Nord Americancele slabesc/se mentin 11

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Mihaela, eu am dat o cautare google, sunt milte situri romanesti, de ex asta http://calorii.oneden.com/cauta/?s=sarmale, unde am vazut ca o sarma are aprox. 90 calorii. Poti sa faci o aproximatie, cu o anumita toleranta. 75 kg nu e chiar dramatic, pana la urma problemele vin din lipsa de miscare sau anumite disfunctionalitati ale organismului. Citeam azi in gazette ca poti sa fii gras dar fit, daca te misti macar 30 minute pe zi (chiar si mers mai rapid) asta te poate tine In forma, nu e neaparat sa slabesti ci sa faci miscare, sa fii in forma.
In legatura cu chestia asta, sa va zic, eu inainte de revelion am probat o rochie, insa statea pe mjne foarte strans,la talie imi scotea in evidenta niste colacei asa. Mi-a parut asa rau ca n-am putut s-o pun pe mine, in ianuarie am inceput niste exercitii de talie si abdomen, acu' am probat rochia, nu mai e asa stransa la talie, de slabit n-am slabit mare lucru ca nu-s decat doua saptamank dar ii fit. Asa deci am pacalit ochiul din afara, pare ca am slabit tocmai pt. ca am actionat in partile unde era mai evident.
De aparatul ala al meu, de masaj, nu stie nimeni? Eu am intrebat pt. ca stiu ca la masaj muschii si sangele este pus in miscare, e ca si cum ai face exercitii fizice, deci ma gandesc eu ca ar merge si asa mai pe scurtatura? Nu radeti de mine ca eu de fugit nu fug si nici la sala nu merg.
Carmencita si o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Miha, totul e dificil inainte de a fi facil. asa ca nu te stresa prea tare cu asta, indicele caloric. Ce trebuie sa faci in primul rand e sa reduci prajelile, rantashurile la mancarurile romanesti. Ex.Salata de vinete cu ceapa. Le freci cu o lingura de ulei de masline sau daca vrei cu maioneza, nu mai pui ulei la frecat, inainte. Maioneza incerci sa o faci cu minimum de ulei.
La sosuri, ca sa se lege, nu mai pune faina ci ori feculent de pomme de terre ori agar-agar. care cica e super la moda acum pt. curele de slabit. E inlocuitorul vegetal al gelatinei.
Sarmalele spre exemplu, facute cu carne mai slaba.Si asocierea alimentelor conteaza enorm.
Eu ma bazez mult pe 2-3 principii din Montigniac si sunt super bine cu mine, la nivel mancare. Donc, carne niciodata cu cartofi, ori carne cu alte legume, gen rosii castraveti, ciuperci calite in apa si sare, ori cartofii simpli fara carne. Branza fara paine, paine in general integrala, completa.
Si fructele doar la 2 ore dupa sfarsitul mesei sau inainte de masa. De ce? Cica fructele sunt mai dificil de digerat si stomacul se pune pe digerat fructele si tot ce ai mancat la masa ramane in stand-by si se depune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Tocanita de ciuperci eu o fac acum si fara ceapa. Ciupercile le pun in putin ulei de masline, putin, apoi le sfarai putin, dupa care pun apa si la scazut cu ele. Apoi pun putina smantana 15%grasime si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simonna spune:

Dana, ce intelegi prin "program de intarire al spatelui"? La ce gym? Adica ai zis: ma doare spatele asa si pe dincolo (cu diagnosticul medical in mina) si o ersoana care intelege si medicina si exercitii ti-a facut un program? Sau medicul a zis: astea sint exercitiile si te duci la sala si le faci? Sint tare curioasa, ca tot aud de programele astea si in fine cineva poate sa ma lamureasca.

