Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (5)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

neata si de la noi...rapid, ca de obicei..ca ma duc sa-l culc pe asta micu...

azi l-am dus la gradi, am intrat cu el, i-am explicat cum sta treaba, ca-l las dar vin dupa el...ca si ieri... n-a mai plans cand l-am lasat, l-am pupat si am plecat...nu stiu daca a plans dupa, dar aflu la 12...

paula, stiu ca partea cu recompensele nu sunt cea mai buna solutie, dar la noi tine...si atata timp cat copilu e fericit si eu sunt linistita...si nu, nu-l las si plec pe furis...ieri l-a luat educatoarea in brate ca s-a pus pe plans cand a vazut ca plec...azi n-a mai fost nevoie de asa ceva...

pup Vladut mic...dragu de el...saddie, Medeea ce face?

ioi, revin mai atrziu...sper...fug!

*********************************************************
Andreea, mami de print Eric (9.12.2007) si printisor Filip (24.06.2010)

*********************************************************
ERIC SI FILIP

ALBUM NOU

Printul Eric are...
Printisorul Filip creste...

BLOG DE PICI...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coteasca spune:

semnez si eu condica!
aseara am luat catina, doamne m-a prins 00 noaptea pana am rupt fructele alea de pe codite.
am bombanit intr-una dar am terminat.
Crispro, imi pare rau ca s-a lovit vladut cel scump si cu strungareata, tudorel ii trim un pupoi mare sa treaca bubita repede!
rody


Corina, fericita mamica de Tudor Andrei

Poze Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui racusor2010

Rodi tu ce faci, mai incepi munca?


hihi, chiar ca nu mai stiu! pana acum plangeam ca nu vreau la munca, ca ma preseaza astia... acum as vrea la munca , dar tot nu ma grabesc! mama nu e stapana pe situatie, adica daca is eu prin preajma totul e bine, Isa mananca jumate portia si cu ea si se joaca frumos impreuna, dar sa fiu si eu prin preajma, vine din cand in cand sa ma caute si apoi isi continua programul. de dormit nu se pune deloc problema, doar cu mine doarme . si ca veni vorba, doarme de 15 minute!!! eu tahuie nu mi-am amintit azi-noapte ca poate fi agitata de la vaccinuri, am dormit rau de tot amandoua, eu la 8 si ea la 9 ne-am trezit, dar pentru ea ziua deja parea prea lunga si la 11 nu mai aveam cu cine ne intelege. asa ca planurile de cumparaturi, mers la biserica si dat o tura de solicitat alte acte de-ale mele si ale Mariei disparute se anuleaza


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Nici eu nu o mint, nici macar cand mergem la dr., ii spun ce o sa-i faca, sa stie ce o asteapta, sa nu se trezeasca luata pe nepusa masa acolo. Cand am mers de i-a luat sange pt analize i-am zis ca o inteapa, ca o sa doara si poate sa planga, dar i-am explicat (exagerat) de ce tb sa luam sange. Am mintit-o o singura data cand am trecut pe langa o pasarica moarta, i-am zis ca doarme

Victo, la scris mai greseste, dar de citit citeste f bine si corect. Cu semnele de punctuatie inca nu se descurca bine, dar nu e graba. Elise si acum zice "potogan" la tobogan. Cu dusul la gradi ne descurcam bine pt ca inca e frumos afara (e f frig insa, dar ne imbracam bine). E si aproape, daca ma grabesc, in 3 min. ajungem. Problema e ca i-am schimbat programul la cea mica si mie nu-mi prea convine ca acum are 2 somnuri peste zi, cel lung de max. 2 ore si nu prea mai apuc sa fac mare lucru prin casa. Cu trezitul nu avem pb, azi la 7.30 Bea deja maraia in patut, Elise si-a tras patura pe ureche si somn in continuare. Mi-a fost mila de ea si am mai lasat-o sa doarma pana la 8 cand cu chiu cu vai s-a trezit. Cam pe la 8.30 iesim din casa, o lasam pe Elise la camin, ne jucam putin in parcul de acolo apoi plecam in oras, in parcul din centru. Azi e sarbatoare mare (ziua Crucii), chiar langa parc e catedrala nou construita, am fost un pic si la biserica, am aprins lumanari si ne-am inchinat. Nu am putut sta mult ca s-a plictisit si a inceput scandalul. Acomodare usoara la servici

