M-am hotarat.............adoptie(75)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

carmen_ch_12-Bine ai venit ,sper ca o sa gasesti raspuns la toate intrebarile si ca o sa ti se indeplineasca visul de a devenii mamica cit mai repede.
Nu stiu daca spatiul de locuit pe care il aveti voi chiar este o mare problema mai ales daca va ginditi ca in viitor sa incercati sa va luati un apartament.Cred ca cei de la directie va pot spune cel mai bine.Chiar sint curioasa sa aflu cum trebuie sa fie situatia materiala a unei familii care vrea sa adopte un copil ,probabil ca se ia in calcul si venitul anual.Spun asta pt.ca sint persoane care au adoptat si locuind cu chirie.
Despre problemele de sanatate cu hepatita chiar nu stiu ce sa spun ,poate vreo fata care este mai informata iti poate raspunde sau cineva care lucreaza in sistem si citeste pe forum.
Oricum eu iti urez mult succes !

Mami di Marco

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simo_73 spune:

bine ai venit carmen printre noi
nici eu nu am facut analize pt hepatita,
referitor la venituri: pe mine m-au intrebat si de credite, intreaba de venituri ca sa isi faca ei o socoteala daca ai posibilitate de a creste un copil si fac ei un calcul: (venituri-datorii)/3, cel putin asa au facut la mine.
pe mine m-au intrebat si daca am datorii la asociatie, si cred ca s-au si interesat
sfatul meu este sa mergi totusi la DPC-ul din orasul tau si sa intrebi, pentru ca difera in toate directiile aceasta procedura de adoptie de parca nu am fi in aceeasi tara


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Multumesc mult fetelor, pt. raspunsuri.
O sa mearga sotul meu sa vada de acte(ca el are un program care ii permite sa circule cu masina, nu ca mine, stau 8 ore la birou si trebuie sa imi iau concediu, daca vreau sa rezolv anumite treburi) si o sa intrebe ce si cum.
Sper sa rezolvam intr-un fel, pana la urma.
Intrebam de venituri, ca pe la noi, chiar daca iei mai mult, esti inregistat cu un venit mai mic, si nu e deloc avantajos nici pt. adoptie, cred, nici pt. credit.


MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, 3 IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns havin spune:

Buna fetelor!Desi scriu destul de rar va citesc mereu.Am vrut sa-i raspund luiCARMEN pt ca am vazut ca e galateanca ca si mine.Noi cand am adoptat baietelul locuiam intr-un apartament cu o camera si nici veniturile nu erau f mari.Daca mai vrei informatii te ajut cu placere.toate fetele si noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy2007 spune:

Carmen, pe noi nu ne-a intrebat de credite, doar de venituri. Am intrebat daca exista prevazut undeva un venit minim si ni s- a spus ca nu, ca la lege scrie ca familia trebuie sa realizeze venituri si atat. Discutia a continuat cu un exemplu sugestiv: o familie de la tara cu curtea plina de animale, pe care le vand, dar ei nu au venituri salariale. Se orienteaza si asistentul social la ancheta sociala... Bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Parca mi-ati mai inseninat ziua!
Havin, te-am mai citit, nu mai stiu la ce subforum,parca tu ai adoptat baietelul inainte de 2004, pe legea veche?Iarta-ma, daca am retinut gresit...
Daca n-ar tine cont de spatiu, ar fi bine.
As mai avea posibilitatea de a face schimb cu mama, dar ar trebui sa dezbatem mostenirea si dureaza si cred ca si asta costa destul...nu stiu daca putem face schimb doar fizic, fara acte insa...nu stiu ce parere ar avea cei de DPC.Inca nu am discutat cu ea despre adoptie, doar la servici am spus catorva persoane si unei prietene apropiate.

Havin, orice informatie mi-ar prinde bine, aici sau pe pm, cum vrei tu.

MTHFR A1298C heterozigot,mutatia V34L heterozigot, gena PAI-675 heterozigot, nicio sarcina, 3 IA nereusite, sotul- OATS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dacris77 spune:

stai linistita, nu ai de ce sa iti faci griji, ei nu sunt chiar asa de superficiali. alea sunt formalitati. daca tu consideri ca poti creste un copil, le explici lor cum. ofere-le incredere si te vor ajuta. mult succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns havin spune:

Buna fetele!Da,CARMEN am scris putin aici dar si la inseminare.Noi am avut atestatul in decembrie 2009,in iulie 2010 ne-am cunoscut puiutul iar anul asta prin mai-iunie am avut certificatul de nastere.Acasa l-am luat la o luna dupa ce l-am vazut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura-maria spune:

Buna,

Carmen,eu sunt proprietara unui apartament cu 2 camere, apartament in care stau parintii mei si eu stau in apartamentul lor cu 3 camere. Nu a fost nicio problema din partea directiei, nu-i intereseaza ce proprietate ai, esentialul este sa ai proprietate si sa ai ce sa-i oferi copilului( cel putin la noi in oras).

O saptamana usoara tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckarmen spune:

Buna fetelor,
Este prima oara cand scriu pe acest forum desi va urmaresc si va citesc (de la aspirante la FIV si pana aici) de aprox.2ani.
Am trecut prin toate etapele pe care le poate parcurge o aspiranta la rangul de mamica, de la analize,tratamente pana la FIV.Am discutat cu sotul meu si am luat hotararea sa adoptam un copil.Prin urmare sunt abia la inceput si recunosc ca mi-este un pic teama de ce va urma, stres, emotii, asteptari.Am sa va urmaresc in continuare(ma bucur si ma intristez alaturi de voi) si am sa apelez la spijinul vostru moral pe care l-am simtit foarte puternic, desi nu am fost direct implicata.

Mergi la inceput