Laparoscopie 19

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

fetele am revenit, operatia a descurs bine , a fost un super succes, nici nu ma asteptam , dar acum am 2 trompe frumoase , perfect permeabile , se pare ca trompa dreapta nu era infundata dar era lipita de uter prin niste aderente urate , si acum fiind mai slabuta cu 12 kg dr a putut sa lucreze bine pe ea si a desfacut-o ;-))
apropo de doctor ION IONUT mare om , prin cati dr am umblat eu dr ca acesta nu am vazut, despre felul in care se poarta cu paciantele, , parca am fi..."surorile' lui, incredibil , in sala de operatie asistenta a inceput sa imi dea cu betadina cred ca era , si ma luat prin surpriendere , era foarte rece si am tresarit(cunoasteti sentimentul) dr era la capul meu si a inceput sa ma mangaie pe par sa ma linisteasca , voi ati mai intalnit dr asa?! eu nu si sunt ani de cand umblu pe la spitale
oricum operatia a fost un succes si de diseara incep sa'prestez'
cu sotul mai am de lucrat la mobilitate dar in principiu sta bine , daca nu reusim pana in ianuarie facem inseminare , am fi facut acum in decembrie dar pica chiar de craciun asa ca mai amanam 1 luna
am fost cazata in B2 iar dupa operatie , m-au dus in salonul de mamici de langa sala
asistentele toate niste dragute nu am intalnit nici una mai acra, anestezista la fel foarte draguta
a fost ok dar acum nu stiu cum sa scap de durere , este crancena , nu pot sta in nici o pozitie
daca aveti intrebari , sunt aici

----------------------------------------------------------------

Mamica de buburuza mica si terorista xenia 21-02-2008
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: https://picasaweb.google.com/102280662496723264658

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Bravo Macarie pentru rezultatul bun si nu in ultimul rand felicitari pentru ca ai slabit!
Si bravo si doctorului pt ce a croitorisit pe acolo, sa dea DD sa vina si un rezultat micut cu ochisori in curand!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cri_cri_cri spune:

Neata MACARIE! Felicitari pt operatie, ma bucur ca a decurs totul bine, as avea si eu niste intrebari: cat timp ai stat internata?Cum e cu clisma/sonda?Cum te-ai simtit dupa anestezie?
In cazul in care politica spitalului este ca internarea sa se faca pt 3 zile, daca ma simt bine oare pot sa cer externarea mai repede?
Eu initial as fi vrut sa fac laparo la Dr Niculescu, am avut o consultatie luni dimineata, am fost si am ramas cu un gust cam....amar. Desi aici in CTA mi-au spus ca laparo e suficient, el mi-a zis ca tre sa facem si HSG deci internare in spital de 2 ori plus nu stiu ce procedura pt a vizualiza cavitatea uterina. Eu i-am zis ca as vrea FIV pe viitor.....el din start a fost 100% pt. FIV, nici n-am mai apucat sa intreb de IA sau altele. In fine, m-am decis sa fac in Cta, la Euromaterna, am cautat pe forum-uri dar nu am gasit pe nimeni care sa fi facut/povestit despre cum a decurs.
Merci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bccami spune:

Macarie, ma bucur pt rezultatul bun al operatiei.
Parca duminica te-ai internat, nu? Cand ai iesit?
Trimite-mi te rog pe PM cat si cui ai platit - doctor, anestezist, asistente...
Sotul tau cum sta cu spermograma?

Ma uitam aseara pe spermogramele facute de sot in urma, dar la diferite laboratoare si toate ieseau bine. Si ca numar si ca mobilitate si ca forme normale...
Numai la ML, unde se uita un embriolog pe analiza, iese jale. Numar e, mobilitate e, forme normale sunt doar 9% si mai are fi anticorpi antispermatici.
Stau si vb singura...oare celelalte laboratoare cum isi fac treaba? De ce la ei apare ca totul e normal iar cand se uita embriologul aproape totul e vraiste?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

cri_cri_cri, din ce am citit eu topicul asta din scoarta in scoarta, nr de zile de internare precum si alte proceduri variaza mult de la spital la spital.

La Giulesti politica e: nu se face clisma, se pune sonda urinara dupa ce esti anesteziata si se scoate cand pleci de la terapie intesiva, te interneaza cu o zi inainte de operatie in care ti se fac analizele, si ti se da drumul a doua zi dupa operatie la pranz, daca nu ai complicatii, deci in total 2 nopti. Eu m-am simtit mai in siguranta sa dorm prima noapte dupa operatie in spital, am facut un pic de temperatura 37 si un pic, acasa m-as fi ingrijorat, acolo a zis doctorul ca e normal, nu e ingrijorator si asa a si fost, oricum stiam ca in caz de ceva, ma simt rau, am asistenta la indemana, e altceva decat acasa.

