plang deloc, e asa cum trebuie sa fie.
Antoanela, nu functioneaza recompensele la voi. Iaris ajunge la ora 16 acasa, papa si se joaca pana pana la 17. Apoi incepem temele pe care i le dau eu, pentru ca cele de la scoala sunt saptamanale si le face de obicei, vineri seara. Lucram 45 de minute pe zi, cam 15 minute pt fiecare materie ( scriere, lectura, matematica, engleza), nu mereu are acelasi program. De exemplu luni are lectura franceza, lectura engleza si matematica. Lectura inseamna citit si raspuns la intrebari. El stie ca pt fiecare materie are 15 minute si mereu incearca sa se depaseasca pe el, mai ales ca, cu cat termina mai repede si mai bine, cu atat are mai mult timp liber pt joaca. Dupa ce isi termina cele 45 de minute de lucru, are voie 30 de min la un joc vidéo, dar in functie de vreme, iesim in parc, afara, cu bicicleta pana la 7-7 h 30. Apoi papa, baita si somn. El la 8 e in pat, pt ca la 6 e din nou in picioare pt o noua zi. In perioada cand are evaluari, nu facem nimic pentru scoala, pt ca vreau sa fie odihnit sa se poata concentra acolo, nu il mai obosesc cu teme in plus. Face exact strictul, ce ii cere doamna:). Tu il cunosti mai bine. Stii ce il motiveaza si poti sa il pacalesti. Dar e clar ca sunt obositi pt ca stau la scoala cat stam noi la servici.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Buna seara fete dragi!
Anto, Mary, multumesc pentru raspunsuri!
Ana mea are 1.24m si aprox 25.5kg - are si 25, depinde de cat a mancat :)) E ok asa, nu zic ca-i grasa doar ca pana acum era mai slabatura si acum parca-i mai "carnoasa".
Cu lectiile stam binisor. La inceput a fost un pic mai greu, nu-i convenea deloc treaba cu lectiile zilnice dar acum ne-am intrat in ritm si le face in general pana ajung eu acasa de la servici. Avem un pact, le are gata mergem la inot, mergem la actorie, altfel nu. Si la inot ii place, mergem de 2 ori pe saptamana si a facut progrese remarcabile, sunt f. multumita. SI la actorie ii place doar ca de-abia am inceput si nu prea stie cu ce se mananca dar sigur ii va place ca totul e prin joc.
Seara ii verific toate lectiile, mai retusam pe ici pe colo, mai povestim de la scoala, este exact cum mi-am dorit sa fie!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Buna seara la piticodrom !
Mifloricica, si eu am aceeasi problema cu Fabiano, de unde de 2 ani nu reusea sa treaca de 20 de kile, acum are aproape 31 kg. si 1,30 m inaltime. Numai in vacanta de vara (care aici e de doar 6 saptamani) s-a ingrasat 6 kg, a facut burta in straturi si ma ingrijoreaza. Nu mananca des, insa mananca portii mari, aici trebuie sa stau atenta. Basca vegeteaza cu Nintendo in mana la greu si nu face deloc sport pentru ca nu vrea (vara e f activ, cum vine timpul urat, cum nu mai vrea sa iasa din casa).
Altfel, e super ok, cu scoala merge f bine, face lectii singur, a devenit totul mult mai usor decat in clasa intai. Din semestrul doi vor avea note, aici 1 este nota cea mai mare.
Aici nu se fac liniute, etc, cum am facut si eu, ceea ce mi se pare aiurea, au inceput direct cu scrisul mare si mic de tipar si acum, intr-a doua, scriu deja de mana....insa intr-un mod fff comic si mai complicat decat al nostru.
Ceea ce-mi place mie la scoala de aici e ca la fiecare 6 saptamani au 1 sau 2 saptamani de vacanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Carmi, iti inteleg surprinderea. asa e si aici. In perioada prescolara 4-5 ani- isi scriu numele sau diverse cuvinte dupa model, cu litere mari de tipar, apoi, in clasa 1 scriu cu litere script
( mari si mici de tipar) si in clasa a doua incep sa scrie cursiv, diferit de noi, nu foarte tare, dar ai impresia ca toti copiii scriu la fel. Cu siguranta sistemele sunt diferite nu numai de la tara la tara, dar aici, nu sunt doua scoli care functioneaza la fel. Fiecare are autonomie proprie. Iar vacante avem si noi doua luni vara, vacanta de sarbatorile de iarna si o sapatamana la inceputul lunii martie. De asemenea copiii au 20 de zile pedagogice pe an, in care profesorii lucreaza, fac planificari, participa la formari, sedinte,corecteaza, etc. Deci, in fiecare luna cam 2 astfel de zile. Pe langa astea mai profitam de cate o zi nationala si daca e sa tragem linie, ne dam seama ca suntem obositi de atata stat acasa:))..nicidecum de mersul la scoala...Glumesc, pentru ca zilele de scoala mi se par infernal de lungi pentru copilasii pana in 10 ani. Au 5 ore pe zi plus 2 pauze de 15 min si una de o ora si 15 la pranz. Ca sa nu mai spun ca sunt copii care raman la after school pana la ora 18.
Cat despre greutate, dupa cum vezi, noi suntem inca la coada listei. Nu ii plac lui Fabiano sporturile de echipa? Pe timp de iarna ai putea sa il inscrii intr-un astfel de curs, care sa il oblige sa iasa din casa. Eu cu I. nu am probleme, el vrea mereu sa plece, oriunde, doar sa nu stea acasa. Cat e iarna de lunga e pe patinoar, in zapada, vara in parcuri la batut mingea de fotbal, la jucat tenis, bicicleta, piscina, explorat insecte, etc. Si in plus, e mofturos nevoie mare. Cand mananca insa cu placere, are si el tendinta sa manance mult. Trebuie sa le explicam ca mancarea nu trebuie sa satisfaca gustul, ci sa hraneasca creierul.
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Marinela, pana mai anul trecut cu greu il tineam pe Fabiano in casa, iesea si la -15 grade si statea cu orele cu copiii afara. De anul trecut, de cand a inceput scoala, parca a intrat in hibernare, cred ca de vina e si Nintendo pe care nu-l prea lasa din mana....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Da, Carmi, din pacate jocurile astea sunt acaparante. Iaris e limitat la 30 de minute pe zi, dar nu se joaca zilnic. El citeste mult. Cand mergem la cumparaturi are mereu o carte in masina, pe care o citeste sa nu se plictiseasca. Nu are Nintendo, iar tableta o folosim doar la drum lung cand se uita la desene. Trebuie invatati sa fie cumpatati, sa le explicam cat timp pierdem din viata cu aceste jocuri, cand am putea sa folosim acel timp cu familia. Sunt convinsa ca o sa gasesti solutia optima pentru el.
Cu drag,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