Delphin, carne nu cu legume? Adica nu carne si ciuperci in aceeasi masa? Nu carne si rosii? Asa? Cu ce maninc carnea? Ca presupun ca nici cu orez... :)
In cuvinte putine, cu liniute si unul sub altul, ca pentru ingineri de-astia ca mine, poti, te rog, sa imi faci o lista cu principiile Monti? Te rog nu ma trimite la subiect, stiu ca exista, n-am rabdare sa citesc si daca m-ai bagat in glucide si lipide m-ai pierdut. Sau o lista cu alimente "periculoase"?

Tot respectul pentru fetele cu sportul!
Simonna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Merci Delphin si Carmen .

Delphin , pai daca ma iau dupa sfaturile tale de gatit eu manac foarte sanatos . Ca eu sunt din Moldova, la noi e diferit gatitul. Eu nu fac rantas( faina in sos) niciodata, salata o fac exact cum spui tu cu ulei de masline si ceapa.....
Sarmale nu imi aduc aminte de cand nu am mancat. Cred ca am facut anul asta( adica trecut) o data ardei umpluti si am mancat si o data la un restaurant arabesc.

Probleme s-ar putea sa vina( in afara de stres, ca eu pot sa beau apa si sa ma ingras daca sunt stresata) de la amestecarea alimentelor si la lipsa miscarii. Cum eu mananc la servici, facut de mine sau cumparat , e greu sa controlez asta. Pachetul il faci cum poti, in graba cu ce ai timp sa faci. Azi am paste cu sos cu branza si un iaurt de exemplu. Fructe nimic, ca nu erau in frigider. Ca asta aveam gatit in casa( de sot , nu de mine). Cum ieri am avut aventuri in metrou( intreruperea serviciului ) am ajuns la 7.20 acasa si inghetata...... Asa ca de gatit nu se mai pune problema in astfel de zile. Aseara am mancat doar o supa de legume, crema. Fara paine..... Si un pumn de amande... Sunt multe seri cand nu mananc nimic, mai ales daca am mancat la resturant peste zi( au astia niste portii imense si in decembrie nu se mai terminau ocaziile sa ies cu colegii de la servici)

Mananc pizza cu branza si legume doar, des ce e drept( ca o fac repede ), iar cand trebuie sa mananc in oras, e invitabil un panini ca e acceptabil la pret( ceea ce implica paine). Il iau cu legume la gratar in schimb. Noroc ca acum e frig si nu sunt tentata sa ies din cladire sa iau de mancare....

Ce mai mananc, snitele de pui si parjoale de porc( le pun pe hartie absorbanta ca sa mai scot uleiul din ele), salate verzi, rosii , branza de capra, dar pe paine, cartofi micuti in coaja( luati de la cosco), paste cu branza, musaca cu carne de porc si cartofi mai rar, varza murata cu carne si smantana..... Cred ca ultimele sunt in categoria combinatii proaste. Mai fac multe placinte cu foietaj cu branza sau cu iaurt. Sunt multe din ce am scris pe care nu am nici o idee cum sa le calculez in calorii.

Iar de lipsa miscarii, nu mai comentez.... Sunt super scoasa din forma, stau 7-8 ore pe zi la calculator la birou. La sala am renuntat ca nu m-a atras. Si cum toate se leaga am o stare de oboseala permanenta, care ma face sa imi fie lene sa ma misc, in afara de pe un pat pe altul. Si asta vine de la creier, oboseala asta si lenea de a ma misca... deci acolo trebuie lucrat. Eu am fost mereu genul care trebuia sa fiu alungata din casa la joaca, ca altfel stateam doar cu nasul in carti.....Sa vad ce iese de marti cu pilates. Poate o sa ma atraga. Doctorul mi-a recomandat mars in aer liber Unde la -23 de azi sa merg in aer liber? Am mers aseara suficient


By
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

CARNEA CU LEGUME, insa nu cu cartofi, fasole paste si altele din categoria. Ori ala a ramas caci vroiam sa scriu fainoase.