Dupa operatie n-am luat niciun calmant si nici antibiotic, deci s-a lucrat foarte curat si frumos. N-am avut nicio problema.

Cel mai bine intreaba la clinica unde vrei sa faci, ti-am zis, difera de la spital la spital.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

cri_cri_cri, cam aiurea sa faci HSG daca faci laparo , de ce sa te chinuie de 2 ori?!
clisma nu am facut , dr Ion Ionut nu face , sonda a fost scarboasa rau , si azi ma resimnt dupa ia, dar unde-i musa-i cu placere , iau preventiv augumentin care l-au inceput in spital si iau si nolicin , sa nu ma aleg cu vreo infectie , eu am plecat cand am vrut dar dr Ion este foarte flexibil , nu stiu ce sa spuns despre alt doctor

----------------------------------------------------------------

Mamica de buburuza mica si terorista xenia 21-02-2008
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: https://picasaweb.google.com/102280662496723264658

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

LAVI , nu ti-a facut nimic dupa operatie?? mie mi-a facut clexane la cateva ore de la operatie si seara inainte sa plec mi-a facut augumentin, mi-a pus in perfuzie , nici nu mi-am dat seama sa intreb , am zis ca este normal cu toate ca la celelalte laparo nu mi-a facut nimic, acum mi-am dat seama cand am vazut ce ai scris tu
clexane pt ce este?

---------------------------------------------------------------------



Mamica de buburuza mica si terorista xenia 21-02-2008
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: https://picasaweb.google.com/102280662496723264658

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Clexane este anticoagulant, sa nu faci tromboza dupa operatie. Tu cumva ai stat mai mult in pat dupa operatie? Eu la ora 16 m-am dat jos din pat si am plecat din ATI in salon unde am inceput sa bantui, sa merg la baie etc. Cred ca daca te misti repede dupa operatie nu e riscul asa mare de tromboza.

Eu am avut perfuzie doar cea de la operatie, si inca o punga la ATI, pt hidratare. Apoi, in salon, n-am mai avut alta. In perfuzie nu mi-au pus niciun medicament, ma tot intrebau daca nu vreau un calmant dar am zis ca nu pt ca nu ma durea cine stie ce, doar ma "tineau" putin taieturile.

Sonda si eu am avut-o doar cateva ore, de la operatie (pe la 10) pana la ora 16 cand am plecat in ATI dar sa stii ca am avut usturimi la urinat cateva zile de la ea.

Ori si-a schimbat protocolul intre timp, de anul trecut, ori adapteaza la fiecare caz in parte, nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MACARIE spune:

am cam stat la pat , mai mult ca de obicei , ma simteam cidat , dar pana la urma mi-am pus in cap ca trebuie sa plec la salon si am reusit chiar daca sincer nu imi amintesc drumul :-)
nici acum nu mi-a trecut sangerarea , dr mi-a zis ca va putin 2-3 zile si slaba asa cum a fost si ultima oara , dar se pare ca am imbatrait :-)) ca de data asta este multa raaaauuu si nu se mai termina ,
abia astept sa pot incepe sa prestez si apoi sa vina tensiunea celor 2 saptamani de asteptare si diverse pareri si chipurile greata si tot felul de semne prevestitoare de sarcina :-))), cred ca am devenit un pic dependenta de toate astea, sau daca racesc intre timp sau trebuie sa iau vreun medicament numai sa ma auzi " nu iau nimic....posibil sarcina :-))) ) rade al meu sot de mine...
fetelor asa faceti si voi ??

---------------------------------------------------------------------

Mamica de buburuza mica si terorista xenia 21-02-2008
.............................................


Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

--------------------------------------
hainutele noastre: https://picasaweb.google.com/102280662496723264658

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Macarie, daca te ingrijoreaza sangerarea fa un drum pana la spital la ora 14 sa te vada doctorul. Eu n-am sangerat deloc dupa laparo. Dar nu putem sa ne comparam, mie mi-a scos un chist de pe ovar, n-a avut treaba cu trompele, tie ti-a curatat aderente, deci practic sunt operatii diferite, e normal sa reactionam diferit.

Recuperare cat mai rapida!

Mergi la inceput