Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (6)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Carmi te inteleg
Ioana La Extension Kindergarten profesoara ne-a zis ca ei scriu zilnic intr-un jurnal diverse, intotdeauna cu pixul, nu cu creionul (care are radiera) ca sa vada unde gresesc si astfel sa-i poata ajuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana75 spune:

La multi ani celor care isi sarbatoresc ziua de nume astazi!

Zano.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marinela79 spune:

Buna sa va fie inima. Multumim de urari Ioana. Noi ne sarbatorim sambata, ca tati al nostru e in delegatie.
Diana, felicitari lui Peter. Nu pot sa nu raspund unui mesaj legat de scoala. Te inteleg atat de bine in ceea ce spui si faci cu Peter. Iaris e curios si vrea sa stie. Nu am stat langa copil cu nuiaua sa invete sa citeasca si cu toate astea a fost curios si a facut-o. Dar nu ii place scoala in mod deosebit, nu ii place decat sa se joace, dar cand vine acasa tot cu cartea in mana este. A simtit ca e bun si incearca de multe ori sa se culce pe o ureche. Nu il stresez prea tare in cursul saptamanii, pentru ca e foarte obosit, dar tot muncim in jur de 40 de minute: lectura, scriere, matematica. Nu iti imagina acum ca stam, la birou. De multe ori suntem cocotati toti in varful patului si facem exercitii orale de matematica, ne imaginam figuri geometrice si incercam sa le numaram laturile, cautam cuvinte care incep cu o anumita litera si le scriem, castiga cel care gaseste mai multe. Citim din placere, o pagina el, o pagina eu, inchidem cartea si ne imaginam ce va urma. Ne amuzam cand vedem ca nici unul nu a avut dreptate. Cream povesti, ne punem in pielea unui obiect din casa. Eu asa vad invatatul si asta incerc sa fac si la scoala cu cei mici. Si nu se plictisesc niciodata. Ce e rau acum pentru copii e ca unii acasa lucreaza foarte mult, draconic, cum fac chinezii, iar cei care nu lucreaza ca ei au impresia ca nu fac nimic. E simplu pentru un profesor sa lucreze cu intreaga clasa, dar e imposibil. Copiii vin din medii atat de diferite aici, incat esti obligat sa lucrezi diferentiat si sa ai mereu idei si activitati in plus pentru cei care termina si care cer sa munceasca. Sunt unii care se multumesc cu putin si de care tragi in clasa sa iti mai scoata un cuvant, sunt altii care au nevoie de mai mult si care iau totul ca pe o joaca, in care vor sa castige, sa fie primii. Fiecare spirit trebuie hranit dupa nevoie; profesorii din clasa ar trebui sa stie asta, iar parintii sa inteleaga ca nu toti suntem genii si ca daca se munceste mai putin cu copilul lui e pentru ca, copilul trebuie sa faca ce poate el, ca sa simta satisfactie. In clipa in care i se da prea mult si nu face fata copilul incepe sa urasca scoala, sa isi spuna ca el nu poate, se inhiba si isi pierde increderea in fortele proprii.
Carmi, luati fiecare lucru pe rand, incurajaza-l pe Fabiano pentru tot ce face, iar cand e prea mult spuneti-i doamnei ca are doar 6 ani. Sunt copii si daca simt nevoia sa se joace in loc sa faca teme, e normal. Iaris are temele pentru o saptamana. Temele lui se limiteaza la cateva cuvinte de scris, cateva randuri de citit. El termina tot in maxim 20 de minute, de aceea eu fac in plus cu el, pentru ca e foarte putin, dar ti-am zis, metoda mea e diferita. Daca facem o reteta si el imi citeste ingredientele de pe hartie, aia e lectura si e considerata asa. Nu trebuie sa citeasca pagini intregi dintr-o poveste, sau dintr-un manual ca sa spunem ca a citit. Scoala trebuie sa fie amuzanta
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Marinela, exact asa fac si eu cu Fabiano, prin joc, ma fac ca nu vad bine si il rog pe el sa citeasca diverse, facem jocuri cu cuvinte, etc, problema nu e asta, ca lui ii place mult sa se joace asa cu mine, problema e cu ce trebuie sa faca pentru a doua zi, toate mamele de la scoala se plang ca este fff mult si...degeaba. Ca sa intelegeti, cand invatatoarea e mai miloasa, temele noastre dureaza 2-2,30 ore. Se intampla insa sa dureze si 3-4 ore. Pe zi. Nu au caiete, le da niste foi si acolo tre´sa ´procedeze´. Pe langa faptul ca au mult de scris, au ingrzitor de mult de colorat. Enervant de mult. Problema noastra aici este, pt ca Fabiano a refuzat sa deseneze la gradinita. Nu i-a placut sa deseneze, nici sa coloreze, el vroia sa faca rime si versuri, adunari si scaderi, altceva nimic. Acum, normal ca oboseste cand trebuie sa coloreze mult, ca nu e obisnuit. Sa spunem ca el e un caz particular, ca e catastrofa la desen, insa se plang si copiii cu mai multa experienta. Am inceput sa numar zilele pana la urmatoarea vacanta (aici sunt cam din 6 in 6 saptamani vacante), ca nu le da mult de sris., Saptamana trecuta parca-mi lipsea ceva....erau temele

