Nord Americancele slabesc/se mentin 11

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Simona, potrivit mamei mele, eu nu sarez mancarea suficient.... Si ea ia pumnul de pastile pentru tensiune!!!! Dar inca pun sare. Si sunt atatea produse care au sare in ele. De exemplu mi s-a recomandat amande, ( pentru diabet asta, ca sa fie proteine) dar majoritatea sunt super sarate... Branza obisnuita sau molle iar e f. sarata. Problema e ca trebuie sa combin prediabetul meu cu tensiunea ridicata. Si ce e recomandat in una, da rau la cealalta.....

Eu am ramas cu fixul ala, de pe vremuri, cand ma duceam la alimentara si era un raft intreg cu paine fara sare. Acum manac o paine f. buna de la St-Methode( ceva cu 9 grains). Dar de obicei nu depasesc 2 felii pe zi, dimineata. Mai am ceva descoperit la Cosco, niste turte mici cu canemberge si seminte.... Dar nu prea e regim ce vorbesc eu aici

Masina am , daca nu a ruginit in dulap si n-am pierdut cutitasele pe undeva. Cred ca au trecut 12 luni de cand nu am dat-o jos de acolo. Si ultima data am facut cu ea aluat de saratele deci tot sarat. Adevarul ca eu cedez mai usor in fata unui produs sarat , decat in fata unuia dulce.... Eu furam sare din bucatarie cand eram mica, nu ciocolata

Cheia ramane miscarea..... Am descoperit ca dupa cursul de pilates tensiunea mea devine aproape normala!!!!! Cred ca undeva la mine in creieras tensiunea asta si sportul mi-o elimina( a se citi stress).

By

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Mihaela, cauta ca sunt si amande (migdale) fara sare, nature.
Noi le luam de la greci sau din Costco.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Podeanu spune:

Citat:
citat din mesajul lui cge

Mihaela, cauta ca sunt si amande (migdale) fara sare, nature.
Noi le luam de la greci sau din Costco.

Cristina,
mama lui Victor si a Ancai



Si noi luam tot de la Costco, si le bagam un pic la cuptor. Maninci pina nu mai poti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns columbiana spune:


eu tocmai am iesit de la cursul de abdo-fesiere; sunt rosie ca racul si ma doare peste tot

am dat un kg jos de cind am venit din vacanta, cu mari eforturi, acu'sper sa nu-l pun inapoi;
Mihaela, masina de piine e excelenta, noi consumam o piine pe zi (copilul are zilnic 2 felii in sandwichul de scoala, barbatu'meu maninca piine...; o faci cum iti doreste inima...;plus framintat gogosi, scorusi si alte cele...




http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=137759

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Ana stiu multe persoane care folosesc mult masina de paine. Dar noua nu ne-a placut, plus ca noua ne-ar ajunge o paine pe saptamana. Daca nu s-ar strica... asa ca cumparam doua pe saptamana (paine type belge care e taiata in fata ta sau din alea feliate St-Methode). E drept ca sunt scumpe, aproape 4 cad cea St-Methode.

Cred ca nici masina nu e de calitate. Am primit-o cadou acum vreo 5 ani si calul de dar nu se cauta in dinti. Insa singura data cand mi-a placut o paine la masina de casa a fost la niste prieteni. Si am descoperit ca aveau de fapt o masina adusa din state, semi profesionala. Schimbasera vreo 3 pana au ajuns la asta.

Am fost si eu ieri la pilates, dupa o pauza de 3 saptamani, ca o data s-a anulat, o data nu am putut sa ajung........s-a simtit rau de tot iesirea din ritm. Am ajuns acasa complet epuizata.
Si culmea a fost ca atunci cand mi-am luat tensiunea aveam 120 cu 80! Din pacate dimineata revenise la 155 cu 98...... Deci concluzia e ca ar trebui sa imi schimb jobul cu ceva cu efort fizic si o sa am tensiune de astronaut.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

well, tensiunea de astronaut nu e buna, e mare.
asta e si ideea, ca astronautii/aviatorii sunt extrem de tensionati inainte de zbor si tensiunea lor e pe la 140/100.
Si eu eram mandra cu tensiunea mea de astronaut pana cineva m-a lamurit ca nu e de lauda!

si da, exercitiul fizic iti scade tensiunea. Eu am alergat 5 km si iin 15 am fost la doctor sa imi ia tensiunea, sofand pana acolo, deci fara timp de detensionare. Tensiune perfecta! nici tratamentul nu mi-l luasem in ziua aia!
Dr mi-a zis ca reducem tratamentul daca o tin tot asa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiion spune:

Merci Maru, nu stiam cu astronautii... Eu credeam ca se refera la criteriile de selectionare.....

Din pacate nu pot sa alerg in somn ca sa scada tensiunea la trezire.....

Dar imi dau seama cat de putin educati suntem romanii in privinta asta, ce mult bine poate sa faca sportul unui organism bolnav..... Mamei i se spunea sa nu se miste, sa nu faca efort...... nu era atentionata sa manace de regim si sa piarda kilograme.....


By

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

mikiion, daca tu te trezesti cu tensiunea mare, inseamna ca nu dormi bine, ca nu te odihnesti.
Si mie imi lua doctorul tensiunea numai dimineata, ca asa ma duceam la control,acu la servici mi-o pot lua cand imi tuna, ca na,e spital.

ia vezi cum stai cu somnul si apoi discuta cu medicul tau ce sa faci...

discutam cu unul din medicii din departament si spunea ca ii vin pacienti copii obezi, cu parintii care se tem ca daca fac miscare patesc ceva copii, si e un cerc vicios. El imi spunea ca ii trimite la alergat, ii trimite lainot,ii trimite la slabit si apoi le da tratament pentru pain

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

@Maru: niste sarmale in foi de vita umplute cu ciuperci servesti? Asa ....la botul calului daca intelegi ce vreau sa spun!
Am ajuns de la 75kg la 63kg.......se pune aici pe forum? Deja incap in haine pe care le aveam cand am venit din Romania.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmençita spune:

Sigur ca se pune, 12 kg in cat timp?
Trebuie sa spui cand ai venit din Romania, cam in cat timp ai atins 73 si ce ai facut ca sa le dai jos. Trebuie sa dai si inaltimea ca sa ne facem o idee.
Eu mai dau jos, mai pun la loc, dau iar, pun iar, pana la urma se anuleza una pe alta.
Ma straduiesc sa dau jos acum vreo 3-4 pentru virginia beach. Sfaturi? Ca nu mai merge nimic.
Un week-end lung frumos va doresc,
Carmençita.

Mergi la inceput