Transalpina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns enachescug spune:

Si eu am fost anul asta pe Transalpina. E frumos. Intr-adevar am avut momente in care am simtit stomacul ca un fir de ata. Frumusetea e dupa Ranca. Statiunea e un santier. E aglomerata. Dar ce m-a uimit foarte mult a fost aglomeratia de pe sosea. Foarte multe masini. Se mergea in coloana si nu exagerez. Si bineinteles si teribilisti si neindemanatici printe soferi. Pe zona spre Sebes s-a asfaltat in mare parte drumul. Mai sunt neafaltate podurile (vreo trei) si o bucata de vreo 80 de metri.
CU cazarea recomand in Novaci sau Polovraci, pe partea olteneasca, iar pe partea ardeleneasca daca nu va place pe zona Alba mergeti spre Sibiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dona01 spune:

Si noi am fost acum 2 saptamani pe Transalpina si ne-a placut foarte mult. Noi ne-am cazat la Ranca si totul a fost ok, noua ne-a placut.
Merita sa vizitati.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Poate acum vre-o doi ani era frumos. Poate peste 2 ani va fi frumos. Acum este un drum in lucru, pe stanga si pe dreapta nu ai unde sa opresti (mai ales in partea ardeleana) pentru ca este tot malul sapat. Pamantul isi arata ranile, raul e plin de bolovani pravaliti in urma lucrarilor, brazii de pe marginea drumului sunt cazuti de la lucrari, crengile din partea de jos au inceput sa se usuce. Traficul e ca pe DN1 la ora de varf. Coloane de masini ridica praful in zonele neasfaltate iar norul acopera ce-a mai ramas din verdeata in stanga si dreapta drumului.
Ranca (ca sa folosesc o expresie favorita a unui prieten) e o mizerie. Bloc langa bloc, case in drum (fara curte, verdeata). Jumatate cu afise de cazare - jumatate in lucru sau ruine de vanzare. Cam asta e aspectul acestei localitati (statiune nu o pot numi). Probabil ca daca cunosti vre-o vila ascunsa in marginea padurii, departe de trafic sa te simti bine impreuna cu prietenii, dar fara sa iesi prea mult.
Peisajul e superb daca reusesti sa faci abstractie de ce a stricat omul. Partea din zona Ardealului ar fi trebuit sa semene cu ceea ce a scris Sadoveanu despre Valea Frumoasei...Poate seste doi ani cand natura va acoperi ranile lasete de drumari va reveni la frumusetea initiala. Serpentinele din zona pasunii alpine sunt intr-adevar spectaculoase. Drumul poate fi comparat cu zona Masca din Teneriffe.
Ieri, cand am facut acest traseu, de sus, din varf se vedea si incendiul din Masivul Godeanu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Buna!
Stiti cumva cand se inchid aceste drumuri? As vrea sa fac o calatorie , pe la sfarsitul lui septembrie - inceputul lui octombrie, care sa includa si Transalpina si Transfagarasanul. Imi puteti indica o ruta , ceva cazari pe drum , din ce parte ar fi mai indicat sa o iau. Mentionez ca eu plec din Galati.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Drumurile se inchid cand ninge. De obicei, cam de la 1 noiembrie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui CamiSol

Buna!
Stiti cumva cand se inchid aceste drumuri? As vrea sa fac o calatorie , pe la sfarsitul lui septembrie - inceputul lui octombrie, care sa includa si Transalpina si Transfagarasanul. Imi puteti indica o ruta , ceva cazari pe drum , din ce parte ar fi mai indicat sa o iau. Mentionez ca eu plec din Galati.
Multumesc!

Cami si Luca-Ionut (25.09.2006)




Viata e plina de fumusete. Observ-o. Observa albinele, copiii, fetele zambitoare. Miroase ploaia si simte vantul. Traieste-ti viata la intregul ei potential, si lupta pentru visele tale. – Ashlay Smith

"When God was giving out talent, He gave all of it to Michael Jackson." Babyface






Am sa-tzi scriu eu traseul urmat de noi,am plecat tot din Galatzi dar nu aucm ca nu am timp!

Noi am fost la inceputul lui iulie,nici vorba de aglomeratzie gen DN1,drumul bun,chiar nu stiu ce sa spun refritor la mesajul anyei!

Rinca este superba ca si peisaj,se construiesti puternic ca peste tot in Romania,este mare dezorganizare ,insa peisajul este vis!(eu as intreba cine a dat autorizatzii de constructzii acolo????)

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Nici noi nu ne-am inghesuit deloc, desi era in wee. Era, ce-i drept, ultimul wee din iulie, daca anya a fost in august e foarte posibil sa fi fost ca pe DN1.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Camisol,noi am facut intii Transalpina si apoi Transfagarasanul!

Deci am urmat traseul urmator:Galatzi,Braila,Buzau,Ploiesti,PItesti,Rimnicu Vilcea!

de la Rimnicu Vilcea,am luat-o spre Tirgu Jiu,noi am facut ocol la Baile Govora,Pestera Mu. ie. rii si apoi am luat drumul spre Novaci!

Drumul este lung si destul de obositor,mai ales daca ai copii sau nu esti invatzat cu sofatul!Deci cred ca ar fi bine sa te orientezi la cazare undeva in zona Rimnicu Vilcea!(la Govora mi s-au parut foarte ieftine camerele,am fost abordatzi insa nu am mers sa vedem ca noi aveam alte destinatzii,600 000 lei camera)

Pe transalpina nu prea ai unde te caza,ori in partea dinspre Rimnicu Vilcea,ori treci muntzii inspre Sebes!Sus la Rinca am povestit si eu si alte doamne ce si cum sta treaba!Nici Oasa nu o recomand!(pe mine m-ar fi interesat sa merg spre Voineasa,dar aveam alte planuri si timp oarecum limitat)

Noi am mers inspre Sebes,unde ne-am si cazat (dar am luat ce-am gasit ca eram foarte obositzi si s elasa noaptea),iar a doua zi am mers pe marginimea Sibiului(o zona superba)unde am si stat citeva zile!

De la Sibiu mergi pe drumul european spre Brasov,si apoi gasesti Tranfagarasanul,spre dreapta,indicatorul cred ca e cu Bilea Cascada!

Noi ne-am cazat dupa ce am parasit Transfagarasanul,la Vidraru,inspre Curtea de Arges!

Sunt multe pensiuni acolo,imposibil sa nu gasesti ceva pe placul tau!(noi si aici ne-am grabit ca era weekend ,era canicula si-mi era ca n-o sa gasim nimic liber)

Inspre Galatzi am urmat traseul Curtea de arges,Pitesti,Ploiesti,Buzau,Braila Galatzi!

Eu mai vazusem partea asta de tzara(mai putzin Transalpina)insa sunt fericita ca atit baiatul cit si sotzul au fost foarte impresionatzi de frumusetzile din zona aceasta!

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CamiSol spune:

Multumesc mult pentru detalii, chiar nu aveam nici un punct de plecare. Dar s-a ivit o problema pe care nu o luasem in seama. Incepe copilul scoala, clasa pregatitoare, prezenta este obligatorie, deci nu cred ca o sa pot merge in acea perioada (atunci vine sotul in tara) .
Totusi nu renunt la idee, poate la vara, la sfarsitul lui iunie, mai ales ca nici unul din noi nu am fost prin patile astea.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Acum sunt in Ranca. Am sa pun poze cand voi ajunge acasa.

www.romleas.ro/Rosia%20Montana/" target="_blank">Ce nu stiu romanii despre aurul lor!

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput