Nord Americancele slabesc/se mentin 11

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ica 1975 spune:

Felicitari tuturor pentru perseverenta!

Eu deocamdata nici rezolutiile la capitolul kilograme de pierdut pe durata lui 2012 nu le-am facut ma gandesc totusi sa fac gimnastica acasa si bicicleta pana ma pun pe picioare si dupa alergat. Problema mea e si de dieta, nu mai pot tine ceva specific, ma gandeam doar sa schimb alimentatia si poate carbohidratii sa-i las pe dimineata (cum am vazut ca face Diana).

Marule, am vazut la cei care alearga pe strada iarna ca isi pun un rucsac gol in spate (unii nu toti) probabil in ideea ca transpira si sa se fereasca de a raci.

Diana, felicitari! Sper intr-o zi sa pot si eu. Am mai spus eu ca, copila si-a pus intr-o zi o caseta de pilattes si-mi zicea - hai




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Fetele, dragele, va urez un an nou linistit, fara evenimente majore sau doar cu evenimente majore agreabile
Sanatate dragelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

La multi ani si la mai putine kilograme in 2012!!! Imi propun sj eu pt 2012 sa ma apuc de o dieta si sa fac ceva miscare, daca nu ma tin de cuvant, sa ma trageti de manecuta, ok? Problema la mine e ca nu prea am timp, dar o sa incep incetisor cu mers mai repejor in pauza de masa, macar 30 min si cu ceva exercitii pt talie si coapse. Eu n-am vrut sa incep dieta chiar inainte de Craciun, pt ca m-am gandit ca organismul o sa se infometeze si o sa depun tot ce mananc de sarbatori. Pot sa declar ca am mancat bine, de la carnati, toba, caltabos, sarmale, carne de porc, pui, mici. Acuma ma bag la dieta, dar nu sunt chiar disperata, nu ma grabesc ca anul e lung si I'mportant e vara cand pun mai putine haine pe mine. Citeam de exercitiile fizice, cica dupa aprox 20 minute de efort sustinut organismul secreta nu stiu ce hormon acolo si cica iti da o stare de satisfactie, eu n-am satisfactia aia sau hormonul imi lipseste, dar am glanda in schimb. Am satisfactie cand pun o rochie pe mine, dar nu cand muncesc la aparate. Astea fiind zise ma duc sa caut o dieta care e mai usoara asa.
carmencita,
cristian si alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iselin spune:

LA MULTI ANI FETELOR!

Am trecut pe aici sa vad ce mai faceti, cum ati inceput noul an, cine ce si-a mai propus.
Pana la urma tot Maru are grija de perpetuarea topicului?
Oricum eu vreu sa raportez 57kg, o forma fizica schiopatanda spre buna, in sensul ca muncesc mereu, zilnic si mult, dar muncesc ca sa recuperez urmele accidentului.

Idealul meu pe anul asta e sa pastrez oarecum 57-60kg si sa pot face 3-5 km de mars rapid fara oprire.
Sa nu-mi ziceti ca e prea putin, eu doar ce am reinvatat sa merg in ultimele 5 luni.

Va pup pe toate si sa stiti ca sunteti o sursa de inspiratie pentru mine, deci nu va opriti, continuati!
Si mai ales sa nu opriti topicul, va rog.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Bine v-am regasit in 2012 !

Tot cu atatea kg, dar intr-o forma mai buna decat la inceputul vacantei.
Eu continui cu aerobic acasa, si o data de doua ori pe saptamana ma duc sa alerg la Y. Aseara am alergat 45 de minute, ma bucur daca reusesc sa mentin rezistenta asta, nu ma concentrez pe viteza ca stiu ca nu e punctul meu forte, ci mai mult pe timpul de efort.
Cu regimul, n-am reusit sa ma tin asa cum voiam, in schimb am revenit usor la mancaruri mai sanatoase si la un program de masa mai echilibrat (adica nu mai mananc dulciuri pe paine, ci doar un desert pe zi:).

Carmencita, trebuie sa fie un fel de efort care sa-ti produca serotonina aia ! Tu parca mergeai la inot ?
Recunosc ca nu toate activitatile fizice imi dau aceeasi stare de bine, trebuie sa fie intr-adevar ceva care sa imi mearga la suflet.
De exemplu, dintre orele de cardio, cel mai mult imi place stepul, in schimb daca dau peste o instructoare cu un program cu coregrafie complicata, dupa o ora sunt si obosita si dezamagita. Prefer miscarile basic, o muzica buna si antrenanta si plec de acolo super incantata. Am mai scris eu, cand ma vede sotul posomorata, ma trimite le gym :)

Iselin, ma bucur sa aud ca esti bine. Marsul suna foarte bine, tu singura iti stii limitele cel mai bine si iti poti contoriza progresele. Stai linistita cu topicul, eu de cand ma stiu am avut issues cu greutatea, asa ca subiectul asta moare o data cu mine :)

Ica, sa stii tu ca ne prind din urma junioarele :) Si nu-i rau deloc, dupa cum o vad eu pe Sonioara mea, ma mosteneste la conformatie si la pofta de mancare :) asa ca trebuie antrenata si crescuta in spiritul asta al sportului inca de mica. Nici eu nu mai pot tine o dieta anume, cel mai simplu este sa mananc mai putin.

