Clasa I 2011-2012 [3]

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

lbelciug multumesc pentru incurajari

... dar eu am primit exact pe dos "criteriile" de selectie/acceptare a copiilor, mi s-a spus ca au prioritate cei arondati scolii, apoi ceilalti. Dupa cum a scris si Anya, pe cei arondati scolii sunt obligati sa-i primeasca si daca se inscriu pe 12 septembrie.

Daca ar fi dupa ordinea inscrierii, pe listele "neoficiale" la invatatoare am inscris-o din noiembrie 2010 (dar se pare ca invatatorii nu au o prea mare putere de decizie in cazuri de-astea, mai speciale), iar la inscrierea oficiala am fost din prima zi cand s-au primit dosarele ...

Sper sa se termine cu bine, astept 1 sept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns faby57 spune:

Fetelor, cand m-am trezit in noiembrie la 4:30 si am plecat la scoala pt. inscriere am zis ca nu vad ce sens are,dar acum imi dau seama ca am facut ceea ce trebuia.In luna mai am fost chemati la sedinta cu doamna astfel s-a vazut cati parinti au les acea clasa si cine a renuntat,ni s-a dat o lista minima de rechizite si ni s-a aratat uniforma care o vor purta,ni s-a aratat clasa toaletele ,sala de sport.In timpul gradinitei copii au fost dusi in vizita la scoala respectiva in vizita si li s-a aratat si lor unde vor invata,biblioteca si altele.La sedinta eram 30 in clasa dar nu se prezentasera vre-o 2 parinti,d-na ne-a zis ca asta inseamna ca nu vor fi colegii nostri.
In prima zi de scoala vom lua doar o sticluta de apa un vocabular si penarul.Li se vor da cartile si se vor cunoaste.
Caiete bune au cei de la RTC,dar si cxele PIGNA sunt bune
Sper sa ne descurcam bine la scoala si sa ajungem cu bine la sfarsitul anului......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Buna tuturor si pregatiri cu succes!

Noi incepem pe 5 septembrie (pe programa britanica) si deja am emotii. Ieri am luat de la Carrefour pixul minune, si mai gros si mai subtire. Am luat insa numai pe albastru si am vazut acolo o fetita de clasa a2a care le cerea parintilor si pe rosu pentru nu stiu ce exercitii speciale. Este nevoie si de alte culori?

Pana una alta sper sa le dea voie cu frixion si sa nu ceara stilou clasic. Asta aflu abia pe 15 septembrie la sedinta. Ma gandeam sa iau si un stilou normal, dar nu stiu exact ce caut. Ma ajutati va rog cu o recomandare? Cum trebuie sa fie? E vreo marca mai buna?

Multumesc tare mult si succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Anda, nu e Herlitz, e Pigna. Eu am renuntat la Herlitz - mi se par foarte scumpe si cand le-am vazut "pe viu" nu mi s-au mai parut asa faine.
Herlitz am vazut in Real, 270 de lei neechipat si 330 echipat cu sac de sport, penar echipat, cutie de sandvisuri.

Roxana, eu i-am cumparat stilou Herlitz cu santuri pentru degetele. Il tot foloseste de atunci. E foarte comod pentru mana si scrie foarte ok, e penita buna si scrie usor. Dintr-un Real l-sm luat.

Noi facem limba straina din clasa I - spaniola. Si apoi engleza, dar nu mai stiu din ce clasa. E scoala de asa natura, e scoala de limba spaniola, nu e ceva ce am ales. Nu sunt foarte incantata de asta - sunt singurele 2 limbi straine din scoala, dar daca nu treceam peste asta ar fi insemnat sa merg la 195 - care a picat din start din cauza fitelor de acolo - sau la o scoala la cateva statii de autobuz.
Asa ca am ramas aici si vom invata limba spaniola

Deci in prima zi de scoala merem cu penarul balaganindu-se prin ghiozdan .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

La TCM Unirii s-au terminat ghiozdanele Herlitz ..."l-am dat chiar si pe cel din vitrina" ... daca in Real sunt min 270 lei, chiar nu are rost sa ma deplasez pana acolo ...