crispro, norocul nostru (si al lor) e ca uita repede. Ieri, dupa ce i-a facut asistenta injectia (a tinut-o dr., mie mi-a fost mila), dr. se tot scuza ca nu are jucarii prin cabinet, nu stia ce sa-i mai dea sa nu mai planga. Am dus-o la geam, am ciocanit si i-am aratat o masina care claxona si asta a fost, am iesit afara si s-a calmat.

rodyka, da, are un iubit. Nu-ti mai aduci aminte de Dragos? Cand de 1 iunie a venit Elise bucuroasa acasa ca i-a vorbit Dragos si cand am intrebat-o ce i-a zis... cica "DA-TE MAI INCOLO" . Eu am crezut ca dupa vacanta o sa uite de el dar se pare ca flacara iubirii s-a reaprins. El nu prea o baga in seama, deh, baietii astia...

btz, continua sa-i arati cum sa se joace, la un moment dat se va juca corect si singur. Citesti mailurile mele de pe grupul delfinasilor, sau inca esti suparata pe mine si dai ignore? Lauda-l cat mai des si mai zgomotos, poate nu se vad progresele in 2-3 zile, dar nu abandona. Incurajeaza-l, bate din palme cand face ceva bine. Tinem pumnii sa fie bine maine la ctrl. Vorbeste intr-una cu el, zi-i tot ce faci.

Pe Beatrice nu o atrage DELOC TV. Asta ma ingrijoreaza. Se uita putin doar daca dau pe muzica, se fatzaie 1 min. (cica danseaza) si gata. Pe Elise o mai las sa se uite la desene animate dar in timpul asta Beatrice isi vede de ale ei.

Eu am ramas uimita azi cand ne jucam pe pat. A luat o carticica de-a ei de pe raft, a trantit-o pe pat apoi a abandonat-o acolo. I-am zis in gluma "pune cartea la loc". S-a uitat lung la mine, a luat-o si a pus-o la loc. E posibil sa fi fost o coincidenta, o sa mai repet figura pana ma conving ca m-a inteles.

paula, nu dispera ca nu sta sa se joace mult. Din pct meu de vedere e f bine si 3 min. Vei vedea ca in timp o sa se joace mai mult. Ideea e sa nu insisti daca il vezi ca e plictisit. Si sa repeti. Si la faza cu pufuletele s-a comportat normal. Ce vreoiai, sa stea la taclale cu nenea cand el avea atata treaba importanta de facut?!

coteasca, cu furculita desprindeai mai repede fructele de pe ramuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Ziua buna la fete… ce mult ati scris…

Am fost plecata toata dimineata in spital, am ajuns am pregatit papica Rianei si am culcat-o. Am pllecat de dimi de la 7 de acasa la spital sa o vada un alergolog. Ne-a zis cica ca e o dermatita atopica. (Eu zic pai de la dermato ne-a zis ca e alergie!! El cica ‘pai dermatita atopica e o forma de alergie’. No, eu nu stiam) Ne-a facut si test de alergii, si nu a raspuns la nici un indicator. Prin urmare cica poate manca orice. Am luat si sange tot azi. Cu analizele stam bine, fier bun, calciu bun, imunologia un pic in neregula. Avem iga mic.

Cris, ce sperietura cu Vladut. Ufff… eu am pregatit in camera de somn un termos cu apa calda, laptele praf si bibe, astfel incat sa nu mai strabat toata casa sa-I fac laptele. Incearca sit u asa ca sa eviti alte accidente. Pupam frumusetea mica sa treaca repejor buzita. Si, nu va ingrijorati, buzica trece repejor, dar la dinti aveti mare grija.