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miflore spune:

Multumesc frumos pentru urari!!!
Spun si eu cu mare intarziere la multi ani Mihaelelor si Gabrielelor!!!
Treaba este ca de luni am racit intr-un hal fara de hal, demult n-am mai fost asa, nici acum nu sunt prea bine. M-am sarbatorit cu ceai, bleah. Mi-am luat cm la servici, ultimul pe care l-am avut cred c-a fost acum vreo 10 ani....sunt varza, ce sa mai.
Sanatate tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_n spune:

Buna fetelor,

Am o intrebare: ce jocuri jucam noi cand eram mici?
A inceput sa ma intrebe Peter daca eu, cand eram mica, mergeam la Wicoff (scoala lui), Town Center, Maurice Hawk sau Dutch Neck (scolile elementare din oras ) si ce jocuri jucam?
Sotronul e si pe aici, i-am zis de "ratzele si vanatorii", mai e jocul cu 2 copii care-si paseaza o minge si al 3-lea la mijloc incearca s-o prinda (am uitat numele jocului).
Nici sotul nu-si aminteste mai multe...
Am fost la conferinta cu profesoarele de la cele 2 scoli, mi-au zis ca e "very bright", nu stie sa scrie/citeasca, dar are tot ce-i trebuie ca sa invete si ca e doritor sa asculte in clasa, sa respecte regulile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmi spune:

Salutari la piticodrom!

Diana, jocul cu al treilea copil care se chinuia sa prinda mingea era ´Magarusul´. Mai erau ´Tara, tara, vrem ostasi´, ´Frunza´, ´De-a v-ati ascunselea´, ´Tari, orase, munti, ape...etc´, ´Leapsa´, ´Elasticul´, ´Fazan´, ´Flori, fete sau baieti´, ´Telefonul fara fir´, si daca-mi mai amintesc iti mai spun.

Carmi si Fabiano-om-mare, ca papa:D (20.10.05)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns godzila spune:

Salutare fetelor!

La multi ani pentru toti piticii vostrii minunati. Citesc din cand in cand si ma bucur sa vad ca sunteti bine si ca aveti niste copii minunati. Am ramas pe ganduri cand am citit postarea Dianei si recunosc ca astea sunt si framantarile mele. Vad in jurul ce presiune mare se pune pe copii si incerc sa nu ma las si eu dusa de val. Iulia citeste dar cu mare greutate si nu se da in vant dupa asta. Inca ii place sa ii citesc eu si nu scap niciodata de povestea de seara. Ea e la o gradi cu predare in limba engleza si sunt uimita ca stie atat de multe in engleza si chiar ma corecteaza cand pronunt aiurea.
O alta framantare a mea este scoala. Si sper sa ma lamuriti si voi la capitolul asta. Iulia a facut 4 ani de gradi, acum e la grupa pregatitoare dar din cate am inteles, la clasa 1 vor fi admisi doar copiii care fac 7 ani pana in septembrie, ceea ce nu e cazul nostru, ea va implini 7 ani o luna mai tarziu. Pentru cine e in aceasi situatie va ganditi sa va dati copiii la clasa 0? Ca zau nu stiu ce sa fac


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_irina_c spune:



Diana e tare haios Peter cu intrebarile lui .

Carmi 'frunza' cum era? M-ai facut curioasa (pe restul le stiu).

Vera si noi suntem cu povestea de seara. Voi ce mai cititi? Cu clasa 0 vs 1, nu te pot ajuta. Vlad e clar, merge in clasa I.

Cat despre presiunea pusa pe copii... eu am senzatia uneori ca sunt exact la celalalt pol...

Vlad e bine, din fericire nu mai raceste ca in alti ani. La gradi e foarte fericit, desi tot mai are zile cand zice ca vrea sa stea acasa (stie ca stau eu cu Bianca ).
In ianuarie va merge in tabara la munte, ceea ce pentru noi e o mare realizare. El si-a dorit si abia asteapta. E prima data cand decide singur ca poate sa plece (si mai ales sa adoarma) fara mine!
In rest toate bune si frumoase, asteptam sarbatorile si zapada (desi la cat e de cald afara se pare ca mai avem de asteptat).



edit: am uitat sa le urez celor mici ghetute cat mai pline !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns codruta_grg spune:

Irina, succes in tabara!

Si noi am rarit-o cu racelile, dar acuma a luat ceva virus, ca ieir mi-a vomat toata ziua si a durut-o butica..si ar fi ceva viroza. Si din cauza asta am ratat concursul de ieri de la gimnastica ritmica, care il astepta din toamna ....la anu'.
Asteptam zapada sa mergem la Vatra Dornei, acoclo probabil vom petrece si sarbatorile.
Cei 4 dinti noi au inceput sa creasca, sunt muuult mai lati decat cei de lapte, sper sa-i incapa toti


Mergi la inceput