Laparoscopie 19

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna fetelor Ma mai tineti minte?

Pe mine m-a operat doctorul Cristescu si mi s-a parut ok.

Lavi, ce repede ati crescut Ce zic surioarele?O asteapta cu nerabdare?

Nicoleli, pup scumpica ta

Macarie sa fie cu ochisori



Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicoleLi spune:

Ola,
scuze ca n-am raspuns mai repede...am fost rupta de oboseala cu facut curat, mancare si n-am mai avut timp de net; sambata am botezat colicioasa, ne-a zis dr ped ca sa nu mai asteptam pana in mai si s-o botezam cat mai repede ca o ajuta sa se linisteasca si sotul meu a zis ok, poate merge.
Lavi, da, la avatar e urlacioasa, era dupa baita ca in rest nu ma lasa sa-i pun caciulita
Racheel si a ta e tare draguta, abia astept sa ajungem si noi la statul in fundulet
A...prietena mea s-a dus la dr Deva si a acceptat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Nicoleli micuta cretina.Sa va fie de bine

Inca nu am ajuns la stadiul de stat in fundulet...doar asa putin la cate-o poza





Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelafalt spune:

Buna fetelor.
Scriu si eu aici la voi ca trebuie sa fac o histeroscopie si laparascopie la inceputul lui martie in functie de cum vine menstra si as vrea sa stiu daca este cineva care s-a operat in Iasi la Cuza Voda sau in alta parte in iasi.
La voi am citit dar cam toate sunteti din Bucuresti si ma gandesc ca poate difera costurile de la un spital la altul, oricum daca este disponibila careva sa imi trimita si mie pe PM costurile, oricum eu mai frunzaresc subiectul pana atunci.
Sper sa fie cu reusita si la mine.


Doamne ajuta-ma sa trec peste pierderea suferita si da-mi bucuria ca intr-o zi sa-mi tin copilul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

La mult ani, de 8 martie!
A facut cineva laparoscopie la dr Niculescu, la Giulesti? Am nevoie de cat mai multe detalii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

fetelor vreau sa va intreb ati facut operatie laparoscopica de indepartare a unui fibrom ?




- fibrom uterin embolizat
- sarcina oprita din evolutie la 8 saptamani
- 3 IUI nereusite la Cluj
- urmeaza FIV la debrecen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Olimp, eu am facut pt indepartarea unui chist, in rest majoritatea fetelor care au scris la subiect pentru infertilitate (adica verificat trompe, ovare) sau endometrioza.

Operatia dureaza cam 1 ora-o ora si jumatate. Ti se face anestezie generala cu intubare. Apoi se face o gaura in buric prin care ti se introduce un tub care introduce dioxid de carbon in abdomen. Introducerea gazului si apoi scoaterea lui de la finalul operatiei dureaza fiecare cate 20 de minute. In plus mai dureaza ce are doctorul sa-ti faca si sa-ti verifice inauntru. Dupa aceea in ombilic se introduce camera de luat vederi si se mai fac 2 gauri prin care se introduc instrumentele de lucru.

Eu am vazut filmulet cu o laparoscopie pentru vezica biliara pe site-ul Hotnews in colaborare cu Medlife si ce sa zic decat multam ca am vazut-o DUPA ce m-am operat. Prea frumos nu arata toata operatiunea.

Operatia e usor de suportat de catre pacient. Mai grea e revenirea din anestezia, care e diferita de la caz la caz, unii se simt rau, vomita, altii nu. Apoi unii necesita tub de dren sau calmante postoperatorii, altii nu, eu de ex am avut mici dureri, mai mult m-au tinut decat m-au durut gauricile alea asa ca m-am mobilizat foarte repede si n-am luat niciun calmant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

lavi
multumesc de informatii , cred ca nu am sa am curajul de a ma uita la filmulet inainte de a face interventia , important este ca te recuperezi bine si nu este invaziva .




- fibrom uterin embolizat
- sarcina oprita din evolutie la 8 saptamani
- 3 IUI nereusite la Cluj
- urmeaza FIV la debrecen

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anna85 spune:

Salutare!
Am facut si eu laparoscopie la Prof. Dr. Marinescu, la Giulesti, luni, 26 martie.Mie mi-a gasit ovare micropolichistice pentru care a practicat drilling si scarificare ovariana bilaterala, ambele salpinge avand pavilioane libere. Din cate am citit, aceasta operatie -drilling- nu da intotdeauna rezultatul asteptat.... Asa e? A ramas vreuna dintre voi graviduta dupa ce ati avut o asemenea interventie? Pe mine nu m-a chemat pentru monitorizare, abia in sept, dc pana atunci nu apare sarcina natural....eu am 26 de ani, si de 4 ani si jumatate doresc un copil... am avut o sarcina oprita in evolutie anul trecut in februarie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olimp spune:

anna85 si eu am facut internventia si am o sarcina oprita din evolutie , dar din pacate nu am reusit sa raman insarcinata in luni ce au urmat dupa , poate si din cauza ca am fibrom uterin pe care urmeaza peste 2 sapt sa il operez . Iti urez bafta sa ti-i se indeplineasca dorinta !

Mergi la inceput