M-am hotarat.............adoptie(75)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simo_75 spune:

lume noua! ce ma bucur!!! va doresc mult succes si cale cat mai usoara in gasirea puiului vostru!!!
carmen_ch_12-Bine ai venit!!! cred ca e cazul sa-ti schimbi semnatura.Abia acum vei ramane 'insarcinata' si sunt sigura ca vei avea o sarcina reusita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

buna fetelor
am terminat toate vizitele, acum nu ne ramane doar sa asteptam sa avem atestul in mana.Plecam la tara, sa ne linistim putin, sa "uitam" practic de toate sa ne punem ordine in toate emotiile pe care le avem ca o sa urmeze de acum emotii foarte puternice, mergem sa ne incarcam bateriile
felicitari carmen, ma bucur pentru voi


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

carmen, mie mi-a placut la cursuri f. mult. Si eu am avut emotii, dar a meritat. Au fost cateva cupluri (la mine 5 cupluri), ne povesteste ce implica adoptia, ne-a pus sa ne cunoastem colegii,sa ne impartasim motivele adoptiei, sa discutam toate probleme pe fata si sa invatam cate ceva. Pana la urma m-am simtit ca intre prieteni, ca acasa. Motivul este ca ei doresc sa ne faca cu adv. responsabili de adoptie. Muuuulta bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Buna dimineata!
Imi cer scuze ca nu am scris de foarte mult timp. Am fost extrem de ocupata. Stiu ca as fi putut sa-mi fac timp sa scriu cateva randuri dar, cand esti cu mintea in alta parte nu prea poti sa te concentrezi. De pe 15 septembrie, copilasii nostri sunt in perioada de incredintare. Ne-am acomodat unii cu altii surprinzator de bine, parca am avea acesti copilasi dintotdeauna in sanul familiei noastre. Nu este om care sa nu zica ca semanam foarte bine intre noi. Cine nu stie ca sunt adoptati, baga mana in foc ca sunt din sangele nostru. Toti vad lucrarea frumoasa a lui Dumnezeu, mai ales ca ne-am gasit copiii asa de repede si pe deasupra si seamana foarte bine. Multi ne-au recomandat sa facem testul de paternitate . Fetita nu a pomenit niciodata ca ar vrea sa se intoarca la Buzau sau ca ii este dor de cineva de acolo. Nu a spus niciodata ca vrea sa vorbeasca la telefon cu ei cu toate ca e foarte sociabila si se ataseaza foarte repede de oameni.
Fetita este la gradinita in grupa pregatitoare si de astazi l-am dat si pe baietel la o cresa particulara, in primul rand pentru ca trebuie sa muncim si cu el nu facem fata (mai aveam un pic si dadeam faliment) si in al doilea rand, pentru socializare. Este si foarte alintat, cum il dam jos din brate, cum incepe sa planga. Nu plange mult, dar asta este prima lui reactie. Un timp s-a ocupat bunica de el dar ea nu reuseste sa faca toata treaba in casa cu el. Poate unii ne judeca ca-l ducem la cresa la o varsta asa de mica dar este si spre binele lui, acolo sunt cadre specializate, sunt multi copii. E mult mai bine decat cu o bona, din punctul nostru de vedere. Este o cresa foarte buna, e la inceput de drum si-si dau tot interesul sa fie treaba buna. Marius este primul inscris la aceasta cresa, el a dat start-ul.
Daca la inceput, mai erau persoane care nu erau intru totul de acord cu decizia noastra de adopta, acum s-au spulberat aceste obiectii. Toti sunt foarte incantati.
Am foarte multe de scris, dar nu stiu ce anume sa scriu. Daca vreti sa ma intrebati ceva anume, va rog sa ma intrebati. Siu cat de mult conteaza un sfat de la cel care deja a reusit sa aduca copilasul acasa.
Mult succes tuturor si ganditi-va ca ce e al nostru e pus deoparte!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MYH spune:

Pana am reusit eu sa trimit mesajul a trecut dimineata. Nu mi-am mai dat seama sa modific formula de salut .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Buna dimineata ,


