De la ce varsta singur la scoala?

De la ce varsta singur la scoala? | Autor: otau

Link direct la acest mesaj

De la ce varsta merg copiii singuri la scoala?
Al meu are 13 ani si invata la o scoala care este departe de casa (trebuie sa mearga cu metroul) si sa traverseze 2 bulevarde foarte circulate.
El a inceput sa protesteze ca nu mai vrea cu mine sau cu sotul meu dar noi parca nu avem curajul de a-l lasa singur.
Eu oricum sunt mai panicoasa si vad tot felul de situatii negative care s-ar putea intampla atunci cand e singur pe strada.
In acelasi timp ma gandesc ca eu, la varsta lui, mergeam singura fara probleme. Dar nu era asa o nebunie in trafic, nu erau atatea masini si ....offf...nu stiu ce sa fac...
Voi cum procedati?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns helbi spune:

Nu stiu daca raspunsul meu e f. sugestiv, dat fiind ca traim in alta tara. Fata mea a mers singura la scoala cam din clasa a 2-a. Avea de mers 15 min cu tramvaiul, apoi 10 cu autobuzulsi inca 15 pe jos. De la scoala la after school mergea zilnic 45 min pe jos.

Daca am fi fost in Bucuresti, sincer nu stiu de la ce varsta as fi lasat-o singura, daca avea posibilitatea de a o duce la scoala. Am o prietene, stau relativ aproape de scoala, mai precis 15-20 min de mers pe jos, printre stradute. Au de traversat numai odata un bulevard mare si totusi, ea isi duce si isi ia ocpilul de 12 ani de la scoala.

Putetzi incepe asa: el merge in fatza voastra (poate are vreun coleg-colega cu care sa mearga impreuna) si voi i-l "urmaritzi" sa vedetzi cit e de atent la traversat. Cred ca la 13 ani poate incepe chiar si in Bucuresti sa mearga singur. Nici Frankfurtul nu e un oras putzin circulat. Si aici sunt care circula haotic...Teama ca s-ar putea intipla ceva o am si eu. Totusi, i-am acordat incredere si ma suna icnd ajunge la scoala sa stiu ca e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Ioana avea colegi care mergeau singuri din clasa a doua; nu cu metroul dar cu tramvaiul. Si treceau si de strazi aglomerate.Mie mi-ar fi fost frica, parintilor aia nu. Sau poate le era, dar n-aveau ce face.
Asa ca...daca va este la indemana, duceti copilul, explicati-i ca nu puteti face altfel.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Al meu are 11 dar de la 13 ani nu avem incotro si o sa trebuiasca sa mearga singur cu autobuzul, ca e prea departe pentru noi sa-l ducem si sa-l aducem, trebuie sa ajungem si noi la munca. Cred ca la 13 ani o sa fie destul de matur, dar eu o sa stau cu inima cit un purice in fiecare zi.O sa aiba telefon mobil cu el, in caz ca pierde autobuzul sau mai stiu eu ce. Dar o sa fiu foarte ingrijorta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

O alta varianta ar fi sa va mutati mai aproape de scoala

Stiu ca suna ciudat...dar eu stau la 1-2 minute de scoala, si sunt dispusa sa fac o asemenea schimbare cand o fi sa schimbam scoala (nu ma intereseaza la fel de tare unde am eu serviciul, dar confortul copilului mi se pare cel mai important)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, dar cam care ar fi motivul pentru care copiii trebuie sa mearga la scoli asa indepartate? Ma refer la copii mici (pana la liceu, dar chiar si dupa aia)?
(Nu ma gandesc la copii care locuiesc in afara orasului)

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Are 13 ani si poate singur la scoala, chiar daca traverseaza 2 bulevarde aglomerate.

Eu am dus-o si luat-o de la scoala pana in clasa a V-a, cu toate ca scoala e la 2 pasi de casa, insa am avut motive obiective.

De la 12 ani a mers singura la British Council care este pe Dorobanti si folosea metroul sau tramvaiul si avea si ea de traversat prin nebunia din Piata Romana si Dorobanti.
Insa, inainte de asta am facut traseul cu ea de vreo 2-3 ori aratandu-i si dandu-i indicatii.

Fii-mea are o colega ai caror parinti au fost plecati saptamana trecuta din tara. Stau departe de scoala, dar nu prea, si fata ar fi trebuit sa vina la scoala pe propriile-i picioare.
Disperati au optat pentru a nu o mai trimite la scoala.
Asta nu este o solutie.
Colega asta are 14 ani.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, dar cam care ar fi motivul pentru care copiii trebuie sa mearga la scoli asa indepartate? Ma refer la copii mici (pana la liceu, dar chiar si dupa aia)?
(Nu ma gandesc la copii care locuiesc in afara orasului)

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde



Sunt scoli din anumite cartiere cotate jos, iar parintii doresc pentru copiii lor o scoala cu renume bun unde sa fie ei convinsi ca le va fi bine. Aceste scoli cu renume bun au si profesori buni, baza materiala buna si activitati extrascolare pe masura.
Mai sunt evitate scolile cu rata mare de rromi.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau, dar cam care ar fi motivul pentru care copiii trebuie sa mearga la scoli asa indepartate? Ma refer la copii mici (pana la liceu, dar chiar si dupa aia)?
(Nu ma gandesc la copii care locuiesc in afara orasului)





Sunt scoli din anumite cartiere cotate jos, iar parintii doresc pentru copiii lor o scoala cu renume bun unde sa fie ei convinsi ca le va fi bine. Aceste scoli cu renume bun au si profesori buni, baza materiala buna si activitati extrascolare pe masura.
Mai sunt evitate scolile cu rata mare de rromi.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi


Vivi,stiu asta,sunt constient si nu sunt absurd, si eu tin cont de asta, dar sa mergi in alt capat de oras, cu metroul, cu tramvaiul...mi se pare mult.
Repet, nu vreau sa supar pe nimeni, dar asta-i un chin.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Incet-incet voi incerca sa-mi fac curaj si sa-l las singurel. Ma tot uit pe strada si vad ca sunt destui copii care vin si pleaca singuri la si de la scoala unde invata copilul meu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

da, si eu mergeam din clasa 1 singura, cate 30-45 min la scoala, traversam cale ferata si 2 strazi mai populate...dar nu ca acum.

parerea mea e ca nu conteaza daca sunt sau nu alti copii singuri pe strada. e trafic prea mare in Romania, soferii prea nervosi si neatenti,carute, biciclete ,caini...

daca as fi in Romania as sta intr-un stres prea mare ca sa merite sa il las singur pe strada mai ales in clasele 1-8 ...si mai ales daca e vorba de tramvaie, etc...distante mari.

poate daca ar fi scoala peste strada de casa sau la cel mult 5 min si zona mai linistita poate l-as fi lasat din clasa a 5-a.

Aici sunt alte motive si nu las singur si nu-l voi lasa ca e distanta...dar nici cu bus-ul decat daca il voi lua eu din statie.

imi amintesc de cazul in care o fetitza (11 ani parca avea )a fost rapita de pe drumul de acasa pana la bus...


michelle

Mergi la inceput