Clasa I 2011-2012 [3]

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Soleil, merci frumos, nu iti face griji de foto, daca zici ca e cam ca in pozele alea (pe care le-am studiat intens ) este in regula. i-l arata domnisorului dupa-amiaza si daca se aproba am sa comand si eu.

R

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Soleil

roxanaz, cam complicat cu pozele deocamdata . Casa mea e toata in zugraveli, ghiozdanul l-am pus intr-un dulap care e sigilat cu folie, aparatul foto... habar n-am pe unde-a sfarsit si ala!
Pe dinafara, ghiozdanul e fix ca in poza. Ca sa vezi cum e si in spate, mergi la www.schoolfriendly.ro/produs/261/ghiozdan-naruto.html" target="_blank">ghiozdanul asta, deschide-i poza lui si defileaza, ca asta are mai multe poze, iar una din ele e si din spate.


Soleil, de unde ai luat ghiozdanul Herlitz?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Intram si noi in club, ne pregatim pentru scoala.

Am gasit camasa alba si la Cora, putin mai scump decat la Carrefour.

Mi se pare foarte util subiectul, am gasit raspuns la aproape toate intrebarile pe care le am despre ce trebuie sa cumparam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Intru si eu in discutie pentru ca am citit ca sunteti in cautare de ghiozdane.

Fetita mea cea mica incepe scoala anul acesta, sora ei e deja junioare (trece in clasa a treia), fratiorul la gradi.

Revenind la ghiozdane: ghiozdane Herlitz gasiti la magazinul Click de la Lizeanu, dar preturile sunt destul de mari (ce m-ar interesa pe mine, de exmplu, costa 220 lei neechipat). Din cate am inteles, daca nu au ghiozdanul in stoc, se poate face comanda (se da un avans) si dureaza o saptamana pana-l primesc. Catalogul il puteti gasi pe net.

Legat de camasi / bluze: la scoala fetelor mele e foarte cald chiar in timpul iernii, drept urmare fetita cea mare a purtat maneca scurta tot anul (camasa alba sau tricou alb cu guler).

Spor la achizitionat rechizite, uniforme, ghiozdane!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Anya, multumim pentru detaliile de ... mamica cu experienta !

... asta e problema mea, ca nu apartinem teoretic de scoala la care am inscris-o, de aceea am emotii cu "acceptarea finala". Suntem conform locatiei arondate unei scoli din Ilfov care arata . Am ales o scoala din B. pe drumul meu spre servici si la 100 m de after-school.
O solutie sa scap de "incertitudinea acceptarii" ar fi fost sa caut pe cineva arondat scolii alese si "sa ma ia in spatiu", sa-mi fac mutatie cu CI ... ceea ce nu mi se pare f simplu.


Intrebare: cat dureaza o ora de curs la clasa I ? Care este ora la care termina cursurile, daca incep la 8.00 ? Sunt zile in care au si 3 ore ? ... noi parca asa aveam sambata.
... intreb ca sa stiu cum ma organizez cu restul programului (optionale etc.).

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

eu mai am o pb cu educatia fizica ce se face la scoala. Scolile care nu au sali de sport zic eu ca sunt destul de naspa, pt ca scot copiii afara in curte cand e ger si=i pune la alergat, la sarit, la etc. Dupa care asa tarnspirati se intorc la ore. Asa m-am ales eu in clasa a 6-a cu pneumonie, dupa o ora de ture de alergat in jurul curtii si apoi stat cu tricoul ud in spate pana la finalul programului. In zilele cu sport ni se accepta mersul la scoala in trening doar. Si asa am tras o luna cu pneumonie, injectii, prednison etc.
Nu aveam haine de schimb, prosop, etc. Acum oare cum se mai face educatia fizica?
Nu mai enumar racelile si durerile de gat pe care le-am indurat de la orele de sport, in urma fugaririi pe frig
nu stiu ce sa fac....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

eu mai am o pb cu educatia fizica ce se face la scoala. Scolile care nu au sali de sport zic eu ca sunt destul de naspa, pt ca scot copiii afara in curte cand e ger si=i pune la alergat, la sarit, la etc. Dupa care asa tarnspirati se intorc la ore. Asa m-am ales eu in clasa a 6-a cu pneumonie, dupa o ora de ture de alergat in jurul curtii si apoi stat cu tricoul ud in spate pana la finalul programului. In zilele cu sport ni se accepta mersul la scoala in trening doar. Si asa am tras o luna cu pneumonie, injectii, prednison etc.
Nu aveam haine de schimb, prosop, etc. Acum oare cum se mai face educatia fizica?
Nu mai enumar racelile si durerile de gat pe care le-am indurat de la orele de sport, in urma fugaririi pe frig
nu stiu ce sa fac....


aaaa....acum e mult mai organizat totul cand timpul este nefavorabil si nu exista sala de sport in interiorul scolii orele de educatie fizica se fac in sala de curs. Se pun saltele pe jos si fac tumbe, mersul piticului printre banci etc etc...

Pentru cautatorii de ghiozdane:
http://www.goldendeals.ro/deals/9lei-rechizite?utm_source=goldendeals.ro.bucharest&utm_campaign=e40c354722-angel_rose_steak_house_bebejucarii_25_joi8_24_2011&utm_medium=email

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Citat:


aaaa....acum e mult mai organizat totul cand timpul este nefavorabil si nu exista sala de sport in interiorul scolii orele de educatie fizica se fac in sala de curs. Se pun saltele pe jos si fac tumbe, mersul piticului printre banci etc etc...



sau fac matematica:P

by the way, limbi straine fac ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

manuelacrina, stai linistita - si noi suntem in aceeasi situatie, dar la scoala ni s-a spus ca se iau cererile in fct de data inscrierii, nu de domiciliu. Imi pastrez deci optimismul. Orele se termina la 11:30.


Si la Selgros au camasi albe pt baieti (20 ron) si fete (30 ron).


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dorsilia

Citat:


aaaa....acum e mult mai organizat totul cand timpul este nefavorabil si nu exista sala de sport in interiorul scolii orele de educatie fizica se fac in sala de curs. Se pun saltele pe jos si fac tumbe, mersul piticului printre banci etc etc...



sau fac matematica:P

by the way, limbi straine fac ?


Nu prea mai merge cu mate sau romana in loc de educatie fizica pentru ca educatia fizica se face cu profesor.
Limba straina in programa apare de-abia in clasa a III-a. Cel putin asa e la scoala noastra. Ca sa faca engleza plateam un profesor cu 5 lei/50 min si faceau in ziua in care aveau doar 3 ore. Engleza era a patra ora. Insa nu e obligatoriu. Doar cine vrea.

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput