Laparoscopie 19

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Anna85 spune:

Multumesc Olimp pentru raspuns!
Doamne ajuta sa ni se implineasca cat mai curand dorinta de a fi mame!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anna85

Salutare!
Am facut si eu laparoscopie la Prof. Dr. Marinescu, la Giulesti, luni, 26 martie.Mie mi-a gasit ovare micropolichistice pentru care a practicat drilling si scarificare ovariana bilaterala, ambele salpinge avand pavilioane libere. Din cate am citit, aceasta operatie -drilling- nu da intotdeauna rezultatul asteptat.... Asa e? A ramas vreuna dintre voi graviduta dupa ce ati avut o asemenea interventie? Pe mine nu m-a chemat pentru monitorizare, abia in sept, dc pana atunci nu apare sarcina natural....eu am 26 de ani, si de 4 ani si jumatate doresc un copil... am avut o sarcina oprita in evolutie anul trecut in februarie


Da eu.M-am operat in noiembrie 2010 si am ramas graviduta in decembrie.Am ovare micropolichistice si mi s-a efectuat driling ovarian.Am si trompa dreapta transformata in hidrosalpinx si cea stanga este normala.

Daca ai pierdut o sarcina poate ar trebui sa-ti faci analizele de trombofilie.Intra la topicul despre trombofilie.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

racheel felicitari pt bebica sa-ti traiasac!

fetelor joi ma operez laparoscopic de fibrom , pe 11 aprilie trebuie sa fiu in Debreten sa ma internez iar in 12 voi fi operata . sper ca totul sa decurca cum trebuie , recunosc ca imi este putin groaza , de e anestezie generala dar...numai asa pot scapa de monstrulet. Va salut si va urez Sarbatori Fericite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Racheel, in ce zi a menstruatie erai in momentul interventiei?
Pe 4 aprile, in ziua 10 a CM, am facut si eu o laparoscopie cu dr Niculescu. Rezultatul suna asa: "Se vizualizeaza uter de aspect si volum normale. Trompa dreapta de aspect normal, pavilion liber, mucoasa normala. Trompa stg dilatata in portiunea ampulara, aderenta la ovar si peretele excavatiei-adezioliza cu eliberarea ovarului-ambele ovare de aspect micropolichistic. Se practica drilling ovarian bilateral. Testare tubara ascendenta- permeabilitate bilaterala."
Mi s-a spus ca-mi pot relua activitatea sexuala dupa 6-7 zile. Crezi ca mai am sanse luna aceasta sa incerc a concepe un bebe(anestezie, rx pulmonar), ori sa ma refac postoperator si sa incep de luna urmatoare? Mentionez ca trebuie sa mai sun la Giulesti in I zi a urmatoarei menstruatii, pentru a ma programa in legatura cu acele perfuzii pt mentinerea permeabilitatii trompelor(doua la numar, cu o zi pauza intre ele).
Fetelor, orice informatie mi-ar putea fi de folos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Lauricea, anestezia si radiologia pot influenta numai un bebe care ar fi deja existent la tine in burtica. Mie mi-a zis dr ca-mi pot relua activitatea sexuala cand ma simt in stare, nu mi-a dat restrictii. M-am simtit in stare la 6 zile dupa.
E posibil sa treaca ovulatia pana atunci dupa cum e posibil sa se amane din cauza operatiei. In concluzie, fa cum simti, nicicum nu e rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

lauricea si mie doctorul mi-a spus acelasi lucru , cand simti ca esti in stare fa-o ! primele 3-4 luni de dupa este bine de incercat de fiecare data pentru ca au fost curatate toate aderentele . Bafta ! Sa fie cu doua liniute !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Multumec pentru raspunsuri, lavi02 si olimp. N-am avut niciodata o menstruatie regulata, aceasta situindu-se intre 28 si 40 zile, astfel ca perioada ovulatiei a variat si ea. Astazi sunt in ziua 15, si cum ma simt destul de bine, voi incepe pentru a-mi mari sansele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

lauricea cumpara-ti de la farmacie teste de ovulatie , sunt ieftine , sunt cutii cu cate 5 teste . Asa poti sa-ti monitorizezi mai bine perioada de ovulatie daca spui ca ai ciclul neregulat. E pacat sa te pui pe treaba intr-o perioada care nu e favorabila . Prazi orzul pe gaste cum se spune. Incearca-le si ai rata de succes mai mare. bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Citat:
citat din mesajul lui olimp
E pacat sa te pui pe treaba intr-o perioada care nu e favorabila . Prazi orzul pe gaste cum se spune.


eu zic ca nu! Ajuta la un psihic bun, o buna relatie cu sotul, samd.
Iar orzul e resursa regenerabila!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

lavi ce noroc ca culturile acestea nu sunt afectate de secata sau de intemperii ! . Eu glumeam

Mergi la inceput