De la ce varsta singur la scoala?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia
O alta varianta ar fi sa va mutati mai aproape de scoala

Exact asta am facut si noi. Ne-am cumparat casa la 5 minute de mers pe jos de scoala. Inainte de asta am stat in chirie la fel de aproape. Am facut un calcul si cu 2 copii am ajuns la concluzia ca vom fi legati de scoala aia mai mult de 10 ani. Eu zic ca e o varianta de luat in considerare.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisseis spune:

Cam de la 10 ani copiii mei au mers singuri la scoala.Vara asta am experimentat cu fetita. Am lasat-o sa vina singura cu tramvaiul pana in centruunicul o ducea initial la tramvai si o supraveghea cum urca), iar eu o asteptam la statia de coborare. Am sfatuit-o sa stea in primul vagon, in fata.
Apoi, am facut cu ea exercitii de trecut singura strada. Acum se duce singura la scoala si ma suna sa ma anunte ca a ajuns.Are de mers cu tramvaiul cam 15 minute si de trecut 3 strazi semaforizate.
N-am incotro.
Pe de alta parte, sunt de parere ca trebuie invatati cu o oarecare independenta, la aceasta varsta, bineinteles, luand in calcul si explicandu-le si ce se poate intampla rau.Sper sa nu fie probleme.

Mergi la inceput