Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (6)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

Haha, Codruta, stiu ce zici de dintii lati, si eu ma mir cum o sa-i incapa toti dintii noi in gura. Nasol cu virusul, sanatate multa!
Vera, toti copiii nascuti in 2005 intra in clasa I.

Noi am luat vacanta de la inceputul lunii si suntem la bunici. Va doresc o vacanta de iarna placuta si sarbatori fericite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Sarbatori Fericite si linistite alaturi de cei dragi!!!!
Va pupam pe toti !!!!!

Dupa 4 zile am avut si noi virusul.....Acum sper ca vom petrece sarbatorile fara probleme


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

Salutare, zanelor!

Raportul pe scurt:
- una bucata dinte miscator;
- spectacol de final de an la pian - f frumos;
- inceput f promitator la cursuri Ashihara - arte martiale;
- depistat scoala si aproximativ invatatoare la care sa mearga de la anul, ramane sa definitivam;
- bifat ca incepem clasa I, nu 0;
- suntem siguri ca NU vrem teme multe pt acasa! scoala, pian, arte martiale si atat; in rest joaca cat cuprinde!

Sarbatori fericite alaturi de piticoti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Buna,

Sper ca ati avut un Craciun frumos si un Mos bogat. Va doresc ca 2012 sa fie mai bun si mai ingaduitor, iar sanatatea sa fie de fier, ca sa puteti sa realizati tot ce va propuneti.
Noi am petrecut frumos, intre prieteni, cu cadouri multe si bunatati care mai de care. Eu si Iaris suntem in vacanta si sunt convinsa ca in cele doua saptamani ne vom amuza si distra la extrem.
Kristinutza, bravo lui Radu....noi am renuntat deocamdata la orice activitate pentru ca il solicita prea mult si se vedea clar ca e super obosit. Facem zilnic acasa diverse activitati, dar nu mai e incadrat ca inainte cu cursuri pentru ca e destul de solicitant, iar eu am pus scoala pe primul loc.Citeste foarte mult, are mini-romane din care citeste zilnic cate 3-5 pagini, in functie de chef si pofta, povestim despre ce am citit...din astea. Isi doreste sa faca chitara sau pian, in primavara ma voi ocupa de asta, probabil vom angaja un profesor care sa vina acasa.
Ioana, Codruta, sunteti mortale cu dintii, dar stiu ca aveti dreptate. Ma uit la copilasii de 6-7 ani de la mine din scoala si sunt asa amuzanti cu fatuca lor mica si cu dintii lati, imensi. Iaris deocamdata nu are nici un dinte cazut si nici nu dau semne ca ar misca, dar denstistul ne-a asigurat ca sunt acolo, se vad, asteptam si noi, el mai putin, pentru ca ii e frica ca il va durea, ca va vedea sange,.......curajos rau, n-am ce zice.
Va pup pe toate,fara exceptie si sper sa ne auzim cu bine in 2012.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

La multi ani, zanelor! Sa fiti fericite in noul an!

Radu a pierdut dintele miscator in Ajun de Craciun (la dentist). E haios rau cand rade si-l vad stirb.

Mary, Radu nu citeste pagini de mini romane, aici nu cred ca e f tentat sa exerseze, cel putin deocamdata. Doar pasiunea pt pian vad ca a ramas accentuata si, mai nou, dar f promitator, Ashihara. Prin casa mai face ceva socoteli si mai scrie si cam atat. La gradi e program scurt si nu cred ca e obositor pt el.

Fetelor, mai stiti cand va promiteam sa slabesc? Ei bine, nu m-am tinut de cuvant atunci, am asteptat sa ma ingras si mai mult. Dar acum sunt happy ca am scapat de vreo 13 kg.

Chiar asa de tare ne-am distantat de forum? :( Parca nu-mi vine sa cred de cate ori intram pe zi acum 6 ani... iar acum...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

La multi ani fericiti! Sa aveti un an nou asa cum vi-l doriti!

Codruta mersi. Nu stiu cum e Vlad, dar eu am mari emotii cu tabara, mai ales ca e de 9 zile...

Kristinutza felicitari pentru kg minus. Si felicitari si lui Radu pianistul.

In rest nimic nou pe la noi. Vlad e tot cu socotelile, care se fac tot in joaca sau in cadrul diferitelor jocuri. De citit singur nici vorba (stie, se vad progrese, dar nu-i place...). Dar are timp, momentan ii citesc eu romane pentru copii.
La capitolul dinti stagnam. Asta vara i-au cazut 2 de jos si de atunci nimic. In schimb se pare ca ii iese o noua masea.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

La multi ani piticodrom!