Miflore, cu obtinerea de timp liber am aplicat o metoda f riscanta: am schimbat job-ul! :)

Radu nu cred ca are mai mult de 18 kg. Dar intotdeauna a fost mai slab si mai scund... nici nu m-am mai gandit de mult la lucrul asta.

Cu scoala merge f bine. Sau cel putin asa presupun. Astazi avem sedinta cu parintii si sunt curioasa ce ne spune "doamna".
Radu isi face in continuare temele singur, pregatirea ghizdanului la fel. Nu ma implic decat daca imi cere ajutorul (si nu mi-l cere...). De la scoala tot vine cu FB-uri, deci nu ma sesizez ca ar fi ceva rau ca nu-l sustin in mod deosebit pentru scoala.
Merge inainte cu pianul, ba chiar vad ca tot incepe sa exerseze singur la chitarile pe care le avem prin casa. Si chiar ma uimeste. Are clar o aplecare catre muzica.
Si el are la dispozitie PSP, PS3, tableta si alte minuni pe care n-as stii nici sa le deschid. Nu i-am impus limita de timp, il las sa-si organizeze singur timpul liber si normal ca alege gadget-uri de-astea. Dar nu ma prea ingrijorez. Cat timp il vad vesel, prezent, implicat, mi se pare ca nu e nevoie sa intervin.
Cu iesitul pe afara mai rarutz ca n-am niciun chef sa ies pe frigul si ceatza de afara. Il mai scoate sotzul, dar nu cu un program clar, ci dupa cum se nimereste spontan.