Delphin, sunt de acord ca zumba nu e pentru toti, cum am mai zis, nici eu nu sunt fan coregrafie. Dar pentru o anumita clientela a salii (si sunt destul de multi la noi) este o forma de miscare si bravo lor ca o fac si pe asta. La Y-ul unde ma duc au si cursuri de belly dancing si Bollywood (habar n-am ce e asta dar ma gandesc ca sunt dansuri indiene:) deci ai de ales :)

Dana, bravo lui Edi ! Si tu poate incerci ceva Pilates, yoga ? Chiar am citit despre yoga ca ajuta persoanele cu dureri de spate. Tu ai facut si fizioterapie ? Lui Seb i-a facut tipa de la fizioterapie un mini program cu exercitii ca sa-si intareasca musculatura ca sa sustina lipsa ligamentului.

Simi, de fiecare data cand lucrez acum cu gantere ma gandesc la tine ! Ce pacat ca nu stam mai aproape, am fi mers la acelasi gym ...
Imi lipseste o partenera de mers la sport. Am vorbit cu o vecina sa alergam impreuna cand o veni vremea calda, am aflat ca a facut triatlon, sa vezi ce ma "umileste" la primavara ...

Mai am trei zile de vacanta si incep lucrul, un ochi plange si unul rade. Sper sa mai pierd si din kg daca intru intr-o rutina si nu mai stau toata ziua in casa. Plus ca Mosul mi-a adus o gentuta de lunch fancy cu cutiute pentru mancare micute si finute, exact cat e nevoie ca sa supravietuiesc :)

Spor(t) in toate !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Hormonul ala de bien être ii zice
http://fr.wikipedia.org/wiki/Endorphine


Eu continui cu sala si am gasit ce-mi trebuie RPM. Imi place de nu mai pot. e velo pe muzica si a fond la caise, apoi continui cu 15 min de alergat si sunt in forma maxima. Nivelul de endorfina e la 100%.

Diana, eu stiu ca pt unele persoane zumba este o forma de sport, dar am mai zis si ca nu e pt. mine.

ISELINULEEEE, ma bucur sa te vad!!! Sa stii ca fiecare 100m pe care o parcurgi e un pariu castigat la tine! si sunt uimita de taria si fortza de care dai dovada. sincer BRAVO!

Un inceput bun pt. orice dieta, e un coupe faim, cautati ceva natural daca vreti. Eu iau Lipodrene xtreme si sunt tare bine la acest capitol.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Citat:
citat din mesajul lui delphin

Hormonul ala de bien être ii zice
http://fr.wikipedia.org/wiki/Endorphine


Diana, eu stiu ca pt unele persoane zumba este o forma de sport, dar am mai zis si ca nu e pt. mine.



Endorfina este doar unul din hormonii starii de bine.
Eu am mentionat serotonina pentru ca stiu ca lipsa ei are legatura cu starile depresive, activitatea fizica fiind una din recomandari in astfel de dezechilibre.
Nu sunt medic, dar din experienta mamei cu episoade repetate depresive, serotonina asta mi-a ramas in cap ca trebuie sa avem tot timpul grija sa nu ne lipseasca :) Asa ca, sport and love

Uite cum ii zice aici, Seratonin: The chemistry of Well-Being

http://www.angelfire.com/hi/TheSeer/seratonin.html

Si daca vorbim de preferinte, daca RPM-ul este acelasi lucru cu spinning, I hate it ! Cred ca este singura activitate de la Y la care am fost o singura data si m-am uitat la ceas din cinci in cinci minute . Mai rau decat la zumba :) Am inteles ce ai zis de zumba, gusturile nu se discuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

cred k RPM e 'rotations per minute'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delphin spune:

Cred ca spiningul e, daca e pe bicicleta. Ai dreptate cu serotonina, eu vorbesc de endorfina, de durerea placuta pe care o simti dupa ce ai facut efort. E mult zis durere placuta, un fel de bien etre corporal.
Dupa ce ai facut vid in cap cand esti doar tu cu tine si gandurile tale.

E o stare pe care o atingi cand incepi sa fii dependenta de sport

Cu gusturle asa e, suntem diferiti pe planeta asta, din fericire
Nici aerobicul nu e de mine, caci asa as sta eu cu ochii pe ceas. Eu sunt genul de persoana care trebuie sa fac sport la limita durerii, caci de placere nu tin, ma plictisesc. body combat aussi, imi place mult, self defence fac o data pe saptamana cu antrenorul meu perso

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns calatorie spune:

La multi ani la toate fetele don lume si la canadience. Va citesc si va iubesc ce bine ca existati.

cu drag Lilisor

Mergi la inceput