Donc, primul principiu, paine completa in cantitate rezonabila. Sau ex. la mine, cand mi-e pofta de paine o mananc cu cateva patratzele de cioco neagra.
Al doilea principiu cartofii simpli, chiar si de sunt prajiti, simpli, adica fara carne, caci de-i mananci cu salata e si mai bine. (nu mai pomenesc ca trebuiesc clatiti bine inainte de prajire si uscati cu hartie absorbanta inainte de prajire si pusi PE hartie absorbanta dupa prajire.
Branzeturile in foietaj...fara zahar si branza slaba, la nevoie pus nitzel zahar pudra pe deasupra.

Ce e dificil la tine Mihaela, e ca e pe baza de stres, aici trebuie lucrat intai si apoi restul vine de la sine. Eu am un regim pe care il folosesc in situatii de urgentza, e super fain ca pierzi bine si iti dai seama ca tot ce mananci in timp normal e inutil, insa e nitzel dur. Eu sfatuiesc prietenele sa inceapa intai cu 2 zile pe saptamana din acest regim si dupa o luna, daca se simt capabile, sa se lanseze macar la prima saptamana.
Maru il stie caci l-am mai pus aici. Sotul meu tocmai il tine, e a doua saptamana si cu ecarturi serioase caci a avut mese obligatorii, dar cu principiul carne cu legume, are -5kg jumate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Un pumn de fructe seci e bine.
Eu mai am un principiu, dimineata mananc orice-mi trebuie, la pranz incerc carne cu legume, cel mai des sar carnea, o inlocuiesc cu branza sau paine completa.
Creme de legume, supe velouté fara smantana sau alte uleiuri, fierte , asezonate si date la mixer, pana se umple stomacul.
Se mai zice ca pastele, fierte aldente nu ingrasa, ci sosul qui va avec. eu tind sa cred, copii mei mananca doar paste cu unt, si de ar fii dupa ei, ar manca asta zilnic si nu sunt grasi.
Eu mananc paste fierte, bien rincée cu legume gen morcov ras sau rosii taiate peste sau ceapa verde sau salata, ce-mi tuna.

A, mai vroiam sa zic ca si eu sunt cu panini in oras...dar aici nu gasesc panini cu paine completa Mai nou, cand vor copii la fastfood eu ma opres intai si-mi cumpar un panini

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Delphin, care e regimul?

De la Monti eu mai stiu asa

- painea integrala numai dimineata cu branza slaba 0% sau cu gem fara zahar (sunt in comert)
- orez integral sau paste integrale cu rosii numai seara
-cel mai bine functioneaza o singura proteina (carne, branza, ou) cu salata decat amestec de proteine.

Eu mi-am propus sa incerc sa mananc carbohidrati doar dimineata si sa fac gimnastica cat de des pot. Am facut aseara cateva execitii, parca aveam picioarele de ceara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simi spune:

Am ramas datoare cu raportul. Iata-ma, azi dimineata aveam 62,2kg, e bine ca-s mai putine, nu-i bine ca tare se duc greu.
Delphin, principiile lui Monti le respect si eu, mie mi-a intrat in singe, nici prin cap nu-mi mai trece sa asociez carnea cu cartofi,paste, orez. Carnea se maninca goala, sau cu salata. Toata saptamina am luat la mine la pachet salata dintr-o rosie, un ardei, avocado, citeva masline si thon si mi-a fost de-ajuns. Problema e seara , dupa ce vin de la gym, ar trebui sa-mi fac o intrare separata direct in baie, sa nu mai trec prin bucatarie, ca-mi vin tot timpul idei nesanatoase cind vad frigiderul
Oricum, incerc sa ma abtin cit pot. Cu sportul, 3-4 ori pe saptamina, e ok, imi place , n-as mai putea renunta la sala. Am trait s-o scriu si pe-asta, eu care pina anul trecut eram la polul opus, imi scirtiiau toate incheieturile...
Va pup, va doresc we placut si aveti grija de voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

regim
Prima Saptamana:

Micul dejun in fiecare zi acelasi

1 grefa , 1-2 oua fierte si cafea fara zahar

Ziua 1:
Pranz- 2 oua fierte, rosii si cafea fara zahar
Cina- 1krakers, 1 ceai

Ziua 2:
Pranz- 2 oua fierte si gref
Cina- friptura la gratar, salata, telina, castravete

Ziua 3:
Pranz- 2 oua fierte, spanac, rosii, cafea fara zahar
Cina- 2 oua fierte, varza, branza nu prea grasa, gen branza proaspata, 1-2 krakers, ceai fara zahar

Ziua 4:
Pranz- 2 oua fierte, spanac, cafea fara zahar
Cina: 2 coaste de miel( eu am inlocuit cu altceva, carne slaba sa fie, asta e ideea, cam 100g), telina, castravete, rosii, cafea fara zahar.

Ziua 5:
Pranz- 2 oua fierte, spanac, cafea fara zahar( cum nu mai puteam sa mananc spanac am inlocuit cu salata verde, asezonata cu lamaie)
Cina- peste, salata, 1 krakers, cafea fara zahar

Ziua 6:
Pranz- salata de fructe cata pot, cata vrei
Cina-friptura la gratar, telina, rosii, castravete, cafea fara zahar.

Ziua 7:
Pranz- pui rece, rosii, grefe
Cina- friptura la gratar, rosii, castravete, cafea fara zahar.

SAPTAMANA 2

Micul dejun acelasi in fiecare zi: 1 crakers, cafea fara zahar

Ziua 1:
Pranz- 2 of, spanac, rosii
Cina- Friptura la gratar cata vrei cu salata

Ziua 2:
Pranz- friptura la gratar cata vrei, salata, 1 fruct
Cina- peste slab

ZIUA 3:
Pranz- telina, rosii, 1 mandarina
Cina- 2 of, jambon, salata (sunca presata daca mananci, daca nu ceva carne)

Ziua 4:
Pranz-1 of, morcovi, cascaval
Cina- salata de fructe, iaurt slab

Ziua 5:
Pranz- 1 ardei gras mare crud si rosii
Cina- friptura la gratar cat cuprinde cu telina

Ziua 6:
Pranz- pui cu salata
Cina- 1 of, morcov ras

Ziua 7:
Pranz- friptura la gratar si un fruct
Cina- gata, mananci ce vrei

Se vorbeste mult despre regimul de slabire al spitalului FLAYO. a fost pus la punct de catre medici pt. staff-ul navigant de US Air Force.A fost studiat ca sa se piartda in jur de 10 kg in 2 saptamani, fara oboseala fizica, adica fara sa te simti obosit, fara putere.
Se cere un mic efort pt. ca principiul acestui regim este de a asocia unele alimente care prin unele actiuni chimice fac sa topeasca grasimile(se pierde si ceva masa musculara, evident, dar nu mult).
In plus, este studiat in asa fel in cat echilibrul in vitamine, proteine si lipide sa fie mentinut.

ATENTIE!

In toata perioada regimului, painea, vinul si celelalte acooluri, bauturile gazoase, uleiul si untul sunt interzise. La fel si zaharul in orice compozitie. Prajituri etc.
Salatele pot fi asezonate cu lamaie si eventual putina smantana slaba. Dava va este foame intre mese, puteti manca un mar sau putin din masa precedenta. Daca, pt. un motiv oarecare acest regim va oboseste prea mult, senzatie de oboseala e mai bine sa intrerupeti, desi in principiu e bine suportat. Daca cantitatile nu sunt specificate se poate manca cat vreti, rezonabil . Beti apa multa, cafea sau ceaiuri. Intre mese puteti bea cafea sau ceaiuri fara zahar.

Voila, voilu,!

Mergi la inceput