Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (6)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Salutare!

Irina, ma bucur ca a fost asa de faina experienta cu tabara.
Marinela, succes cu chitara. Si eu mi-am adus chitara din adolescenta, atunci m-am oprit dupa cateva lectii (faceam din metodica de chitara), acum nici nu m-am apucat. Dar vrem sa ne apucam si noi de cantat anul asta.
Anto, felicitari pentru rezultatele foarte bune la scoala. Ce fain ca ati ajuns la ski!

Am avut auditie la Miru la gradi, un fel de mini-concert, copiii au interpretat la pian mici piese. Ne-a placut cum a interpretat Miruna, i-am dus flori si a fost foarte incantata. Si acum ne tine concerte si acasa, ca a primit de la mosu' un pian electronic - cu casti, in caz ca ne plictisim de repertoriu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

Mary, si eu am fost la nutritionist. Doar ca mie mi-a spus sa mananc mai putin, mai slab, mai regulat si un pic disociat. Multe legume, paine mai putina, cartofii nu combinati cu carne, fara prajeli, branzeturile si alctatele degresate etc. Niciun mare mister, informatiile clasice. Doar ca mi-era jena de banii si timpul folosite pt mersul la nutritionist si mi-era jena de nutritionista cat sa nu urmez regulile. Si asa am slabit :).

Radu are acum lipsa 2 dinti de jos. Ceilalti sunt crescuti aproape pe jumatate.

Ieri s-a exprimat ca vrea sa fie absent astazi la gradi... iar dorinta i s-a indeplinit.
Vorba voastra, trebuie sa-i explic diferenta scoala/ gradinita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corsge spune:

Buna, fetele mele dragi! Nici nu stiu dupa cat timp intru sa scriu aici. Sunt asa de framantata de intrebari....Nu sunt pregatita sa incep scoala!! Patricia e pregatita din toate punctele, dar nu si eu (cea pe care va cadea greul: teme, gospodarie, serviciu si copil mic de 2 ani si jumatate). Patri mai are o surioara care va avea doi ani si 7 luni in sept. Parca ma bate gandul sa o mai tin pe patri la o pregatitoare ca sa mai creasca cea mica si sa ne intelegem si noi cu totii. E f greu acum. Voi cum procedati? Va fi patricia singura la pregatitoare, avand 6 ani si 10 luni in septembrie? Va rog din suflet sa ma ajutati cu un sfat, idee...E prea mult sa fie de 7 ani si 10 luni in cls I? (anul viitor) O mai vreau mica, chiar bebe. era asa de dulce. E la fel de jucausa si acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Buna fetelor,

corsge am un nepot care a implinit 7 ani pe 3 ianuarie si va intra in clasa 1a in septembrie. Deci Patricia nu va fi singura
Despre Peter, numai de bine. Creste frumos, inginereste. Cum pune mana de ceva din care se poate construi, cum scoate o chestie care chiar aduce a ceea ce-si imagineaza el ca e.
Acum isi da drumul la citit, cu poticneli multe, dar e de inteles. Pe carnetul (report card-ul) din ianuarie are foarte bine la matematica, binisor la scris/citit, asa ca inginerii . Nu li se cere sa stie sa scrie/citeasca decat la anul pe vremea asta.
Sanatate tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

O primavara frumoasa tuturor!

Ce mai faceti? Noi am mers la dentist si i-am sigilat cei 3 molari noi pe care ii are deja Miruna. Ieri i-a mai cazut un dinte, cred ca al 6-lea.