Ma bucur sa citesc despre copii si despre mamici. Noi ne-am intors in Bucuresti dupa o luna petrecuta la bunici. Incerc sa-i spun Mirunei ca scoala e oligatorie, ca sa nu creada ca putem perpetua si in anii urmatori chiulitul masiv cu care ne delectam acum.

Irina, sa ne povestesti cum a fost cu tabara.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:

Buna,

Ioana asta da vacanta... o luna .

Vlad s-a simtit foarte bine in tabara. Statea cate 4-5 ore pe zi la zapada, una dintre marile lui fericiri . De la atata sanuis a rupt si sania care o avea cu el . Seara era un pic mai greu ca e obisnuit sa petrecem timp amnadoi inainte de somn. In rest n-a avut nici o problema. Nici macar n-a racit ! In ultima zi de taba ne-am dus si noi si am mai stat 3 zile cu totii la zapada (si ce-am mai fi stat). A nins aproape in continuu... de vis...
Concluzia a fost ca abia asteapta tabara de vara.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Salutare fete dragi!
Ioana, sa va fie de bine vacanta cu bunicii. Trebuie sa fie foarte frumos. Iaris nu e obisnuit cu lume in casa, iar cand a fost mama la noi, o intreba cand pleaca acasa. Sunt curioasa cum va fi cand vom merge noi acasa.
Kristinutza, care e secretul tau in lupta cu kilogramele? Eu tot dau si pun, e un cerc vicios, iar cand stresul e in floare, nici nu mai stiu de mine. Eu am fost la nutritionist, dar mi se pare enorm cat imi dadea sa mananc...nu am reusit niciodata sa mananc atat cat scria in grafic si ea zicea ca tocmai asta e problema, corpul meu e tot timpul in alerta ca nu ii va ajunge cat ii dau si atunci depoziteaza. O sa ma ocup de aspectul asta cand voi scapa de stresul cu facultatea, mai am o sesiune, cea mai grea de altfel...si apoi gata, iau o pauza. Oricum, iti spun felicitari si sa o tii tot asa. Felicitari si lui Radu! E mare lucru ca ii place pianul. Eu sunt o fana a muzicii, de mica visez sa cant la chitara, anul trecut am primit una de ziua mea, si sper ca in vara sa pot lua niste cursuri. Pup.
Irina, esti o campioana ca ai reusit sa il lasi in tabara. Eu sunt stresata rau la gandul unei tabere. Inca nu l-am lasat decat in excursii de o zi...si am fost ingrijorata pana peste cap...sau daca s-a putut l-am acompaniat fie eu, fie M.
Noi suntem bine, eu am luat gripa de la scoala si stau acasa...ca sunt cam ametita de la febra. Iaris e tot la fel. De azi merge la un curs extrascolar de magie. E foarte curios sa afle trucuri, sa le puna in aplicare cu noi.In rest aceeasi rutina legata de scoala. El citeste si din placere, dar si din obligatie. Invatatoarea le cere celor ce stiu sa citeasca minim 3 pagini pe zi, iar la scoala are activitati in plus fata de cei care nu stapanesc inca bine lectura. v-am mai spus ca ador diferentierea aici. e fantastic cat de mult ajuti copiii punandu-i sa lucreze in ritmul lor: daca esti bun, cu siguranta poti face mai bine, daca esti mai putin bun, esti ajutat sa reusesti dupa nivelul tau.
Acestea fiind spuse, va pup si ne mai auzim...ma duc sa imi beau ceaiul cu lamaie si sa lenevesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Antoanela23 spune:

Buna fetelor,
Bine v-am regasit. Cam tarzior, dar va urez din toata inima mea (cum zice Sonia)un An Nou fericit numai cu sanatate si bucurii.
Lui Victor i se misca doi dintisori de jos cam de vreo 6 luni dar inca nu i-a cazut nici unul. Cu scoala merge f bine, progreseaza binisor si frumos; desi metoda folosita sa-i invete sa citeasca mi s-a parut ciudata la inceput in mod cert da rezultate, in trei luni a invatat copchilul sa citeasca. Nu prea-i convine sa faca lectii acasa si-l inteleg, cum sa-l conving eu ca e mai interesant sa faci lectii decat sa te joci? Insa isi face treaba si are rezultate f bune.

Im vacanta de iarna am fost la munte si copiii au luat primele cursuri de ski, e uimitor ce repede invata. Lui Victor i-a placut din prima, la Sonia a fost mai greu dar apoi i-a placut si ei.

Irina, am citit ca Vlad a fost in tabara. Va merge si Victor cu scoala prin aprilie o saptamana, am emotii de acum, nu stiu cum va fi mai ales seara la culcare, el inca adoarme la noi in pat cu mai-mai de la tati.

pupaturi

Mergi la inceput