Clasa I 2011-2012 [3]

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Soleil, multumesc de pont. Nu am gasit nici la librarie si nici in carrefour stilou Herlitz, dar perseverez. Am inteles ca vor fi "consumabile" pentru pitici, cam cate sa iau pentru inceput?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Apai nu stiu, eu am luat unul, ca nici nu stiam cum o sa se descurce cu el. D'aia n-am luat nici rezerve de cerneala, cred ca aia cu care a venit s-a si terminat.
Da' ia si tu 2 (asta asa, ca sa fie mai mult de unul si sa fii tu impacata), poate la Alex n-or fi consumabile . Mai vezi dup'aia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Buna ideea cu scaun fix reglabil pe inaltime dar unde il gasim ? Din ce spune Anya l-a facut pe comanda mai inalt si mai taie din picioarele scaunului pe masura ce creste copilul . Ei, ce ziceti ? Mergem la tamplar ?!

... azi am achizitionat 2 camasute cu maneca scurta si 2 tricouri polo, toate albe si f dragute , dar cam scumpute (magazin Lumea Copiilor).

Intrebare: (... desi banuiesc raspunsul) Va fi ziua si camasa, nu ? deci trebuie sa avem cel putin 5 camasute .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

3 camasi - dintre care una de sacrificiu pentru ziua in care are desenul.
In celelalte doua zile are sport si merge in trening si tricou/polo.

Nu luati gramezi de stilouri. In doi ani de scoala, fiul meu (zapacit si destul de distrugator) abia a reusit sa termine un stilou (ieftin) si vre-o 3 pixuri minune. Sunt stilouri pe toate drumurile si luati daca e cazul.

Cum ziceau vanzatorii ambulati: Nu dati banii pe prostii, luati bomboane la copii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

nu cred ca e necesar scaun fix reglabil pe inaltime, se presupune ca e vb de un birou/masa aproape normala, cu un scaun normal; la 7 ani copiii sunt suficient de inalti zic eu pt a avea o masa normala de scris. la scoala n-am vazut banci si scaune mici. poate avea macar acasa un suport pt picioare sub birou. de ex al meu bobocel desi e inalt la scoala nu ajungea cu talpile pe sol, stand pe scaun, doar cu varfurile, deci scaunele sunt normale, mesele idem. acasa i-am luat uns scaun din asta
http://www.vreaumobila.ro/scaune-de-vizitator-rio.htm
are o pozitie f corecta la birou cu acest scaun

cu stilourile am un snop; Herlitz se gasesc la real, am luat e ok, scrie bine, schneider nu-s bune de absolut nimic. Mai am unul Disney, bun si asta. Si mai am 2 no name-uri, bune si alea. cel mai bine parca scrie unul mic, ieftin, cenusiu si pricajit, no name, are un cap de pasare pe penita.


editez: la capitolul creioane colorate eu v-as sfatui sa optati pt cele cerate, pt ca au niste nuante superbe si putere de acoperire buna, nu trebuie ascutite, deci sunt extrem de bune pt desenat, colorat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Buna fetelor, ne inscriem si noi in club...Ruxi incepe cls I
am vrut sa va multumesc pentru informatiile pretioase despre rechizite sa va doresc vacanta placuta(cat a mai ramas din ea) si bafta micilor scolari...ne vedem "la toamna"


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

f nasol ca nu prevad limbi straine din clasa I, bine ca au pus 2 ore de sport, de parca una nu ajungea, ca sa incapa si o ora de engleza, germana, ceva. Si sa fi pus religia optional la cererea parintilor, ca asta oricum e cu cantec, nu toti impartasesc aceeasi religie intr-o clasa, asa ca...cine le-o preda si cum ? de religie ar trebui sa se ocupe famuilia cum crede de cuviinta, nu scoala, si in orice caz nu obligatoriu; cine vrea sa opteze, cine nu, sa nu fie obligat, asa vad eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

f nasol ca nu prevad limbi straine din clasa I, bine ca au pus 2 ore de sport, de parca una nu ajungea, ca sa incapa si o ora de engleza, germana, ceva. Si sa fi pus religia optional la cererea parintilor, ca asta oricum e cu cantec, nu toti impartasesc aceeasi religie intr-o clasa, asa ca...cine le-o preda si cum ? de religie ar trebui sa se ocupe famuilia cum crede de cuviinta, nu scoala, si in orice caz nu obligatoriu; cine vrea sa opteze, cine nu, sa nu fie obligat, asa vad eu.


Sunt multe scoli unde se face limba straina din clasa I (ca optional- si atunci nu mai este luat de invatator ci de prof de lb straina respectiva). Baiatul meu asa are.

Religia nu este obligatorie. La cererea parintelui poate sa nu participe la ora, nu i se pun calificative si nu i se inchide medie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Citat:
citat din mesajul lui claujro

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

f nasol ca nu prevad limbi straine din clasa I, bine ca au pus 2 ore de sport, de parca una nu ajungea, ca sa incapa si o ora de engleza, germana, ceva. Si sa fi pus religia optional la cererea parintilor, ca asta oricum e cu cantec, nu toti impartasesc aceeasi religie intr-o clasa, asa ca...cine le-o preda si cum ? de religie ar trebui sa se ocupe famuilia cum crede de cuviinta, nu scoala, si in orice caz nu obligatoriu; cine vrea sa opteze, cine nu, sa nu fie obligat, asa vad eu.

]

Sunt multe scoli unde se face limba straina din clasa I (ca optional- si atunci nu mai este luat de invatator ci de prof de lb straina respectiva). Baiatul meu asa are.

Religia nu este obligatorie. La cererea parintelui poate sa nu participe la ora, nu i se pun calificative si nu i se inchide medie.



Subscriu! Si la fata mea la scoala s-a facut in clasa I limba engleza ca "optional".

Si doua ore de sport nu-i mult, daca e de luat sa scoata religia sau sa ia de la limba romana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

De acord, 2 ore de sport pe saptamana nu e mult. Macar sa le faca !

Mergi la inceput