MYH -Nu stiu daca ma crezi dar chiar astazi ma gindeam la tine (ma intrebam cum v-ati acomodat cu copii)si ce se intimpla de nu mai dai nici un semn ,cu toate ca sint convinsa ca este multa treaba acasa si copiilor trebuie sa le dedici mult timp.
Ma bucur mult ca sinteti bine ,ca pe baietel l-ai dus la cresa ,parerea mea e ca ai facut f.bine ,aici e ceva normal sa mearga copii de f.mici la cresa pt.ca mamicile nu au un concediu asa de lung ca in RO.si majoritatea lucreaza.
Tot azi ma gindeam la o prietena din Germania si in momentul cind ma gindeam a inceput sa sune telefonul ,cine credeti ca era ,chiar prietena ,cum sa nu cred in telepatie.
MYH- Daca nu iti cer prea mult si doresti trimite-mi si mie foto cu copii.
Acum trebuie sa ma pregatesc de lucru,revin ...
toate fetele , va doresc o saptamina frumoasa la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nico_ro spune:

Myh, si eu am un baiat de 5 ani si o fetita de un an si 5 luni, adoptati in 2007 si 2011, Victor a mers la cresa de la un an si 11 luni iar Gloria de la un an, tot cresa particulara, nu regret decizia asta deloc, pot merge la serviciu si copiii sunt la gradi/cresa, s-au acomodat extraordinar de bine, cu racelile avem noi batai de cap. As fi vrut sa stau cu ei mai mult dar avem nevoie si de bani, din pacate, si prefer sa petrec timp de calitate cu ei, sa ma joc mult cu ei si sa ii plimb mult. Si in cazul nostru au fost destui in jur care s-au uitat stramb cand au auzit de cresa, dar nu m-a interesat, atata vreme cat pentru familia noastra in ansamblu e o optiune preferabila bonei sau bunicilor.
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Buna dimineata!Am fost la primul curs, asteptam acum sa sune sa ne faca evaluarea...nu stiu cu care se incepe, cea sociala sau cea psihologica.
Am inteles ca la a-2-a intalnire acasa iti cheama parintii.Ce fac eu daca nu i-am spus mamei(nici nu stiu daca e de acord cu adoptia) si nu o pot aduce?Poate fi doar soacra(sau ambii) si o matusa de-a mea?
La noi a fost putin diferit, am inceput intai cursurile si apoi ne face evaluarea, am emotii mari, parca sunt din nou la scoala si nu stiu lectia.



''Succesul este suma eforturilor mici repetate zi de zi''
Robert Collier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui carmen_ch_12
Am inteles ca la a-2-a intalnire acasa iti cheama parintii.Ce fac eu daca nu i-am spus mamei(nici nu stiu daca e de acord cu adoptia) si nu o pot aduce?

E obligatoriu sa vina parintii? Sunteti la scoala?
Sfatul meu e sa procedezi ca o prietena a mea care a spus de la inceput celor de la DPC ca deocamdata nu stie nimeni si ca vreti sa le faceti o surpriza. Nu te poate obliga sa aduci parintii sau rudele. Singurele persoane care pot fi sunate sau chemate sunt cele care v-au facut caracterizarile. Mai auzisem variante ca sunt intrebati vecinii. Alta timpenie dupa parerea mea. POate stau in bloc de 2 zile si nu cunosc pe nimeni. Poate in blocul meu sunt firme. De ce sa fiu obligata sa aduc vecinii. Ei imi vor creste copiii? Dupa parerea mea, doar cei care v-au facut caracterizarile poti fi sunati sau chemati.
Tine-ne la curent. Bafta multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Pe cei care ne-au facut caracterizarile ii pot suna, noua ne-au cerut doar cate 2(cel putin)de la ultimul loc de munca.Vecinii chiar nu ma intereseaza ce parere au, eu doar ii salut si atat, nu am prieteni printre ei, chiar daca stam in acest bloc din 2004...
Sper sa fie bine si sa nu mai am atatea emotii data viitoare.

''Succesul este suma eforturilor mici repetate zi de zi''
Robert Collier

Mergi la inceput