Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Ce bine-mi pare sa va citesc. Noi am tot zis ca o dam la scoala stat... dar pana la urma n-am putut. Am inscris-o la o scoala particulara, care i-a placut si Mirunei foarte mult, asa ca abia asteapta sa inceapa scoala.

Marinela, toti copiii nascuti in 2005 intra in clasa I, deci nu cred ca va experimenta cineva de la piticodrom clasa pregatitoare.
Nu mi se pare intrarea in sistem un bine pentru copil. Daca are de invatat, invata si la gradi sau acasa, intr-un ritm mult mai adecvat copilului - si ma refer aici doar la sistemul din Romania, in care sunt foarte rare cazurile in care se lucreaza diferentiat. Ne-ai povestit ca in Canada e cu totul altfel, ma bucur ca aveti parte de un sistem de invatamant mult mai bun pentru copil.
Ma uit la Miruna, citeste fara sa o fi stresat nimeni cu cititul, citeste carti care o atrag (inclusiv carti de stiinta pentru copii), deci nu am nici un moment senzatia ca "pierde timpul" daca e la gradi si nu la scoala. Poate daca eram in alta tara si sistemul de invatamant oferea altceva (cum am citit despre sistemul educational din Norvegia), ne-am fi grabit, dar asa...
Ca si Irina, si eu mi-am dorit sa fie printre cei mai mari din clasa. Nu ca sa obtina cele mai bune rezultate academice, ca astea nu stiu cat depind de varsta, dar mai ales ca sa raspunda mai bine copiilor "bully".

Anto, multumesc pentru toate detaliile, e interesanta metoda de citit de la scoala voastra. Cum e sotul, si-a dat jos ghipsul? Cu temele... iti doresc succes.

Simona, si eu ma mai gandesc la tine.

Zano, pai tu erai un model pentru mine, lucrai 4 zile pe saptamana si aveai weekend de 3 zile... ce s-a intamplat???
Distractie placuta la Disneyland! Noua ne-a placut mult. Sa ne povestesti cand va intoarceti!
Priveste partea buna a faptului ca nu citeste: nu o sa se plictiseasca la scoala.
Noi am intervievat multe invatatoare, una ne-a spus in fata ca daca copilul citeste si scrie, o sa se plictiseasca toata clasa I la Lb. romana (adica aproape jumatate din timpul petrecut la scoala), pentru ca se lucreaza dupa programa, litera dupa litera, tot anul (citez: "nu se depaseste programa").

O sa mergem in vacanta de Pasti la Voineasa, abia astept sa ajung la liniste si aer curat. Va doresc un Paste Fericit si vacanta frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Ehehe, Ioana, fost-au zilele-alea de lancezeala.... acum muncesc si pentru anul trecut.
Tu unde-ai stat la Disney, ca noi avem doar avionul si intrarile in parc luate, cazarea nu, dormim in fata intrarii :)
Paste fericit tuturor!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Noi la inceput ne-am luat cazare in afara parcului, la hotel Novotel din suburbia Noisy-le-Grand (la mijlocul distantei intre parc si Paris, pe linia de tren). Ulterior ne-am razgandit, si in zilele de mers in parc ne-am cazat la Cheyenne (ieftin si bun, doar am dormit in camera, a meritat). Uite si www.paristoolkit.com/accommodation/eurodisney_hotels.htm" target="_blank">aici informatii. Cele mai bune informatii despre Disneyland le-am gasit www.amazon.co.uk/Unofficial-Guide-Disneyland-Paris-Sehlinger/dp/0470683317/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1310975189&sr=8-1#reader_0470683317" target="_blank">aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Christos a-nviat!
Merci Ioana, o sa aprofundez.
Chestia e c-am luat bilete la Val D'Europe, aproape de Disney, cica faci 3min cu Shuttle Bus. S-au intors acum cateva zile niste prieteni de-acolo, o sa-i intreb cum a fost!
E clar ca nu-i lux dar doar pentru somn nici nu-mi trebuie.
Pa!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Adevarat a Inviat!
Da, asa e; eu mergeam in camera dupa ce adormea Smaranda de oboseala in parc.

Irina, la multi ani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Salutare,
Sper ca ati avut sarbatori frumoase si cadouri frumoase de la Iepuras.
Ioana iti inteleg punctul de vedere, si cu cat aprofundez mai mult nebuloasa acestei clase 0, cu atat ma afund mai mult in necunoscut, ca se pare ca nici Ministerul nu stie prea multe despre ce si cum vrea sa faca. Eu vorbeam doar din punct de vedere al adaptabilitatii copilului. Stiu ca sunt parinti care cred ca la 5-6 ani copilasul e mic pentru a merge la scoala. Vroiam doar sa spun ca Iaris s-a adaptat bine si pentru noi a fost bine asa, cumva ca o incurajare pentru mamicile speriate de obligativitatea de a-si trimite puiul la scoala la aceasta varsta. Din pacate nu exista sistem perfect, cred eu. Peste tot sunt lucruri bune si lucruri care nu se potrivesc tuturor parintilor, important e sa poti sa alegi. Noi, daca eram in Romania nu prea aveam ce alege: fie mergeam la scoala de carter, care e foarte buna si unde mi-am petrecut 12 ani din viata, dar cu un sistem bazat de competivitate, invatat mult fara noima si logica fie sa ne mutam intr-un oras mai mare, unde ar fi existat si scoli private, ori,in ultima instanta, sa imi bag la inaintare ''pilele'' ca sa aiba si copilul meu parte de o invatatoare pe gustul meu. E clar ca un copil bun va invata in orice situatie. Nu e obligatoriu sa fie institutionalizat ca sa invete, vezi cazul scolii acasa care da foarte bune rezultate. Oricum, te felicit pentru decizia luata pentru Miruna.
Iaris e cel mai mic din clasa lui si va fi mereu cel mai mic, dar cred ca varsta nu e un impediment in autoaparare:))....cat despre invatat, invatatoarea lui imi spune mereu ca e atat de bun ca uneori uita ca el e cel mai mic si cere foarte mult de la el, pentru ca unui copil trebuie sa ii dai mai mult decat crede el ca poate.
Anto, cam asa si la noi cu cititul, silabe si cuvinte-eticheta.
Miflore, succes cu pregatirea pentru aceasta vacanta. Cum e Ana?
Va pup si va doresc o primavara frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Marinela, asa e, ai drepate, varsta nu e un impediment in autoaparare:). Doar ca mi se pare un aspect important in jungla scolilor de stat, si am preferat sa mai "aprofundam" acest domeniu. Acum e mult mai bine, si, oricum, alegand o scoala cu copii mai putini, rezulta o jungla mai mica si deci mai usor de descalcit:)).

Ce faceti, v-ati planificat vacantele? Noi vrem sa incercam pentru prima oara Grecia, si ne documentam. Primele preturi iesite la cautari sunt super bune, inteleg de ce lumea prefera Grecia in locul litoralului romanesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

La multi ani Piticodrom de 1 iunie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

La multi ani si petrcere frumoasa de 1 iunie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

A trecut inca un an...
Cu un pic de intarziere ii urez pe primii sarbatoriti de pe piticodrom (desi nu mai sunt pitici de multa vreme ).
La multi ani Maria
La multi ani Petra
La multi ani Alex
si petrecere frumoasa!!!



Mergi la inceput