Mda, cred ca par cam dezinteresata si denaturata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

Vaaaai, fetelor, in semnatura scrie ca Radu are 4 ani...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

Am fost si la sedinta. Printre altele, ne-a spus doamna ca ea le spune copiilor sa citeasca de 10 ori lectia din abecedar ca ii asculta la citit in fiecare zi si sa citeasca si lectia care urmeaza, sa stie cat de cat la clasa. Sa aiba alfabetar cu silabe, liniute despartitoare (cratime) - Radu are unul magnetic care nu are cratime si silabe. Sa faca exercitii suplimentare sa etc. etc. Adica numai lucruri de care nu aveam habar si de care m-am ingrozit pe moment. Ma gandeam cum v-am scris si voua ultimul mesaj si-mi parea ca nu ma implic cu nimic in educatia copilului si ma simteam cam prost.

Spasita, dupa sedinta am ramas sa vorbesc cu doamna, gandidu-ma sa-i recunosc ca nu m-am agitat cu scoala lui Radu, dar ca ma angajez ca de-acum incolo fac tot ce trebuie. Ei, si cand m-am apropiat, m-a dat de exemplu celorlalti parinti ca se vede la Radu ca exerseaza si ca se preocupa. Ca el ridica primul mana si se ofera sa citeasca, stie adunari/ scaderi etc. Nici nu stiam ce sa mai zic. N-am exersat ni-mic, doar ce si-a facut el temele acasa, pe majoritatea nici n-am stiut ce/ cum a scris la final si macar daca si le-a pus in ghiozdan. Cu cat il/ ne lauda doamna mai mult, cu atat ma blocam mai tare.

Am plecat cu diverse ganduri de la sedinta. Acasa i-am povestit lui fi-miu ce mi-a spus doamna. Mi-a raspuns la toate: ca pt citit e atent in clasa si stie sa citeasca, e usor, ii place; ca la alfabetar foloseste drept cratima un "l" si s-a descurcat; ca a inteles sa faca adunarile/ scaderile din clasa; ca nu are nevoie de ajutor, ca e frumos la scoala si ca nu crede ca trebuie sa faca suplimentar sau sa citeasca daca vede ca se descurca bine. Ca daca are nevoie de ajutor la lectii o sa-mi spuna, dar ca prefera sa le faca singur (cica mai mult ar dura sa-mi explice mie ce are de facut decat sa le faca singur si ca prefera asa). Diverse oferte de poze (pentru obiecte, brelocuri, calendare etc.) pe la scoala, inscrieri la ateliere de pictura si alte lucruri de care eu am aflat de la sedinta si de la alti parinti (le spusesera copiii lor) - a avut raspuns la fiecare: poza si-a facut ca le-a zis ca pot face poza si apoi comanda daca vor obiecte, nu mi-a mai zis pentru ca s-a gandit ca nu vrea niciun obiect. Pentru atelierul de pictura zice ca probabil se va inscrie. Are o pusculita in care isi strange banuti (cate un rest de la cumparaturi de la noi pe care il lasam lui cand ne ajuta, plus ce ii mai da maica-mea din cand in cand) si isi ia la scoala cate 1-2 lei sa-si cumpere cate ceva de la bufet, dar oricum are bani si poate sa dea si singur la scoala mai mult daca e nevoie pt ceva anume.

In fine... m-a lasat cu gura cascata la multe faze. In plus, astazi a adus carnetul de note acasa. Are 12 FB.
A lasat carnetul la bunica si a iesit, soacra-mea avand un parc in fata blocului. A vazut 2 prieteni in parc, a cerut voie sa iasa. A coborat pe scari, a traversat o stradutza mica si acum se joaca afara, se uita soacra-mea pe geam din cand in cand dupa el. Ma rog, nu e prima oara, de vreun an mai face asa; iar de vreo 3 ani il mai lasam singur acasa (maxim 2 ore, inclusiv sa se spele si sa se culce de seara).

Cand am auzit-o pe doamna la scoala cu o gramada de cerinte pe care eu nu le indeplineam nici pe departe, m-am simtit tare prost. Dar cand am auzit de laude si de notele bune... nu m-am mai simtit prost :). Se pare ca fi-miu isi croieste un drum din ce in ce mai independent si sunt mandra de el.
Si atata timp cat il simt fericit, nu vreau sa-l disturb cu nimic din dezvoltarea lui. Vad ca are drumul lui...

Mergi la inceput