Crissy, multumim de sfat (pt BCG). Noi suntem din Galati.

Eladeea, Ochidut, Racusor multumim pt urarile adresate scolarelului nostrum.

Coteasca ce tratament aveti voi pentru alergie? Si de cate ori a facut pana acum?? La noi e a treia oara si nici nu stim de la ce…

Eladeea . Ma bucur ca te-ai mai linistit cat de cat cand l-ai vazut pe Eric ca e bine la gradi.

Ochidut multumim pentru urari. Si la noi e la fel. Cel mai mult Riana e interesata de carti. Cu jucarii foarte rar se joaca si pt f scurt timp.

Victo, prea tare a fost Stefan… ‘’de ce exista cuvinte urate?’’ Sunt sigura ca nu multi dintre adultii care le folosesc nu si-au pus aceasta intrebare..

Ia sa va mai citesc, ca-s in urma… si mai revin…



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victo

off..rody, am o zi proasta azi..de maine incep munca, departe de casa, trebuie sa plec repede dimineata, trebuie sa bag viteza in stefan sa fim gata repede- si el atata trage de timp dimineata, ca vrea ba sa se mai joace, ba sa manance..pana il conving sa mearga la pisu si spalat pe dinti..ooff..
de cel mic ..de-abia am timp sa il pup..nazdravan si asta, vrea numa la mine in brate, o impinge cu manutele pe mama...vrea si el sa se joace cu stefan-asta il impinge..si uite-asa..
sotu- "normal"- el nu face nimic cu copiii dimineata. doar iese din baie..sunteti gata?

Paula, mamica de baieti Mihai (16 iul. 2010) si Stefan (30 oct. 2007)




M-ai facut sa rad si al meu sot la fel face or fi frati?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonavlas spune:

Mamici, va multumesc pentru pareri. Eu nu i-am dat niciodata LP, inca alaptez si atunci cand nu va manca seara, o sa ii dau completare (dupa san) LV, 100ml.

Paula, stii vorba aia" "Curaj gaina ca te tai!". Pune poza sa te vedem.

Mami fericita de Raisa - 01.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui crissy77

Cu dusul la gradi ne descurcam bine pt ca inca e frumos afara (e f frig insa, dar ne imbracam bine).


clar, am luat-o rau pe aratura!! ma gandeam ca Elise face dush la gradi

Elise e ca o floare, delicata si frumoasa , o sa-i para rau lui Dragos dupa ea

daca Bea a pus cartea la loc, nu cred ca e o coincidenta . Bea e tare desteapta, mami!! si Isa le pune la loc daca vede ca sunt langa ea si o si ajut, ma ia de mana sa le aranjam impreuna (jucarii, carti)

paula, daca tot ai facut pozele, hai sa le si vedem! poate nu esti tu obisnuita cu freza si culoarea si nu-ti place, noi suntem mai obiective (adica oricum te iubim )


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciristina_serban spune:

Crissy, wow, ce tare e Elise. Deja citeste povesti. Felicitari! Ce m-a amuzat povestea cu iubitul ei Dragos. Nu o prisesem mai demult, dar acum am citit si m-a umflat rasul aici.

Victo, off..incepi munca… e tare greu. Pe mine ma sperie gandul cand voi incepe iar munca. Prea multe sunt de facut si toate pe capul nostru, sic and sa mai ramana timp si pt sufletelul tau sau pur sis implu sa te plimbi/joci cu copii… Uff, multa putere iti doresc.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns btz_ovi spune:

Ha ha RODY,a inceput si Paul sa mearga shontâc si mereu imi aduc aminte de ISA.Deci daca sughite sa stii cine o pomeneste toata ziua :))
CRISSY de unde ai tras concluzia ca te ignor???Da am citit mail-urile,chiar am pus in aplicare.
La jocul cu "sus" sta foarte atent la minge,ii place la nebunie de lasa toate activitatile deoparte si se pune pe urmarit si ras in hohote.

Mergi la inceput