corsge, felicitari pentru al 2-lea copil. Nu cred ca exista prea tarziu pentru intrat in sistem la spalat de creier. Te inteleg ca e greu acum, se schimba insa (in bine) dupa ce copilul mai mic implineste 3 ani.
diana, felicitari pentru notele ingineresti.
Anto, ce metoda de invatat sa citeasca au belgienii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Sa aveti o primavara frumoasa fete dragi! Timpul parca s-a scurtat de cand au crescut copilasii nostri. Noi nu mai avem timp pentru noi, totul se invarte in jurul copilului, mai ceva ca atunci cand era mic. Am avut o saptamana de vacanta de care am profitat sa fim impreuna, am citit mult. Iaris citeste deja mini-romane pentru copii de 9-10 ani. Nu ii place matematica in mod deosebit, dar face ce i se cere si incearca sa constientizeze importanta acesteia in viata de zi cu zi. E din ce in ce mai matur, isi pune probleme, filozofeaza mult, dar e la fel de plin de energie. Incet, incet vine primavara si aici si ne vom scoate nasul mai mult prin parcuri sau terenuri de fotbal. Nu am avut o iarna grea, in comparatie cu alti ani, dar tot vrem sa plece.
Va doresc succes celor care va confruntati cu intrarea la scoala in clasa 0. Pe mine nu m-a deranjat ca Iaris a inceput scoala la 5 ani. E cel mai mic din clasa, dar a dovedit foarte bine ca nu conteaza varsta prea mult. Nu stiu cum vede guvernul roman aceasta clasa, ce planuri are pentru copii, in special pentru cei care trebuie sa faca naveta intre sate, pentru parinti. Nu am citit prea multe despre subiect si inca nu inteleg prea multe, tot ce pot sa spun e ca pentru noi a fost ok ca a inceput la 5 ani.
Va pup pe toate si pe curand.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna ziua dragele mele, nu ne-am mai "vazut" de mult . Nu v-am mai scris de ceva timp, am o perioada extrem de agitata, azi sunt la serv si e un pic mai calm, asa apuc sa vad ce mai povestiti. In februarie am fost iar la munte si sotul a cazut la ski si si-a rupt piciorul. Acum e inca in ghips, pana la inceputul lui aprilie nu are voie sa puna picioarul in pamant; deci subsemnata este omul orchestra, eu centrez, eu dau cu capul. In general ne descurcam, dar uneori sunt foarte obosita si tafnoasa.

Ioana, cu scrisul/cititul pe scurt a fost asa: foarte rapid au trebuit sa recunoasca toate literele din alfabet si apoi in fiecare saptamana aveau de invatat pe dinafara asa numitele etichete : adica serii de cuvinte si / sau litere, cate 2-3 serii noi pe saptamana a cate 7-9 cuvinte. De ex prima serie continea cuvintele bonjour, je m'appelle, numele invatatoarei, garcon, fille, et. Iar apoi, pe masura ce faceau serii noi faceam propozitii cu aceste cuvinte. O serie au fost culori, alta serie relatiile de familie, samd. In paralel au invatat sa scrie fiecare litera si apoi grupuri de litere si sa copieze diferite propozitii. In prima faza efectiv fotografiau cuvintele, nu stia ca in beaucoup grupul eau se citeste o si ou se citeste u, efectiv recunostea cuvantul. Apoi au invatat sa identifice grupurile de litere care se citesc diferit decat se scriu, au facut exercitii cu asta, cum ar fi ai, ou, eau, etc. In noiembrie deja citea poticnit, iar in decembrie a primit eticheta de campion la lectura ca era capabil sa citeasca si cuvinte pe care le vede pt prima data. Acum au inceput dictarile, fac 8 cuvinte noi pe saptamana si deja au 9 dictari, deci trebuie sa stie peste 70 de cuvinte, mie mi se pare mult, ca la fiecare dictare nou le mai da si cuvinte din urma. Se descurca f bine si la asta, mai face si greseli dar presupun ca asta e ideea, ce nu retine din prima invata din greseli. Cam asa e la scoala lor, am auzit si alte variante, si ritmult difera de la o scoala la alta. Noi suntem multumiti de progresele lui si de scoala aceasta care pana acum isi merita renumele. Nu pot sa spun ca citeste cursiv, dar important e ca o face cu placere... 5-10 minute . Insa cred ca si el prefera matematica cititului.

Despre varsta la care incepe scoala, cred ca v-am mai zis ca aici incep de ex in Sept 2012 totii copiii nascuti in anul 2006. Deci in aceeasi clasa sunt copii nascuti in ianuarie si copii nascuti in nov-dec. La varsta asta 10 luni de diferenta se vad, se simt si conteaza. Normal, depinde mult si de copil.

