M-am hotarat.............adoptie(75)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Bun venit ckarmen. Asa cum si pe mine m-a ajutat forumul, tot asa o sa primesti si tu ajutor din partea fetelor, daca vei avea nevoie.
Rabdare iti treuie in primul rand.
O zi frumoasa tuturor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Am fost la DPC-pt. consiliere.Ne-a dat lista de acte ce trebuiesc depuse si m-a apucat durerea de cap...pe langa analizele de sange sunt si cele ca pt. permis auto, asa cum a mai spus cineva.
Am mers la cateva clinici sa intrebam daca le fac pe toate, unde nu faceau HIV si HBS, unde nu faceau ex. cardiologic, pt. ca erau dr. la nu stiu ce congres.
Vrem sa ne miscam repede, ca de luni incep cursurile(3 saptamani- o zi pe saptamana).
Daca nu ne inscriem acum, ne-a zis ca se mai fac pe la inceputul anului viitor, ceea ce nu am inteles....daca depui cererea prin oct. sa zicem,trebuie sa ti-o rezolve in 60 de zile si daca nu faci cursul...???
Nu ma mai complic, sper sa reusim maine sa le facem pe toate si sa depunem dosarul pana vineri.
Am scos cazierul imediat, mai avem de legalizat CN-urile si actul casei, declaratia la notar.


Am o intrebare pt. voi: pe langa toate hartiile, trebuie si o poza recenta...trebuie sa fie ca pt. buletin sau mai mare? Ca nu avem de niciun fel acum...
Multumesc pt. raspuns Erato, am intrebat si despre ap., ne-a zis ca nu ar fi o problema la inceput, pe parcurs, cand va creste copilul ar trebui schimbat.
Tineti-mi pumnii pt. aceste fise medicale.


MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, 3 IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erato spune:

Si la mine tot fisa tip conducator auto mi-a trebuit, plus viza de la medicul de familie si apoi incheiata. Felicitari Carmen, vad ca sunteti hotarati 100%. E bine ca nu va cer neaparat un spatiu mai mare. Si va trebuie o poza recenta? La mine nu afost asa, am auzit fel de fel de doleante, diferite de la un DPC la altul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Da, poza trebuie sa fie "cat mai actuala", dar habar n-am cat sa fie de mare.Daca nu ma lamuresc, sun la ei si-i intreb.Daca eu vreau un copil mai mic, se uita el la poza mea si decide daca eu sunt potrivita pt. el?


MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, 3 IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

ar trebui sa intrebi un instructor auto sau la o scoala de soferi unde se fac analizele medicale rapid, intr-o singura zi, ei trebuie sa stie. e placut sa stii ca reprezinti un suport ptr cineva, si pe mine ma ajuta f mult, ma ajuta sa fiu o mama adoptiva buna si in "tema", nu ma va lua prea mult copilul cu surprizele adoptiei (sper). multa bafta, carmen!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kia spune:

Buna fetele,

Am si eu o intrebare. Am gasit copilul, am depus actele la DPC pentru incredintare in vederea adoptiei (cele 90 zile). Intrebarea este: in cat timp de la depunerea actelor la tribunal, acesta va da termen?

Am depus acum o saptamana jumatate

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Depinde de judet. La noi am avut un termen in 3 saptamani si unul dupa 6 saptamani.Dosarele au fost depuse in aceeasi zi. O sa primesti citatia acasa..
Felicitari pentru copilas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kia

Buna fetele,

Am si eu o intrebare. Am gasit copilul, am depus actele la DPC pentru incredintare in vederea adoptiei (cele 90 zile). Intrebarea este: in cat timp de la depunerea actelor la tribunal, acesta va da termen?

Am depus acum o saptamana jumatate

Multumesc



Atunci cand se inregistreaza dosarul la tribunal se da si termenul.Daca stii numarul dosarului poti afla si data procesului , asta daca nu mai ai rabdare pana vine citatia.

Ei sunt norocul meu : Razvan si Maria
Cand Dumnezeu iti inchide o usa , intotdeauna iti deschide o fereastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

Azi am gasit intr-un ziar acest articol

http://www.gds.ro/Societate/2011-09-29/In+Craiova%2C+zece+copii+abandonati+intr-o+luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Am reusit sa adunam actele, dupa multe peripetii, care parca nu se mai terminau- a fost si timpul scurt si a trebuit sa ne miscam repede.
Acum vreau sa va intreb daca declaratia privind motivatia de a adopta(asta am lasat-o la urma, sa o compun dupa ce eram sigura de toate hartoagele)trebuie sa o scriu de mana(asa mi s-ar parea normal, fiind o declaratie)sau sa o scriu la calculator.

Maine, daca imi ajuta Dumnezeu, depun dosarul si de luni incepem cursurile.Habar n-am ce se intampla la aceste cursuri, poate ma lamuriti voi, cele care ati trecut prin asta.
Am niste emotii,parca ma duc din nou la scoala.

MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, 3 IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput