Transalpina

Transalpina | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

Transalpina este cel mai inalt drum rutier din Romania si chiar din intregul lant al Muntilor Carpati, atat din tara cat si din afara ei, atingand altitudinea maxina de 2145m in Pasul Urdele.

Cu toate ca este mai frumoasa, mai inalta si mai veche decat Transfagarasanul , Transalpina este mai putin cunoscuta pentru ca, cu toate ca este catalogat drum national (DN 67c partial) si figureaza pe toate hartile, nu a fost asfaltat niciodata pana in anul 2009.

Va recomandam sa cititi in continuare www.supereva.ro/info.asp?id=3322" target="_blank">Cea mai frumoasa si inalta sosea din Romania !


Aseptam update-uri si pareri de la cei care au mers deja cu masina pe Transalpina



Va doresc o zi buna !

Cea mai mare avere a omului e saracia deoarece nimeni nu va incerca vreodata sa ti-o ia , nimeni nu te invidiaza pentru ea si creste pe masura trecerii timpului ... Socrates

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bulinuta27 spune:

traseul de la ranca pana la obarsia lotrului merita vazut! are portiuni unde iti taie respiratia (atat peisajul cat si faptul ca la 2 mii si ceva de metrii vezi peturi aruncate peste tot )
de la obarsia lotrului pana la sebes drumul e greu - alterneaza portiuni de asflat cu portiuni de gropi mari in asflat - si nici nu mai este asa impresionant..se merge practic printr-un fel de chei.

nu va recomand sa va cazati la Ranca...e trist

bulinuta mamica de bulinel dragutel (19.07.2006 - 9:37) si

Poze noi


www.onetruemedia.com/shared?p=1ad6bcc6cb70cbb27cf08c&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">minune mica

Poze



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

Noi am mers inainte de acel 2009 -anul asfaltarii soselei Transalpina-ghinion curat!Ne-am stricat rau de tot masina si nu am ajuns decat pana la Oasa !Era un copac cazut in drum si timp de o zi sau mai multe nu a venit nimeni nimeni sa-l ridice/ dea la o parte asa ca am fost nevoiti sa facem drumul intors prin aceleasi cratere si efectiv am stricat tot pe dedesubt la masina!Peisajul la Oasa incredibil de frumos mi-inchipui ca spre Urdele era sublim! Imi pare tare rau ca nu am ajuns dar sincer nu cred ca as mai incerca experienta alta data!Ce m-a socat de-a dreptul( ceva ce m-a socat si cand am fost in PN Mtii Rodnei in zona Borsa)decimarea padurii -versanti intregi erau golasi,veneau si plecau masini lungi cu busteni si este Parc national !! Se fura asa la modul cras!Dar nu ma mai mira nimic cred ca intr-un loc/ spatiu ocrotit se fura poate mai rau decat intr-un loc obisnuit!Pacat mare pacat de frumusetea zonei , a locurilor unice ca peisaj si altele!
Si apropo de cazare: nici la Oasa nu recomand cabana -groaznica !Pacat de peisajul incredibil de frumos, salbatic as spune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Noi am fost pentru prima oara pe Transalpina saptamana trecuta. Intr-adevar, iti taie respiratia, e chiar o plimbare printre nori. Eu, cel putin, am fost impresionata de peisaj (mai putin de "semnele de civilizatie" lasate de alti turisti).
Bulinuta, ai dreptate: e trist la Ranca. S-a construit atat de mult (si inca se construieste) incat nu a mai ramas nici un petic de pamant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annablue spune:

Si noi am fost pe Transalpina cu intoarcere pe Transfagarasan acum max 1 luna si a fost exact asa cum mi s-a spus ca va fi: Breathless...
Este o minune de drum si senzatia ca esti in alta lume fata de drumurile romanesti clasice e amplificata si de faptul ca inca nu vezi pe margine persoane care incerca sa iti vand chestii sau gunoaie semn al trecerii romanilor.
Am vazut un cioban care avea branza pe la Obarsia Lotrului si am cumparat 1 kg. A fost cea mai adevarata branza mancata in ultimii ani, desi noi mai luam de la particulari in mod frecvent.
Am avut noroc sa prindem vreme frumoasa la dus (am stat o noapte in Sibiu la niste prieteni)dar la intors a fost ploaie.
Oricum, merita din plin sa il vedeti.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Am fost week-endul asta , am avut parte de o vreme superba ! E frumos,nu cred ca e mai frumos decat Transfagarasanul, insa e altceva. Merita excursia, oricum !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

http://www.ghid-az.ro/la-munte/transalpina.htm#more-2002 o parte din pozele noastreDianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mercedes spune:

Am citit tot ce ati scris la subiect si vin sa va intreb totusi daca anul acesta ati fost pe transalpina? am vrea si noi sa ne cazam undeva pe traseu, ce ne recomandati? urcam pe transalpina din partea sebesului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

eu am fost in vara asta pe Transalpina!

drumul este foarte bun,proaspat asfaltat,nu sunt parapetzi dar parca nici pe Transfagarasan nu sunt!?

Transalpina este frumoasa,insa Transfagarasanul e impresionant!

La Rinca(care este in plina constructzie,si care cred ca in citziva ani va lua cu succes Sinaia/Predealul din toate punctele de vedere)este superb,pe noi ne-a prins o ploaie de vara d emunte,rece si rapida,noi venind infierbintazi din Cimpia Romana!

Nu stiu cum atzi programat cu cazarea,dar efectiv nu ai unde decit la extremitazi sau sus la Rinca!La Rinca insa a fost destul d egreu sa gasim cazare,multe constructzii,cele existente neorganizate sau nedate in circuit!Unde am gasit liber nu ne-a placut!

Noi am urcat pe partea cealalata,dispre Tirgu Jiu si am coborit inspre Sebes!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui danyalo

Si apropo de cazare: nici la Oasa nu recomand cabana -groaznica !Pacat de peisajul incredibil de frumos, salbatic as spune!

Dany Stefan-Ioan






Aceasi situatzie si anul asta!

O cabana comunista,cu miros de tutun si dezinfectant ieftin imbibat in podele!Mare pacat de frumusetzea peisajului!

Precizez ca in aceasta portziune drumul nu e tocmai ok,insa se lucreaza la el!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

In vara asta am vazut si noi Transalpina. Incredibil de frumos! O experienta minunata, de neuitat. Soseaua foarte buna, am prins vreme grozava, am vizitat Tg.Jiu si biserica din Densus, o iesire minunata. Marea dezamagire a fost Ranca, o statiune de investitori pusi pe capatuiala, cu vile urate si inghesuite, cazare scumpa, chiar daca vila nu era gata, turistii erau la odihna la etaj si propretarul turna sapa pe terasa...Eu sunt foarte sceptica in privinta compararii ei cu Sinaia, cum am citit in alta postare.
Transalpina merita vazuta. Si Transfagarasanul. Sunt rupte din acea gura de rai ce era odinioara Romania.

Mergi la inceput