Clasa I 2011-2012 [3]

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Subscriu! 2 ore de sport e perfect, eu as mai pune una in loc de religie, chiar - bietilor copii le mai trebuie si putina miscare/relaxare, ceva.
Religia nu e obligatorie - eu chiar am de gand sa fac din prima zi cerere ca fiica mea sa nu participe la orele de religie. Consider ca acest tip de educatie se face in familie, nu la scoala.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei
Lucrusoare la bazar umanitar

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

... poate nu am inteles eu bine: daca limba straina este optionala, sper ca este prevazuta si "are loc" prin cele 4 ore dintr-o zi, nu ?? ... sau in ziua cu limba straina copiii au in total 5 ore ?!

De la religie si eu as retrage-o, din acelasi considerent, dar numai daca ora respectiva este in orar prima sau ultima.
... ma indoiesc ca sunt alternative de activitati in scoala in ora respectiva pt copiii care nu participa la religie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Engleza sau ce limba straina o fi intra in cele 4 ore/saptamana, nu e "in plus".

Chiar daca e in mijlocul programului si nu exista alternativa, copilul poate sta la ora, dar fara sa fie ascultat/notat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

claujro, multumesc pentru lamuriri

... si eu ma simt tot un bobocel in "domeniul" asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunnyday07 spune:

Cu religia nu-i chiar asa usor ... sau asa mi s-a parut mie. Cand era fata mea la grupa pregatitoare imi spuneam ca n-o voi lasa la religie.


Dar:
-ora de religie e in mijlocul unei zile (asa a fost in clasa I) - n-ar fi avut ce sa faca in timpul asta
-nu-s de acord sa stea in clasa daca am retras-o
-ea a vrut sa se duca la religie
-copiii la varsta asta vor sa faca ce face toata clasa, nu opinie separata (oricat mi-as dori eu sa fie altfel )



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Sunt convinsa ca nu e simplu.
Daca ora de religie e in mijlocul programului, invatatoarea ce face in aceasta ora ?? daca (ideal vorbind) ar fi mai multi retrasi de la religie ma gandesc ca invatatoarea ar putea sa initieze cu ei o activitate in ora aia (numai sa aiba si spatiu...), ceva relaxant.

Dar nu poate fi totul cum vrem noi... ne vom adapta situatiei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Ora de religie nu se face cu invatatorul si, in general, copiii care nu participa la aceasta ora stau cu invatatorul in alta clasa sau in cancelarie sau afara...printre cunostintele noastre asa se practica.

Lora, mami de Iustina (31.10.2004) si Adelina (02.09.2010)

Carti personalizate - www.carteacopilariei.ro/" target="_blank">Cartea copilariei
Lucrusoare la bazar umanitar

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Am cumparat aseara un stilou Herlitz din Carrefour si acasa am observat ca are desenat pe ambalaj o manuta pe care scrie L. O fi bun numai pt stangaci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lala_D spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ela2001

Am cumparat aseara un stilou Herlitz din Carrefour si acasa am observat ca are desenat pe ambalaj o manuta pe care scrie L. O fi bun numai pt stangaci?



Da. Are "santuletele" desenate/stantate in stilou pe profilul mainii stangi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Of m-am grabit sa-l cumpar si n-am vazut ca e pt stangaci. Acum trebuie sa-l duc inapoi.

Mergi la inceput