Pt Victor parerea mea este ca intelectual era gata pt scoala, emotional insa... i-ar mai fi prins bine un an de pauza. Adica el merge f bine, nu am rezultatul pe clasa dar cu o medie de 96% cred ca e printre primii, insa probabil din cauza aceasta trebuie sa tragem de el pt lectii, totul e o negociere, trebuie sa faca pauze dese, etc. Dar cu rabdare (care uneori lipseste) ne descurcam iar, cel mai vesel e cand termina lectiile . Poate-i va trece cu timpul... sau poate nu daca seamana cu mine, mie si acum mi se par o coarvoada lectiile .

va pup, pe curand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

O primavara frumoasa va doresc si eu !

Mare nebunie cu inscrisul la scoala anul asta...
La ce clase ati inscris copii?
Eu mereu m-am gandit ca il dau pe Vlad la scoala la 7 ani, sperand printre altele ca nu va fi cel mai mic din clasa (ca varsta)... dar cu toate schimbarile actuale are sanse f. mari sa fie cel mai mic din clasa (he he eu tot mai sper ca dintre cei nascuti in sep-dec 2005 vor fi si care au optat pt cls I). O sa-mi scot eu parleala cu Bianca .
Asta e... eu il consider pregatit din toate punctele de vedere, desi am asa o presimtire ca la capitolul teme o sa am de tras cu el. Vom vedea noi la toamna.

Anto insanatosire grabnica sotului si curaj tie. Grea situatie. Si nu in ultimul rand felicitari lui Victor pentru rezultate!
Am vazut ca si Victor va merge in tabara. Eu zic ca va fi bine. Si Vlad are tabieturi cu mine seara, dar s-a descurcat si fara. La intoarcere mi-a zis ca au fost seri cand ii venea sa planga de dorul meu si isi ascundea capul in perna. Din fericire a dormit cu una dintre educatoare si cu alt baiat si a fost bine. Nu s-a simtit asa de singur. Oricum concluzia finala a fost aceiasi: abia asteapta sa mearga din nou! Sunt mari acum baietii nostrii,se descurca !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simona8004 spune:

buna zinelor,



of tare greu e cu timpul asta cind trebuie sa il imparti intre curatenie din casa, 3 fete, sot si servici. ce sa mai spun timp liber sau rasfat...

si uite asa trecem de multe zile de nastere ale copiilor, si urmeaza acel moment din viata cind vom vorbi mai mult la trecut, "Pe vremea mea!?!?!?! sau cind erai tu mic!?!?!?! eheheh cite nu se faceau sau nu se intimplau???

Nu am reusit sa mai citesc despre voi, poate o voi face miine, dar va salut cu drag pe toate si va doresc multa sanatate in continuare.

Va pup.


PS. sa stiti ca din cind in cind ma mai gindesc la voi si ma intreb oare cum sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Buna, zane frumoase!
Ce mai faceti? Cam rar si eu pe-aici, timpul a intrat in cutie. :)
Ana e inscrisa in clasa I, cred c-o sa am mult de furca cu ea cu temele ca nu-i prea place cu creionul in mana...sunt foarte curioasa cum o sa decurga evenimentele. I-am sigilat si eu cei 4 molari definitivi pe care-i are deja, e la al 7-lea dinte cazut si se mai misca unul. E posibil s-avem nevoie de aparat dentar, are o mica strungareata la cei doi dinti din fata, aia mari si cum e ea incapatanata...o sa vad ce va fi si pe planul asta. Mai sunt copilasi care nu stiu sa citeasca? Sau e singura Ana mea? Citeste literele din cuvant si le uneste dar mai greu, depinde de cuvant cat e de lung, uita de unde a inceput si unde se termina.
Eu cu treaba nesfarsita la servici, din ianuarie stau peste program, lucrez si-n week-end-uri si de-acasa, naspa, mult de lucru. Sper sa ma mai eliberez si eu peste vreo luna.
In mai mergem la Disney, de-abia astept!
Va pup pe toate!!!


Mergi la inceput