... asta e, urmatorul in lista optiunilor mele este cel descris de Soleil la pag 1, ma intorc dupa el in Carrefour (poate il mai gasesc si acolo).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzuka spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

eu mai am o pb cu educatia fizica ce se face la scoala. Scolile care nu au sali de sport zic eu ca sunt destul de naspa, pt ca scot copiii afara in curte cand e ger si=i pune la alergat, la sarit, la etc. Dupa care asa tarnspirati se intorc la ore. Asa m-am ales eu in clasa a 6-a cu pneumonie, dupa o ora de ture de alergat in jurul curtii si apoi stat cu tricoul ud in spate pana la finalul programului. In zilele cu sport ni se accepta mersul la scoala in trening doar. Si asa am tras o luna cu pneumonie, injectii, prednison etc.
Nu aveam haine de schimb, prosop, etc. Acum oare cum se mai face educatia fizica?
Nu mai enumar racelile si durerile de gat pe care le-am indurat de la orele de sport, in urma fugaririi pe frig
nu stiu ce sa fac....

Dorsilia....cred ca depinde de scoala la care ai copilul inscris...de exemplu la Calderon unde il voi duce pe Deian au sala de sport (pe asta o cunoastem deja foarte bine ca face acolo kendo de doua ori pe saptamana deja de un an)si am intrebat pe o colega care are fetita in clasa a patra si se schimba in echipament de sport in vestiar, nu merg direct in trening de acasa.Oare cate tricouri si bluze de trening o sa piarda puii mici? Ca al meu e atat de cu capul in nori.......

Simina si Deian (21.04.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Citat:
citat din mesajul lui manuelacrina
... asta e, urmatorul in lista optiunilor mele este cel descris de Soleil la pag 1, ma intorc dupa el in Carrefour (poate il mai gasesc si acolo).


Deci o sa avem 2 fete cu ghiozdane rosii/roz cu Hello Kitty. Se mai inscrie cineva? Roxanaz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soleil

[quote]citat din mesajul lui manuelacrina
Deci o sa avem 2 fete cu ghiozdane rosii/roz cu Hello Kitty. Se mai inscrie cineva? Roxanaz?


ahahaha tu vrei sa ma ucida copchilu'???? . ii baiat ma uit la cel bleu, nujtu ce animal are pe el.... neruto...? (habar n-am oricum cine-s aia )

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Roxanaz, intreaba copilul daca e bun maimutoiul de pe ghiozdan. Sa nu iti faca mutre ca nu e in trend .
In general, clasele mici termina orele undeva intre 11.30 si 11.50 (depinde de scoala). La 12 incep cei de dupamiaza. Exista unele scoli la care se invata in 3 serii si cei mici incep la 7.30 si la 10.30 termina scoala (exemplu de anul trecut: sc.49). Trebuie sa verifici exact la scoala la care ai copilul. Nu mai exista zile cu 3 ore. Cel mult daca retragi copilul de la religie si se nimereste prima sau ultima ora - poti sa-l aduci mai tarziu sau sa-l iei mai devreme.
Sportul, religia si limba straina se fac cu profesori. In general el nu e inlocuit de invatatoare si nu vor face copiii matematica. La noi s-a intamplat sa fie sala de sport indisponibila (tavan cazut) si au facut sportul in clasa. Copilul a venit acasa cu FB si l-am intrebat la ce. Mi-a zis ca a desenat frumos!! (Adica in ora de sport au desenat ). Toate scolile au o sala de sport - mai mica sau mai mare si vestiare, dar pentru ca cei mici nu prea se descurca cu schimbat echipament, merg in trening si doar iarna isi schimba incaltarile.
Roxana, la noi invatatoarea corecteaza cu rosu. Copiii scriu titlurile si chestiile importante cu verde. Asa ca inca un frixion verde nu strica .
Soleil, la noi e engleza dintr-a 1-a si spaniola dintr-a 5-a.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
ahahaha tu vrei sa ma ucida copchilu'???? . ii baiat ma uit la cel bleu, nujtu ce animal are pe el.... neruto...? (habar n-am oricum cine-s aia )


Aoleu, ma scuzati!!
Deci: naruto, nu neruto . Te lasa copilul repetenta... hm. Nu stiu cine-s, da' dupa cum arata, ceva luptatori de pe Animax/Cartoon Network.
Intreaba copilu'. Si cine stie, poate vrea cu Kitty, sa fie altfel decat restul

Ma intorc la scaune. Am zis eu ca fix, nu cu roti, nu cu invartit si tot asa. Da' azi-noapte, din cauza de insomnii provocate de minunata zugraveala, ma gandeam eu ca un scaun fix poate-i prea mic si n-ajunge la birou. Ce fac?? Ca nu i-oi pune perne sub fund!! Si biroul eu nu-l fac mai scund ca nu fac birouri toata-ziua-buna-ziua.
Asadar: ati vazut pe undeva scaune fixe cu reglare pe inaltime?

Mergi la inceput